N°. 3637, Woensdag 6 September 1922; Sö"1' Jaargang. - en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. innenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advortentiën daags voor de altgavo vóór 1 aar nam. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN ABVERTENTIEN worden aangenomen bjj do Uiig. Fkma LANISEVEL® A/» S B O O IJ, Parkstraat, Boa» or T k s a LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Dienstregeling 1 Jnni 1923, 6-32§ 8SJ Abonnemenlsprv» per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.i TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Pró'» der Adml»ntiin{ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters cn Vignetten worden naar plaatsruimte berekena, Van Zaterdag 2 September tot en met Vrijdag 8 September: voor rijwielen 8,— uur, voor rijtuigen 8,30 uur Zomertijd. Donderdag 7 Sept. v.m. 10,20 Vrijdag 8 10,50 Zaterdag 9 .11,20 Zondag 10 U.51 Maandag 11 12,23 Dinsdag 12 12,57 Woensdag! 13 1,16 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Oen Barg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11 vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder8,45 12,—- 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.49+ 9 >04 7,31 sneltrein 9.04 10,18§ !2.48 12,41 3,23 2.03+t 4.39 3,52" °«- 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 7,56§ 9.21 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 ll,18t Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. DIENSTPLICHT. Wensclien omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het vol gend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving ingeval van bestem ming tot gewoon dienstplichtig niet reeds bij de keuring en ook niet recht streeks aan den districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch ver anderd is, kunnen voor 5 October a. s. hun verlangen ter gemeentesecretarie ^Ir'kan evenwel geen zekerheid wor den gegeven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. Texel, 4 September 1922. De Burgemeester van Texel, D. P. BAKKER, lo. Burgemeester. DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Iogeschrevenen voor de lichting 1923, die met in het bezit zijn van een bewys van voorgeoefendheid, kunnen, als zjj in geval van bestemming tot gewoon dienst plichtige in aanmerking wenschen te 8,36 9,40 11,30 2,44 6,18 8,04 10,49 12,56 komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den districtscomman dant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog voor 5 October a. s. op geven bij den Burgemeester der gemeente voor welke zij hebben geloot. De duur der eerste oefening bedraagt: voor ziekenverplegers 12 maanden voor ziekendragers 57» maand. De Ziekenverplegers zijn vrij van her halingsoefeningen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de a?ngeplakte publicatie. Texel, 4 September 1922. De Burgemeester van Texel, D. P. BAKKER, lo. Burgemeester. 26 Aug.—2 Sept. De Koningin brengt een bezoek aan de Scandinavische rijken. Als deze regels in druk verschijnen, is ze daar reeds aange komen. Het is het eerste officieels bezoek, dat H,M. na den oorlog aan buitenlandsche hoven brengt en in enkele bladen hoeft men kunnen lezen, waarom allereerst de reis gaat naar ScaodiDavië. Ons koninkiyk huis is met twee der hoven verwant, al is dat dan ook geen verwantschap in den eersten of tweeden graad. Verder moet nog een reeds voor den oorlog aan het Nederlandsche hof gebracht bezoek beantwoord worden en kan H M. de deur van den ander niet voorbijgaan, nu ze zoo dicht in de buurt komt. Maar er is stellic ook Dog een andere belangrijker reden voor het Koninklijk bezoek aan Scandinavië. Ons land onderhoudt met de Noorsche rijken reeds lang een hartelijke vriendschap. De oorlog heeft tengevolge gehad, dat die banden nog steviger geworden zfjn. De economische betrekkingen zijn verbeterd en men heeft gevoeld, dat Nederland en de Scandinavische rijken gemeeoschappe- lijke belangen hebben. Ongetwijfeld moet thans het