Binnenland. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. winning van Kemal pasja. Maar daarnaast dreigen er ook ernstige gevaren voor den Balkan als Kemal zicb in bet booid zet Tbracië met Adrianopel voor de Turken te heroveren. Zoo kan de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen in het Nabije Oosten Europa voor belangrijke beslissingen plaatsen. De komende dagen kunnen van groote betee- kenis zijn. —o o -o De Volkenbond vergadert te Genève en verschillende belangrijke onderwerpen zfin er in de afgeloopen week aan de orde ge weest. Zoo is o.a. lang en breed gepraat over beperking van bewapening, een onder werp dat als urgent op de agenda is blij ven staan, Verder valt te vermelden, dat met algemeene stemmen besloten is, Hon garije tot den Volkenbond toe te laten. De Hongaarsche vertegenwoordigers werden hartelijk begroet. In Ierland waar een paar weken betrek kelijke rust beeft gebeerscht, beginnen de rebellen zicb weer te roeren. Ze boekten een paar belangrijke voordeelen opdeVrfi- staatscbe troepen en vielen deze zelfs op enkele punten in Dublin aan. Wijziging in den toestand brengt dat echter niet en de Dail Eirean, die dezer dagen bijeen ge komen is, heeft de Vrijstaatscbe regeering ten volle haar vertrouwen geschonken. TEXEL, 19 September 1922. Bekroningen. Op de groote landbouwtentoonstelling te Alkmaar werd in de rubriekonge registreerd drachtig jong koevee, de 3e prijs toegekend aan een pink van de heer Jb. Lap te den Hoorn. In de rubriek „schapen" type Texelsch worden zes inzendingen uit onze ge meente bekroond en wel van de volgende eigenaren. 1. Rammen geboren in 1920 of vroe gerle prijs de heer P. C. Hin, Spang, 2e prijs de heer H. Pz. Hin Dijkmans huizen en eervolle vermelding de heer C, de Wit, Operen. 2. Rammen geboren in 1921 :3e prijs de heer Jb. Mantje Kz. Dijkmanshuizen. 6. 4 ooien geboren in 1921: 2e prijs de heer S. C. Eelman, Burg. 8. Ram met 6 directe afstammelin gen Be prijs de heer S. C. Eelman Burg. Texel I idelborsten V. V. 3—1. Ondanks het minder gunstig weer waren de Adelborsten present en kon den wedstrijd doorgang vinden. Het publiek was niet zoo talrijk als wij ge wend zijn, doch ook hier zal het weer wel de schuld van zijn. Zij die er waren hebben genoten van een prachtigen wed strijd, zooals wij hier zelden zagen. Wan neer den bal eenmaal aan het rollen is, nemen de Adelborsten spoedig het spel in handen en wordt het Texel-doel op vinnige wijze bestookt. Texel herstelt zich en het spel wordt meer verdeeld, met A. iets in de meerderheid. De al gemeene verwachting is, dat Texel het onderspit zal moeten «delven, vooral wanneer A. door mooi samenspel weet te doelpunten. Texel raakt nu echter meer en meer ingespeeld en wordt den A keeper aan het werk gezet, die zijn doel schitterend verdedigt. Doelpunten worden niet gemaakt en de rust treedt in met 1—0 voor A. Er wordt direct gedraaid en gaat Texel er spoedig vandoor en door mooi samenspel krijgt G. Keorn een schitte rende kans om onhoudbaar te doelpun ten. A. pakt nu echter weder gied aan, doch Texel is nu geheel ingespeeld en spoedig is de bal weder op de A. helft en door prachtig combineeren weet Oome Siemen order donderend hoera der toe schouwers, met een kalm zuiver schot de leiding te nemen. Texel is nu be slist in de meerderheid en dringt A. geheel op eigen helft terug. De A.