3625, Woensdag 26 Juli 1922* S58t' Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adverteutlën daags voor de uitgave vóóruur nam. n'.ist 12-56 Abonnementtprüt per S maandent Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.i TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ABONNEMENTEN ei ADVERTENTIES worden aaagenoiaaa V'-* COURANT. Prpe der Aivertentiint Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, POSTCHEQUE- en QJROD1ENST No. 652. do üitg, Eikua LANGEVELBA DE R O O IJ, Parkstraat, Buxu Of T t LICHT OP! Van Zaterdag 22 Juli tot en met Vrijdag 28 Juli voor rijwielen 9,10 uur, voor rijtuigen 9,40 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 27 Juli v.m. 11,33 Vrijdag 28 12,19 Zaterdag 29 1,— Zondag 30 1,31 Maandag 31 2,24 Dinsdag 1 Aug. 3,21 Woensdag 2 4,27 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Cvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken ,Vm. 8 uur tot n.m. VU uur- Voor postwissels, kwitantiün, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur iVoor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1933, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11 vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,— nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder8,45 12,6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49t 9.04 7,31 sneltrein 9.04 10.188 !2.48 12,41 3,23 2.03tt 4.39 3,52" 6,- 4>2°§ 0,41 7.20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrem, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7 56§ 9,40 9.21 11-30 12,28§ 2,44 oil D,lo 5-52§ ,0"2q q 54 10,49 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 15—33 Jaii. Als deze regels in druk verschijnen, heeft Den Haag weer zjjn Prinsjesdag gehad. Erg vroeg dit jaar en ten koste van den tradi- tioneelen derden Dinsdag van September. De oorzaak is bekend. Als gevolg van de Grondwetsherziening had de oude Kamer op 24 dezer opgehouden le bestaan en moest den 25en de opening der nieuwe Kamer plaats hebben. Van de Troonrede zal men op een andere plaats in dit blad iets vermeld vinden. Stellig zal met zeer groote belangstelling naar den inhoud ervan uitgezien zijn. De politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd waren daarvoor belangrijk genoeg. De kiezers hebben zich uitgesproken en een rechtsche Kamermeerderheid gekozen. De Eerste Kamer is zoo goed als geheel in handen der rechterzijde gekomen en de regeering heeft omtrent de gevoigen van dezen nieuwen toestand zulk een merk waardig stilzwijgen in acht genomen, dat men tot op het laatste oogenblik niet weet wat er eigenlijk gebeuren zou. Is er een crisis geweest of niet? Heeft het KabiDet aan de Koningin zjjn ontslag aangeboden, of niet? Is er sprake geweest van recon structie van het Kabinet, of niet Deze vragen heeft men in de laatste dagen her haaldelijk gehoord, maar een antwoord daarop bleef uit. Zoo kan men spreken van een eigenaardigon toestand, waardoor met te grooter belangstelling de 25 Juli werd tegemoet gezien. —o—o—o— Verrassend is het einde geweest van de Haagsche conferentie en 't is te begrijpen, dat er in de binnenlandsche en buiten landsche bladen nog wat over nagepraat wordt. Verrassend was het einde, omdat de Russen, toen eigenlijk niemand het ver wachtte, met concessies kwamen, die opper vlakkig beschouwd, de conferentie hadden kunnen redden. Het vraagstuk van het crediet, dat door hen steeds als nummer één voorop was geschoven en waardoor de crisis eigenlijk ontstaan was, werd thans door hen heelemaal ter zfjde geschoven, vrijwel als „Nebensache*. Maar toen kwam de tweede verrassing, niet van de Russische zijde, doch van den kant der met Russisohe commissie, n. 1. het einde der conferentie. Het Fransche standpunt krachtig door België gesteund, had gezege vierd en de Russen kregen de mededeeling dat men met genoegen hun mededeelingen bad aangehoord en dat men er veel goeds van verwachtte voor de toekomst, als ze in vervulling werden gebracht, maar tevens ook, dat ze geen grondslag konden bieden voor een hervatting der onderhandelingen. Dit besluit was inderdaad een verrassing en alleen mogelijk geworden door de op merkelijke zwenking, die de Engelsche delegatie in het beslissend oogenblik maakte door zich na felle bestrtjdiDg er van en dus schier onverwacht met het Fransche stand punt te vereenigen. Dadelijk na het einde der conferentie is de uittocht der vreemde delegaties uit Scheveningen begonnen. De Russen gingen ook reeds beeD, maar