Binnenlaod. Gemengd Nieuws» INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Attentie De berichten uit Ierland spraken ook in de laatste dagen nog van allerlei gevechten tusschen de VrtJstaatsche troepen en de rebellen. Toch schijnt het verzet der repu blikeinen gaandeweg af te nemen. Hetlersche parlement is al eenigen tijd bijeen en Vrijdag werd met 47 tegen 16 stemmen de Iersche grondwet goedgekeurd. Dat beteekent een nieuwe versterking van de positie der Vrijstaatsche regeering. TEXEL, 26 September 1922. Witte Kruis. Ingekomen een gift van f5,— van Wed. A. K. Ziekenauto. Bij de penningmeester kwam voor bovengenoemd doel invan de fam. S. te Oudeschild, twee aandeelen T.E.S.O. Aan onze plaatsgenoot, de heer C. v. d. Vliet, werd vorige week te Amsterdam na afgelegd examen het politle-diploma uitgereikt. De geslaagde genoot zijn opleiding van onze gemeente-veldwachter, de heer Goënga. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Carol, die op 4 September j.l. werd benoemd tot 2e luitenant bij de Infan terie hier te lande, is geplaatst bij het 16e Regiment Infanterie te Amersfoort en aldaar Zaterdag j. 1. beëedigd. Door Z.D.H. de Bisschop van Haar lem is benoemd tot kapelaan te den Burg Texel, de WelEerw. Heer J. Rijk. Oosterend, 26 Sept. „Nut en Genoegen" vergaderde Za terdag in „het Wapen van Amsterdam". By de opening riep de voorzitter den aanwezigen het welkom toe en wees er «- op, dat de vereeniging op 11 Sept. m. 60 jaar bestaan heeft, welk feit waard is feestelijk herdacht te worden. De notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De penningmeester deed rekening, er was een klein nadeelig saldo. Alles werd goedgekeurd onder dankzegging van den voorzitter. Besloten werd, dit jaar geen boeken voor de bibliotheek aan te koopen, doch een deel van de oude boeken op te ruimen. Van de verafwonende leden zal 25 ct. meer contributie gevraagd worden voor kosten van inning contributie en toezen ding convocaties. De voorzitter, J. Daalder Dz., was aan de beurt van aftreden, hij werd by acclamatie herkozen en aanvaardde zijn hernieuwd mandaat met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna hadden besprekingen plaats over de a.s. feestviering. Van de leden zullen vrijwillige bijdragen gevraagd wor den en in de vergadering werden reeds goede voorbeelden gegeven. Vervolgens werd een beroep gedaan op de leden en gewone gasten tot het geven van kamerstukjes, zangnummers enz., terwijl aan het bestuur eenige leden werden toegevoegd, om commissies voor een en ander te kunnen vormen. De voorzitter stelde zich op verzoek beschikbaar tot het houden van een feestrede. Hierna werd de vergadering met dank gesloten, terwijl de beste wenschen voor „Nut en genoegen" werden geuit. De voetbal vereeniging „O.V.V." is gisteren begonnen met haar competitie wedstrijden. Gespeeld werd tegen „Texel II; uitslag 5-3, alzoo een mooi begin. Daarna speelden de korfbalclubs „Den Burg" en „Oosterend" tegen elkander. Uitslag na vinnigen strijd 1 1. Wegens de koude was er niet veel bezoek. Oonoormenplaag In 't Gooi is de oorwormenplaag bui tengewoon groot. Dez9 nare beesten schijnen een bijzondere voorliefde voor koffie te hebben, want men vindt ze 's morgens dikwyls in den koffiepot, meestal in de tuit. Kleedingstukken, die men buiten hangt om te drogen of te luchten, zitten in een minimum van tijd vol oorwormen. Te Baarn is het 4-jarlg zoontje van den heer J. v. D. bij het et9n van pinda's in een nootje gestikt. Uit „Aanteekeningen" van het „Vad." De