-kee per is schitterend en heeft het zeer druk door de onophoudelijk scherpe aan vallen. Toch weet Ran met een onhoud baar schot de voorsprong van Texel te vergrooten: A. spant zich geweldig in, doch krijgt geen kans de hechte ver dediging van Texel te passeeren, waar door Texel dezen prachtigen wedstrijd welverdiend heeft gewonnen, van een der sterkste clubs van Helder. Een woord van hulde voor deze prachtige prestatie, voor de ploeg, die door hun mooi6 spel de overwinning behaalde en een woofd van hulde voor de sympa thieke tegenstanders, die wii gaarne nog eens hier terug zien, is hier zeker op zijn plaats. Zondagavond laat zong men nog van „laat de klok enz. Bij den kerkeraad der Doopsge zinde Gemeente te Burg, Waal en Oos terend was van een aantal leden het verzoek ingekomen, om ook aan de vrouwelijke leden het actief en passief stemrecht te willen verleenen. De kerkeraad willigde dit verzoek in, onder voorwaarde, dat de leden er over zouden stemmen. Deze stemming werd Zondag gehouden en met belangrijke meerder heid werd aan het besluit sanctie ver leend, zoodat de vrouwelijke leden voor taan niet alleen kunnen stemmen, maar ook tot diakenen verkozen kunnen wor den. a Betrouwbaarheidsrit. Bij de Tweedaagsche Betrouwbaar heidsrit om het Personeel- en Club kampioenschap van de Kon. Ned. Motor- wielrijdersvereeniging op Zaterdag 16 en Zondag 17 September over een totale afstand van 485 K.M. door de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Gel- deriand, Overijsel, Drenthe en Friesland, onder scherpe controle en voor het meerendeel tijdens zware stortregens, behaalde naar wij vernemen, onze vroe gere plaatsgenoot, de heer M. A. Kuiper thans te 's Gravenhage, een groote ver guld zilveren en een zilveren medaille. Oudeschild, 16 Sept. Hedenavond had in de Zeven Provin ciën de 35ste jaarvergadering van het Onderl. Begrafenisfonds „Steunt Elkaar" plaats. De opkomst was, hoewel niet schitterend, toch tamelijk bevredigend. 37 leden waren tegenwoordig. Na het welkom van den voorzitter, werden de notulen van de laatstgehou den algemeene vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, i Uit de daarop volgende rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek, dat er in het afgeloopen jaar 8 volledige uitkeeringen hadden plaats gehad en dat het fonds met f 924,37 was vooruitgegaan. De bezittingen be droegen thans f 12562,26. Bij monde van den heer Jn. Schellinger werd ge adviseerd de rekening goed te keuren. Dit geschiedde en de penningmeester werd gedechargeerd en voor zijn accu raat beheer dank gezegd. Tot leden van de commissie die het volgend jaar belast zal zijn met het na zien der rekening werden daarna be noemd de heeren P. Hoogerheide, B. Beumkes en C. Mz. Zegel. Na eenige discussie werden daarna 2 voorstellen van het bestuur aangenomen en wel: a. In het nu loopende jaar zal 1 maand meer contributie worden ge- ind; en b. art. 3 van het reglement wordt gewijzigd voor zoover betreft de contributie voor nieuw toetredende le den. Voor het overige blijft het art. on veranderd. Medegedeeld werd daarna dat de aftredende penningmeester P. v. d. Wiele weder als zoodanig was her benoemd en dat het aantal leden ruim 1000 bedroeg. Bij de daarna plaats hebbende verkiezing van een commissa ris, inplaats van den aftredenden heer F. Blom, die niet dadelijk herkiesbaar was, werd bij de 2e vrije stemming gekozen de heer Jn. Schellinger, die deze benoeming accepteerde. Besloten werd weder als voorgaande jaren een beknopt verslag te laten drukken en dit den leden toe te zenden. De heer M. Kroon, sedert de oprich ting tot het voorgaande jaar, secretaris van het fonds, werd daarna tot eerelid benoemd. Bij rondvraag werd de wen- schelijkheid geuit, dat de lijkwagen wat werd opgeknapt en dat bij begraven beter toezicht