LUX/ 3617, Woensdag 28 Juui 1922; 35rt' Jaargang. meuws- en Advertentieblad. Speer- en Bootdienat. Binnenland. Van week tof weeL DIê klad verschQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idverteutlëu daags voor de uitgave vóór I uur nam. ABONNEMENTEN ea ASVERTENTIEN worden aangenomea bjj do Uiig. Fimha LAN0EVIL1* BE ROOI!, Parkstraat, Bua« of T i in LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Oen Bnrg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1932, TEXEL, 27 Juui 1922. Witte Kruis. Abonnemenltprüper 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. COURANT. Prii* dar Adtertmtiint Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 24 Juni tot en met Vrijdag 30 Juni voor rijwielen 9,56 uur, voor rijtuigen 10,26 uur Zomertijd. Donderdag 29 Juni v.m. 12,34 Vrijdag 30 1,— Zaterdag 1 Juli 1,52 Zondag 2 2,48 Maandag 3 3,49 Dinsdag 4 4,57 Woensdag 5 6,10 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen f voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur jVoor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel6,— vm. 11.—vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder8,45 a 12,6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49t 9-04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52** 6,— 4,20§ 6,41 7^20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56 9,40 9^21 H.30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10.49 11,181" l2"56 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 17—24 Juni. De Eerste Kamerverkiezingen van de af- geloopen week hebben wel een verrassend resultaat opgeleverd en vormden daardoor een dankbaar onderwerp voor allerlei politieke beschouwingen. Een dankbaar onderwerp, vooral in dezen door-en-door- politieken tyd, aan den vooravond van den grooten strijd om het regeeringska3teel. Men weet, dat de verrassing vooral ge legen is in het feit, dat de rechterzijde beslag kon leggen op meer dan */s deel der Kamerzetels en dat van de liberale party, die thans voortleeft in den Vrijheids bond, en nog geen 20 jaar geleden de meerderheid in den Senaat had, slechts een lid, n.l. Mr. Harm Smeenge, overgebleven is. Het stembusdebuut is voor den Vrij heidsbond wel heel ongelukkig geweest. De oorzaak daarvan is te viuden in het feit, dat de Vrijheidsbonders in de Prov. Staten hun eigen weg zijn gegaan, dat zij geen overeenkomsten met andere partij- groepen hadden gesloten. Er zijn daartoe nog wel pogingen aangewend, doch deze liepen op een mislukking uit. Een pogmg urn met de linksche partij6u tot een accoord te komen, gelukte in Noord-Holland, maar ter elfder uro werd deze afspraak, die den Vrijheidsbond 3 zetels zou hebben bezorgd, opgezegd, omdat er in eigen kring daar tegen een sterk verzet kwam. Daar de Vrijheidsbond in geen enkele provincie sterk genoeg is, om zonder hulp Van anderen beslag op de zetels te kunnen leggen, kreeg hg niets en werd het moge- ïyk, dat do rechterzyde zoo uitermate ver sterkt uit de stembus te voorschyn kwam. In de oude Kamer had de rechterzyde 32 zetels en de linkerzyde 18, thans is de verhouding 41 en 9, een meerder heid van rechts van niet minder dan 32. De Katholieken klommen van 18 zetels tot 21, de ant-revolutionairen van 9 tot 13 en de Christelijk-Historischen van 3 tot 7. De Vrijheidsbonders verloren 10 zetels en de soc, democraten 1, terwijl de vrijz. democraten 2 wonnen. Daar de heer Westerdyk (v.d.) zoowel door Groningen als Drente gekozen is en hy waarschijnlijk Drente zal aannemen, zai in Groningen in dat geval opnieuw over dezen zetel moeten worden beschikt. Het spreekt van zelf, dat de