lIJfllill N°. 3618, Zaterdag 1 Juli 1922; 35sU Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Firma J. ASJES Ez. DU klad verschijnt Woensdag- en Zaterdngmorgen idvertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN ei ADVERTENTIEN worden aangenomen bjj de ÜUg. Ti*ua LAN8SVIL1 A IE ROOIJ, Parkg&aat, Bun» or T a Dienstregeling 1 Juni 1922, Kadaster. BEKENDMAKING. D RA K W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 27 Juni 1922 bij ben is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van J. Kikkert Pz., wonende te Koog om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein enkel aan logeer gasten, in de gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie H, no. 2003, plaatselijk ge merkt K no, 101 en gelegen aan de dorpstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, 28 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. TEXEL, 30 Juni 1922. De vrouwen en de stembus. Voor de Ziekenauto. De Kermis. Waar moet men stemmen? De kiezers moeten gaan stemmen in het stemlokaal dat op hun oproepings biljet is vermeid.. Onder geen enkele voorwaarde wordt men in ander stemlokaal dan dat op het oproepingsbiljet is vermeld, tot de stem ming toegelaten, ook al zou een ander stembureau, dichter hij uwe woning zjjn gelegen, dan dat wat op het oproepings biljet is vermeld. Hoe laat kan ik stemmen? Het stembureau is geopend van des morgens 8 uur tot des middags 5 uur. Tusschen deze uren kan men zijne stem uitbrengen. Het is echter gewenscht, dat men zoo vroeg mogelijk ga, teneinde eene te groote drukte iu de laatste ureu te vermijden. Is men verplicht te stemmen? Ja! Men is wettelijk verplicht op straffe van geldboete aan zijn stemplicht te voldoen. Hoe moet men stemmen? Men make één (Diet meer of minder) vakje, geplaatst voor den candidaat zij ner keuze, rood. Vult men meer vakjes in, of vult men er geen enkel in, dan is uw stembiljet ongeldig. Zorg er voor, dat ge geen andere teekens op het biljet aanbrengt, want ook dan wordt uw biljet waarde loos. Namen of nadere aanduidingen op het biljet aangebracht maken het even eens ongeldig. Oudeschild29 Juni. Achterstallige huishuur. Te Emmen zullen binnenkort de huizen van den woningbouw en de noodwonin gen van gemeentewege gerechtelijk wor den ontruimd, omdat de huurpenningen niet zijn aangezuiverd. Er moet een achterstand van f 62.000 zijn aan nog in te vorderen huishuren! EIJTUIGFABRIEK, Heiligeland - A-lkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik, Levering onder garuntle. Zeer billijke prijzen, Het gevaarlijke openkrabben. Te St. Jansteen is een man overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrabben van een puistje. De „gok"-reepen. In verband met een bericht, als zou de justitie de overtreding der Loterijwet door de Sickez- en Kwattachocolade- fabrieken gepleegd, toelaten, vernemen wjj van welingelichte zijde, dat door den Minister van Justitie aan de betrokken justitie autoriteiten een scbrflven gericht is, waarop wordt aangedrongen op het treffen van maatregelen tegen deze over tredingen. De Minister verzoekt, in dit rondschrijven by winkeliers te gaan, die den verkoop van chocoladereepen met winstkans belangrijk in de hand werken, na waarschuwing krachtig in te grepen en over te gaan tot in beslagneming van den voorraad reepen en reclame biljetten. Verschil van rang. Wanneer er meer borrels zjjn gedron ken dan betamelijk mag worden genoemd is volgens de Tel. de soldaat bezopen de korporaal zat; de fourier dronken de sergeant beschonken de sergeant-majoor zwaaierig; de adjudant-onderofficier katterig;'] de tweede luitenant opgewonden de eerste luitenant ómu do kapitein vroolyk; de majoor niet recht frisch; de kolonel ongesteld de generaal voor dienst op reis. Vuilnis en weelde. De heer Kellon, de voorzitter van de eenige jaren geleden te New York opge richte „technische studiecommissie voor stedelijke bezuiniging", welke uit inge nieurs en deskundigen bestaat, maakt een studiereis door Europa om daar iu de grootste steden een kijkje te nemen naar de bezuinigingsmaatregelen, welke aldaar zijn iDgevoerd. Hij is reeds in Italië en keert over Parijs, Nederland en Londen naar New York terug. Een van de dingen, die hem in Berlijn het meest hebben getroffen is de vuilnis. Terwijl de vuilnis te New York wemelt van blikken bussen, stukken metaal, beenderen, resten van leer en stoften, en andere „rijkdommen", bevat de Berlijnsche vuilnis niets meer dat nog maar eenigszins gebruikt of verwerkt kau worden. Daarmede is het hem dui delijk geworden hoe arm Duitschland is geworden. Zoeloekaffermalaise. Ook de Zoeloes hebben met duurte te kampen. De Deensche ethnoloog Otto Link. komt net bij hen vandaan, en vertelt dat de Zoeloes de veelwijverij gaan afschaffen, daar zulks hen teveel in de osoen loopt. Een goede ega kost minstens 8 ossen. De ossen nu zijn zeer duur geworden zoodat menige vader al genoegen neemt met afbetalingsvoor- waarden om zijn dochter maar gelukkig te zien in 'r Zoeloekaffersnestje. Betaalt schoonzoonlief slecht af, dan haalt papa zij a docater weer thu:s. TEXELSCHE COURANT. AbennemenUprys per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ,-cw— Prït der Ad*ert«ntiin\ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. LICHT OPI Van Zaterdag 1 Juli tot en met Vrijdag 7 Juli: voor rijwielen 9,20 uur, voor rijtuigen 9,50 uur HOOGWATER Heede van Texel. Zomertijd. Donderdag 29 Juni v.m. 12,34 Vrijdag 30 1,— Zaterdag 1 Juli 1,52 Zondag 2 2,48 Maandag 3 3,49 Dinsdag 4 4,57 Woensdag 5 6,10 Des namiddags ls het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Durg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen fvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken '.Vm. 8 uur tot n.m. 71/, uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur jVoor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11 vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9.04 10,18§ 12.48 12,41 3,23 2.03++ 4.39 3,62** 0,- 4>20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11.6° 12,28§ 2,44 3,11 6>18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,18t ,2'56 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der ge- gemeente Texel maken bekend, dat in den loop der volgende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de ge wone jaarljjksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. ZIJ achten het niet ondienstig, de inge zetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om dat gene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Over- zeesche Bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Texel, 28 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de verplicht verzekerden inge volge de Invaliditeitswet, die dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, dat zij hun rentekaart bij opkomst onder de wapenen moeten mede brengen, Texel, 28 Juni 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat volgens ontvangen mededeeling, de landmeter van het kadaster Maandag 3Juli e. k. in deze gemeente komt tot het doen van de opneming der kadastrale veranderingen alhier. Texel, 28 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Er zijn vele vrouwen, ik hoor de opmerking geregeld in den laatsten tijd, die meenen, dat zij den 5den Juli a. s. met haar man kunnen meegaan, niet alleen naar het stemlokaal, maar ook dat zij samen in het stemhokje kunnen gaan en haar echtgenoot haar daar wel wijst, welk hokje zij moet invullen, zoo schrijft mevr. Kappeijne v. d. Coppello, in „Femina". Zij meenen, dat het dus overbodig is, zich op de hoogte te stellen van de politiek of zich te laten voorlichten over het gebruik van het stembiljet. Vrouwen, die beter weet, licht toch zooveel mogelijk de onwetenden in uwe omgeving in. Het komt er den 5den Juli a. s. te veel op aan! Toen ik dezer dagen een dienstmeisje van een mijner kennissen uitlegde, dat het moeilijk zal zijn op het stembiljet precies den naam te vinden van den candidaat dien men wil kiezen omdat er zoovele lijsten op voorkomen, en haar vertelde, dat, als zij dien naam gevonden heeft zij het hokje ervoor rood moet maken, kreeg ik ten antwoord „maar ik wil niet rood stem men". De verdere uitlegging volgde natuurlijk en ik raad velen aan nog eens te vertellen aan wie het niet mocht weten, dat er nu enkel roode potlooden gebruikt worden en dus vanzelf het hokje rood wordt, als men het invult. Het schijnt, dat men te uitvoerige inlichtingen en uitleggingen aan vele vrouwen op het ge bied van het stemmen nog niet kan geven, helaas. o—o— In verband met het bovenstaand, komt het ons goed voor op te merken, dat het ons doende voorkomt het nummer van de lijst van de candidaat, die men wenscht te steramen, goed in het geheugen te prenten. Het bezwaar van het zoeken is dan zoo goed als opgeheven. Red. Tex. Ct. Bij de penningmeester van het Witte Kruis kwam in een gift van f 10,— van een dames comité. De hoop is verwezenlijkt. De regenbui in de nacht van 21 op 22 Juni is de voorbode ge weest van meer en beter. Geen druppel is er verloren gegaan. Langzaam en met tusschen- poozen is het eerste water gekomen, dat de aarde voorbereid heeft om meer te ontvangen. Dat meer is nu gekomen en daarmede is de ellende, die uit gebrek aan regenwater voort vloeide, wel niet weggenomen, maar toch ge lenigd. Voor de bouwlanden, die nog niet te veel geleden hebben, kan het nog tot verbete ring van de toestand leiden, de weilanden komen door de regen van de laatste dagen weer tot wasdom, wat èn vee én veehouders ten goede komt. Het vraagstuk van de watervoorziening is daarmede weer tijdelijk opgelost. Maar we zouden schrijven van de kermis. Ja, voor de kermis kwamen de regenbuien, wel wat van onpas. Het was Maandag stil en Dinsdag stil en Woensdag heel niet druk. De kijkers naar het kermisvermaak werden telkens van het kermisterrein verdreven door regen. „Waar volk is, is nering", dat gezegde werd zeker voor de eerste dagen wel in tegenover gestelde zin bewaarheid. Echter, de stemming om ter kermis te gaan is door de gevallen regen er zeker niet weinig op verbeterd en zoo kan ten slotte ook voor hen, die op de kermis een stuk brood trachten te verdienen, de regen nog wel voor deel hebben gebracht. Woensdagavond gaf de bioscoop de eerste voorstellingen, die goed bezocht en hoogelijk geroemd werden. Donderdagavond ging dezelfde film „De lij densweg van Inge Kraft", met evenveel succes. Het specialiteiten-theater onder directie Jean Klein gaf enkele voorstellingen, waarbij vooral de duikers het succesnummer vormden. In het Etablisement, tegenover genoemd the ater opgeslagen, trad met succes de motor- en rijwieltroep op, halsbrekende toeren verlichtend langs steilen wand. Bij de deze week te 'sGravenhage ge houden examens slaagde voor 3e stuurman, groote stoomvaart, de heer A. van Breda, leer ling van de Zeevaartschool alhier. Vanaf 26 tot en met 29 Juni werden uit de haven van Texel verscheept: 1403 Lammeren, 91 schapen, 9 koeien, 9 kalveren, 20 varkens en 1 paard. Voor het op 16 Juni te Utrecht gehouden examen voor Boekhouden, van de Nederland- sche Vereeniging van Leeraren, slaagde onze plaatsgenoote mej. D. C. Dogger.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1