werd gehouden op de kinderen, die bij zulke gelegenheden nogal lastig waren. Wat het laatste punt betreft, stelde de heer B. Beumkes, als hij thuis was, zich beschikbaar hieraan een einde te maken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de gehouden discussie, deze 35ste jaarvergadering. Oosterend, 18 Sept. Scheen het gisteren, dat de aange kondigde voetbalwedstrijd door het slechte weer niet door zou kunnen gaan toch werd het te half vier goed en traden de clubs „Z.V.S." en „O V.V." met el kander in het strijdperk, 't Was al spoedig te zien, dat „Z.V.S." niet tegen „Oostereud" opgewassen was, daar er verscheidene nieuwe en nog ongeschoolde krachten bij „Z.V.S" waren. Hoewel deze club hard werkte, mocht het toch niet gelukken een enkel punt te maken, terwijl „O.V.V." de rust inging met 5 punten en er later Dog 2 bij wist te maken. Uitslag alzoo 7—0. Den Hoorn18 Sept. Op de groote Landbouwtentoonstelling te Alkmaar, werd een 3e prijs toegekend voor een pink, aan onze plaatsgenoot de heer Jb. Lap Kz, en de heer J. Beumkes alhier, kreeg een eervolle vermelding voor de inzending wol. Ofschoon het weer ongunstig was, gaf Texelsch Fanfarecorps hier toch de voorgenomen uitvoering in de open lucht. Gaarne zien we het corps hier weer en wenschen het dan beter weer toe. Op het strand alhier zijn ongeveer 50 stuks sparren aangespoeld. Om geen muizengaten in het be hangsel te krijgen, moet bij het aan brengen van nieuw behang zwarte peper door de stijfsel worden geroerd. Een man van gewicht. Voor het kantongerecht te Rotterdam is Donderdag als gedaagde verschenen een gemoedelijke dikzak, die neen ameu blement gekocht had en weigerde dit te betalen. De reden van die weigering zette hij als volgt uiteen Kijk is, meneer de kantonrechter, als ik meubelen koop, dan wil ik ze ook gebruiken, is 'tniet waar? Nu weeg ik 109 KG. en mjjn vrouw weegt er 96. Ik heb den meubelmaker uitdrukkelijk gezegd, dat hij daar op rekenen moest. Daar krijg ik dat stelletje thuis en de eerste de beste stoel, waar ik op ga zitten, krak, zakt in elkaar en ik rol op den grond. Mijn vrouw zal 'took pro- beeren en ja wel, van 't zelfde laken een pak, Zelfs de tafel, meneer de edelacht bare, de tafelik ga er voor de aardig heid ook eens op zitten, kijk zóó En om den kantonrechter een denk beeld te geven hoe, zette de gedaagde zich schrijling op de tafel voor de balie maar toen kwam zijn verhaal tot een ontijdig einde, want ook dit rijksmeubel stuk was op zoo'n vrachtje niet berekend. Het brak finaal middendoor en onze tweehonderdponder spartelde tusschen paperassen en wat verder op de tafel gelegen had, over den grond. Het kostte den kantonrechter eenige minuten eer hij weer op den officieelen toon kon zeggen De Staat stelt u aan sprakelijk voor de thans aangerichte schade, ik geloof niet, dat het kanton gerecht uw verweer zal kunnen aan vaarden. Vad. De kranige politiehond. In verband met den diefstal van f 35 in een perceel aan de Johan van Olde barneveldtlaan te 's Gravenhage, waarbij twee glazenwasschers betrokken waren en een politiehond het verborgen geld opspoorde, meldt de „Resb." dat J. v. S. geheel onschuldig is en met den diefstal niets te maken heeft gehad. J. O. B. evenwel is, Dadat men den hond tot driemaal toe zijn jas heeft laten ruiken, evenzoovele malen door 't dier aange wezen en wordt dan ook in bewaring gehouden. Een mooie vrijer. Een te Apeldoorn door zekeren W,, uit Deventer, van een kerkhof gestolen grafkrans heeft, naar bij het politie onderzoek bleek, voor een zonderling doel moeten dienen W. schonk de bloemen