Het schoolreisje. Wat hebben ze eenig weer gehad 1 Wat hebben ze genoten. Het school reisje, ditmaal naar Amsterdam, naar Artis, is dan wel schitterend geslaagd. Van morgen om even vyf uur van huis, in opgewekte stemming, arriveerden ze vanavond even half tien in dezelfde conditie. Blij klonk hun lied, het lied van deze tijd, onder de jeugd, „van je hela, hola, hou er de moed maar in". Hun opge wektheid werkte aanstekelijk, alle oude ren glunderden ook. naar is geen dankbaarder werk, dan kinderen vreugde te willen bereiden. De commissie, en allen, die haar in staat hielpen stellen, kunDen weer met genoe gen op hun werk terugzien. Zonder eenige stoornis, van welke aard ook, is de reis afgeloopen. Een woord van dank aan allen die hun rijtuigen ter beschikking stelden, is hier ongetwijfeld op zijn plaats. Misleidende verklaring van Litwinof. In eenige mededeelingen, die de voor zitter van de Russische delegatie in den Haag, de heer O. Litwinof, tot de pers richtte, zeide deze o.a. ....Wat den algemeenen toestand in Rusland betrof, daarin was veel veran derd sinds de bijeenkomst te Genua, Toen was de Hongersnood op zijn hoogtepunt. Thans belooft de oogst, welke binnen enkele weken zal worden binnengehaald zeer voorspoedig te zijn. Verwacht mag dan ook worden, dat het Russische volk het volgende jaar geen honger zal lijdensommige opti misten meenen zelfs, dat er veel graan zal kunnen worden geëxporteerd Deze mededeeling valt juist samen met geheel tegenstrijdige berichten van den juist uit Rusland teruggekeerden eigen vertegenwoordiger van het Nansen comité en is eveneens in strijd (met de berichten van het International Russian Relief Comittee. Het is naar aanleiding daarvan, dat het Nederlandsche Nansen comité een Open Brief gericht heeft aan den heer Litwinof, waarin deze verzocht wordt le. zijn misleidende beweriDg openlijk in te trekken 2e. of, openlijk, de volle verantwoor delijkheid op zich te nemen, dat geen verdere hulp uit Nederland wordt ver leend. De kamerverkiezing. Hieronder vilgen naast elkaar voor de verschillende partijen het percentage stemmen, dat zij behaalden eD het aantal zetels, dat tegelijk het percentage van de zetels aanwijst: Percentage stemmen. Zetels. Vrijheidsbond 9,25 10 Lib. groep v. Houten 0,95 1 (met de stemcijfers vd verbonden lijsten Faubel c.s. en Braam) C.-H. Unie 10,88 11 A.R. Partij 13,73 16 R-K. Staatspartij 29,85 32 S. D. A. P. 19,38 20 V.-D. Bond 4,6 5 Comm. Partij 1,83 2 PlattelaDdersbond 1,56 2 Staatk. Geref. Partij 0,91 1 Doordat de kleinste partijen, die 'U van den kiesde9ler niet hebben gehaald, alle afvieleD, hebben alle grootere partijen ook al is het verschil bij de meeste slechts een fractie een grooter per centage van de zetels gekregen dan hun mathematisch naar bet stemmenaantal evenredig toekwam. De evenredigheid is het meest ver broken door de A.-R. Partij en de R K. Staatspartij, die geprofiteerd hebben van al hun lijsteD, waardoor de r.k. op lijst 33 een zetel toegewezen kregen voor een overschot van slechts 128 en de a.r. op lijst 6 een zetel op een overschot van slechts 393 stemmen, terwijl b.v. de Chr.-dem. Partij met 20,760 st. ge heel uit de Kamer verdween, omdat zy onder van den kiesdeeler, d.w.z. onder 21,970 stemmen bleef. Toch is het be ginsel van de evenredigheid door de toe wijzing van een zetel aan de overschot ten van lijst 33 der r.k. en lijst 6 der a.r., hoe klein ook, nog beter gediend dan door de toekenning van een zetel aan de 20,760 st. der Chr. dem. Partij, omdat lijst 38 van de r.