N#. 3642, Zaterdag 23 September 1922; S6sU Jaargang,, leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Advertontlëu daags voor de aitgare vóór 1 aar nam. Prg* der AdvsrfentoHj ABONNEMENTEN en ABVER T E N TIE N worden aangenomen b(J de üitg. Fimma LANGEYEL8& E R O OIJT, Parkstraat, Buna of T Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1933, Vleesciikeuring. Vleeschkeoringswet. DIENSTPLICHT. Oproeping voor eerste oefening. TEXEL, 22 September 1922. Aan onze vroegere plaatsgenoot, de heer Albert Kuiter Cz., thans agent van politie te Leiden, werd vorige week na afgelegd examen het politie diploma met aanteekening uitgereikt. Witte Krais. Bij de beer Pisart ingekomen een gift, tengevolge van rouwkoop, flO,— Het vorig jaar trok een tuinder te Zwaag (Noord Holland) 200 pond prui men van zijn boomon, dit jaar bracht hij 50,000 pond aan den afslag. De prijs was nogal hoog. Bezuiniging posterijen. Met ingang van 1 October a.s. wordt het Po3t- en telegraafkantoor te Vlieland opgeheven en omgezet in een Hulp kantoor der Posterijen. De directeur, de heer J. J. de Lenne, .wordt met dien datum overgeplaatst naar Meersen (L.) Een hondenrijke gemeente. Te Assen is bij een dezer dagen ge houden telling van honden voor de hon denbelasting gebleken, dat ruim 500 van de 800 gezinnen een hond hebben. Ernstige aanrijding. Zaterdagmiddag had op den hoek van den Scheveningscheweg en de Anna Paulownastraat te 's Gravenhage een aanrijding plaats tusschen een auto, ba stuurd door L. J. A. H., wonende Cranen- burghweg en een motorwagen met zij span, bestuurd door H. A. K., wonende van Weede van Dijkveldstraat. In den zijspanwagen was gezeten de 60 jarige schoonvader van den bestuurder, J. H.M., die een ernstigen hoofdwond bekwam. Na door de Eerste Hulpdienst naar den Centralen Post gebracht te zijn, werd hij later naar het Gemeente- Ziekenhuis vervoerd, waar hij des avonds zonder tot het bewustzijn te zijn terug gekeerd, is overleden. Winterdienst Spoorwegen. Het C e n t r. verneemt, dat er met ingang van 8 October belangrijke wijzi gingen in de dienstregeling zuilen komen. Er zal dan ook een nieuw spoorboekje worden uitgegeven. LIFEBUOY is de eenvoudige, natuurlijke weg tot gezondheid der huid. Het geeft een prachtige gelaatskleur Zachte,blanke handea Een frisch gezQnd lichaam. Het beroemde ROODE töblet. De toekomst. Vreemde tijden, vreemde zeden, Vreemde menschen om ons heen. Alles tobt en schraapt en ploetert En leeft voor zichzelf alleen. Naastenliefde lijkt verdwenen. Burgerzin heeft afgedaan. Overal zijn twist en tweedracht Voortgewoekerd of ontstaan. Onze monden spreken Hollandsch, Toch verstaan we elkaar niet meer. Iedereen is eigen meester,1, Niemand let op deugd en eer. Niet mismoedig tydgenooten, Alles komt nog best terecht. Even op de tanden bijten En een hartig woord gezegd. Niet zoo bij de pakken zitten, Zelfvertrouwen, onbevreesd. Kom, 'tis in vroeger eeuwen Nog wat heftiger geweest. Laat ze zeuren, zuchten, treuren, Al die laffe twijfelaar^. Overal zien ze verschrikking Deze wanhoop-leuteraars. Aan den arbeid, moed gehouden, En eens flink den gang er in. Draagt met lust de groote lasten Van ons groote volksgezin. (O.H.CSPEENHOF. Zij wilde graag een man schijnen. Te Owosso, in Michigan, was een jonge dame van 19 jaar van oordeel, dat een man veel gemakkelijker een baantje kon vinden dan oen vrouw. Vandaar dat zfl besloot zich uit te geven voor man. Daartoe knipte zij heur haren af, kocht een colbertcostuum en ze kreeg inder daad een baantje. Maar jammer geno9g voor haar kwam een dag of tien, nadat zij in haar nieuwe functie was opge treden, het door haar gepleegde bedrog aan den dag. Zij werd wegens het dra gen van een mansbroek voor den rechter gebracht en tevergeefs bepleitte zij daar haar zaak, zich er op beroepende, dat dames toch ook wel fietsbroeken dragen. Ze kon