Koninginnedag. STOOMVAART VERBINDING Voorloopig "bericht. Binneniasi d. Gemengd Nieuws, M arkt berichten. Dankbetuiging. Voorloopige aankondiging. Kinder- en Volkswedstrijden Harddraverij met paard onder man Uitnoodiging Predikbeurten. Aikmaar- Nieuwediep- Londen. ginnen met te trachten als vredestichter op te treden. Maar moeilijk is zijn positie. Kijkt bij te veel naar rechts, dan krijgt htj de socialisten en communisten op z(Jn dak kijkt h(j daarentegen te veel naar links, dan komen de fascisten opdagen „om het werk zelf te doen." Natuurlijk kan de regeering een optreden van de fascisten als thans gezien wordt, niet dulden, maar - 't is gevaarlijk daartegen in te gaan. —o—o o Tusschen de Duitsche regeering en die van Beieren schijnt het in orde te zullen komen. Graaf Lerchenfeldt beeft de nota van president Ebert beantwoordt op ver zoenende en hoffelijke w(jze en zal nu zelf naar Berlijn komen, om met de Rijks- regeering over de moeilijkheden van ge dachten te wisselen. TEXEL, 8 Aug. 1922. Volksfeesten te l)en Burg. De vergadering op Vrijdag 4 Augustus in hotel „de Oranjeboom" uitgeschreven door de Sportvereeniging „Texel", „Texelscb-Fanfarecorps" en de „Vereeni- ging tot bevordering van Vreemdelingen verkeer" was zeer goed bezocht. De bijeenkomst, belegd om een comité te vormen voor feestviering op Konin ginnedag, werd geleid door de heer Pisart, die bij de opening zijn tevredenheid te kennen gaf over de goede opkomst en aan het slot van zijn openingswoord de wensch uitsprak, dat het feest zal mogen slagen en zal worden een feest „van allen, voor allen". Voorgesteld en besloten werd, het feest te doen plaats hebben op Zaterdag 2 September a. s. Tot commissieleden werden vervolgens gekozende heeren J. G. Ph. Pisart, J. de Jager, A. de Wilt, H. Ran, G. Smidt, Jo. Gielis, Adr. Lap, W. P. Lap, D. C. Dros, P. Zijm, J. Jac. Rab, A. Wierenga, H. J. Reij, S. de Waal, G. Bakker en Douwe Dros die voor zoover aanwezig zich de benoeming lieten welgevallen. De niet-aanwezigen zou van hunne be noeming worden kennis gegeven. De voorzitter deelde verder mede, dat door het voorloopig comité een programma was ontworpen, waarop het volgende voorkwam 's morgens rondgang met muziek en kinderfeest, 's namiddags verschillende wedstrijden, alsvlieger wedstrijd, tonnetjesteken, ringsteken, boegsprietloopen, wielerwedstrijd, mast klimmen, stoelendans, evenwichtsmand, enz. Wanneer door de burgerij flink op de aan te bieden lijsten wordt geteekend, zal 's avonds nog een schitterend vuur werk worden aangeboden. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten aan het gemeentebestuur te verzoeken de feestelijkheden goeddeels op de Groeneplaats te mogen houden en voorts tot de liftcommissie het verzoek te richten op de dag der feestelijkheden het electrisch bedrijf niet reeds om elf uur te doen stopzetten. Met dank voor de aangename bespre kingen werd da vergadering daarna door de voorzitter gesloten. Stoomvaartverbinding Alkmaar-Nieuwediep— Londen. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de advertentie in dit num mer betreffende een op Donderdagavond in hotel de Lindeboom te houden ver gadering in verband met de dienst Alk maar-Nieuwediep-Londen, die dezer dagen, zooals men weet, is ingesteld. IVeem C in acht! Bij het baden aan het strand zijn Zondag vier personen omgekomen. Te Zandvaort twee, te Scheveningen één en te Noordwijk één. Baders, neem U in acht Onze plaatsgenoot den heer C. J. Bakker, deed dezer dagen met goed ge volg examen voor 2e stuurman groote stoomvaart. Volksfeesten. Het plan is gevormd op 2 September volksfeesten te houden, onze lezers viD- den verslag van de vergadering in dit nummer. De omvang er de aard van de feestelijk heden hangt voor een goed deel af van de financieels steun, die de burgerij zal willen verleenen. Zal het feest slagen, dan moeten er duiten zijn, dat is een eerste eisch. Ieder bedenke dat, wanneer straks de lijsten worden aangeboden. Sprinkhanenplaag. De sprinkhanenplaag, die sinds eenigen tijd in sommige streken van de Cbarente Inférieure (Fr.) woedt, heeft zich thans ook naar het departement des Deux- Sèvres uitgebreid vooral in dat gedeelte van het departement dat het meest