-k. in het geheel 5 zetels heeft gekregen voor 117,302 st., d.i. 1 zetel voor 23,460 st. en lijst 6 van de a.r. 4 zetels voor 88,278 stemmen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. d.i. 1 zetel voor 22,069 stemmen. Hadden de r.k. en a.r. al hun lijsten verbonden, dan zou bet zonderlinge resultaat verkregen zijn, dat wel de r.k. 1 zetel en de a.r. 2 zetels minder hadden gewonnen, doch van deze drie zetels er twee hadden moeten zijn toe gewezen aan de lib. groep Van Houten (die bovendien haar stemcijter door de verbinding met 2 andere lijsten) en de Staatk. Geref. Partij, welke partijen dan elk 2 zetels in plaats van 1 hadden veroverd, ofschoon zij nog niet eene den kiesdeeler hebben gehaald, terwijl de derde was toegevallen aan de C.-H. Unie Er waren nl. dadelijk 86 zetels toege wezen aan de overschotten van de 10 lijsten, die voor deze verdeeüng dan in aanmerking kwamen, en de 4 overige zouden volgens art. 100 van de Kies wet opnieuw zijn toegekend aan de grootste overschotten, zonder dat de lijsten, wier stemmencijfer lager is dan 75 pet. van dan kiesdeeler, nog mochten mededeelen. Sch. Ct. Verlorenmaar teruggevonden. Schipper A. L. kwam Zaterdagmorgen na een lading cartonpapier gelost te hebben, zjju loon, groot f 110 bij het kantoor afhalen. Toen hij naar boord giDg bemerkte hj) plotseling dat hij het geld kwijt was. Zeer onder den indruk van deze onaangename gewaarwording, ging L. op het politiebureau aangifte doen. Toevallig kwam daar van den caféhouder G. per telefoon de mededee ling binnen, dat aldaar in het portaal een stapeltje bankpapier was gevonden. Deze onverwachte oplossing was begrij pelijkerwijze zeer ten genoegen van den schipper, die voor zijn naar boord gaan even te dier plaatse had vertoefd en niet aan de mogelijkheid had gedacht of het geld ook daar verloren kon zijn. N. Harl. Ct. Een misdadige bende. In verband met het gemelde geval van vandalisme in Duinoord en het Staten kwartier te 'sGravenhage is het de politie mogen gelukken, nog een 3-tal jongelui aan te houdeD, die ook mede plichtig waren aan de gepleegde wan daden. Het zijn de 18-jarige J. G. A. M. E, leerling van de H. B. S., de 19 jarige J. W. v. V., marconist, en de 19-jarige W. D. B. leerling van een H. B. S. Ook deze jongelui wonen in de om geving van de Statenlaan. Zij hebben bekend, zich in vereeniging met de andore gearresteerden te hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in de school Antonie Duyckerstraat, waar ver schillende voorwerpen waren ontvreemd en de inventaris zoodanig was dooreen gehaald, dat het hoofd der school drie weken werkzaam is geweest met het weer in orde maken van zijn admini stratie. Het geheele kaartsysteem bijv. was door de school geworpen. Van deze inbraak zijn een aantal der vermiste voorwerpen bij een der daders door de politie in beslag genomen, o. a. een hoeveelheid kwik tot een gewicht van 5 K G. Aangezien evenwel is geblekeD, dat de schuld van W, D. B. aan de misdrijven zeer gering is, is deze weer op vrije voeten gesteld. Hoe gevaarlijk echter deze jongelui in hun baldadigheden kunnen zijn, blykt uit hun bekeutenis, dat zij ongeveer zes weken geleden op een avond ter hoogte van den Cranenburghweg een bank uit den grond hebben gerukt. Evenwel nog niet tevreden met deze vernieling, gin gen zij zelfs zoo ver, dat zij de bank plaatsten op de rails van een uit Den Haag komende stoomtram. Deze daad scheen in hun oogen zoo mooi te zijn, dat zij aan den overkant plaats namen, om zich in het komende schouwspel te verlustigen. Gelukkig be merkte de machinist