JURGENS7 PLANTENBOTER m.lrhl=l:Wd ^nekten. Uitslag van gehouden Verkoopingen. A VOEDZAAM HEERLUK Botter vergaan. 3 Dooden. Over den botter „Helder 185", welke zich de vorige week tijdens het storm weer op zee bevond en niet met de andere botters des avonds de haven be reikte, maakte men zich, toen Zaterdag morgen nog niets omtrent dit vaartuig bekend was, zeer ongerust, totdat Zaterdagavond bericht inkwam, dat het naambord met eenige andere stukken waren aangespoeld, zoodat thans met zekerheid kan worden aangenomen, dat dit vaartuig in den storm is vergaan, en de 3 opvarenden hun dood in de golven hebben gevonden. De schipper J. Gersseu een vrouw met 4 kinderen en de knecht E. Gerssen een vrouw met 5 kiudereu nalatende, terwijl de jongste opvarende Wezelman een jongeling van 17 jaar is. De vlucht om de wereld. De Engelsche vlieger-majoor Blake heeft zijn wereldvlucht voortgezet en is Woensdag van Cairo naar Aziza ver trokken, om daar een toestel voor draad- looze telegrafie aan boord te nemen, alvorens over de woestijn naar Bagdad te vliegen. Het weer in Engeland. Na 19 dageD achtereen van regen, was het Maandag beter weer in Londen. De dag was fraai en zonnig. Er dreigen evenwel verdere depressiën vanuit het Westen en men verwacht, dat het ab normaal slechte weder zal voortduren. Bij verscheidene stormen, die gedurende het einde dtr vorige week langs de kust woedden, moesten de bemanningen der reddingsbooten op vele plaatsen zwaar en gevaarlijk werk verrichten en de over het Kanaal varende stoombooten hadden buitengewoon moeilijke over tochten. Zaterdagavond wilde de 7-jarige B. te Wassenaar van een in beweging zijnden wagen springen, met hot nood lottig gevolg, dat het ventje kwam te vallen en een der wielen over het hoofdje kreeg. De arme kleine was oogenblikkelijk dood. Luchldienst big stormweder. Ondanks het stormweer werd Zondag door de Fokkerfabriek het 7de toestel, dat bestemd is voor de lijn Berlijn Moskou door den chef piloot van de Deutsch-Russische Luft Reederei, een oud-oorlogsvlieger, Just, naar Berlijn gevlogen. Just volbracht den tocht in 2'/» uur, dat is ongeveer een uur sneller dan anders. Het toestel, een F 3, was voorzien van een Rolls Royce motor van 360 P K. Reglementair. Pi asident Miilerand heeft de gewoonte, vlug uit te stappen, voor de autoriteiten, die hem ont- en opvangen, de gelegenheid hebben hun keel te sctmipen en in pos tuur te gaan staan. Verleden week kwam hij te Montpellier en voor de trein stil stond vertoonde Miilerand zich al op de treeplank. Op een drafje schoot de ijskoude stationschef too tn duwde den Fraoschen president in zijn coupé terug„Artikel 5: het is verbodeD, alvorens de trein stil staat...." Nog nooit is er bij een officieele ont vangst zoo smakelijk gelachen. Malle verschijning Woensdagnacht zag de Hilversumsche politie twee in dekens gewikkelde per sonen in de Havenstraat wandelen. Op zijn vraag, wat deze vertooniog beteekende, antwoordden zij, dat zij geen geld bezaten om in een logement te slapen en daarom aldus den nacht pas seerden. Duitsche dienstboden. De „Tijd" deelt mede wat op de wekelijkscbe vergadering van Duitsche Katholieken te Amsterdam werd mede- gedoeld. Voor de meisjes in Duitschland, die in Nederland in dienst willen treden, is noodig, dat zij le. een reispas hebben 2e. aan den Nederlandsche consul een brief kunnen toonen, waarin naam, woonplaats en kwaliteit staan vermeld van hem, bij wien zij in dienst treden 3e. dat deze op getuigenis van de politie te goeder naam en faam bekend staat 4e. dat het loon op minstens f 25 per maand is bepaald5e. dat aan het meisje f22 woidt toegezonden voor reisgeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Men ziet dus, dat het nog niet zoo heel gemakkelijk gaat om hier de meisjes uit Duitschland te krijgen, te meer omdat zij doorgaans een jaarlijksche vacantie van één of twee weken ver langen, met reisgeld voor heen en terug. Er moet dus heel wat dienstbodennood zijn geweest, om alleen te Amsterdam ongeveer 5000 van deze meisjes te laten overkomen. Toch blijven onze huis vrouwen ze nog vragen. Te leven, te zitten, of te slapen in slecht geventileerde vertrekken is de meest algemeene oorzaak van verkoud heid. De lucht is bedorven en vergiftigt het bloed en dit komt door het geheele lichaam. Het bloed verliest dan snel zijn weerstandsvermogen. Ernstig ongeluk bij militaire oefe ningen. Een ernstig ongeluk heeft bij de mili taire oefeningen te Arnhem plaats ge had Er werd velddienst gehouden in de buurt van den Apeldoornschenweg, waar bij mitrailleurs met losse patronen scho ten. Do manschappen behoorend tot de kaderopleiding van het 8ste regiment, war6u verdeeld in patrouilles en ver spreid over het terrein. Op een oogenblik, waarop plotseling de mitrailleurs begonnen te vuren, sloe gen de paarden van eeu boer, die in de nabijheid aan het ploegen was, op hol. Een