verrassende uitslag in de bladen druk besproken wordt. De liberale pers troost zich met de ge dachte, dat de Dieuwe Kamer slechts één jaar zitting heeft en dat men het volgend jaar nader kan zien. Daarentegen concludeert de rechtsche pers, dat het liberalisme heeft uitgediend en thans door zijn heen en weer zwalken ook de kansen voor de Tweede Kamer verknoeid heeft. „Het Volk* spreekt van de zelfmoord van het liberalisme en zoo zegt ieder er het zyne van. Intusschen mag met belangstelling worden afgewacht, W6lke gevolgen de houding van den Vryheidsbond zal hebben ten opzichte van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Lang behoeven we daarop niet meer te wachten, want 5 Juli nadert al met rasecbe schreden. —0 0 0— Als dezo regels in druk verschijnen zal de jHaagsche conferentie haar tweede stadium zyn ingetreden, n.l. die van de onderhandelingen met de Russen. Naar luid van wat dagbladcorresponden ten in de conferentiekringen boorden mag worden verwacht, dat de niet-Russen wat meer eensgezind zullen izijn, dan dit in Genua het geval was. Zoo meldt b.v. de Hbld.correspondent, dat de Russen te den Haag geen gelegenheid zullen krijgen, zich in hun oude beproefde kracht te toonen van menschen, die weten te wachten tot de tegenparty zich mat gekibbeld heeft. De Russen zulten te den Haag by de anderen eensgezindheid vinden van den eersten dag af. Maar de Russen zullen ook voet bij stuk houden. Zoo heeft Litwinof tenminste op zyn doorreis te Beiiyn beweerd. De £ov- jetiegeering zal te den Haag niet afwijken van de te Genua aangenomen houding. Te Moskou heerscht tea opzichte van de actueele vraagstukken volkomen overeen stemming. —o—o—o Hoewel op het oogenblik, dat wy dit echrijven de cijfers omtrent de verkiezin gen in Zuid Ierland nog niet volledig zyn gebliceerd, kan toch al worden vastgesteld, dat de republikeinen een overtuigende nederlaag hebben geleden. De overgroote meerderheid san de Zuid-Ieren hebben ge kozen voor het Britsch-Ierscbe verdrag en daarmee hun goedkeuring gehecht aan de politiek van Collins en Griffith. Voor de Valera is dat wel een zware bittere pil en als' de Engelsche bladen beweren, dat by beelemaal uit zijn humeur is, dan willen we dat graag gelooven. Als hy nu maar zoo verstandig zal biyken te zyn, zich by de uitspraak van het Iersche volk neer te leggenanders gaat het beetje sympathie, dat het streven der republikei nen nog in het buitenland en met name in de Vereen. Staten - ondervindt, heele- maal verdwynen. Die sympathie heeft ook in de afgeloopen week weer een harde schok gekregen door den schandelijken moord, gepleegd op veldmaarschalk sir Henry Wilson te Londen. Toen hij terugkeerde van de ontnuiling vau een oorlogsgedenkteeken voor gevallen spoorwegmannen, werd hij op de stoep van zijn woning door twee jongo Sinn Feiners doodgeschoten. Toen zij achtervolgd wer den, door politie en publiek, schoten z ook nog een politieagent dood en verwon den ze eenige burgers. Slechts met moeite kon de politie voorkomen' dat ze na hun arrestatie door de menigte gelyncht wer den. Dat men te Londen voor meer aan slagen bevreesd is, kan blyken uit het feit, dat thans alle woningen van ministers door militairen worden bewaakt. —o—o—o De Fransche Kamer heeft in de afgeloo pen week de nieuwe Fransche legerwet afgehandeld en aangenomen. Het regee- ringsontwerp werd met 340 tegen 253 stemmen aangenomen. Daardoor is de actieve diensttijd vastgesteld op 18 maan den, daarna 2 jaar non-actief, I6V3 jaar reserve en 10 jaar landweer. De jonge Franschman biytt dus 30 jaar lang by het leger iDgedeeld. S. DOGGER, f