X° 3629 Woensdag 9 Augustus 1922; 35"' Jaargang. Büeuws- en Advertentieblad. Spoer- en Bootdienst. Van week tot week. DU klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonntmenltprijt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.( idvertentiën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Prig* der Adeertenliin, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en CHRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN en A3VERTENTIEN worden aangenomen bi) d« Uiig. 'Tim ha LAN8SVIL1 k 0 S R O O IJ, Parkstraat, Boa» orTi r n LICHT OP Van Zaterdag 5 Augustus tot en met Vrijdag 11 Augustus: voor rijwielen 8,35 uur, voor rijtuigen 9,05 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 10 Aug. v.m. 11,17 Vrijdag 11 ,11,50 Zaterdag 12 12,22 Zondag 13 12,56 Maandag 14 1,03 Dinsdag 15 1,51 Woensdag 16 2,35 Des namiddags ls het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantien, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uut Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1933, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10.18S 12,48 12,41 3.23 2.03ft 4.39 3|52** 0.- 4,20§ 6,41 7,20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 7,56§ 3,11 5,52§ 8,54 ll.lSt Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,40 11,30 2,44 6,18 8,04 10,49 12,56 30 Juli—5 Aug. We schreven alweer Augustus en daar mee is de maand gekomen, die ons met snelle schreden den herfst tegemoet voert. Nog enkele weken en wij schrijven weer een r in de maand. We meiken het buiten reedsde oogsttijd is begonnen en de vel den, die voor kort nog getooid waren met goudgeel graan, zullen weldra leeg en ver laten z(jn. De koekoek en de nachtegaal en ook de zwaluwen maken zich alweer ge reed voor vertrek naar warmer streken. De zomer, die ons nog zoo weinig zomer weer heeft gebracht en daardoor een streep heeft gehaald door veler verwachtingen, soelt weer heen. Maar nog is het vacantietijd voor velen en de komkommertijd voor de bladen. De verkiezingen en de Haagsche conferentie hebben ons een flink eind door den nieuwsloozen tijd heengeholpen, maar nu is het dan toch wel stil, doodstil in de Nederlandsche' politiek, Er is nog zooiets ais een Kabinetscrisis, maar men merkt er zoo goed als niets van. De heer Ruys de Beerenbrouck werkt op geluidlooze wtjze en al mag men aannemen, dat bij druk bezig is zjjn opdracht te volbrengen, de buitenwereld blijft er buiten. Weinigen echter ook maken zich druk over de Kabinetsorisis het onderwerp, dat vroeger wel eens .bewogen dagen" kon veroorzaken. Hoogstens leest men thans nu en dan het een en ander ongevraagd advies aan den Kabinetsformateur, waarbjj dan meestal niet de vermaning van be zuiniging achterwege blijft. Wat bezuiniging betreft er wordt al aan gedaan, althans men kan in de laatste dagen herhaaldelijk lezen van ontslag van los personeel en tijdelijke ambtenaren in overheidsdienst. En men kan ook lezen de gisting, die er heerscht onder het per soneel der Nederlandsche spoorwegen, nu de directie ook daar aan het bezuinigen is gegaan in den vorm van personeel- ontslag en loonsverlaging. Er is een actie gaande, om eenheid te brengen in de vak bonden, teneinde deze sterk te makeD, met geen ander doel, dan om zich tegen even- tueele loonsverlaging en verlenging van den werktijd te weer te stellen. Nog dezer dagen verklaarde de secretaris van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, aan een verslaggever van de Tel., dat de spoorwegmannen, zich niet zoo maar bij een verlaging der loonen zouden neerleggen. Integendeel zy zullen zich daartegen met kracht verzetten. Overigens is er tbaDS zoo goed als geen nieuws van belaDg. De zeeslang is nog niet gezien, maar het kon anders al best. Mogelijk echter, dat we ons dit jaar te vreden moeten stellen met de reuzensnoek, die