Sportvereeniging Texel. Zaterdag IS Jnni 1922, No. 3612. Doopsgez. Gsmeent Het nieuwste album Paar denmonster ing N°. 3613, Woensdag 14 Juni 1922; 35"* Jaargang meuws- en Advertentieblad. Bijblad van de Texelsche Courant Texel I - 0 V.V. I Texel III - Öudeschild. Gemeenteavond Plaatsing voor 2 nette Commensaals, nachtelijke schietoefeningen voor den spotprijs van 90 cent Uit de hand te koop drie SCHUREN, 3 tot 7 jarige Oldenbur- ger paarden J. E. DIJK Zonen Zwolle. Als wij een Piano moeten hebben, dan koopen wij baar natuurlijk van GERRIT SMIDT. Binnenland* fin) ik Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Idvertentlön daags voor do uitgave vóór 1 oor nam. ABONNEMENTEN en A5VERTENTIEN worden aangenomen fcj} d« Vitg. Tnuk LAK9SVSLB* BB ROOIJ, Parkstraat, Bui* of T t a a DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. Leidsche markt. De berichtöD van de Leidsche markt zijn ditm.a! niet bepaald gunstig te noemen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 3 tot en met 9 Juni 1922. GEBORENPieter, z.v. Jan List en ADVERT EHSTTIEIST. Zondag 11 Juni S1/* uur voor Mandoline of Viool met 12 populaire en Melodi- euse succesnummers is ALLEEN verkrijgbaar in de Muziek- en Instrumentenhandel Parkstraat. Beleefd aanbevelend, Gr. SMIDT. een best werkpaard (aftands). Maandagmorgen aan den Burg te koop gevraagd Vooral lichte paarden worden gekocht Inlichtingen by M. H. ZIJM. 't Zou toch te mal zijn haar van elders te laten komen, en daarbij, zij is veel goedkooper ook. Onder een automobiel. Men meldt uit Vugbt aan het „Huis gezin" Een tragisch ongeluk met doodeiijken afloop gebeurde Dinsdagmiddag op den Helvoirtschen Steenweg, dicht bjj het Villapark. De architect, de heer F. van der Heiden, kwam met zijn auto uit den zijweg vlak voor het nieuwe land goed Petershot. Op den grooten weg uit de richting Vught kwam op hetzelfde oogenblik de auto vaD mr. A. M. de Roon uit Roosendaal. Bij het elkaar kruisen raakten de twee auto's elkaar van achter De auto van mr. de Roon maakte een grooten uithaal en kwam daardoor op het fietspad. Een jongeman, zekere Brok, die zich per flets op dit pad bevond, werd door de auto gegrepen. De joDgeman schijnt met zijn hoofd ook nog terecht gekomen te zijn tegen een boom en werd vree- selijk verminkt vau onder de auto ge haald. Per auto werd hij naar het gast huis te Vught overgebracht. Hij gaf nog zwak eeDige teekenen van leven, doch kort daarop gaf hy den geest. Friesche paarden naar het buiten land. Op de Maandag te Oudeschoot gehou den bekende paardenmarkt werden door Fransche, Zwitsersche en Duitsche koop lieden zwarte ruinen tegen goede prijzen opgekocht. Kramp in de betntn. Strek do hiel zoover mogelijk uit, met de teenen zoover mogelijk naar het been gebogen. Dit is dikwijls het middel, om de kramp direct te doen bedaren. TEXEL, 13 Juni 1£22. Sportvereeniging. Vrijheidsbond. Abonnementtpr\jt per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. COURANT. PrifM der Adwrtentién) Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. LICHT OP! arT.iam 1...1 i>i waardig vond, meer nog, dat ook de Paus candidaat gesteld, hetzij door de onafhanke- An r.«UTT«I IWU- JU-IJ «M J-- van De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1923 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 12 Juni tot en met 21 Juni a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Bur gemeester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningindeze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Texel, 9 Juni 1922. De Burgemeester, BUYS1NG DAMSTE. RAM ER VERKIEZING. Stemmen iu een andere gemeente. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen, mits de daarvoor geldende bepalin gen worden in acht genomen. De kiezer, die van deze bevoegdheid bij de aanstaande stemming gebruik wil maken be hoort daarvan in persoon ter secretarie van een gemeente vóór 21 Juni a.s. mededeelingte doen. Voor de opgaven, welke daarbij dienen te worden verstrekt, wordt verwezen naar de inlichtingen voorkomende in de bekendmaking, aangeplakt op de gemeente-publicatieborden. Texel, 9 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Annaatje Dros. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Joban Gerard Flens en Catbarina Peereboom. Jacob Jan W cijdt en Antje Vlas. OVERLEDEN: Guurtje Kikkert,59jaar. Jan Jonker, 67 jaar, gehuwd met Ari- aantje Eelman. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een heerenrijwiel en een kleedje. GETROUWD: J. J. WEIDT en A. VL1S die mede namens wederzijdscbe familie, hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van bTlangstelling bij bun huwelijk onder vonden. Oudtschild, 7 Joni 1922. 