Binnenland. Gemengd Nieuws, in de Kamer bereid is haar verzet tegen de rechterzijde op te geven, waardoor de mogelijkheid geboren zou worden een ge mengd kabinet Orlando Do Na va te vor men. Als het bericht juist blijkt te zijn, dan zou dat een overwinning der fascisten beteekenen. —o—o -o Tot slot nog een paar korte berichten. In Ierland maken de regeeringstroe- pen nog voortdurend vorderingen. Voor speld wordt, dat over 14 dagen de laatste tegenstand der rebellen gebroken zal zijn. De Grieksch-Turksche kwestie begint ook weer de aandacht te vragen, doordat de Grieken in Thracië troepenbewegingen uitvoeren, waarover men zich te Konstan- tinopel zeer ongerust maakt. Zelfs wordt gevreesd, dat de Grieken een aanval op Konstantinopel in den zin hebben. In de Vereen. Staten loopt het met de staking in de mijnen en op de spoor wegen blijkbaar op het einde. President HardiDg is weer als bemiddelaar opgetre den en men verwacht dat zijn voorstellen thans zullen worden aangenomen. TEXEL, 1 Aug. 1922. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie in dit nummer betreffende feestviering op Koninginnedag. Vorige week slaagde bij de examens voor de hoofdakte de heer P. B. Riteco, onderwijzer aan de M. U. L. O. Schooi alhier. Tot notaris alhier, is benoemd de WelEd. Heer G. J. B. Mulder, eerder candidaat notaris te Zaandam. Bij de deze week te'sGravenhage gehouden examens, slaagde voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, de hoer J. Kuipers-Hupke, leerling aan de Zee vaartschool alhier. Notaris Dikkers. Onze hooge regeering heeft goedge vonden tegen 1 Augustus, op verzoek, eervol ontslag te verieenen aan notaris Dikkers. Bijna 40 jaren heeft notaris Dikkers onder ons geleefd. Hoog en laag heeft bij met ons meegemaakt, dagen van beproeving en dagen van voorspoed. In de Provinciale Staten had hij jarenlang als onze vertrouwensman zitting, tal van jaren was hij lid van de Raad ODzer gemeente, enkele jaren nam hij ook de functie van wethouder waar. Zijn groote kracht onder ons was echter zijn ambt. Voor velen is hij in zijn ambt een steun geweest, voor 'allen, die hem noodig hadden, was hij een verstandig en ver trouwd raadsman. Zijn adviezen en hulp vaardigheid, ziju rechtschapenheid en zijn helder oordeel, hebben onder ons waardeering gevonden en het is met een zekere weemoed, dat wij hem thans van ons zien gaan. Wij mogen hem evenwel de welverdiende rust niet misgunnen. Onze beste wenschen vergezellen hem en zijne echtgenoote naar de nieuwe woonstede, die zij zich gekozen hebben. Moge de avond des levens voor hen een heerlijke zijn. Algemeene Texelsche Wijkverpleging. Ingekomen f 7,50 van de Fam. v. d. S. te Oudescbild, f 2,— van F. F. K, te Ondeschild. De post let op de kleintjes. In ons nummer van Woensdag 26 Juli plaatsten wij een advertentie be treffende de Sunlight ProducteD, waarin een Bon voorkwam. Door een misver stand werd verzuimd daarin den Daam van ons blad te drukken, de aanvragers vullen dien nu in, doch daardoor is ver zending als drukwerk niet toegelaten. Vele aanvragen zijn niet doorgezonden en daarom is bedoelde bon in ods num mer van heden nogmaals afgedrukt. Deze bon kan nu als drukwerk ver zonden worden. Wij raden ODzen lêzers aan dit nogmaals te doen, 't is wel de moeite waard. Oosterend28 Juli. Dinsdagmiddag j.l. werd met de jongere leerlingen van de o.l. scholen te Oost en Oosterend een rijtoer gemaakt Daar Koog. Voor het strand was er wat veel wind, doch in duinen en later in den theetuin werd volop genoten, ook bij het gebruiken van talrijke versna peringen. Bij het terugrijden werd een ritje door Den Burg gemaakt en opgetogen kwam het kleine volkje thuis. Gisteren was bet feest voor de oudere leerlingen dier scholen, daar zij onder begunstiging van keurig weer met hun onderwijzers en