ergens in Friesland heet gevangen te zijn. —o—o—o— Op 't gebied der buitenlandsche politiek staan we waarschijnlijk weer voor belang rijke dingen. De nieuwe week belooft er weder een van bijzondere beteekenis te worden. Poincaré is naar Londen overgestoken en ook vertegenwoordigers van de Italiaan- sche en Belgische regeering zjjn daar, om met Lloyd George de brandende kwestie der schadevergoeding onder de oogen te zien. Vermoedelijk zullen ook nog andere kwesties ter tafel komen, maar die van de schadevergoeding, waaraan die dei schulden als 't ware vastgekoppeld zit, zal toch de hoofdschotel vormen. De nieuwe val van de mark, waardoor het de Duitsche regee ring nog moeilijker valt haar verplichtingen na te komen, maakt een andere regeling dringend noodig. En daartoe hebben Lloyd George en Poincaré beide plannen ontworpen. Omtrent de voorstellen vandenFranschen premier is, niets officieels of officieus be kend, doch Lloyd George heeft in de af- geloopen week zijn denkbeelden publiek gemaakt. Allereerst en allermeest wel in de nota van Balfour aan de andere ge allieerden over de internationale schulden. Uit die nota blijkt, dat de Britsche regeeriDg bereid is de spons over de lei te halen, als de anderen dat ook /doen. Dat doelde voornamelijk op de Vereen. Staten, die van Engeland 850 millioen pond sterling heeft te vorderen. Haalt Amerika de streep er door, dan zal Engeland ook de streep halen door de vorderingen, die het ten bedrage van 1300 millioen p. st. op de geallieerden heeft en tevens afzien van zijn vordering op Duitsohland. Een zeer royaal aanbod, dat echter by de Amsrikaansche regeering niet dien weerklank heeft gevonden, die noodig is. Door het Amerikaansohe depar tement van buitenlandsche zaken is officieel bekend gemaakt, dat de nota van Balfour geen wijziging zal brengen in de flnancieele politiek der Vereen. Staten. Dat wil zeggen, dat Engeland en ook de andere debiteuren van Amerika hun sohulden hebben te betalen. Niet-offlcieele beriohten uit Washington hebben alleen een ver laging van de rente en een verruiming van den betalingstermijn in uitzicht gesteld, als de eenige tegemoetkoming, waartoe de Vereen. Staten bereid zijn. Nu de zaken zoo staan zal Lloyd George niet verder gaan, dan een deel van .de schulden der geallieerden te willen schen ken. Engeland zal niet meer vragen, dan genoeg is om zjjn eigen schulden aan Amerika te kunnen betalen. Maar ook in dat geval heeft by nog bepaalde voor waarden. In de zitting van het Lagerhuis, waarin deze kwestie besproken werd, heeft de Engelsche eerste minister nadrukkelijk verklaard, dat hij zich op de conferentie zal verzetten tegen elke oplossing van de moeilijkheden op Engelands kosten, Als besloten wordt tot het verleenen van een moratorium of verlaging van de annuïteiten dan mag dat niet gaan ten koste van Ergeland, het moet een korting zyn, die allen treft. Engeland zal zijn aanspraken op Duitschland slechts verminderen als de anderen dat ook doen. Lloyd George verklaarde verder met be langstelling de voorstellen van Poincaré af te wachten. Maar hy achtte het niet overbodig nogeens scherp te doen uitkomen, dat men niet meer moet óischen, dan met de werkelyke betalingscapaciteit van Duitsch land is overeen te brengen. Daarvoor werd juist de Commissie van Herstel in het leven geroepen. En Lloyd George achtte bet noodig nog even met nadruk de waar schuwing te doen hoorec, dat men Duitsch land niet te hard moet aanpakken. Want dan kan men weieens niets krygen en zou men Duitschland tot wanhoop kunnen brengen en in de armen voeren van de uiterste reactie of van het bolsjewisme, waarin voor Europa groote gevaren zouden zyn gelegen. Op de conferentie moet naar Lloyd George betoogde, getracht worden de verschillende belangen der geallieerden met elkaar te verzoenen, maar men moet ook