Gelijk het gras is ons kortstondig leven. De broosheid van het menschelijk leven is met het verscheiden van de heer Dogger wel duidelijk weer gebleken. In ons Woensdagnummer maakten wij mel ding van zijn aanstaand jubileum op 1 Juli a.s. Vrijdagmorgen deed de overledene nog dienst naar het Vliegkamp en Zaterdagnamiddag ver wisselde hij het tijdelijke voor het eeuwige. De bewijzen van belangstelling, hem bij zijn jubileum toegedacht, worden vervangen door die van deelneming bij zijn heengaan. Ingekomen bij de penningmeester van het Witte Kruis een gift vanfamilie v. d. S. Oudeschild f5,—, P. H. Z. den Burg f2,50, Wed. J. J. den Hoorn f 3, Bij de vorige week te 's Gravenhage ge houden examens slaagde voor 3de stuurman, groote stoomvaart, de heer Th. v. d. Reep, leerling van de Zeevaartschool alhier. Lezing Staalman. Er is weinig belangstelling voor de politiek, we zeiden het reeds herhaaldelijk en het ver wonderde ons dan ook niet de zaal van hotel Texel, Zaterdagavond te 8 uur zoo uiterst matig bezet te zien. Evenwel, de aanblik van de zaal wijzigde zich na dat tijdstip nog in die mate dat we gerust van een goed bezette zaal konden spreken, toen de heer J. de Vries als voorzitter, de vergadering opende en na een korte inleiding het woord gaf aan de, zooals spr. dat noemdeoude veteraan, de leider der Christen-democraten, de heer A. P. Staalman. De heer Staalman ving aan met te wijzen op de ernst der tijden, waarin we leven. Hoe alles rondom, is onrust en onzekerheid, terwijl nie mand zeggen kan wat het worden zal. Groote industriën worden stop gezet, arbei ders bij honderden daardoor broodeloos, klein handel en middenstand onder groote druk, groote bestaansonzekerheid voor ambtenaren. Wie kan orde brengen in deze chaos, wie verbetering in deze toestand? Door tal van partijen worden staande voor de verkiezingen allerlei verbeteringen toege zegd, spr. wil ze kwalifiseeren als verkiezings leuzen en kan zijn hoorders dan ook geen groote perspectieven openen. Heel de maatschappij is ontredderd, zegt spr. en hij wijst op de zedelijke verwording en in zinking rondom. De oorlog en de mobilisatie hebben de wereld en de menschen heel anders doen zien dan te voren. Woekerhandel en smokkelhandel hebben welig getierd en een geest gewekt, van wat kan het mij schelen. Wanneer op het bezit van velen stond geschre ven de herkomst, dan zou dat veelal een ernstige akte van beschuldiging inhouden voor de be zitters en dat niet alleen voor het niet-kerkgaand publiek, neen ook voor de z. g. vromen. De onverschilligheid voor de verkiezing van de Tweede Kamer is thans opmerkelijk, ver volgt spr. en hij waarschuwt daartegen met klem. Elk volk heeft de regeering, die hij ver dient, is een bekend gezegde zegt spr. en wijst in dit verband op het spijbelen van zoovele kamerleden, op hunne afwezigheid, bij belang rijke stemmingen, over wetten van ingrijpe»de aard. De tabaksbelasting b. v. zou met een be langrijke meerderheid verworpen zijn geweest, wanneer de leden van de linkerzijde tegen woordig waren geweest. 22 leden van de linker zijde, Vrijheidsbonders, S. D. A. P.ers en Com munisten schitterden door afwezigheid en de kiezers maken zich aan ernstig plichtverzuim schuldig, wanneer ze de candidatuur van der gelijke menschen zouden steunen. De belangstelling van de kiezers in de uit slag van de verkiezingen, zegt spr. is er tegen- GOED 15 TEER ALS ROZE BLAAOIE^T DE \hOUDTHETAL5/ FABRI- LEVE D\ Ni f 1 aa/ /KANTEN VAM ZEEP-M1 SUNLIGHT ZEEg woordig een alsof het een voetbalwedstrijd geldt: Wie heeft het gewonnen? En de vrouwen De belangstelling van de vrouwen