Koninklijk bezoek mede dienen, om de banden te versterken en de gemeen schappelijke belangen te dienen. Zonder nu te kunnen zeggen, dat de reis een be paald politiek doel heeft, toch behoeft men het niet als een vacantie-uitstapje zonder meer te beschouwen. Moge H.M. een in alle opzichten voor spoedige reis hebben 1 oo o De voorspelling, „uit de beste bron," dat het nieuwe kabinet er zou zijn voordat de Koningin op reis toog, is niet uitgekomen. Trouwens ze werd ook al dadelijk gevolgd door eeu tegenvoorspelling, eveneens „uit de beste bron", dat de voorspelling aiel zou uitkomeD. Oppervlakkig zou men zeggen, dat bij een meerderheid van 60 tegeu 4U de samen stelling van een ministerie toch veel ge makkelijker moet zjjn dan bij een zeer kleine meerderheid. Men vergeet dan echter, dat een sterke meerderheid, waar mee te regeeren valt, veel grooter verant woordelijkheid 'aanvaardt, dan een die eigenlijk tot regeeren te zwak is. Men zai er meer van vragen, meer verwachten. Dat schijnt thans ook door de leiders der rechterzijde gevoeld te worden. Langzamerhand schijnt echter het einde van de crisis te naderen en de berichten wijzen er op, dat de samenstelling van een Kabinet uit de drie recbtsche partyen thans verzekerd is. Maar meteen ook kan men alweer allerlei gissingen en veronder stellingen lezen, omtrent den inhoud van het regeeringsprogram en de plannen van het komende Kabinet. Men weet, dat het, onder den drang der tijdsomstandigheden, zal moeten staan in het teeken der bezui niging en het veld is daardoor al weer ruim genoeg voor allerlei geruchten. Er zal bezuinigd worden hierop en daarop 20 pCt. op ieder departement- op onder- wys, pensioenen en wat niet al. Alles is echter niet meer dan veronderstelling en gerucht en bet beste is, maar rustig- af te wachten. Waarschijnlijk zal men ook wel niet zoo heel lang meer behoeven te wachten. -0—0-0 Op het gebied der buitenlandsohe poli tiek is Douderdag weer eens een belang rijke beslissing gevallen. De Commissio van Herstel heeft beslist over het verzoek der Duitsche regeering, omtrent het ver kenen van een moratorium. De Commissie heeft met groote ernst haar taak opgevat. Ze is begonnen met regelrecht onderhandelingen metDuitsch- land zelf. Getracht werd de Fransche voor waarden door de Duitsche regeering te doen accepteeren, doch deze weigerde. Daarentegen deed ze belangryke aanbie dingen, welke echter weer geen genade konden vinden in de oogen van Poincaré. Engeland kwam er zonder reserve vooruit, dat aan Duitschland een moratorium moest worden verleend, zonder eenige waarborg, tot het einde van het jaar, doch Frankrijk dreigde, dat het wanneer de Commissie daartoe besluiten mocht, zichzelf de waar borgen verschaffen zou, die hetnoodigzou achten. Terecht werd algemeen gevreesd, dat bij zooveel biyken van onverzoenlijk heid, een overeenstemming niet zou wor den verkregen. Toch is men het tenslotte eens geworden, zij het ook na zeer lange besprekingen. Het voorstel van den Engelschen gedele geerde Bradbury, om een moratorium zon der waarborgen t6 verkenen, werd ver worpen, Frankryk en België stemden tegen, Italië stemde blanco. Daarna werd aange nomen een voorstel van België, om uitstel van betaling in baar te verkenen tot 1923, waarvoor de Duitsche regeering dan Duit sche schatkistbiljetten voor 6 maanden, moet afgeveD, op voorwaarde van toezicht op de Duitsche financiën en van degelijke wa rborgen. Aan de beslissende bijeen komst zyn een tweetal olfioieuse commis sievergaderingen vooraf gegaan en naar luid der berichten, heeft de Amerikaansche waarnemer daarin de rol van bemiddelaar gespeeld. Dubois heeft toen een zeer lang telefonisch onderhoud met Poincaié gehad. Tenslotte heeft by toegegeven, mede uit overweging, dat het voorstel door België gedaan werd, dat recht hooft op de tot 1923 loopende tormanen der schadeloos stelling. Hy wilde niet méér Belg zijn dan de Belgen. Het moratorium moge niet verleend zijn, in wezen komt de gevallen