onderwijzeressen een reisje naar Helder maakten. Daar werd een bezoek gebracht aan het Wachtschip, dat onder vriendelijk geleide in alle deelen bezichtigd werd. Na eeDige verfrisscbing in de nieuwe lunchroom te hebben genoten, trok men naar de Werf, waar men tal van onbe kende dingen aangaande ijzerbewerking enz. heeft gezien. Ook de beide dokken en de wapenkamers, alsmede duikbooten en andere schepen werden bezien en daarna trok men naar de Tivoli-bioscoop, waar een extra voorstelling voor de Texelaars gegeven werd. Ook hier volop genot. Welvoldaan ging men met de laatste boot huistoe. Hartelijk dank aan allen, vooral aan de rijtuighouders, voor zooveel gratis medewerking. 31 Juli. Niettegenstaande het natte weer waren hier gisteren veel toeschou wers op het sportveld. 'tWas evenwel jammer, dat er geen helder zonnetje was, want zeker zou het getal bezoekers nog veel grooter geweest zijn. Evenwel liet men zich door het weer niet storen en Tex. Fanfarecorps blies er lustig op los. Er werd moedig gekampt tusschen „Texel I" en „O. V. V. I" en de beide clubs bleken tegen elkander opgewassen te zijn. De zilveren medaille voor athletiek werd gewonnen door „Texel". Het hoogst werd gesprongen door Cor Room 1,50 M., het verst door S. KoniDg 5,24 M. üp de korte baan was H. Ran de beste looper: 100 M. in 113/s sec.; op de baan van 800 M. won S. Koning in 2miöuut. De èstafetteloop werd door „Texel* gewonnen en ook het bal vörtrappen, alleen met den laatsten schop, door Ran gemaakt. Wa3 deze trap minder goed geweest, dan was de medaille aan „O. V. V." gekomen. De voetbalwedstrijd viel uit in 't voor deel van O. V. V., die met 3 2 de me daille won. Alzoo was er algemeene tevredenheid en bleken de krachten vrijwel gelijk. Door den heer J. Daalder Dz. werden de medailles uitgereikt, die daarvoor van den heer J. de Jager een dankwoord ontving. Niemoe soort bloemkool. Aan den Langedijk, waar de ziekte „draaihartigheid" den verbouw van bloem kool zeer had doen verminderen, heeft men voor het eerst een nieuwe soort ingevoerd, genoemd „Lecerf." De uit komst is zeer goed, zoodat tbans alles zal worden gedaan om deze soort zuiver te houden. Nooit oorlog meer. Op 30 Juli werden in 200 steden van Duitscbland zeer groote betoogingen gehoudeD, door de „Nooit-oorlog-meer" beweging, welke beweging, zonder aan zien van partij, objectief, tegen den oorlog als zoodanig ageert. Dergelijke demon straties zullen ook in EDgeland, Amerika en andere landen (ook Nederland) wor den gehouden. Indien geen oppervlakkig gelegenheids- vertoon, maar een uiting van jnnerlijken drang der naties, kan deze beweging van grooten steun worden voor de wer kelijke volkenbondsgedachte, welke zij leven en bezieling kan geven. Hitte in Zweden. In Tromso heerscht een zoo tropische hitte als sinds menschenbeugenis Diet is voorgekomen. Gedurende zes weken reeds varieert de temperatuur van 35 tot 45 graden Celcius en ongeveer te middernacht bedraagt zij nog 25 graden Vele personen ziju ziek van de hitte. Dat is wel even anders als hier. Per vliegmachine over de Noord pool. De poging van Admundsen, om dit jaar over de Noordpool te vliegen, is volgens een draadloos telegram van de „Maud" onmogelijk gebleken. Te poging zal echter het volgend jaar herhaald wor den. Een kermiswo7ider. Vorige week werd bij den landbouwer v. d. Gr. te Mill een wonderkalf geboren. Kleur: roodbont. „Niks geen wonder" zal men zeggen. Maar nu komt hottwee tongen en twee paar neusgaten. Duidelijk kon men zien dat alles functionneerde. Ofschoon het uur reeds ver gevorderd was, verspreidde zich het nieuwtje blik semsnel, zoodat het sjoadig veel bekijks had, hetgeen den ondernemingsgeest van v. d. Gr. deed ontwaken, die den volgen den dag overging tot het heffen van tarieven voor kijklustigen, en zoo een zoet winstje maakte. Toen