Dr. TAN GE Marktberichten. is tot en met 11 Septem ber AFWEZIG. Predikbeurten- Witte Kruis. Bij de penningmeester is ingekomen een gift van D. B. te de Waal f2,50. De feestcommissie te den Burg verzoekt ons mede te deelen, dit met het oog op de werkzaamheden, die er zijn te verrichten, dat de wedstrijd voor versierde fietsen voor jonge dames tot 20 jaar zal worden gehouden voor berijd bare fietsen. Opnieuw vogelcliolera. De Rijkspluimveeteeltconsuient van het Nederl. Proefstation te Beekbergen deelt mede, dat, terwijl de epidemieën te Rolde en Landsmeer nog versch in het geheugen liggen, thans opnieuw in Neder land de vogelcholera is uitgebroken. „Vermoedelijk", aldus bovengenoemd schrijver, „worden via België de laatste dagen kippen uit Italië ingevoerd die in 't Zuiden des lands voor lage prijzen aan den man worden gebracht. Blijkbaar zijn de ervaringen, die men vóór den oorlog met den invoer van hoenders uit Italië heeft opgedaan, van weinig nut geweest en ziet de kippenhouder, om 'n direct klein geldelijk voordeel te behalen, het groote gevaar voor besmetting met cholera nog steeds over het hoofd. Zoodra evenwel bekend was, dat kooplieden huis aan huis deze Italiaansche kippen een gewone raslooze bonte kip verkochten werd door den Rijksvoorlichtingsdienst voor pluimveeteelt poolshoogte genomen en werd al spoedig door den hoofdassistent Rijkspluimveeteeltconsuient voor Brabant en Limburg in het dorp Horst cholera geconstateerd. Onmiddellijk werden maat regelen genomen. De Rijksserum-inrich ting verschafte serum en eDtstof, zoo.lra de besmette hoeüderstupels konden wor den ingespoten, terwijl getracht werd, zooveel mogelijk alle gezonde hoenders van omliggende boerderijen te enten. Uitgebreide telegrafische rapporten wer den verzonden, ten einde in breeden kring bekendheid aan het uitbreken van deze ziekte te geven, zoodat gegronde hoop bestaat, dat de ziekte tot staan zal worden gebracht. Nadere bijzonder heden daaromtrent ontbreken vooralsnog, doch men zij nu gewaarschuwd, geen hoenders te koopen van kooplieden, die men niet kent. Het gevaar is niet denk beeldig, dat men zal trachten, de ge- importeerde dieren, die blijkbaar in flink aantal zijn aangevoerd, elders te plaatsen en dat zij over het geheele land zullen worden verzonden. Zoodra iets naders bekend is, zullen direct mededeelingen worden verspreid. Het eenige afdoende bestrijdingsmiddel tegen het uitbreken van hoendercholera is, het sluiten der grenzen voor dieren van een bepaalde en bekende herkomst die gevaar voor besmetting opleveren. Tegen een paal. Op den sterk hellenden Holleweg onder Ubbergen is Zondag een 21-jarige Bos schenaar, die dezen weg per fiets afreed, in snelle vaart, waarbij hij het stuur kwijt raakte, tegen een paal gereden. Hij werd zwaar gewond en vervoerd naar het sanatorium van de broeders van St. Joannes de Deo, waar hij enkele uren later is overleden. Een vreemde geschiedenis. Onder bovenstaand opschrift vermeld den de Sch. Ct. dezer dagen een verbaal van een aanranding in den Ruigenweg, waar het slachtoffer, B. genaamd, in dienst van den L.T.B, „Hacdelsraad", te Schagen, van een bedrag van f400 was beroofd enz. Het nader onderzoek heeft uitgewezen, dat dit fantastisch verhaal door B. op- gedischt is. Een door hem gepleegde op lichting, bestaande in het niet verant woorden van gelden van den L. T. B., door hem geincasseerd, zal hieraan niet vreemd zijn. Wij vernemen, dat B. een grQOt deel van het vermiste bedrag heeft vergoed. Het zaakje zal voor B. nu nog wel een staartje krijgen. Be tomatenoogst. Men schrijft uit Loosduinen aan de N. Ct. Er zijn hier dit jaar verbazend veel tomaten verbouwd. De oogst uit de wa renhuizen is nu in vollen gang en daar komen ook reeds bij die op den open grond, liefst op beluwde plekjes, zijn geteeld. De aanvoer op de veilingen is dan ook zeer groot en bedroeg b.v. j.l. Vrijdag 89,602 balve kilo's, Zaterdag 102,964 en Maandag wel 119,126. Geluk kig dat de Engelsche markt is gestegen en de opbrengst nu het drievoud bedraagt van voor ruim een woek. Niet met ongedekten hoofde ter kerke. Een predikant der Geref. kerk zoo lezen wij in den Stand. had uit drukke omgeving een om haar natuur schoon veel geprezen gemeente tot vacan tia oord gekozen. De kerkeraad der Geref. kerk te dier plaatse had dezen predikant verzocht tijdens de vacantia van eigen leeraar jl. Zondag te willen voortgaan in den dienst des Woords. Zondagavond vulde zich het kerkge bouw met een groote schare toehoorders. Alleen in de voorste rijen banken waren nog