geen genade vinden in de oogen van den rechter, die zeide, dar de dames toch heusch geen fietsbroek dragen om op een man te gelijken. En de jonge dame werd veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Het woord van den dag'. Heb steeds den eenvoud lief I Die kan het meest bekoren. Met weeld' en uiterlijk vertoon, Gaat 'tware „hart" verloren. Om „mensch" op deze aard te zijn, Hoeft niemand zich te tooien. Bij eenvoud en bescheidenheid Kan men zich waar ontplooien. Nieuwsbi. West-Fr. v Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprvi per 3 maanden: Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. COURANT. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. LICIIT OP Van Zaterdag 23 September tot en met Vrijdag 29 September: voor rijwielen 7,15 uur, voor rijtuigen 7,45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 21 Sept. Vrijdag 22 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27" v.m. 9,28 10,09 10,52 11,37 12,22 1- 1,31 Des namiddags is bet ongeveer een balt uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,— nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 6,- 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11,30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,18f 12,56 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad vastgestelde „Verordening op den Vleeschkeuringsdienst" is afgekondigd en dat van 1 October a.s. af op de naleving dier verordening nauwlettend zal worden toegezien. Van gemelden datum af zullen runderen en éénhoevige dieren voor en na hetslabh- te n en varkens, schapen en geiten na het s 1 a c h te n aan keuring onderworpen zijn. in verband daarmede vestigen wij de aan dacht op het volgende: Gewone slachtingen. Ieder, die een slachtdier wil slachten of doen slachten, moet daarvan vooraf kennis geven ten huize van den keuringsveearts, den heer J. W. Roeloffs alhier, tusschen 8 uur voor middags en 9 uur namiddags. De keuring vóór het slachten heeft zoo spoe dig mogelijk, althans binnen 24 uren na de kennisgeving plaats en de keuring van het geslachte dier binnen 12 uur na de slachting, tenzij het daglicht of het aangebrachte kunst licht naar het oordeel van den keuringsveearts onvoldoende is, in welk geval gekeurd zal worden zoo spoedig mogelijk na het vervallen van dit bezwaar. Noodslachtingen. Wanneer een slachtdier gestorven of in nood gedood is, moet de eigenaar, houder of hoeder, daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk ken nis geven ten huize van den keuringsveearts voornoemd en wel, indien het sterven of af maken heeft plaats gehad tusschen namiddags 9 uur en voormiddags 2 uur voor 8 uur^voor- middags eerstvolgende en overigens binnen 6 uur na het sterven of afmaken van het dier. Tenzij de keuringsveearts daarvan ontheffing verleend, moet de eigenaar, houder of hoeder van een gestorven of in nood gedood slacht dier, het dier, met inachtneming der bepalin gen van de veewet zoo spoedig mogelijk, althans binnen 12 uur na den dood, vervoeren of doen vervoeren langs den kortsten weg naar het gemeentelijk keurlokaal, om daar te worden afgeslacht. Het gemeentelijk keurlokaal is gevestigd in het perceel, gehuurd van den heer A. Mosk aan het Koogereinde te den Burg, wijk B no. 203a. Tot de aankomst in het keurlokaal moet het slachtdier ongedeeld worden gelaten en mag daaraan geen enkele handeling zijn verricht, uitgezonderd het openen van buik en borst holte en het uitnemen van maag en darmen, welke organen echter bij het slachtdier in on geschonden staat aanwezig moeten blijven. Keurloon. I. Volgens de door den Raad vastgestelde verordening zal het volgende keurloon ver schuldigd zijn wanneer de keuring plaats vindt op korter afstand dan 1 kilometer van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg A. wegens het keuren voor het slachten van: a. een éénhoevig dier f 