is miniem. De katholieke vrouwen zullen wel ter stembus gaan, maar bij de anti revolutionairen Is het al een heele toer gebleken. Bij de verkiezingen voorde Raad in Amsterdam kwamen er de dominees aan te pas. De oorzaak van de weinige belangstelling bij het publiek wijt spr. aan de partijdige partijpers die alleen eigen partij ophemelt. De christelijke woordvoerders meenen het niet totstandkomen van christelijke wetten te kunnen verdedigen met te zeggen, dat ze geen meerderheid hebben. Staalman is niet een der onzen, heet het dan, maar spr. wil dat hier wel zeggen, het komt van het samengaan met de Roomschen. Staalman wil zijn stem wel geven voor een Zondagswet, zegt spr. De Zondag is er om te rusten, niet om een schijnheilig gezicht te zetten, dat staat nergens in de Bijbel. Ook voor afschaffing van de Staatsloterij wil spr. stemmen, al dat gegok is voor hem uit de booze. Maar de wet op de plaatselijke keuze waarbij een gemeente kon worden drooggelegd als 75 procent van de bewoners van oordeel waren, dat het met dat gezuip nu maar eens uit moest zijn, is in de Eerste Kamer verwor pen met medewerking van 3 Calvinisten en 13 Roomschen. Spr. acht jenever de pest, de kan ker. De alcohol bederft de volksgeest, de statistieken wijzen uit, dat gevangenissen en krankzinnigengestichten worden bevolkt door de slachtoffers van de sterke drank. Maar er zijn er nog te veel onder de machthebbers die het zelf te graag lusten, erger, die zelf de knecht zijn van de borrel, geen macht over zichzelf hebben, die te laten staan. In het samengaan met de Roomschen, het- haalt spr. zit hetj dat er van de Christelijke wetgeving zoo weinig terecht komt. De Roomschen zijn van een geheel andere levensbeschouwing dan de Anti-revolutionairen en Christelijk-Historischen. Teekenend noemt spr. dat de drie hoogste posities in de regeering thans door katholieken zijn bezet: de voor zitters van de belde kamers en de minister president zijn allen katholiek. Over het gezant schap bij de Paus, enz. spreekt nog de heer Staalman en hij voegt er aan toe, ik ben geen papenhater, maar ik buig niet voor eenige wereldlijke macht. Nooit heb ik gevraagd, in de kamer: van wie komt het? Maar: is het voorstel goed En wanneer het voorstel mijn goedkeuring kon wegdragen heb ik vóór gestemd. Als eenige van Christelijke zijdej zegt spr., heb ik gestemd voor een miilioen voor hongerend Rusland, ik schaam mij daar niet voor. Wat spr. heeft gedaan voor de slachtoffers van de mobilisatie wordt door hem gememoreerd. Spr. vreest, dat straks reactie troef zal zijn. Hij verwacht een samengaan van de 3 christe lijke partijen met de Vrijheidsbond en waar schuwt vooral tegen de Vrijheidsbond. De sociaal-voelende minister Aalberse komt niet in de kamer terug, zegt spr., daar wordt voor gezorgd, in zijn eigen district staat hij thans no. 3 op de lijst. De arbeiderswetgeving wordt in de breede door de heer S. verdedigd, die zich tegen de nuttelooze uitgaven voor leger en vloot verklaart. Spr. wil slechts een leger voor politie-diensten. Maak ernst met Uw stemplicht, gebruik Uw verstand in het belang van Uw gezin en Uw land, zoo eindigt spr. Wanneer gedurende de pauze zich niemand opgeeft voor debat of het stellen van vragen, spreekt de heer S. daarna nog een slotwoord, daarbij memoreerend, wat door hem in dit vierjarig tijdperk werd bereikt. Niet om mij zelf op te kammen, zegt spr., maar om te toonen dat ik op mijn post ben geweest, mijn plicht heb gedaan. Met dank aan spr. e.i hoorders wordt de vergadering daarna door de voorz. gesloten.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1