opdracht, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Commis sarissen der Koningin, verstrekt, om de burgemeesters aan te sporen tot de uiterste zuinigheid in de gemeentelijke financiën te betrachten en zoo noodig de medewerking van hoogerhand in te roepen ten einde nietj strikt noodzake lijke uitgaven te beletten en wat er verder in de Ministrieele aanschrijving staat over de middelen om een spaar zaam gemeentelijk bestuur te bevorde ren, zal, vermoeden we, bij vele ge meenten bevreemding wekken. Wat toch is het geval? De financiën van het Rijk staan er niet fraai voor, maar die van een groot aantal gemeenten toonen aanmerkelijke verbetering. In die gemeenten hebben Burgem. en Weth. met medewerking van den Raad de tering naar de nering weten te zetten en door verstandig be leid niet alleen 't evenwicht in inkoms ten en uitgaven hersteld, maar in niet zeldzame gevallen zelfs een overschot en soms een aanzienlijk overschot kre gen, zoodat dè gemeentelijke belastin gen konden worden verlaagd en nog verder zullen verminderen. Daar komt by, dat vele groote uit gaven die de gemeenten de laatste jaren hebben moeten doen, het gevolg zijn van den dwang, hun van Rijkswege opgelegd. Men denke slechts aan de groote sommen, die ze hebben moeten beste den aan de uitvoering van de nieuwe Onderwijswet. En zoo zijn er ettelijke wetten, die de gemeenten op hooge kosten hebben ge jaagd. En nu zal de regeering den gemeente besturen de les lezen en hun tot zuinig heid aansporen? Allicht zullen in de gemeenten, waar de financiën in gezonden staat verkoe len, Burgemeester en Weth. op de ver maning, hun via den Commissaris der Koningin door de Regeering toegediend, geneigd zijn te antwoordenMedicijn meester genees uzelf 1 Taal en spelling. Plaats van behandeling :Linnaeusstraat in Amsterdam. TijdstipZondagmiddag 5 uur. Voorbijganger tot jongen: „Zeg jö, waar is de Wetstraat?" Jongen Nee die is goed. De wedstrijd is al afgelaupe. Ajax heit ferlore mit 2-0." (Volk.) het ruien der kippen. De Boerderij bevat een artikel over het ruien bij hoenders, waaraan wij het volgende ontleenen „Omdat de kippen in den ruitijd niet leggen en weinig aantrekkelijks hebben, worden ze in den regel verwaarloosd en duurt deze periode langer dan noodzake lijk is. In dezen tijd moeten de dieren niet slechter gevoerd worden dan in den tijd, dat ze volop leggen. Voor de vor ming van yeeren is veel eitwit noodig, zoodat het verstandig is, om in dezen tijd dagelijks ook een portie goed och- tendvoer te geven. Dit kan men droog of als een kruimelige massa met lauw water aangemaakt, toedienen. Daarbij moeten ze natuurlijk het noodige zaad hebben, is de toediening van vethoudende zaden in den gewonen tijd niet aan te raden omdat de dieren er te gauw vet van worden, in den ruitijd is dat wat anders. Vet is n.l. een goede warmte- producent. Daarom is het toedienen van zonnebloempitten of wat hennepzaad in dezen tijd zeer aan te raden. Het geven van wat zwavel door het ochtendvoer is ook niet kwaad. Het bevordert het sneller verloop van het ruien. Gevaarlijke boonen. De inspectie van den havenarbeid alhier meldt in Scbuttevaer Met het oog op de zeer ernstige onge vallen, welke het gevolg kunnen zijn van het eten van sommige geïmporteerde boonensoorten (o.a. castorboonen en cala- barboonen), worden alle belanghebbenden In het bijzonder havenarbeiders en schippers en hun gezinnen met den meesten nadruk daartegen gewaar schuwd. Het gebruiken van eenige dezer boonen kan zelfs den dood tengevolge hebben. Altijd dezelfden. Professoren plegen hun parapluie overal