het gevaar en hy wist nog zoodanig te remmen, dat alleen de zuigpomp van de machine beschadigd werd. Zoodoende werden de inzittende reizi gers van een groot gevaar gered, en het is voor de bewoners van dat kwartier een groote geruststelling, dat deze mis dadige bende welke zelfs menschenlevens niet ontzag, door de activiteit der politie is gearresteerd. Als strafmaat voor dit „opzettelijk gevaar veroorzaken voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg" is volgens art. 164 W. v. S, gesteld een maximumstraf van 15 jaar, terwijl levens lang kan worden geëischt, wanneer de daad den dood van een menscbenleven tengevolge had gohad. Hiermede is echter het zondenregister van de gearresteerden nog niet geëindigd. Zij bekenden voorts, een groote glazen reclameplaat in de van Loostraat te hebben vernield, benevens tal vaD groote spiegelruiten in Duinoord en Sta tenkwartier. Zij kunnen zich echter niet meer her inneren waar al deze misdryven zijn gepleegd. Ook hebben zij nog tal van banken uit den grond gerukt. Ten slotte is aan het licht gekomen, dat een vijftal van hen, v. V., H. W.D. B., E. en R. zich hebben schuldig ge maakt aan de vernieling van een villa in Warmond. De huurder van deze villa, die er zijn eigen meubelen in had staan, was nog wel familie van een der jongens. Ook in deze villa was vreeselijk huisgehouden en voor een bedrag van ongeveer f 1000 aan den inboedel vernield. De gearresteerde J. Q. A. M.E., die niet schuldig was aan de misdrijven hier ter stede, doch wel aan de vernieling te Warmond, is ter beschikking dier ge meente gesteld. Snellere behandeling van lichte strafzaken. By Kon. besluit zijn, ter vereenvoudi ging van de rechtspleging in lichte straf zaken, met ingang van 1 September a.s. ingesteld uit één lid bestaande (enkel voudige) kamers bij de Rechtbanken te Amsterdam, 's Gravenbage, Rotterdam, Alkmaar, Haarlem, Winschoten, Assen, Arnhem, 's Hertogenbosch, Maastricht •en Utrecht en wel twee zoodanige Kamers bij de Rechtbank te Amsterdam en een bij elk der andere genoemde Recht banken. Een dichterlijke kiezeres. In een der stembussen te Leiden werd het volgend rijmpje gevonden Wie had vóór vijftig jaar gedacht, Dat vrouwen zouden moeten kiezen. Ja, elke partij roept thans met kracht, Zonder vrouwenstem, zouden wij 't [verliezen. De rooden, schreeuwers als altijd, Die vroegen 't eerstom vrouwenkiesrecht En thans, het is geen malligheid, Vinden zij dat vrouwenkiesrecht slecht. Doch nu 't er is gaan- we met moed Ons plicht ook doen, het stemhok binnen. En luidt klinkt Wien Nêerlands Bloed De rechtschen zullen overwinnen. Een kiesrechtige vrouw. Vreeselijke oogenblikken. Een der arbeiders van de Ned. Spoor wegen M. genaamd was bezig met het smeren van wissels nabij de spoorbrug te Velzen toen de wissel uit het station werd overgehaald, waardoor M. met zijn hand daartusschen beklemd raakte. Daar er een trein uit Beverwijk op komst was, had M. voor oogen, dat zijn hand indien hij Diet bevrijd werd, vermorzeld zou worden. Hij begon daarom uit alle macht te schreeuwen en had het geluk gehooid te worden door een paar Engelsche zeelieden van een hier liggend stoomschip, die den reeds aankomenden trein tegemoet gingen en door zwaaien de oplettendheid van den machinist zochten te wekkeD, wat gelukte, zoo dat de trein tot stilstand werd gebracht. Mot een breekijzer wisten de Engelschen den wissel daarop om te kiijgen en M. uit zijn benarde positie te bevrijden. Aldus liep dit ongeval voor M, goed af. Volgens een bericht uit Weenen, wil de bekende heer