1,— b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,— c. een kalf f 0,75 d. een nuchter kalf f 0,50 B. wegens het keuren na het slachten, uitge zonderd, wanneer het dier gestorven of in nood gedood is van: a. een éénhoevig dier f 1,50 b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,50 c. een kalf f 1,25 d. een nuchter kalf f 1,— e. een varken f 1,50 f. een schaap f 1, g. een geit f 1,— II. wanneer de keuring plaats vindt op een afstand van 1 kilometer of verder van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg, uitgezonderd wanneer het dier gestorven is of in nood gedood is f 0,25 meer dan genoemd onder I. III. wanneer het betreft de keuring van een gestorven of in nood gedood dier voor elke keuring f 1,—. De gelegenheid bestaat dit keurloon onmid- delijk bij de keuring aan den keuringsveearts te voldoen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de betrekkelijke [verordeningen, welke tegen betaling der kosten ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn. Bij de vleeschkeuringswet zijn verschillende straffen bepaald tegen overtreding der bij of krachtens die wet gegeven voorschriften. Zoo wordt het slachten van een slachtdier zonder vergunning, gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste f 300. Texel, 21 September 1922. Burgem. en Weth. van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat ter uitvoering van de Vleesch keuringswet bij Koninklijk besluit met betrek king tot de wijze van slachten, onder meer het volgende is bepaald: De slachtdieren worden, na voorafgaande bedwelming, door verbloeding, zoo snel moge lijk gedood. Bedwelming geschiedt door middel van toe stellen, waardoor de groote hersenen mecha nisch worden beleedigd en dientengevolge het bewustzijn onmiddellijk wordt opgeheven. Toepassing van kopslag en van neksteek of nekslag is verboden. Het is verboden tijdens of na de verbloeding met slachten voort te gaan, alvorens blijvende bewegingloosheid is ingetreden. Het ophangen van slachtdieren voor het be dwelmen is verboden en mag eerst geschieden als na verbloeding blijvende bewegingloosheid is ingetreden. Alle geslacht vee moet na zoo volledig moge lijke uitbloeding zonder onderbreken afgeslacht worden. De personen, die slachten, moeten hunne werkzaamheden uitoefenen in zindelijke klee ding en met zindelijke en voor het doel ge schikte gereedschappen, een en ander ter be oordeeling van den keuringsveearts. Het bij het slachten uitstroomendé bloed moet in hiervoor bestemde, in elke slachtplaats aanwezige deugdelijke en zindelijke vaten of dergelijke voorwerpen, opgevangen worden. Bloed, dat door kloppen of roeren vloeibaar gehouden wordt, mag slechts in aanraking komen met naar het oordeel van den keurings veearts zindelijke en daarvoor geschikte voor werpen. Het kloppen of roeren met de hand is ver boden. Bloed van dieren, waarvan de slokdarm bij de bloedsonttrekking is in- of doorgesneden, mag niet worden geklopt of geroerd. Overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste f 300. Texel, 24 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel roept bij dezen den dienstplichtige dezer gemeente Pieter Sorg- drager, No. 50 op het Alphabetisch Register der lichting 1918 op, om ingevolge artikel 68 der Dienstplichtwet op 2 October 1922 ter ver vulling van zijn eerste oefening onder de wa penen te komen bij het Regiment Kust Artillerie standplaats Hoek van Holland. Hij moet zich op dien dag, voorzien van zijn verlofpas (zakboekje), voor zoover dit in zijn bezit moet zijn, uiterlijk vier uur namiddags op de plaats van bestemming aanmelden. Binnen het Rijk verblijf houdende, behoeft hij zich echter niet eerder dan op den dag der opkomst op reis te begeven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de gemeente aanplakborden. Texel, 21 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1