fair zyn tegenover Duitschland, rechtvaardig tegen over Frankryk, maar ook rechtvaardig tegen zijn eigen volk. Als deze regels in druk verschynen zul len te Londen de besprekingen reeds gaande zyn. Misschien zulien ze niet lang dureD, omdat men tijd gehad heeft de voor stellen voldoende te formuleeren. Maar hoe het zij, we mogen de groote leiders der Europeesche staatkunde stellig wel veel wijsheid toewenschen, want die zal er noodig zyn om de grooote moeilijkheden te boven te komen. Zal op de Londensche conferentie ook de terugslag worden gevoeld van het bruusk optreden van Poincaré tegen Duitschland, zooals men dat thans weer ziet. Men weet dat hy aan de Duitsche regeering den eisch gesteld heeft, om te verklaren, dat zij bereid is op 15 dezer do voorgeschreven 2 millioen pond sterling te betalen. De Duitsche regeering heeft geweigerd die ver zekering te geven, omdat ze meent, dat ze dat niet kan nu ze het verzoek om een moratorium heeft ingediend bij de Com missie van Herstel. Daarop heeft Poincaré de stok by de deur geplaatst en een ultimatum gesteld. Zaterdagmiddag 12 uur liep den termijn van het ultimatum af, doch de Duitsche regeering veranderde niet van standpunt. Zy wil haar verplichtingen, zoo goed moge- ïyk nakomen, maar den gosteldén eisch kan ze niet aanvaarden. Poincaré zal nu overgaan tot dwang maatregelen, o. m. door beslag te leggen op de inkomsten van het Dultsohe ryk in het bezette gebied. Maar wat zal men daarvan te Londen zeggen In de eerste plaats over het eigen machtig optreden van. Poincaré, zonder daarin zyn bondgenooten te kennen en voorts over de wijze van optreden. Als Frankryk beslag legt op Duitsche inkom sten, waarmede moeten de anderen dan betaald worden? En als Poincaré dit durft te doen, wat zullen dan de gevolgen zijn als Duitschland ook verder niet precies doet wat Frankrijk wil P Op deze belangryke vragen moeten de komende gebeurtenissen het antwoord geven. —o—o—o— In Ierland biyven de regeeringstroepen aan de winnende hand. Zy hebben ook in de afgeloopen week weer eenige door de rebellen bezette steden genomen. De burger oorlog loopt daar langzamerhand ten einde. In Italië schynt het tegenovergestelde zich af te spelen en schynt het meer en meer naar den burgeroorlog toe te gaan. Oe gebeurtenissen der laatste dagen wijzen daar alleszins op. Het begon in de afge loopen week met een politieke algemeens werkstaking, uitgeroepen door een geheim comité, als protest tegen de onmacht der burgeriyke partyen, om een Kabinet te vormen. De staking heeft echter niet lang geduurd en is ook geen oogenblik alge meen geweest, al heeft ze in enkele steden heel wat ïast veroorzaakt. Na de socialisten en communisten hebben ook de fascisten een woordje willen meespreken '.en men weet, dat deze nationalistische revolutio nairen niet voor een klein geruchtje ver vaard zijn. Zy hebben te Livorno de socia listische gemeenteraad afgezet en commu nistische vergaderingen uit elkaar gejaagd en ook te Milaan namen ze bezit van bet stadhuis. Daarbij was ook D'Aonunzio van de party en vanaf het bordes van het stadhuis sprak hy do menigte toe. waarna hem een geestdriftige ovatie werd gebracht. Actie wekt reactie en men mag benieuwd er naar zyn, of de linksche elementen zich zoo maar in den hoek laten dringen. De fascisten beginnen meer en meer als ter roristen op te treden. Intusschen is er een nieuw Kabinet op getreden. Facta heeft op verzoek van den koning het pud9 kabinet wat opgeknapt en zal dit eerstdaags aan de Kamer presen teeren. LYcta kan al dadeiyk weer be- COURANT. 9,21 12,28§ —o—o o Vrouwtje,dir overhemd ziet er nu ecna kevriy uitl tlch je 'n andere vuicluTouw?' .Ta j jriycn-doO tj' Eeyycn-ik lout ze teyenwuordiy tfiuu kcnanJeltn mek Dl 1 -TC "l i'—Vhr' VI oor omiRn

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1