er in Mill geen „kijkers" meer waren, trok men naar het naburige St. Anthonis ter ker mis om daar het wonderding ten toon te stellen, natuurlijk eveneens tegen betaling. Zoo werd het „wonderkalf* al spoedig het „gouden kalf". Het is intusschen gekocht door een kermisreiziger uit Grave, die deze zaak verder zal exploiteeren. L. K. Onderwijzer Weer gevochten Piet? PietJa meneer, maar Jan begon. OnderwijzerOp de Catechismus beb je toch geleerd, dat als men je op je rechterwang slaat, je den linker moet toekeeren. PletJa, meneer. Maar ziet u, hij sloeg me op m'n neus en die heb ik er maar één. Voorzichtig met borgstortingen. In verschillende bladen had iemand,, die zich B. v. d. Wouden noemde, ver leden week boden voor een voorschot bank gevraagd, waarop een vijftal werk- loozen zich voor deze betrekking had aangemeld. Zij waren aangenomen en moesten in verband hiermede borgstel lingen van f50—f 100 storten. Tevens had de „directeur van de voorschotbank", die een kantoor hield in de Wijnstraat te Rotterdam, per advertentie geld ter leen aangeboden. Maandag traden de nieuwe boden in dienst en hun eerste werk was de verschillende reflectanten op de geldaanbieding te gaan bezoeken. In opdracht van hun werkgever over handigden zij bij deze bezoeken aan de klanten bonsvoor iederen bon zou Dinsdag een bedrag van f10 verstrekt worden ten kantore dei bank. Toen even wel zoowel de boden als de klanten zich Dinsdagmorgen ten kantore vervoegden, was de vogel gevlogen met medeneming van de borgstortingen. R.N. Te Amsterdam reed een dame op den Amsteldljk met haar rijwiel over een steen en kreeg een zoodanigen schok dat een 3-jarig achteropzittend meisje met het hoofdje tegen de keien viel. Het is kind per rijtuig huiswaarts gevoerd. Wordt het geen tijd, het meenemen van kleine kinderen op de flets te ver bieden vraagt het Rott. Nieuwsblad. Een watervliegtuig het grootste der wereld, wordt te Southampton gebouwd. De constructie is volgens een nieuwe vindiDg, die zorg vuldig geheim blijft. Het nieuwe watervliegtuig kan zulk een gewicht aan springstoffen op eenmaal uitwerpen, dat een getroffen slagschip zonder mankeeren naar den kelder gaat. Bovendien kan het vliegtuig op zee blijven bij elke weersgesteldheid en kan het het zwaarste weer trotseeren. Het kan zich dus de vrijheid veroor loven, om zich ook ver van de kust te bewegen, en het is voorzien van hutten voor de bemanning. Vrage zou Engeland zich voorbereiden voor den volgenden oorlog? Hoe raarder, hoe mooier. In het Berlijnsche stadion zullen weldra twee zwemvereenigingen een schaak wedstrijd houden. Er is voor de gelegen heid een op kurk drijvend schaakbord vervaardigd. Er wordt uitsluitend in het water gespeeld. Gedurende twee uur mogen de spelers het zwembad niet verlaten. Als de partij dan nog niet ten einde is, wordt gedurende een uur uit gerust. Vier jaren in een bad gelegen. Een Amerikaansch officier is overleden na vier jaar in een bad te hebben ge legen. Luitenant Mackall werd in Juni 1918 gewond door een granaatscherf, die het onderste gedeelte van zijn ruggegraat verbrijzelde. Geen ander be houd wisten de doktoren voor hem dan in een bad te liggen op een matras. Mackall hield zich bewonderenswaardig goed en wist zelfs zijn medepatiënten het leven veel te vervroolijken door ze te leeren muziekinstrumenten te be spelen. De warmte van de laatste week heeft hem bijzonder uitgeput en een paar dagen geleden trad een verlamming van zijn maag in, welke den dood heeft veroorzaakt. Eenigen tijd geleden heeft Mackall bezoek ontvangen van president Harding en diens echtgenoote. Sinds dien heeft de president hem elke week bloemen gezonden. Een kwajongensstreek. Nog niet lang geleden werd te Darvel in het Engelsche graafschap Ayrshire een stuk oud papier gevonden, waarop in verbleekt