Duym daar... een bankinstelling oprichten. Limburg in zijn eer hersteld. Naar aanleiding dat mr. H. v. Groenen dael slechts even 2400 van de 150,000 stemmen in Limburg heeft gehaald, zegt de Limb. Koerier Alles samen nog laDg niet 2 percent doch slechts 1,6. De andere 98,4 pCt. der Limburgsche [bevolking toonde hoü en trouw aan Nederland. Valkenburg, dat een annexonisten-nest heette te zijn, leverde hem slechts 44 stemmen op. Maastricht de hoofdstad, de enclave, waar zooveel sympathie voor een af scheiding heette te bestaan, gaf hem 203 stemmen op de 23,000. Wat in- plaats van 4 a 5 pCt., nog niet 1 pCt. uitmaakt. Tegenover de 2400 stemmen op v. Groenendael staan de 140,000 stemmeD, die Limburg uitgebracht op den Lim burgsche kapitein Lambooy, den stoeren verdediger van het „Limburg bij Nederland". Dat is het antwoord van Nederlandsch Limburg op het annexonistisch drijveü. Van Groenendael de Kamer uitge worpen. Limburg heeft zijn eer hersteld. In het stembureau aan de Vijver hofstraat te Rotterdam, had een kiezer de volgende ontboezeming over de Tabakswet op zijn stembiljet geplakt De Tabakswet leerde mij eerst goed, Hoe ik voortaan stemmen moet. Rechts was er voor en links bleef thuis, Zoodoende kregen wij dit kruis. Aan wie moet ik mijn stem nu geven 't Antwoord zal 'k u spoedig geven Knijpt d'eene partij de keel ons toe, De andere staat te kijken hoe 1 En daarom zal ik in mijn leven Mijn stem aan rechts noch links meer geven. Het zingen is een gezonde oefening. Het breDgt het ademhalingssysteem in werking en ventileert alle gaten en gangen dier organen. Te Lemmer heeft de 58 jarige aardappelscbipper J. Hiemstia, bij het zeilen een klap van de giek gekregen. Hij viel over boord en verdronk. Wat de verstandhouding tusschen den Vrijheidsbond en den Vrijz.-Dem. Bond te wenschen overlaat, bleek in een Geldersche gemeente, toen een verwoed Vrijheidsbonder zijn zoon, wien de eer te beurt viel tot voorzitter der Vryz. Dem. KiesvereenigiDg te worden be noemd, bij diens thuiskomst van de be wuste vergadering zonder vorm van proces de deur uitsmeet. Thans leven de politieke tegenvoeters weer vreedzaam onder één dak. Premiebouw. In een bijvoegsel van de Staats Crt. no. 131 is opgenomen een beschikking van den Minister van Arbeid, waarin wordt bekend gemaakt ten behoeve van welke personen en onder welke voor waarden bijdragen worden toegekend ten behoeve van den bouw van wonin gen (premiebouw). Een gestoorde bruiloft. Vrijdagavond zat men bij de familie v. V. in de Steijnstraat te Vlaardingen gezellig bijeen ter gelegenheid van de zilveren bruiloft, toen onverwacht de binten der vloer braken en het heele gezelschap, benevens kasten, orgel, tafel snoeperijen, enz. terecht kwamen in het modderwater onder den vloer. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorzoodat allen met den schrik vrij kwamen. Bij onderzoek bleek, dat de binten vermolmd waren. De bouwpolitie onder zocht de zaak. Naar wij vernemen was kort te voren de huiseigenaar medegedeeld, dat de binten slecht waren. Een zwaar beproefd gezin. Een gezin in het Zwitsersche kanton Aargou heeft Vrijdag een reeks van rampen beleefd. De eenige zoon werd op een fietstochtje door een auto gegrepen en met een schedelbreuk opgenomen. Toen men hem juist had thuisgebracht, sloeg de bliksem in de woning, waardoor het dak instortte. Een zuster van den gekwetste werd bij dit ongeval doodelijk gewond, de moeder schrok zoo, dat ze een hartverlamming kreeg, en op de plaats dood bleef.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2