der manschappen van een pa trouille, de 19-jarige Kley uit Wagenin- gen behoorend tot de lichting 1922, schijnt van deze op hol slaande paarden geschrokken te zijn. Vermoedelijk wilde hij op zij springen en is de kolf van zijn geweer uitgegleden. Hij viel in zijn eigen bajonet en kreeg deze dwars door het lichaam. Hij trok zelf nog de bajonet uit de borst, doch overleed bijna onmiddellijk daarop. eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14 Juli 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeoster, JONKER. BUYSING DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of.hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de firma A. Laugevald Pz. te dan Burg om op bet perceel, kadastraal bekend in Sectie K, no. 237 een Ruw Olie Motor van 25-30 p.k. tot arijving eener ^raan- rnalerij te mogen piaatsen door hen voorwaardelijk ié toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaaude jurisprudentie Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „de Automaat" te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van petroleum, op het per ceel gelegen te den Burg, kadastraal bekeud in Sectie K. no. 1266. Op Vrijdag den 28 Juli 1922, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis Deinen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeliDg toe te lichten. Texel, den 14 Ju'i 1922. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Brievenbus. Toen ik Dinsdagmorgen circa half zes al die wagentjes van den Burg met een vroo- lijke troep schoolkinderen langs den weg zag gaan, om een reisje naar Amsterdam temaken, kwam onwillekeurig de vraag in me op „waarom doen ze zooiets aan Oudeschild ook nooit eens?" Kan ook die kinderen niet eens een dergelijk genot verschaft worden Ik meen, dat dit vroeger altijd het geval was. Het be hoeft nu juist niet Amsterdam te zijn, immers Alkmaar en omgeving is ook mooi. Met wat goeie wil en medewerking kan het immers dezen zomer nog wel. Waar een wil is, is ook een weg. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een tatcbje en e n riem. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 tot en met 14 Juli 1922. GEBORENPietje, d.v. Folps Duinker en Merretje Kuiper. Jacob, z.v. Pietei Dros en Afina Aagje Roeper. Cornelig z.v. Jan Drijver en Geertje VlamiDg, Marius Jan, z.v. Cornelis Roeper en Trijntj s Reuvers. Aart, z.v. Aart van den Brink en Lamberta Johanna Lubbers. ONDERTROUWD: Jacob Koorn en Cornelia Eelman, Jacob Dop en Auguste Wilhelmine Catharine Baud zus. GETROUWD Jacob van Huizen en Maria Kikkert. Marinus Eelman en Dirkje Verhoeve. OVERLEDEN Albert List, oud 57 jaar, gehuwd met Neeltje de Waard, Veronica Johanna Bos, oud 11 maanden dochter van Cornelia Gerhardus Boa en Trijntje Barhorst. Zondag 16 Juli 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v,m. 10 uur ds. Kroese. Waal, n.m. half 3 ds. Kroese. den Hoornv.m. balt 11 Eerw. Heer R. Sohellenberg cand. t.d. H.L». te Amsterdam, Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. 's av. 7 uur da. H. Buiskool. Oosterend, n.m. 3 uur Eerw. Heer R. Schellenberg Cocksdorp, v.m. hali 11 ds. Schellenberg GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. H. Meijer van Alkmaar, n.m. 3 nnr dezeilde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, geen dienst. Pnrmereno, 11 Juli. Aangevoerd 797 Runderen waaronder: 360 vette koeien 90 4 140 Ct. per K.G ook Gelde koeien f 125 4 400; Melkkoeien f 125 4 400; 52 stieren. 217 vette kalveren 11,40 a f 1.60 p. Kg. 224 Nuchtere kalveren f 10 a i 42, 796 Schapen f 20,— a f 46. 857 lammeren f'15,a f20, 524 vette varkens f 0.92 a 10.96 per Kg. 77 magere varkens 1 26 a 1 48,00; 198 biggen f 14,00 a f 24,00; 0— overhouders f a f kipeieren f 6,50 a f 7.50 per 100 Schagen, 13 Juli. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 75 Vette Koeien 125'fa f 550 74 geldekoeien mag. f 150 a f 300 35 kalfkoeien f 275 a f 425 363 lammeren f 18,a 1 20, 16 varkens mag. f 48.a f 54, 81 varkens vette f 0,88 a f 0.98 p. Kg 101 Biggen f 20.4 f 30. Boter f 2.— a f 2,30 per K.G. Kipoiaren f 6.a t 6,50 per 300. Notaris G. J. O. D. DIKKERS, op Dinsdag 11 Juli, in Café „dea Burg', voor den heer A. Groet, een peroeel land in het NoordeD, groot 7 Hectaren Kooper Leo Koning Sz. voor f 1875.— MOEDER! DENK ER OH. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag,'s avonds nog laat te strijken, ver stellen, stoppen, enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug in de lendenen en zjjden is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kon leiden tot nier ontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wan del meer buiten, en zorg voor meer gezond heidheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege be handeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos Te den Burg ver krijgbaar bij T. Buijs 4 f 1,75 per doos. 38

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2