r1F NT°* 3627, Woensdag 2 Augustus 1922* *S5sU Jaargang. ieu¥8« eo Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. ff SS Van meek tof week Twinl\ JwinK sS 10.49 "[wink li niet slechl» fiel middel om verscho ten kleedepen weden nieuwe frissche kleüren te gevendoch kan ook uitstekend qebruiki won den voop gordijnen, draperiën en dergelijke il artikelen!'. ANT. Dit blad verschQnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnemenltpryi per 3 maandsm Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; kdvertentlëu daags voor de uitgave vóór l uur nam. Prift der Ad*erlantiê*t Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V-/ POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfi do Oi tg. Tikva LANQfEVSLBABEROOII, Parkstraat, Bun» orTirsi LICHT OP Van Zaterdag 29 Juli tot en met Vrijdag 4 Augustus: voor rijwielen 9,— uur, voor rijtuigen 9,30 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 3 Aug. v.m. 5,46 Vrijdag 4 7,— Zaterdag 5 8,04 Zondag 6 8,55 Maandag 7 9,36 Dinsdag 8 10,11 Woensdag 9 10,44 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwltantien, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Jnni 1922, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek/Texel 6,— vm. 11 vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,188 12,48 12,41 3.23 2.03ft j'39 3,52»* 6,— Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9,21 11.30 12.28§ 2,44 3.H 0,18 5 52§ 8,04 ll,18f 12.56 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 22-29 Jnli. Er is over de korte, weinig zeggende troonrede, waarmede H.M. de Koningin de buitengewone zitting der Staten-Generaal geopend heeft niet veel in de bladen gezegd. Er viel ook weinig over te zeggen, want in kortheid en onbeduidendheid heeft deze troonrede stellig alle andere overtroffen. Men heeft dan ook de vraag gehoord, waarvoor wel al die traditioneele drukte noodig is geweest van een openingsplechtig heid „in gala." Waarom bleef de gouden koets niet op stal en liet de Koningin de opening der zitting niet over aan een commissie? Waarschijnlijk is de regeling voor een en ander getroffen, toen het kabinet er nog niet aan dacht af te treden, We wezen er in ons vorig overzicht nog op, hoe de week eindigde zonder dat men eigenlijk ook maar iets van de plannen d6r regeering wist. De inkt van ons vorig overzicht was echter nog nauwelijks op gedroogd, toen dan de offlcieele mededee- üng kwam, dat het Kabinet afgetreden was en de Koningin den heer Ruys de Beerenbrouck opnieuw de vorming van een nieuw kabinet bad opgedragen. Onder die omstandigheden kon geen belangrijke troonrede meer worden verwacht. Het kabinet was demissionair, de buitengewone zitting der Kamer zal slechts enkele weken duren en waar er omtrent den nieuwen gang van zaken nog niets viel mede te déelen, konden in de troonrede geen pers pectieven worden geopend. We moeten daaromtrent nog wat geduld hebben, in elk geval tot September. De koningin heeft in de troonrede gezegd, dat z(j nader mededeeling hoopt te doen omtrent te nemen maatregelen in 's lands belang en dat deze zitting alleen tot taak heeft bet staartje van de Grondwetsherziening af te doen. De troonrede was enkel een woord voor het oogenblik en als ze nog even naar de toekomst verwees, dan was het alleen om te laten uitkomen, dat er meer dan menschelljke wjjsheid voor noodig zal zijn om ons vaderland voor inzinking te behoeden. —o-o—o— Het Kabinet is afgetreden en houdt al leen nog zoolang de zaken gaande tot er een nieuw ministerie gevormd is. We beleven in politiek opzicht derhalve een crisistijd, maar bet is