achter te laten en andere teekeneu van verstrooiheid te geven. De geleerde heeren, die zich op de Canopus hebben ingescheept om de zoneclips op Christmas Island te foto grafeeren, hebbende platen vergeten. Gelukkig schijnen ze het tijdig te heb ben gemerkt en kunnen de platen nog per torpedojager worden nagezonden, schrijft het Bat. Nbl. Een Engelsch blad herinnert in een artikel over den huwbaren leeftijd aan het weinig bekende feit, dat in Engeland een meisje van haar twaalfde jaar af een wettig huwelijk kan aangaan en een jongen van zijn veertiende jaar af. Toch zijn huwelijken beneden 16 jaar in Engeland zeer zeldzaam. 64 millioen menschen zonder een meter eigen grond. Van de 55.000.000 inwoners, welke Engeland heeft, bezitten 54,000,000 geen meter eigen grond. Twee derde van het land behoort aan 11000 grootgrondbezit ters, naast hen bestaan nog een millioen kleinere grondbezitters met minder dan 40 are grondbezit. 384 grootgrondbezit ters, allen leden van het Hoogerhuis, hebben een vierde van allen bouwgrond in handen. Giftigheid van naphtaline. Algemeen is het gebruik om in het voorjaar winterkleeren en bontwerk tegen de mot te beschermen door ze op te bergen met naphtaline. Minder alge meen is bekend, dat hieraan ernstige nadeelen verbonden zijn. Het „Maandblad t. d. Vervalschingen" schrijft, dat niet alleen dikwijls de scherpe reuk uit de kleeren niet meer weg te krijgen is, al stelt men het goed aan de open lucht bloot, maar dat de naphtaline ook een ernstig vergif is. Bij de fabricage van deze stof wordt hier mede ook rekening gehouden en" ruime ventilage der lokalen voorgeschreven. Maar in het particuliere huishouden komen wel eens gevallen voor van ver giftiging, waarbij de slachtoffers klagen over hevige hoofdpijn en brakingen, zooals van iemand, die geslapen had op een divan, waarvan de kussens met naphtaline waren behandeld. Volgens den scheikundige Berthelot heeft naphtaline ook volstrekt geen antiseptische werking; op zijn hoogst houdt het wat insecten op een afstand, doch de larven blijven leven en worden later niet verhinderd hun vernielings werk te volvoeren. Het gebruik van naphtaline in het huishouden is volgens dezen geleerde niets dan een huishoudelijke dwaling. Best vee. De veehouder Nijboer te Haulerwyk leverde dezer dagen een koe af, wegende 1158 halve kilo's Een koe van den veehouder G., in een der dorpen van den Zuid Westhoek van Friesland, bracht volgens het N.v.F. in een jaar aan melk op de kolossale som van f1100. Auto-ongeluk. Zaterdagavond even na elf uur wil den een heer en een dame, die het café Central op de Westermarkt te Amster dam verlieten, hun weg vervolgen in de richting Keizersgracht. Van de Rozengracht kwam een auto met niet te snelle vaart. De chauffeur trachtte voor de beide voetgangers uit te wijken. Zy bleven even weifelend staan en begaven zich juist in de richting, waarheen de chauf feur stuurde. Een ongeluk was niet te vermijden. De wagen ging over beiden heen. voorbijgangers snelden toe en haalden den heer en de dame onder het rijtuig uit en droegen ze naar het politieposthuis op de Westermarkt. Dokter Dito, onmid dellijk verwittigd, constateerde bij deu heer een beenfractuur en vry ernstige wonden aan hoofd- en rechterhand. De dame was er beter afgëkomen, zij had slechts eenige ontvellingen aan den arm. De heer is naar het Binnengasthuis vervoerd, de dame naar haar woning. Hbl. Texel, 26 Sept. 1922. Op de laatste algemeens vergadering van de vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" werd besloten, ieder jaar