Sportvereeniging Texel. Vergadering van Unitas TE LAAT 2 fijne jonge fokzengen. Bekendmaking. Markt berichten IJsclub Eierland. Gemengd Nieuws. Texel— HXG. III. Texel II - S.V.S. IV. Algemeene Vergadering De lessen een net meisje, is het nog niet. kriel of voeraardappelen. beste winteraardappelen en een klein partijtje winterfrnit. Te koop een afgekalfde 2|12-iarige koe, Bekendmaking. JURGENS' plantenboter Fr@dikfo@u5*terS" te stellen regeling eerst nauwgezet onder de oogen te zien, om ze daarna in een vergadering van afgevaardigden dier organisaties definitief te behandelen. Het aanleggen van een zwarte lijst, zooals die voor sommigen vakken al met succes wordt bijgehouden, en voor alle branches tegelijk, kwam de vergadering vooral noodig voor. Nut. Ook hier had de opkomst beter kun nen zijn. Nog geen 20 personen warpn aanwezig. De voorz. sprak zijn leedwezen over de slechte opkomst uit, terwijl hij aan de weinigen, die door hunne aan wezigheid blijken van belangstelling gaven het welkom toeriep. De notulen werden gelezen en onver anderd vastgesteld. Uit de rekening van de penningmeester bleek, dat de ont vangsten over het afgeloopen jaar met inbegrip van bet batig saldo ad f 19,19, hadden bedragen 1494,34 en d^ uitgaven f470,76, zoodat de rekening 921 1922 sloot met een kassaldo vsn f23,58. Bij monde van de heer Wierenga, die met de üeeren J. Keijser Augz. en T. Buijs, de rekening onderzocht, werd deze verklaard in orde te z\jn bevonden en geadviseerd tot goedkeuring; waartoe werd besloten Als voorzitter van de instelling Alg. Bewaarschool, deelde de heer Pisart mede dat men, om ruimte te maken voor de bizondere school en op grond van toe zeggingen voor reorganisatie van het bewaarschoolonderwijs, vorig jaar beslo ten werd, het gebouw te verlaten waarin de Algemeene Bewaarschool 45 jaar gevestigd was. De plannen tot reorganisatie konden door allerlei omstandigheden niet tijdig tot uitvoering komen. Besloten is dat het bestuur zal aanblijven tot de om standigheden gunstiger zijn, aldus ein digde de voorzitter. Ook het verslag van de heer Wierenga, secretaris der Algemeene Bewaarschool, sprak in gelijke geest. De rekening over 1921-'22 sloot met een voordeelig saldo van f44,63. Nage zien door de heeren Sutherland, J. Roeper Cz. en J. Jac. Rab, werd deze op advies der commissie, bij monde van eerst genoemde heer, goedgekeurd, met dank aan de penningmeester, de hr. W P. Lap. De voorz. van het Nut, de he6r W. H. Lap, dankte de commissie voor haar besluit van te willen aanblijven, niet tegenstaande de treurige ervaringen betreffende de offervaardigheid opgedaan en sprak de hoop uit, dat de tijd, dat de bewaarschool gaat herleven, niet ver mogen zijn. De heer Wierenga voegt aan het door de voorz. gesprokene toe, dat niet alleen de commissie, maar elk der aanwezigen, in eigen kring daartoe moge medewerken. Een uitvoerig verslag van de Algem. Vergadering te Amsterdam werd door de heer W. H. Lap uitgebracht, waarvoor hem de heer Pisart als tolk der aan wezigen dank bracht. Hierna was aan de orde het 100-jarig bestaan van het departement op 29 October a. s. De voorz. deelde mede, dat i besloten was de feestelijke herdenking van dat feit op 27 October met de leden te vieren en dat door de daarvoor be noemde commissie, inmiddels een keurig programma was ontworpen. Betreffende de winterlezingen deelde de voorz. voorts mede, dat als spreker van het Hoofdbestuur zal optreden de heer Alt van Bolsward, terwijl mede contract is aangegaan, de beroemde Sbackleton-film, van de reis naar de Zuidpool, hier voor de leden te geven. De rondvraag levert niets op. Sluiting. Witte Kruis. Ingekomen is van N. Nden Burg f 7,50. *- Deze week werd te den Burg een gemengd Zangkoor opgericht met aau- vankelijk 32 leden, 20 dames en 12 heeren. Be Cocksdorp, 21 Oct. Ter voorkoming van misverstand zij vermeld, dat het niet C. V. C. I was, waarmede Zondag j. 1 Texel III in het krijt trad, doch C. V. C II. Kalmte alleen kan je redden. Wat de „N.O." schrijft, gebeurde dezer dagen aan het Ben. Oosterdiep, dicht bij de