wel eenigszins op merkelijk, dat men er heel weinig van bemerkt. Er wordt in de bladen weinig aandacht aan de huidige crisis geschonken, lang niet zooveel als vroeger wel eens het geval was. Waarschijnlijk moet dat worden toegeschreven aan het feit, dat iedereen wel weet, in welke richting de oplossing van de crisis zal worden gezocht. Er moet een rechtsch Kabinet komen en men mag aannemen, dat minister Ruys de Beeren brouck ijverig bezig is, dit voor te bereiden, al merkt de buitenwereld er ook zoo goed als niets van. Die voorbereiding zal vermoe delijk wel eenigen tijd in beslag nemen, nu er mee moet samengaan de vormiDg van een regeeringscoalilie, welke niet tot stand kan komen, voordat omtrent een program van arbeid, overeenstemming ver kregen is. Bood de kabinetscrisis in de afgeloopen week aan de bladen niet veel stof, de korte bijeenkomsten door de beide kamers ge houden leverden ook niet veel bijzonders op. Ze waren ook meer belegd om den gang van zaken te regelen. De Eerste Kamer bleef daarbij haar traditie getrouw om de troonrede met een Adres te beant woorden, waarop de Koningin op haar beurt weer haar dank betuigde. Verder regelde de Kamer de rooster van aftreding der leden, wat misschien overbodig werk is geweest, als de Kamer zich met het voorstel tot evenredige vertegenwoordiging vereenigt. De Tweede Kamer maakte de nominatie voor het presidium op, met de heer Kooien op no. 1, die dan ook door de Koningin benoemd werd en zich zelf met een korte rede installeerde. En verder werd besloten om reeds dadelijk, (n.l. Vrijdag) de voorstellen tot Grondwetsher ziening te onderzoeken in de afdeelingen. Daarmede is de voornaamste parlemen taire arbeid van de afgeloopen week aan gestipt. De kamers zijn tot nadere byeen- eenroeping uiteengegaan en waarschijnlijk zal het wel September worden voordat ze weer voor het voetlicht verschijnen. —o—o—o— Er is weer een conferentie omtrent de kwestie der schadeloosstelling in 't zicht en dus is de pers wel vol allerlei geruchten en veronderstellingen. Aanvankelijk was het plan van Poincaré om tegen 1 Augustus naar Londen over te steken, teneinde met Lloyd George de hangende kwesties te bespreken, maar dat plan is gewijzigd moeten worden. Lloyd George heeft in het Lagerhuis verklaard, dat by prys zou stellen op d% aanwezigheid van een ver tegenwoordiger van Italië en dat het dus gewenscht is, de besprekingen uit te stellen totdat de Kabinetscrisis in Italië opgelost is. Lloyd George heeft thans biykbaar niet zooveel haast als Poincaré, die liefst zoo gauw mogeiyk de besprekingen zou aan vangen en dan alleen met Lloyd George, omdat hij van een byeenkomst van den Oppersten Raad geen heil verwacht. Dat Lloyd George geen haast heeft is eenigszins te verklaren. Immers, het is bekend, dat Poincaré met nieuwe voor stellen te Londen komt, die vooral tegen de Engelsche schatkist zyn gericht. Uit de Fraosohe bladen weet men, dat Frankrijk te Londen zal aandringen op de annulee ring der geallieerde schulden, zonder reke ning te houden met do vraag, wat de Vereen. Staten zullen doen. En daar is Engeland nu niet zoo heel warm voor. De kanselier van de schatkist is e6ns aan het cyfereh gegaan en is daarbij tot do uitkomst gekomen, dat een dergelijke annuleering een al te zware last voor de Britsche schatkist zou beteekenen. In het Lagerhuis heeft Lloyd George toegezegd, dat in de komende week de kwestie der schadevergoeding en schulden aan de orde zal worden gesteld en dat bij daarby, namens de regeering, een verkla ring zal afleggen. De heeren moesten dus nog een paar dagen geduld