bleven toch nog een dagje langer dan ze eerst besloten hadden. Ze hielden besprekingen met vertegen woordigers van den handel. Z|J komen te Moskou terug met leege handen, maar weten althans wat hun te doen staat. Als de Russische regeering wenscht, dat de andere staten medewerken aan het herstel van Rusland, dan zal zjj niet met woorden of beloften, maar met daden moeten komen. Dat is de eigenlijke beteekenis van de o. i. ontijdig geëindigde Haagsche conferentie. Vermoedelijk zal de Sovjetregeering nu trachten te komen tot handelsovereenkomsten met de landen af zonderlijk, maar ze weet alvast, dat ze aan niemand de onteigende private eigendom men zal kunnen afstaan dan aan de oor spronkelijke eigenaren. Dat is een gevolg van de afspraak door de niet-Russen te Den Haag gemaakt, waarmee ook de Vereen. Staten zich hebben vereenigd. Mr. Patijn heeft in zijn sluitingsrede o.m. gezegd, dat Rusland en niet Rusland elkan der noodig hebben. Komt er niet een over eenkomst, dan zal Rusland een ruïne worden en zullen de andere staten zeer worden geschaad. Thans echter gaapt er tusschen Rusland en niet-Rusland een diepe klove en zoolang de Russen op hun principes blijven staan, is die niet te overbruggen. Eens zal echter de brug worden geslagen en dan zullen de besprekingen te Den Haag gevoerd, daarvan de pijlers kunnen vormen. Zoo is het. Het einde van de Haagsche Conferentie kan niet het einde zijn. Rusland zal ongetwijfeld spoedig wel weer aan de deur van niet-Rusland kloppen. o—o o— Te Amsterdam is het Internationaal Vak Verbond (I.V.V.) bijeengekomen, om te beraadslagen over de vraag, op welke wijze de georganiseerde arbeiders der I.V.V. mede kunnen weiken aan de bescherming der Duitsche republiek. Vertegenwoordi gers van een groot aantal vakbonden kwa men bijeen en eenige resoluties werden aangenomen. Ia Duitschland zelf worden intusschen de maatregelen ter bescherming der repu bliek met kracht voortgezet. De Rijksdag is uiteengegaan na de aanneming van de desbetreffende wetsontwerpen, de politieke strijd i3 voorloopig gestaakt en, naar luid der berichteD, wordt er tbaos door de partijleiders verder onderhandeld, over een nitbreiding der regeeringscoalitie. Het denk beeld van een blok van Duitsche Volks partij Democraten Centrum Sociaal- Democraten en OnafhankelUken schijnt nog niet opgegeven te zijn en nieuwe bespre kingen zyn daarover tusschen de partijen begonnen. Voor de regeering blijven intueschen nog zeer groote moeilijkheden bestaan. Aller eerst met de Beierscbe regeering, die nog maar niet besluiten kan haar medewerking te verleenen tot het uitvoeren van de wetten ter bescherming der republiek. En verder dreigen moeilijkheden met de Com missie van Herstel. De Garantiecommissie heeft haar rapport ingezonden en in Duitschland zelf is dit allesbehalve gunstig ontvangen. Bijna de geheele pers oordeelt dat al te zeer inbreuk wordt gemaakt op de Duitsche souvereiniteitsrech^en. Maar naast de moeilijkheden in eigen land op dit punt, worden moeilijkbeden te Parijs gevreesd. Poincaré heeft aan de Commissie van Herstel verzocht geen langer morato rium te verleenen dan voor een termijn van hoogstens 5 a 6 weken. Natuurlijk is Duitschland daarmee niet geholpen. Dat weet men ook te Londen en het is (zeker niet toevallig, dat de Engelsche Staatsman Horne dezer dagen verklaarde, dat het noodig tijd wordt, dat de bankiers van Europa en Amerika eens weer samenkomen, om de kwestie der schadevergoedingen definitief tot een oplossing to breDgen. Naar luid der berichten is Lloyd George wel voor een moratorium van 3 jaar, doch kan hij zich ook wel met een korteren termijn vereenigen, mits de bankiers zoo spoedig mogelijk weer bijeenkomen voor een Duitsche leening. o—o—o— In Ierland loopt de burgeroorlog lang zaam ten einde, al zullen de rebellen nog wel eenigen t|jd hier en daar tegenstand blijven bieden. De Vrijstaatsche regeeriDg voelt zich zoo zeker van haar zaak, dat zD van vredesonderhandelingen met de op standelingen niet wil hooren. Geen vrede, maar onvoorwaardelijke onderwerping I is thans haar parool, o—o—o— Van burgeroorlog gesprokengaat het ook in Italië daarop aan Er hebben zich daar in de afgeloopen week ernstige gebeurtenissen afgespeeld. Aan den eenen kant de fascisten, aan de andere zfjde de socialisten en communisten. Beide partijen bestrijden elkander met groote heftigheid en vooral de fascisten, of nationalisten, be gonnen zich in den laatsten tijd te roeren. Zij laten zich