van de droogte te lijden heeft gehad. De sprinkhanenzwermen die daar neer strijken, zijn soms zóó dicht, dat de trein, die den dienst onderhoudt tus schen Niort en Fontenay-le-Comte de laatste dagen verscheidene malen moest stoppen om den weg eerst te laten vrijmaken. Nieuw middel tegen ratten. In een Fransch laboratorium is een nieuw middel uitgevonden voor het doo- den van ratten. Het preparaat wordt onder den naam „Triple Strength Rat Virus" in gesloten en verzegelde flesschen in den handel gebracht. De rat, die van het middel gegeten heeft, bijt andere ratten en in fecteert deze daardoor. Het nieuwe middel heeft het groote voordeel, dat de ratten steeds de open lucht of het water opzoeken om daar te sterven. Naar ver luidt, is één flacon voldoende een schuur, magazijD, enz. te zuiveren. Het middel is naar beweerd wordt, onschadelijk voor andere dieren, als kuikens, kippen, honden, vee, enz. en voor menscben. Vooral voor houders van pluimvee kan de nieuwe uitvinding van groot belang blijken te zijn. Vraag en Aanbod. H okvast. Een landbouwer te Eext verkocht een veulen naar Haulerwijk. Het veulen is aldaar den stal ontvlucht en heeft te Eext zijn ouden stal weer opgezocht wat een afstand van 9 uur is. Alweer met liet geweer. Woensdagmorgen was de zoon van den heer P. V. op dak van de boerderij van Pijper te Spanbroek aan 't schilde ren. Beneden aan de ladder stond de knecht van P. met een geweer, dat met hagel geladen was, om de musschen te verjagen uit den bouw. Schertsend legde hij op den schilder aan. Het schot ging af en de jonge man werd vreeselijk gewond aan de hand en in het gelaat. Hij is naar Hoorn ter operatie vervoerd. Woningen te huur. In de Beukelsdijkbuurt en in de buurt van den Schiedamscheweg te Rotterdam zijn volgens het „Rott. Nbl." op het oogenblik zeker duizend woningen gereed of bijna gereed, die niet verhuurd zijn en ook niet verhuurd zullen worden, tenzij de huren belangrijk worden ver laagd. 100 Gulden voor een huis. De vorige week zijn bij een publieke verkooping te 's Bosch twee goed ba woonbare huizen voorzien van alle gemak ken en gelegeu in het centrum der stad ingezet voor de som van f 200, dus voor f 100 per woning. Zooiets moet nog nooit zyn voorgekomen, schrijft de 's H. Crt. Men zij echter niet te haastig met zijn conclusie. Ingezet is nog niet verkoht. Te Stadskanaal is de psstconduc teur L., uit Assen, vermoedelijk tenge volge van een beroerte, in een sloot gevallen en daarin gestikt. Sinds Donderdag wordt vermist een dame uit Zeist. Zij is van middelbaren leettijd. Vermoedelijk is zij te voet naar Amsterdam gegaan. Een chauffeur van 4 jaar. Terwijl de chauffeur K. zijn groote vrachtauto even voor het armhuis in de Baan te Rotterdam had neergezet om thuis een kop koffie te drinken, zag zijn vier jarig zoontje kans op den wagen te klimmen. De jongen morrelde aan het stuur, de auto begon te rijden en de kleine chauffeur, het stuur niet meer meester, reed met het gevaarte tegen een muur op. De auto werd beschadigd, de „chauffeur" kwam met den schrik vrij. voorloopig, van den dienstplicht zijn vrij gesteld wegens broederdienst. Tegen dezen uitspraak kan binnen tien dagen na de dagteekeniDg dezer bekend making in beroep worden gekomen door a, den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of diens wettige vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of door diens wettige ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voorzooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan boven dien de commissaris der Koningin bin- Den dezelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Texel, 7 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. RAADSVERGADERING. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat bij uitspraak vau Gedeputeerde Staten van 2 Augustus 1922 Nos. 157 en 158, de ingeschrevenen der lichting 1923 uit deze gemeente, F. van Tatenhove, voorgoed en D, J. Bakker De Burgemeester dor Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 13 Augustus a. s. des voorm, te 10y3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 8 Augustus 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: Zondag 13 Augustus 1933. ÜERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur da. Kroese. Waal, v.m. 10 uur de br. Schaap. Koog, n.m. 3 uur ds. Brütnmer. den Hoornv.m. half 11 ds, Brümmer. Coll. v.b. fonds noodl. kerken en personen. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg Cocksdorp, v.m. half 11 de br. Schellenberg van Amsterdam, n.m. 3 uur Fingvergedering JoDgel. Vereen, in gebonw Cbr. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. C. Bouma uit Amerika. Collecte v/h Prov. Studiefonds, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, geen godsdie: stoefening. Texel, 7 Aug. 3 paarden f 0,a f 0, 1 Veulens f 0,— a f 0, 4 Koeiea 1250,— a f275, 2 Pinken 1100,- a f150 1 Nuchtere Kalveren f 15,— a f 307 Schapen 126,— a 138, 149 Lammeren f 15,a 128,— 21 Biggen f 16,a 120, 6 korven Kippen f 1,75 a f 2,25. Eierenveiling. Den Burg, 7 Aug. Aangevoerd 95 partijen. 9000 stuks, kipeiereu f 6,80 a t 7,40 per 100 stuks, jonge hanen f0,20 a 1085 per stuk. Alkmaar, 4 Aug. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 818 H.L. De prijzen waren Tarwe 1 13,75 a f 14.75. gerst cbev. f 12, af 14,50. gerst winter 1 11,50 a 1 haver 1 15,50 a f 16.25 bruine booren f 45,a 1 witte booren f a f citroen boonen f a f blauwmaaniaad f a 1 erwten groene kl 1 a f erwten groene gr. f 42,— ai—grauwe 1 20,—at— yale f a f rogge 1 a f -,— kar wijzaad fa f geel mosterdzaad af—, paardeboonen fa fper 100 Kg. Purmerend, 8 Aug. Aangevoerd: 874 Runderen waaronder: 365 vette koeien 90 140 Ct. per K.G .17 Gelde koeien f 175 400; Melkkoeien f 175 400; 52 Btieren. 168 vette kalveren f 1,40 a 11.60 p. Kg. 305 Nuchtere kalveren 110 a 1 40, 1242 Schapen f 35,— a 1 54.—; 855 lammeren 117,a f35, 483 vette varkens f 0.96 a 11.06 per Kg. 53 magere varkens f 30 a 1 40,00; 144 biggen t 15,00 a 1 24,00; 0— o verhouders t— a t kipeieren f 6.25 a f 7.25 per 100 Tegen leverkwalen, 8 galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. ADYERTENTIEN, v GEBOREN MARGARETH4 ALIDA dochter van P. UITGEEST Jbz. en A. UITGEEST-Bunschoten. den Burg, Texel, 4 Augurtus 1922. GETROUWD: C. l'LAATSMiN en II. J. W. GRIMIIINCK d'e mede namens wederzijdeche familie hartelijk dankzeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij bun huwelijk onder vonden. Boskoop, Reijerskoop 33 8 Augustus 1922. Langs dezen weg hrengen wfj onzen bartelijken en welgemeenden dank aan familie, buren en kennissen voor de vele blijken van belangstelling op 13 Juli 1922 ondervoeden. W. VISSER Pz. A. VISSER-Koorn. Westen, Aug. 1922. Bij voldoende geldeljjken steun is de Feestcommissie van plan de Koninginne dag op Zaterdag 3 September op luister rijke wijze te vieren. Zij stelt zich voor dien dag, behalve rondgangen met muziek door cien Burg, te vieren met diverse alsVliegerwedstrijd, flardhoepelen, Tod- netjeskruien, Wedstrijd met versierde fiet sen, Wielerwedstrijden, Tobbesteken, Ring- rijderij met paard en kar. Boegspriet loopen, Masiklimmen, TouruitereD, btoelen- daDs, Fakkeloptocht, Schitterend vuur werk (waarbij gezorgd zal worden voor een vlot verloop) en Taptoe. Den Burgerij verzoeken wij met aan drang deze feesten mogelijk te maken, door op de te cirouleeren lijsten flink te teckenen. De Feestcommissie. op Zaterdag 9 Sept. a.s. te OOSTEREND. AaDgilten tot 35 Aug. bij L. KONING, M. KIKKERT ot J. DAALDER Dz. tot bijwoning eener vergadering op DONDERDAG 10 AUGUSTUS 's avonds 8,15 te den Burg in hotel de Lindeboom ter nadere bespreking van ieders belangen en wenschens Da Dinctjp der Soheepvaa:t Mjj. Noordbollrnd. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-rekening en reke ning electriciteitsbedrijf ouer 1921. 3. Idem rekening Algemeen Armbestuur ouer 1921. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1921. 5. Voordracht uoor benoeming 2 leden uan het College uan zetters. 6. Voorstel tot ouerplaatsing Me j. D. Keijser als onderwijzeres uan de Cocksdorp naar den Burg. 7. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Oost. 8. Idem aan de o. I. school te de Cocksdorp. 9. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1 Mei 1922-1 Mei 1923. 10. Verordening op den Vleeschkeurings- dienst. 11. Aanurage om subsidie uoor de Koningin Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2