f V I iiifoieii Jï* 3622 Zaterdag 15 Juli 1922; 85"u Jaargaug. Nieuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland» O emengd N ieuw s» Firma J. ASJES Ez. OU klad vercchfjcf Woensdag- en Zaterdag morgen tdverteutiëu daags voor do uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN on A0VERTENTIEN worden aangenomen bjj de Uiig. Fiika LANGEVEL1 E ROOIJ, Parkstraat, Bux« orTnii. LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1923, 3'52V fi'IT Stremming verkeer. TEXEL, 11 Juli 1922. Texclsciie Alg. wijkverpleging. Vakschool voor Reisjes voor Helder en Omstreken. Opleiding Nijverheidsonderwijsakte Na (Bandwerken). Bij Ministerieele beschikking van 11 Juli 1.1. is toestemming verleend bovenge noemde opleiding in het leerplan der school op te nemen. Voor deze akte kunnen worden opge leid: le. leerlingen der Vakschool, die den 3-jarigen cursus met vrucht hebben gevolgd 2e. zij, die einddiploma M.U.L.O. of Handelsschool bezitten of 3 jaar de HBS. bezochten3e. zij, wier alge- meene ontwikkeling void rende blijkt te zijn. De akte Na te behalen op 2!-jarigen leeftijd, geeft recht les te geven in de lagere klassen der Nijverheidsscholen, op een salaris van f 1950-f2950 per jaar, respectievelijk te verminderen met 4 of 8 pCt. standplaatsaftrek. Het onderwijs omvatnaaien, knippen en vermaken van onder- en bovengoed, prijs- en stofberekenen, stofversieren, strijken, décoratief teekenen, taal, ge schiedenis, aardrijkskunde, Fransch, ad ministratie, hygiëne, opvoedkunde en warenkennis. Spaansche Pepertjes. Wie kent H. Bakels niet? Bakels is een der onzen, onder ons geboren en opgevoed. Bakels, de schrijver van Bouquetje Dogmatiek, een werkje van HO bladzijden en waarvan in 19 maanden 21000 exemplaren van de hand gingen, schrijver ook van het Leekeboek over godsdienst, waarvan sedert het ver schenen in 1919, byna 7000 exemplaren werden verkocht, schrijver van nog een twintigtal andere minder algemeen be kende werken. Van de hand van Bakels verscheen onlangs een boek onder de titel, die wij hierboven stelden en die de schrijver, naar hij in de inleiding zegt, zich koos, om weer te geven het „aroma" van zijne pennevruchtjes. Wij ontvingen daarvan een exemplaar ter recensie. Voor wie Bakels kent, is elke toe lichting, gezien ook de titel, overbodig, wij doen dus alleen van het verschijnen aankondiging. Het werk is algemeen in de boekhandel verkrijgbaar gesteld. Oudeschild, 14 Juli. Naar men weet treedt Maandag 24 dezer de ontbinding der Staten- Generaal als gevolg van de grondwets herziening in en beeft Dinsdag 25 dezer de opening der nieuw gekozen Kamers plaats. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen, dat die opening op den 25sten zou geschieden door H.M. de Koningin, terwijl dan de opening van het gewone zittingsjaar in September d.a.v. namens de Koningin door een commissie vau Ministers zou plaats hebben. R.N. Valsche rentezegels. Te Schijndel (Noord-Brabant) is een belangrijke arrestatie gedaan, in verband met valsche Invaliditeitszegels. Een bierbrouwer en een gemeenteraadslid, zijn naar Den Bosch getransporteerd. Een tragische f eestvergadering. De R.-K. Politieke Sociale Propaganda Clubs, te Schiedam, hielden Dinsdag avond een feestelijke bijeenkomst, in her gebouw van den R.-K. Volksbond. Toen eenige sprekers het woord hadden ge voerd, kreeg de heer P. Lagerwey, voor zitter van den R.-K. Kieskring, het woord. In een gloedvolle rede stortte bij zijn vreugde uit over de schitterende overwinning van rechts, waarbij bjj ook de propagandisten van Schiedam hulde bracht voor het succes, dat zij in Schiedam bereikt hadden. Na deze rede brak een geweldig applaus los, maar ziet, plotseling zakte de heer Lagerwey ineen. Het applaus verstomde oogenblikkelijk. Aller blikken zijn op het podium ge richt. Men beseft wat er is gebeurd. Een geweldige ontroering gaat door de zaal. De verslagenheid is zeer greot. Direct werd de heer P. M. J, A. Lager wey naar de kolflekamer overgebracht, waar geestelijken hem de laatste oogen- blikken bijstonden. Dr. Koene, die spoedig ter plaatse verscheen kon slechts den dood con- stateeren. De heer Lagerwey, die den leeftjjd van 65 jaren bereikte, was oud-wethouder van Schiedam, voorzitter van den R.-K. Kieskring Dordrecht, een gezien en achtenswaardig burger der stad. In hem verliest Katholiek Schiedam een zijner beste voormannen. De kleur van de eierdooier. Wanneer men veel eieren gebruikt, merkt men op, dat het geel ervan zeer verschillend van tint is. Dat ligt aan bet voer, dat de kippen of eenden heb ben gehad. Gewoonlijk zegt men dat liebtgetinte dooiers afkomstig zijn van kippen, die vastzitten en donkere van kippen, die losloopen. Dat is betrekkelijk waar, maar het zit 'm niet in het vast zitten of losloopen, maar in het voedsel dat gebruikt is. Bij eenden is dat gemakkelijk waar te nemendie zitten maar zelden vast en toch zijn de dooiers verschillend van kl9ur. Bij eenden, die b.v. in de gelegen heid zijn zich met eikels te voedeD, ge beurt het soms, dat de dooier bijna zwart is. Men zou dan geneigd ziju te meenen dat het ei bedorven is, terwijl de donkere kleur alleen het gevolg is van het looi zuur, dat in de eikels vervat is. De smaak en do voedingswaarde lijden er niet onder. Krijgen de dieren geen groen te eten en geen dierlijk voedsel, b v. wormen