beslissing met het verkenen ervan wel overeen. Do breuk tusschen Engeland en Frankryk is voor komen en men heeft thans tijd bekomen om de kwestie nog eens rustig onder de oogen te zien, De Fransche ministerraad zal het besluit der Commissie nog moeten goedkeuren en de Duitbche regeering zal het nog moeten aanvaarden, maar men mag verwachten, dat dit wel in orde komt. De tydelyke oplossing geeft gelegenheid tot een rustige bestudeering der kwestie en tevens krygt Amerika een kans. Ondanks het feit, dat de Amerikaansche regeering verklaard heeft, aan de geallieerden geen kwijtschelding der oorlogsschulden te zullen verkenen en de Amerikaansche Senaat zelfs in de afgeioopea week tegen Europa nog zoo iets als een onvriendelijk gebaar gemaakt heeft, door alvast een bestemming te geven aan de renteopbrengst der gealli eerde oorlogsschulden, heeft men toch da toezegging uit Washington, dat in Novem ber concrete voorstellea zullen worden ge daan inzake het herstel van Europa. En dat de Amerikaansche waarnemer by de Commissie van Herstel in de laatste dagen een niet onbelangrijke, zy het dan ook slechts een offleieuse, rol gespeeld heeft, kan inderdaad eenige hoop geven, —o—o—o— In Ober-Kassei, in het door Belgie be zette gebied, zyn twee Belgische militairen vermoord en in Belgie heerscht daarover groote opwinding. De reg6ering heeft dade- iyk den Belgischen bevelhebber te Ober- Kassei order gegeven, dat wanneer niet binnen 6 .dagen de schuldigen gevat zijn, alle burgeriyke en politieke autoriteiten in hechtenis moeten worden genomen. En meteen zyn scherpe vertoogen tot de Duit sche regeering gelicht. Deze heeft op baar beurt, oen burgemeester eu uen cuinmia- WASCH 'S AVONDS UW m ZUDEN ONDERGOED MET DE lEVER'S ZCLP MU. DES MORGENS ZAI f FABRL gflETAlS NIEUW^'KANTEN VAM Z'Jtl. /y SUNLIGHT ZEEP, "-•~i V«3TBVT r<M saris van politie van Ober-Kassei ontslagen. Zou men te Brussel nu werkelijk meenen dat men met dergelijke maatregelen de Belgische militairen kan beschermen P —O—o—O— In Ierland heeft de dood van Collins geen wyziging gebracht in de politiek der regee ring. De zetels van Griffith en Collina zyn nog niet weer bezet, maar de stryd tegen de rebellen wordt met groote kracht voort gezet. Men verwacht, dat het Iersche par lement eerstdaags byeeugeroepen zal wor den. TEXEL, 5 September 1922. Witte Kruis. Ontvangen van de fam. B. den Burg f 10,-. Niettegenstaande het slechte zomer weer, was het vreemdelingenbezoek aan Texel grooter dan de vorige zomer. Door de „Dageraad" zyn in de maand Augustus vervoerd 8081 passagiers en 2670 tij wielen. Over 1921 bedroeg het aantal passa giers in Augustus vervoerd 7817, het aantal rijwielen 2395. Kerkcoucert, Was muziek en zang er niet, zoo sprak de heer Brouwer, toen hy de aan wezigen opwekte om door een jaarlljk- sche bijdrage het goede werk van het muziek-ensemble te steunen. Dat muziek en zang hier op prijs worden gesteld, bewees wel de - goede opkomst, die het concert, op Zaterdag avond, gegeven in eu ten bate vau de Ned. Herv. Kerk alhier, ten deel viel. Hot programma, aat een 10 tal num mers, meest van beroemde meesters, telde, werd voorafgegaan door het Wil helmus, als een naklank op de feestelijk heden, die nog zo© versch in het geheu gen liggen. De ademlooze stilte, waarmede het concert van het begin tot het einde ge volgd werd, is ongetwijfeld bewijs, dat er ook nu weer volop genoten is. Een keurig afwisselend programma van orgel- en vioolmuziek en de mooie zangnummers, resp. van ae heer van Steenhoven, en de dames Meeuwse en Craijé, waren wel in staat te boeien en zonder ons te wagen aan een beoordee- licg, geloovea wij toch te mogen zeggen dat vooral „Het Zonuelied" van Cath. v. Rennes, zoo heerlijk door Mej. Craijé gtzongen, insloeg. Het muziek-ensemble, dat zich ten doel stalt zieken en lijdenden ia sanatoria en ziekenhuizen muzikaal genot te ver schaffen, heelt dat hier aan de gezonden bereid.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1