geheel door het onstuimige zuidelijke bloed leiden en zoo ziet men wraak met weerwraak, geweld met nieuw geweld vergelden. Te Cremana hebben de fascisten op beestachtige wijze huisgehou den in de woning van den leider der Volkspartij. Alles werd door hen kort en klein geslagen. In de Italiaansche Kamer werd daarover heftig gedebatteerd. Thans weer is het mis te Milaan, waar de socia listen de algemeene werkstaking hebben afgekondigd, in verband met de politieke aangelegenheden. De fascisten hebben ge dreigd, dat als de staking niet vandaqg eindigt, zjj de stad met 80,000 man zullen bezetten. En zoo gaat het voort- Als gevolg van de binnenlandsche ver deeldheid, is bet Italiaansche Kabinet afge treden. Facta is er niet in geslaogd de elkander bestrijdende partijen met elkander te verzoenen. In de Italiaansche Kamer werd Woensdag j.l. over de faxistische uitspattingen gesproken. Daarbij kwam het tot een motie van wantrouwen legen de regeeriDg welke met 288 tegen 130 stemmen werd aangenomen. Facta bleef toen niels anders over, dan het ontslag van de regeering in te dienen. Heftig gingen de fascisten in de Kamer te keer eu Mussolino, hun leider, verklaarde onder hevig tumult, dat als er na Facta een kabinet mocht komen, dat openlijk tegen de fascisten mocht zfjn, dan zouden deze, die honderdduizenden aanhangers in het land hebber, tot de uiterste middelen overgaan. Men ziet dat de toestand in Italië zeer ernstig is. o o—o Ook Polen maakt ernstige binnenlandsche moeilijkheden door. De Poolsche Landdag heeft Korfanty met 21G tegen 209 stemmen tot premier gekozen, maar de president Pilaoedski hoeft gedreigd te zullen aftreden, als Korfanty inderdaad hoofd der nieuwe regeering mocht worden. Het betreft hier twee zeer uiteenloopende stroomingen in de Poolsche buitenlandscbe politiek. De eene wordt vertegenwoordigd door Korfanty, die als „redder van Opper- Silezie* in het Westen veel aanhang heeft en de andere door Pilsoedski, die in het oude Russisohe Polen de man is, Rioht Korfanty zijn politiek vooral tegen Duitsch land, die van Pilsoedski is meer tegen Rusland gericht. De president, die zeer populair is, heeft gedreigd te zullen aftreden en te Warschau heelt reeds een massabetooging tegen Kor fanty plaats gehad. Doch deze werkt rustig door en heeft een nieuw Kabinet sameu- gesteld, dat b(J thans ter goedkeuring aan Pilsoedski aangeboden heeft. Men vraagt zich af wat deze nu doen zal. TEXEL, 25 Juli 1922. Bij Kon. besluit van 11 Julij. 1. is benoemd tot dykgraaf van de polder ELjerland de heer H. Flens alhier. Reclame. Fraaie geschenken ais reclame. „Dit is slechts een inleiding", heet het in de aanhef. Wij vestigen de aandacht van alle huismoeders op de advertentie van de fabriek van Sunlight (de Hollandsche), Twink en Lux, de Lever's Zeep Maat schappij, die in dit nummer voorkomt. Be predikanten en het sociale vraag stuk. Op de te Utrecht gehouden vergadering van het Chr. werkliedenverbond „Patri monium" werd na uitvoerige besprekin gen de volgende motie aangenomen „De vergadering enz. gehoord de be sprekingen inzake de sociale opleiding der predikanten constateert I. dat in het algemeen bij de prediking des woords niet voldoenue aandacht wordt geschonken aan het sociale vraag stuk II. dat het wenschelgk is, dat by de opleiding der a.s. bedienaren des woords meer dan tot heden rekening wordt ge houden met dit tekort; III. dat het noodzakelijk is voor het Verbond, dat het zich in verbinding stelt met Predikantenvereenigingen en stu dentenorganisaties, teneinde te komen tot een meerdere studie van het sociale vraagstuk en de afdeelingen zich met predikanten, kerkraden en plaatselijke afdeelingen van studentenorganisaties ver staan over deze aangelegenheid". Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar de Rsb. verneemt, is aan ver schillende ingenieurs, die in tijdeiykeu dienst zijn bij de Nederiandsche Spoor wegen, ontslag verleend, in verband met de voorgenomen bezuinigingen. Deze maatregel zou binnenkort door nieuwe worden gevolgd. Vier-en-tiointig zonen uit een huwelijk. Te Milaan is dezer dagen een Itali- aansch gezin uit Brazilië terug gekomen, dat uit vader, moeder en 2f kinderen, allen jongens, bestond. De vader, Sal vator Salpeti, emigreerde, 20 jaar geleden ea keerde dezer dagen van Sau Paulo terug. Vermeldenswaardig is voorts nog, dat vaa deze kindeischaar de oudste 4ujaar is en de jongste een baby van 45 dagen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1