van den krans aan zijn meisje, terwijl hij blufte, den krans te Nijmegen te hebben gekregen bij zijn overwinning in een bokswedstrijdl En toen het meisje vroeg, waarom aan den krans zwart-witte linten waren ge hecht, trachte hij haar wijs te maken, dat dit de Belgische kleuren waren en dat de door hem overwonnen tegen stander een bekende Belgische bokser was. Vroeger heeft W. al eens een bloemen- beker van een kerkhof gestolen en ge tracht een meisje te doen gelooven, dat het een prijs was, in een wedstrijd ge wonnen. Een zeldzaamheid. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat den 8sten September door den heer P. Gutter te Opperdoes een wagon 10,000 KG. witte kool, is verkocht waarvoor slechts 990 stuks noodig waren zoodat iedere kool de zwaarte had van ruim 20 pond. Waarlijk een schoon ge zicht. De Utrechtsche Jaarbeurs is door 10,580 personen bezocht. De volgende voorjaarsbeurs zal vermoedelijk weer 10 dagen duren. Brievenbus. Over eenige weken is ons contract met de gemeente betreffende de elec- trische verlichting verloopen. Wat wacht ons dan Wie kan hier licht geven De Burgemeeeter der gemeente Texel maakt bekend, dat in verband met de herstelling van het sluisje bij de Rom- melpotskil het verkeer voor rij- en voer tuigen op den Kilstukweg van Woensdag 19 tot en met Maandag 25 September is gestremd. Texel, 19 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Zondag 24 September 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. 3 uur ds. Ploos van Amstel van Rekken. Koog, n.m. 3 uur ds. Brümmer. den Hoornv.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. 3 uur ds, Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Maandcolleote. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Ploos v. Amstel van Rekken, Maandcolleote, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 unr de hr. R. J. v. d. Weerdt theol. cand. te Kampen, Maandcolleote. n.m. 3 nnr dez, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m 10 uur ds. de Maar. Eierenveiling. Den Bnrg, 18 Sept. Aangevoerd 105 partijen. 7350 stuks. 170 stuks Pluimvee, kipeieren f 9,30 a f 10,40 per 100 stuks, eendeieren f8,— afO, oude kippen en hanen f 0,50 a f 1,40 jonge hanen f0,55 a 11.15 per stuk. Purmerend, 19 Sept. Aangevoerd: 802 Runderen waaronder: 349 vette koeien 80 135 Ct. per K.G o7R Gelde koeien f 120 400; Melkkoeien f 120 A 400; 86 stieren. 121 vette kalveren f 1,30 a f 1.50 p. Kg. 186 Nuchtere kalveren f 10 a f40, 1180 Sohapen f 35,— a f 55. 961 lammeren f20,— a f40, 196 vette varkens f 1.02 a f 1.08 per Kg. 32 magere varkens f 26 a f 48,00; kipeiereu f 9.50 a f 10.50 per 100 Maagpijn, 14 krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz, moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. ADYERTENTIEN. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van bet over lijden van onzen geliefden Echtgenoot, Zoon, Behuwdzoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom, GERRIT DUniKER, Echtgenoot van Jannetje Hemelrijk, in den ouderdom van 28 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, J. DUINKER-Hemelrijk. Burg, Texel, 16 Sept. '22. Na een korte, doch hevige onge steldheid overleed heden onze gezel en makker, GERRIT DL1NKER, in den ouderdom van 28 jaar., Administratie en personeel Texelsohe Coorant. Den Burg, 16 Sept. 1922. Heden ontsliep zaobt en kalm onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, JAN IHTVKER, in den ouderdom van ruim 49 jaar. Uit aller naam, S. DÜINKER. Den Burg, Texel. 18 Sept. 1922. —o o—o

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2