schrift stond te lezen, dat de schrijver tal van jaren te voren een groote hoeveelheid goud in de nabijheid der stad had begraven. De juiste plek kon men aangegeven vinden in een akte, die verborgen was in een opening in een der oude stadsbruggen. Nadat men korten tijd had gezocht vonden een paar jongelui die akte, 6n weldra was een geweldige menigte man nen en vrouwen op de been, met hou- weelen, schoppen enz., en alles begon met koortsachtigen ijver te graven in een oude steengroef bij de stad, daar die plek in de akte stond aangegeven. Den heelen dag duurde dat werk voort, maar laat in den avond, toen iedereen vol spanning arbeidde of bij den arbeid stond toe te kijken, ging er een schok door de menigte. Er was bericht ontvangen, dat de,ge schiedenis van den verborgen schat de uitvinding was van een schooljongen, die de papieren had beschreven, ze voor het vuur had gezengd om ze een bruin en oud voorkomen te geven, en ze toen had verstopt. Hij had een verbazend pleizier in zijn welgeslaagde grap. Van een zioaren snoek. Te Schillard (Fr.) kwam dezer dagen een pasgestorven snoek bovendrijven, die bijna 1 M. lang en 18 pond zwaar was. Bij opening vond men in zijn bek een dichtgevouwen driehoekigen papieren zak met drie gekookte aardappelen er iD, welke zak met de punt het keelgat afsloot zoodat bet dier aan verstikking bleek gestorven. De veronderstelling ligt voor de hand, schrijft men aan het „N. v. Fr.", dat een hengelaar op karpers den be- wusten zak in 't water heeft geworpen die terstond door het dier is ingeslikt als een welkome prooi, en zoo de on willekeurige oorzaak van zijn dood was. Hooi zonder zon. Borlase Matthews, een boer uit Sussex heeft een manier bedacht om aan hooi te komen, zonder gebruik te maken van de meermalen wegblijvende zon. Het versche, afgesneden gras wierp hij over staken tot groote boopen en liet een holte vrij. Daarin zette bij een electri- sche waaier, die een warme luchtstroom door het hooi joeg. Heel de omtrek was leeggestroomd van belangstellenden om dat te zien en men hield de brandweer klaar, voor het geval de hooihoopen van Matthews in brand mochten vliegen. Maarkeurig hooi met een heerlijk aroma kon de ondernemende boer naar huis laten rijden. Tijd, geld eu men- schen kan men op die manier uitsparen. 50 ton hooi heeft Matthews zoo al bin nengehaald en dat waar anderen hun gras, zoo gemaaid, zoo zien wegrotten van de vele regen die er den laatsten tijd valt. Snugger. Een juffrouw uit Amsterdam, die in het Gooi was komen wonen, had ergens een kloek met kuikentjes gezien en dade lijk liefhebberij gekregen in de kippen fokkerij. Ze wou ook van die lieve diertjes hebben en informeerde naar de goed koopste manier, om in het bezit er van te geraken. Een boer lichtte haar in„Je neemt een broedscbe kip en zet die op 12 of 13 eiers. Zet ze maar goed donker, en laat ze vooral rustig zitten. Je hoeft er niet naar om t9 kijkenhet beest broedt ze in drie weken uit." Dat was gemakkelijk vond de juffrouw Ze kocht bij den boer, die haar den goe-j den en toch niet duren raad had gegeven een broedsche kip en 13 eieren eu ging er opgetogon mee naar huis. Daar zette ze het di9r in een hokje op de eieren en sloot het g06d af. Ze keek er in 3 weken niet naar om. Toen de tijd verstreken was, zou ze eens kijken. Het kistje werd geopend een ondragelijke staDk kwam eruit en een geraamte van een kip waggelde naar buiten. In alle eieren, die dik onder de mest lagen waren doode kui kensde juffrouw had er niet om ge dacht het arme dier voedsel en water te geven. Blijde boodschap. Aan den Gemeenteraad van Noord broek (Gr.) is door Burgem. en Wetb. voorgesteld de aanslagen voor den hoofde- lijken omslag 1922/23, vergeleken bij die van '21—'22 met 25 pCt, te verlagen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2