eene zoogenaamde Roode Kruisdag te houden. Op dien dag zal door jongedames langs de hui jen gecollecteerd worden met een busje, die in ruil voor de gift een roode kruis-vlaggetje zullen aanbieden. Het mag van genoegzame bekendheid geacht worden, dat het Roode Kruis, zoowel in binnen als buitenland naar alle zijden weldadig optreedt en daarvoor veel geld noodig heeft. Geachte plaatsgenooten, geeft dus mild wanneer op 30 September weer een beroep gedaan wordt op Uwe offer vaardigheid. Met dank voor de plaatsing, teekent Hoogachtend, Het Bestuur v. d. Afd. Texel v. d. Vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" Het Witte en Roode Ernis. Den 30sten September zal in geheel Nederland, dus ook in Noordholland, een Roode-Kiuis-dag gehouden worden, met het doel gelden bijeen te brengen, welke zooals blijkt uit een door het Roode Kruis verspreide circulaire, gebruikt zullen worden voor de bevordering van de gezondheidsbelangen van ons volk. Een schoon doel, maar dat o.i. niet op den weg ligt van het Roode Kruis, vooral niet in onze provincie, waar reeds bijna 50 jaren Het Witte Kruis zich dit tot taak heeft gesteld. De afdeelingen van Het Witte Kruis doen alle mogelijke moeite, hun financiën te versterken, wat in de laatste jaren zeer noodig is gebleken. Vreemd doet het ons aan, dat Het Roode Kruis, be kend met de strekking en het doel van Het Witte Kruis, in de provincie van Het Witte Kruis tracht gelden te ver zamelen, die in de kas van Hot Witte Kruis behooren. Wij hopen, dat vooral de Witte-Kruisleden en met hen vele anderen, zich zullen onthouden aan deze actie mede te werken. EEN WITTE-KRUIS-MAN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling van den Dienstplicht wegens Kostwinnerschap of wegens Persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van ingeschrevenen der lich ting 1923, die vrijstelling van den dienst plicht verlangen wegens kostwinner schap of wegens persooniijke onmisbaar heid, dat zy zich gedurende de maand October a.s. ter secretarie kunnen ver voegen tot het doen opmaken van de benoodigde bewijsstukken tot bekoming van bedoelde vrijstelling. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 October e.k., dan moet de vrystelling worden aangevraagd binnen veertien dagen na den dag waarop het recht op vrijstelling is ontstaan. Texel, 25 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Texel, 25 Sept. 6 paarden f 100,a f 250, 2 Veulens f25,— a f 60, 7 Koeien i 100,— a f250,—. 1 Pinken f 0,— a 10 3 Nuchtere Kalveren 1 17,— a f 23, 23 Rammen f35, af60, 73 Schapen 130,a 135, 69 Lammeren f20,— a 125, 11 Biggen f20,— a 125, 13 korven Kippen f 1,50 a f 2,50. Eierenveiling. Den Bnrg, 35 Sept. Aangevoerd 90 partijen. 5300 stuks. 90 stuks Pluimvee, kipeieren 19,90 al 12,40per 100stuks, eendeieren f8,— a f8,80 oude kippen en hanen 1 1,25 a f0, jonge kippen f 2,50 a 1 3,10 jonge hauen f0,40 a 11.05 per stuk. "Veel vraag naar zwaar pluimvee en groote eieren. Kleine en oude eieren mogen niet door de partyen gemengd worden. Alkmaar, 22 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 5239 H.L. De prijzen waren Tarwe 1 10,75 a f 12. gerst ohev. f 9,50 af 11,— gerst winter 1 0,— a f 0, haver 1 9,75 a f 11.50 bruine boonen f a f 0,—, witte boonen f a f duiven boonen f 20,50 a f 21, blauwmaanzaad f a i erwten groene kl 1 18,a f 22,erwteu groene gr. f 26,— a 138,—grauwe 1 22,50 a 140,— vale f 18 a 120, rogge 1 8,a 1 9, kar wijzaad f ai geel mosterdzaad af—, paardeboonen 112,— a t—Der 100 Kg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2