enkele plaatsen onbezet en daar nam de zuster met de kinderen van den tijde lijk daar verblijvenden predikant plaats. Al spoedig trok het de aandacht dat deze dame met „ongedekten hoofde" het kerkgebouw was binnengekomen. Nog vóór de godsdienstoefening was aange vangen, begaf de koster zich naar 's predikanten zuster en verzocht haar het kerkgebouw te willen verlaten. Zij vol deed aan dit verzoek, toen zij vernam, dat de koster handelde op last van den Kerkeraad, die hem had opgedragen geen vrouwen met ongedekten hoofde in de samenkomst der gemeente toe te laten. Wat is fiscus? Nu we tegenwoordig met den fiscus te maken hebben is het wel aardig te weten, wat fiscus beteekent. Fiscus is eigenlijk een uit biezen of teenen gevlochten mand (verwant met fascis dat is bos of bundel). Het schijnt, dat de Romeinen geld manden gebruikten in plaats van geld kisten. Althans wij vinden fisci ook ge bezigd tot verzending van geld, even goed als ter bewaring er van. Vandaar be teekent fiscus ook wel schatkist van den Staat, dat is aerarium. Onder de keizers kreeg fiscus de beteekenis van private kas des keizers, waarin ten laatste het aerarium zich oploste. Eindelijk nam het woord ook de beteekenis aan van de verpersoonlijking der belastingheffing. N w s. Een doofstomme man, die op den weg. aan het Apeldoornsche kanaal te Hattum liep, is door een auto van den heer L. H. Daendels bij ongeluk aange reden, als gevolg waarvan hij zijn been en een arm brak. Per auto heeft den beer D. den ongelukkige naar huis ver voerd. Professor Straatmuzikant. Te Roermond vertoeven eenige Hon- gaarscht violisten. De leider is professor van bet conservatorum te Praagzijn drie dochters vergezellen hem. Zij vormen met hun kwartet een straatstrijkje, dat heel wat ophaalt. Meer toerk. Te Oude-Pekela zal de cartonfabriek Wilhelmina ook in werking worden ge steld. Het aantal werkloozen, vroeger 700 a 800, is er nu 127. Hazelnoten zijn 't minst schadelijk, daarna staan beukennootjes gunstig aan geschreven. Komkommers waardeloos. Tallooze malen moet de Westlandsche tuinder groenteD, als waardeloos vernie tigen of als veevoeder gebruiken. Niet zelden geeft hij bij levering van het product^nog geld toe. Dit zit zoo Een tuinder biedt 10 bakken ieder met 40 komkommers aan, die 2 cents per bak opbrengen. Hij gebruikt ver- eenigingsfust waarvoor hij 8 ets. fusthuur per bak- en keergebruik betaalt. Zoo legt hij op de 10 bakken een dubbeltje toe en is naast de veilingskosten a 4% nog de volle kosten van voorbrengen kwijt. Een schoolopziener wilde een klas eens beproeven of ze ook attent was, Noem mij eens een getal, dat ik op bord zal schrijven Vijftien, zei een van de jongens. De schoolopziener keerde zich naar het bord en schreef 51. Niemand scheen de vergissing te be merken. Geef mij nog een ander getal, vroeg hij. Twee ön negentig, riep een tweede jongen. En de klas bewaarde het stilzwijgen. Geef mij nog een getal op, zei de schoolopziener, en gebruik je oogen. Toen riep een kwieke jongen Twee en twintig, mijnheer, en pro beer nou maar eens, om er nog een fout iu te maken, Het gouden priesterfeest van Mgr. Gallier. Dinsdag vierde Mgr. A. J. Callier zjjn gouden jubileum als priester. Mgr. Callier werd 24 Mei 1849 te Vlissingen geboren. Op 23-jarigen leeftijd werd hij tot priester gewijd. Na een korten tijd te Volendam werkzaam te zijn geweest, werd hij overgeplaatst naar Amsterdam. Na nog een kort verblijf in Den Haag werd hij benoemd tot leeraar aan het seminarie Hageveld, waar hij 18 jaar onderwijs gaf in ge schiedenis en rhetorica. Mgr. Bottemanne benoemde hem ver volgens tot kanunnik van het kapittel en verhief hem tot de waardigheid van vicaris-generaal. Hoezeer deze drukke administratieve werkkring hem ook in beslag nam, toch wist mgr. Callier nog tjjd vinden om ook zijn zorgen aan het bijzonder onderwijs te wijden. Na het overlijden van Mgr. Bottemanne werd Mgr. Calier tot diens opvolger be noemd en den 28en October 1908 door den aartsbisschop Mgr. H. v. d. Wetering in de St. Bavo plechtig gewijd tot bisschop van Haarlem. Bij de receptie der geestelijkheid van het bisdom Haarlem, heeft de vicaris- generaal, mgr. Möllmann, den jubilee renden bisschop toegesproken en aan mgr. Callier als stoffelijke feestgave namens de geestelijken en religieusen aangeboden een som van ruim f99,000, waardoor ook de aanbouw van de kapel van het nieuwe seminari Hageveld mogelijk wordt. Collegiaal. De heer N. L. F. B., directeur van een gashaardenmaatschappij te Den Haag, deed aangifte van mishandeling en