4 uur ft V. te OOSTEREND Dinsdag 13 Juni, 's avonds 8 uur eu te BURG Donderdag 16 Juni, 's avonds 8 uur. Verslag door onze afgevaardigden naar den Jongeledeudag te Lanteren. In 't bijzonder worden de jongere leden dringend uitgenoodigd. C. C. DE MAAR. tegen 1 Juli bij Jb. BROUWER, Weverstraat 464. De Schout-bij-Nacht, Commanddnt der Marine te Willemeoord brengt ter konnis, dat door Hr. Ms. Medusa op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Juni as. zullen worden gehouden, vurende vanuit het Marsdiep over de Launbank in de rechtwijzende richtingen Noordwest tot Wczt, waarbij de stompetonskant van het Molengat van stompeton no. 1 tot en met ton no, 3 onveilig zal zijn. Er zal gesohoten worden van zonsonder gang tot ongeveer 1 uur des nachts. De Schout-bij-Nacht voornoemd, C. FOCK. een groote en twee kleinere, staande op Rio Grande te de Cooksdorp. Te bevragen by J01I. A. BARnORST, Aan hetzelfde adres Uit den aard der zaak is menigeen be nieuwd naar de mogelijke gevolgen, welke het optieden van de z.g. Nieuwe Katho lieken zal hebben voor de machtspositie van de katholieken in de Tweede Kamer. De Katholieke Kamerfractie beschikt, naar men weet, over een belangrijk aantal zetels en men is nu benieuwd, of door de ver deeldheid in het katholieke kamp daarin bij de a.s. verkiezingen merkbare verande- riug zal worden gebracht. Temeer, waar vau een samenwerking van de beide katholieke partijen geen sprake is en men veeleer van twee elkander bestrijdende richtingen kan spreken. De belangstelling voor de bovengenoemde vraag is in de laatste dagen ongetwijfeld nog zeer toegenomen, nu ook het booge kerkelijke g9zag zich met den strijd in bet katholieke kamp ingelaten heeft. Te Rotterdam is deze week n.l. de Tweede Nsderlandsche Katholiekendag gehouden en daarop is door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van der Wetering, onom wonden het optreden der Nieuwe Katho lieke partij afgekeurd. De aartsbisschop verklaarde, dat het Episcopaat de splitsing dn twoe partijen zeer betreurens- respect te hebben.', In Zuid-Ierland is het rustig, tenminste wat men in Ierland rustig noemt. Griffith is weer naar Londen gegaan, om met Churchill over de gerezen moeilijkheden te praten. Naar luid der berichten heeft hij aan Churchill nogal belangrijke con cessies gedaan, o m. dat de Iersche grond wet door de Britsche regeering zal worden goedkeurd en dat de eed van trouw zal worden afgelegd in bewoordingen, door de Britsch9 regeering vastgesteld. De vraag is echter, of Griffith ook garantie zal kun nen geven, dat de aanhangers van de Valera deze concessies willen eerbiedigen. Als er straks een coalitie-regeering komt, zal een deel er van dan misschien ook weigeren te doen wat Griffith beloofd heeft? Heel veel vertrouwen zal men te Londen in de republikeinen wel niet stellen. Deze toch blijven hun oude geweldtactiek voort zetten en storeD zich niet aan de belofte van De Valera, dat de verkiezingen onge moeid zullen worden gelaten. Men heeft dat in de afgeloopen week kunnen zien bij de canduiaatstellingen. In verscheiden districten zijn naast de coalitie candidaten van Collius en De Valera, ook ai deren gehouden. De beeren zyn gaan napraten over Genua en over de verhouding van de Balkanstaten tot Europa. Men voorspelt als gevolg daarvan een nieuwe politieke entente en een bond van alle Balkanstaten. „Roet in het eten", kwam in de oude tijd, toen nog onder de oude, groote schoorsteenen het middagmaal werd bekokstoofd, zeker meer malen voor en leidde dan ongetwijfeld tot min gewenschte huiselijke tooneeltjes. De herinnering aar. die onverkwikkelijkheden leeft thans nog voort in de uitdrukking, die ook van toepassing was op de vergadering van de Sportvereeniging op Vrijdag j.l. Zeer ontstemd bleek de voorzitter, de heer J. de Jager, te zijn over bejegeningen het dage- lijksch bestuur aangedaan, zoo zelfs, dat ze voor hem een reden waren om voor de verdere vervulling van zijn functie te bedanken. Vooral het gemis aan gevoel van saamhoorigheid was spr, een doorn in het oog. Aan de secretaris bracht spr. groote lof voor zijn werkzaamheid roepen de voorz. elders,) wordt de vergadering voortgezet. Besloten wordt tot uitloting van 5 rentelooze aandeelen, tot feestelijke viering van Koningin nedag en Indien mogelijk tot een boottocht naar Wieringen, bij welke gelegenheid tegen de elftallen van de aldaar bestaande sportver eeniging zal worden uitgekomen. Zaterdagavond had in hotel Texel de ver gadering van de Vrijheidsbond plaats, waarbij als sprekers optraden de heeren K. de Boer Cz. van Assendelft en H.Groenen wout van Santpoort. De vergadering was door ruim 30 personen bezocht. De heer W. H. Lap opende met een kort woord, waarna hij het woord verleende aan de heer de Boer, die in aansluiting met het geen door de heer Lap was gezegd, de wensch uitsprak, dat het optreden alhier tot oprichting van een afdeeling van de Vrijheidsbond zou mogen leiden. Spr. gaf te kennen, als vertegenwoordiger van de landbouw, in hoofdzaak over landbouw aangelegenheden te zullen spreken, en de be handeling van de zaken betreffende de Vrijheids bond meer aan de heer Groenewout te zullen overlaten. Hoe toch komt het, zoo ving de heer de Boer daarop aan, hoe toch komt het, dat de land-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1