en insecten dan blijft de dooier lichtgeel zijn de dieren echter vrij in de keuze van hun voedsel, dan wordt de dooier donkergeel of oranje. Eenden, die in zouthoudend water le ven leggen eieren met bijna roode dooiers, datzelfde ziet men bij de eieren van strand- en zeevogels. Wie zijn kippen voert met graan, zaden zemelen of gekookte aardappelen, krijgt er eieren met lichtgele dooiers. Maar loopen de kippen los en voeden zij zich met datgene wat zij vinden op 't veld of in de weide, dus met groen en wormen, dan worden de eierdooiers donkerder- of oranjekleurig. Betrekkelijk zit er dus waarheid in de bewering, dat de lichte kleur van den dooier het gevolg is van het vastzitten of opgesloten leven, al is dit dan ook niet de ware oorzaak. Lieve vrouw en dochters, sprak do geduldige huisvader, wij hebben zoover 1 uitgegeven aan koopjes voor ons vacantie reisje, dat wij het reisje niet kunnen gaan maken. Door een stier aang'vallen. De bozwman D. Hoogenboeznm te Bergamb. cht dia met zijn arbeider een groeten slier over het dorp vervoerde, werd door het beest, dat eerst kalm RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedryfsgebruik, Levering onder garantie. Zeer billijke prtyzen, medeliep, plotseling een stoot in den rug gegeven, waardoor Hoogenboezem te water ging. De arbeider, die daarna den stier wilde grijpen, werd door deze met do horens tegen een muur geduwd. H., die weder spoedig op den kant was, ont zette, met behulp van anderen, zijn ar beider, waarop de man die niet kon loo pen bij een bewoner aldaar werd binnen gedragen. Dr. Bouman. die spoedig ter plaatse was, bracht den man tot verder onderzoek naar zijn woning, waarbij het bleek, dat hij vry ernstig aan zijn heup been was verwond, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht, Hartkloppingen, De samentrekkingen van het hart heb ben, afgewisseld met verslappingen, gere geld plaats en wel ongeveer 80 maal in de minuut. Wat men in het dageljjksch leven hartkloppingen noemt, zfln ver sterkte hartkloppingen. Zij geven een zeer onaangenaam gevoel, gaan gewoon lijk vergezeld van een onbepaalden angst en komen voor als verschijnsel van alge- meene zenuwachtigheid, ook by ver schillende hartziekten. Om dadelijk eenige verlichting te ver schaffen kan men een (jsblaas of koude compressen op de hartstreek leggen. Zijn de patiënten onder behandeling van den geneesheer dan zal deze waarschijnlijk droppeltjes voorschrijven om bij dergelijke versnelde hartkloppingen te gebruiken. Iets eigenaardigs doet zich voor bij de familie B. te Naarden Daar koestert een groote lobbes van een kater een viertal pas geboren kuikentjes. Als de diertjes van koude piepen, slaat hij zfjn pooten beschermend op hen heen, tot het smartelijk gepiep overgaat in een tevreden kirren. Wanneer poes op stap gaat, worden de kuikentjes in flanellen doeken warm gehouden. Eerlijke anhooorden op kindervra gen Vader waarom hebben we een ge zicht Om je gedachten achter te verber gen, jongen. En waarvoor een neus Om overal in te kunner steken. En oogen Om d'r scheel van jalouzie mee te zien. En een mond Om valsche tandeD in op te bergen. En een tong? Om mee te smakken. En voeten Om d'r likdoorns op te kweeken. En handen, vader Om lastige vragers een draai om de ooren te kunnen geven, jongen I Logica. Onderwijzer Honderd keer heb ik hier voor do klas staan betoogen, dat twee helften aitijd precies gelijk zijn. En alt jd moet ik weer tot de bedroevende conclusie komen, dat de grootste heft van juihe niet in staat is die eenvoudige waarheid te begrijpen. Abannemenlspryi per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.i TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prif* der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 15 Juli tot en met Vrijdag 21 Juli: voor rijwielen 9,10 uur, voor rij tuigen 9,40 uur Zomertijd. Donderdag 13 Juli v.m. 12,17 Vrijdag 14 12,54 Zaterdag 15 1,12 Zondag 16 1.51 Maandag 17 2,33 Dinsdag 18 3,22 Woensdag 19 4,22 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen fvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken 'Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur |Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49T 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03tt 4.39 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrem, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 U.30 12,28§ 2,44 3.H 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10.49 11.18+ 12.56 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat i" verband met het aanleggen van een brug, GEN 1 WEG in den polder het Noorden van DINSDAG 18 tot en met DONDERDAG 20 Juli 1922 voor het openbaar verkeer GESLOTEN zal zijn. Texel, 14 Juli 1922 De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Bij de Penningmeester is ingekomen over de maand Juni van P. K. de Waal f20, J. J. den Hoorn f3. Ds. W. Kroese hoopt Zondag 27 Augustus afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te den Burg en Zondag 3 Sept. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Velseroord, na be vestigd te zijn door Ds. J. Ph. Eggink van Velsen. Vanaf 10 tot en met 13 Juli werden uit de haven van Texel verscheept: 913 lammeren, 22 schapen, 17 koeien 10 kal veren, 5 paarden en 63 varkens.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1