be dreiging met een geweer door J. D. H., eveneens mededirecteur van deze in richting. Fruit goedkoop. Op de veiling te Oudewater werden de eerste soorten prachtige Noord-Hol- landsche suikerperen verkocht tegen f 7,50 de 100 K.G. Woorden van wijsheid. In niet geringe mate fnuikt dit de welgemoedheid, dat men zeilen gebruikt te groot voor het schip, dat men nei gingen koestert, die niet passen bij de vermogens, waarover men te beschikken heeft. Ziekte onder de hoornen. Te Breda, Oudenbosch en Dinteloord, doet zich een eigenaardige boomziekte voor onder de iepen en olmen. Terwijl andere boomen nog frisch in vollen bla derdos staan, beginnen sommige iepen en olmen te kwijnen, om tenslotte geheel te verdorren. Men spreekt van „iepengrie" 't Is echter de vraag of dit ware oorzaak is. Een plantkundige uit Wageniogen kon, naar men verneemt, bij gedaan onderzoek, nog niet achter deze ziekte komen. R o 11. In een naald getrapt endood. Te Bunschoten trapte een 7-jarig meisje in een naald, waarvan slechts een deel kon worden verwijderd. Na overbrenging van het kind naar 't St. Elisabethsgasthuis is de kleine aan bloed vergiftiging overleden. Ze waren in de wittebroodsweken. Hij had een boot gekocht, waarin ze sameu hun eerste zeiltochtje deden hij zat aan het roer, zij hield de schoot. Er kwam een windstoot Schoot laten vieren, commandeerde hij. Maar zij deed, of ze niets hoorde. Schoot laten vieren! brulde hij. Maar ze bleef koppig en in het vol gende oogenblik sloeg de boot om. Toen ze druipnat aan den wal ston den, zei hij woedend Waarom deed je ook niet, wat ik zei Dan hadt je het ook maar vriende lijker moeten vragen 1 was het ant woord. Bnrgeiltjke Stand der Gemeente Texel. van 12 tot en met 18 Aug. 1922. GEBORENAlbert, z.v. Sübrand Dirk Keijser en Hendrika Aagje de Ruijter. Reijer, z.*, Pieter van Leeuwen en Jannetje Trijntje Buijs. ONDERTROUWD: Johannes Hubrecht van Boven en Geertruida Kikkert. Hendrik Room en Johanna Petronella Wilkeshuis. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 portemonnaie, 1 collier, 1 muts, 1 bril. Zondag 30 Augustus 1933. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. H. Doop. Waal, n.m. half 3 de hr. Flens van Velp. den Hoorn^'s av. 8 uur ds. Briimmer. Oudeschild, v.m, 10 uur ds. Brümmer. 's av. 7 uur ds. F. Milatz van Enkhuizen. Oosterend, n.m. half 3 ds. Kroese. Cocksdorp, v.m. halilldebr. Flens van Velp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. E. H. Woldring theol. cand. Groningen, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m, 10 uur ds. F. Milatz van Enkhuizen. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Purmerend, 15 Aug. Aangevoerd: 700 Runderen waaronder: 285 vette koeien 90 i 140 Ct. per K.G oqq Gelde koeien 1 125 275; Melkkoeien f 125 a 275; stieren. 127 vette kalveren f 1,50 a f 1.70 p. Kg. 170 Nuohtere kalveren 110 a f 40, 750 Schapen f 35,— a f 54. 710 lammeren 118,a f32, 426 vette varkens f 1.a 11.07 per Kg. 44 magere varkens f 28 a t 48,00; 70 biggen f 16,00 a 1 28,00; 0— overhouders f at kipeieren f 6.50 a f 7.50 per 100; 8chagen, 17 Aug. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 96 Vette Koeien t 300 a t 560. 72 geldekoeieD mag. f 100 a f 325 10 kalfkoeien f 250 a f 475 403 lammeren f 14,a 1 20, 0 varkens mag. f af 72 varkens vette f 1,— at 1,08 p. K.g 109 Biggen f 22.k f 30. Boter f 2.30 a 12,40 per K.G. Kipeieren f 6 50 a f 7,25 per 100. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. 9 Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen, Als gy ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde ver kwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van merzwakte. Als gij er aan twij felt kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pjjn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheuma- tisch, vooral bij vochtig weer? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lusten wilskracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig, om een speciaal niergeneesmiddel te nemen en kunt gij niet beter doen dan onmiddel lijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 per doos. 34 ADVERTENTIEN. Eenige algemeens kennisgeving. ONDERTROUWD: HENRIJ VOS en JOHANNA VLESSING. Friesche straat 37, Coevorden. Kennemersingel 16 E. Alkmaar. H. BOOM en J. P. WILKESHUIS hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben den 30sten Augustus a.s. Dea Burg, 18 Augustus 1922. Receptie: Harlingen 20 Aug. van 12-2uur. Den Burg 27 Aug. van 3-5 unr. te Helder,

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2