hebben, maar het wachten valt hen toch wel een beetje zwaar. Zoodat dan ook aan den eersten minister de vraag gesteld werd, of het waar is, dat van de Fransche regeering voorstellen zyn ingekomen om de Fransche oorlogsschuld aan Engeland te annulëeren en omtrent een internationale leening aan Duitschland, die dan in de eerste plaats bestemd zou worden voor het herstel van van de verwoeste gebieden in Frankryk. Lloyd George verklaarde, dat hy daarom trent liever geen verklaringen aflegde, omdat deze allicht aanleiding tot misver stand zouden geven. Men moest de be spreking van de volgende week maar af wachten. o—o—o— Doordat de Beiersche regeering formeel geweigerd heeft de Rykswet ter bescher ming der republiek toe te passen, zooals die door den Rijksdag werd vastgesteld, is de verhouding tusschen Berlijn en München weer eens zeer gespannen geworden. Het Rykekabinet heeft in de laatste dagen her- haaldeiyk vergadert om te overwegen wat er thans dient te worden gedaan. Er klonk een scherpe toon in de Duitsche bladen en vooral de linkerzyde toonde zich over de houding van Beieren zeer verontwaardigd. De socialistische vakver- eenigingen spraken zelfs van een boycot van Beieren en de linkergroepen van den Ryksdag drongen er met kracht op aan, om den Rijksdag byeen te roepen. De Ryksregeering heeft zich echter niet door de spanning van het oogenblik laten meesleepen, doch bewaarde baar kalmte. De Rijkskanselier ging eens rustig pratea met de Beiersche leden der Rijksreg6ering en het gevolg is geweest, dat het Rgks- kabinet voorloopig g6en maatregelen heeft genomen, doch president Ebert een brief gezonden heeft aan den Beierschen Hetmaakt alles,. weder nieuw! WA5CHT tn VERFT TEGEI_'JKER.T!JD 15 VE.R.K.R'JG8AAR ut' 2.4? kleuren DE LEVER'S ZEEP MV VlAAROinCEM fctriirenien va/7 Sunlight en LUX minister-president von Lerchenfeldt waarin gewezen werd op den ernst van den toe stand en op Beieren een beroep werd ge daan om de Rijkseenheid niet te verbre ken. Naar luid der berichten is tbaDS eenige ontspanning ingetreden. Men is gaan onderhandelen en graaf Lerchenfeldt zal, naar gemeld wordt, zelf naar Beriyn komen, om nadere besprekingen met de Ryksregeering te hebben. Dekansschynt groot, dat een bevredigende oplossing van de moeilijke kwestie zal worden verkregen. o—o—o - De Italiaansche Kabinetscrisis is op bet oogenblik dat wy dit schrijven, nog niet opgelost. De politieke toestand is in Italië dan ook bijzonder moeiiyk. De huidige samenstelling van de Italiaansche Kamer is van dien aard dat een Kabinet, dat niet krachtig optreedt tegen de fascisten zich heel moeiiyk zal kunnen staande houdeD. Dat hebben Orlando en Facta wel onder vonden. Maar het optreden van de fascis ten is in de laatste dagen zóó krachtig en hun macht in het land schynt zóó groot te zyn, dat een optreden tegen hen onver- mydelijk tot een burgeroorlog zal leiden. Vooral in deze dagen spannen zy zich in het de regeericgspersonen zoo moeilijk mogelijk te maken. Hier en daar treden de „Zwarte Hemden" zooals de fascisten genoemd worden, omdat ze zwarten hem den dragen met een Doodskop erop gebor duurd, gewelddadig op en Mussolino bun leider heeft gedreigd dat hy 700.000 man onder de wapens zal roepen als de nocd aan den man mocht komen. Geen wonder dat onder deze omstandig heden alle pogingen mislukten om een nieuw kabinet samen te stellen. Bonomi beeft dan ook moeten bedanken als kabi netsformateur en na hem heeft De Nava hetzelfde moeten doen. Thans wordt ech ter gemeld, dat Qe popolari (de volksparty)

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1