üaïculebrug. Daar lag een schipper met zijn vracht turf aan de landzijde. De schipper was met zijn vrouw even de plaats in. Maar INGEZONDEN MEDEDEELING. VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG geen nood, d'r bleef volk aan boord in de persoon van de 83-jarige opoe. Er kwam een ander schip aangevaren. En door welke omstandigheden, het schip schuurde langs de turfvracht en wipte 'n 70 a 80 turven in het kanaal. Opoe, die heel d'r lange leven door op de kleintjes had moeten passen, vond dat niet toelaatbaar80 turven is wel 50 cent. En dus zou opoe zich in een [bootje begeven om het zaakje weer op te pik ken. Door onopgehelderde oorzaak echter plompte het oude mensch zelf te water. Ze wist naar de wal te krabbelen, toen tegelijk de heer S., daar wonend, met de werkvrouw van dezen de hand tot redding gingen uitsteken. Ze wilden gaarne helpen en waren bleek van schrik; een 83-jarige opoe in de vaart is ook niet alles. Maar opoe scheen wel voor grooter moeilijkheden te hebben gestaan en ze riep bemoedigend de verbleekte omstan ders toe „Gedaerd maer, ik heb mien verstand goud bie mekaor", Men pakte haar bij de hand en hielp haar op den wal. Toen ging ze op hst schip, knoopte het jakje los en deed het uit, maakte de bovenrok los en liet het natte ding ploffen. Ze nam wat water, reinigde zich een beetje, liet zich toen in het achteronder zakken, voorzag zich van droge kleeren, zette een sterk, heet kop thee.... en vischte later toch de turven op. Menig mensch, sentimenteel van aard en licht van streek, kan van dit kloeke oude vrouwtje leeren„Kalmte alleen kan je redden 1" Aardappelmeel. Een ongunstig verschijnsel voor de aardappelmeelfabrieken is de laatste da ling in de meelprijs, n.l. van f 16 tot f 14.25 per 100 K.Gt In verband daar mede is de prijs der fabrieksaardappelen ook bijzonder laag, n.l. 65 ct. per HL. van 70 K.G. dat is een vijfde van den prijs van den prijs van verleden jaar. Zondag 22 October 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, geen dienst. den Hoornv.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, nam. half 3 ds. v. 't Hooft. Oosterend, nm, 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. J. Verstfeegh van Ouddorp Z.H. n.m. 3 nnr dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Ma«r. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar, Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster I'unnerena, 17 Oct. Aangevoerd: 540 Runderen waaronder: 350 vette kooien 80 i 130 Ct. per K.G Gelde koeien 1 150 d. 450; Melkkoeien f 150 a 450; 24 stieren. £6 vette kalveren f 1,40 a f 1.60 p. Kg. 151 Nuchtere kalveren f 10 a 140, 1734 Schapen f 25,— a i 5S. lammeren fa f— 361 vette varkens f 1.00 a 11.06 per Kg. 3 magere varkens f 26 a 1 28,00; kipeieren f 12.— a 1 14.per 100 Sehagen, 19 Oct. Aangevoerd Uit de Sohager Courant: 60 Vette Koeien 1 275 a f 550. 321 geldekoeien mag. i 125 a 1275 45 kalikoeien i 225 a f 500 lammeren 1 a 1 1 varkens mag. 1 46.a f 45 varkens vette f 0,92 at 1,03 p. K.g 87 Biggen f 26.— k f 32.— Boter i 2.50 a i 2.80 per K.G. Kipeieren f 12.— at 14,— per 100. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. 6 Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en verzwakt door hun eindelooze strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheuma- tische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid ge voel, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijD. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcoholen door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap -- verster ken Foster's Pillen de nieren en regelen zii de blaas. Zij doen de pijnlijke waar schuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheuma- tiek, steen in de nieren en blaas, water zucht, ischias, nier- en blaasontsteking, enz, Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1.75 per doos. 39 ADVERTENTIEN, JAN VAN BEKKUM Jr. en PIETJE DRIJVER hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking D.Y. zal plaats hebben op Dins dag 9 November a.s. OostmTexedl i 19 0ctober 1922 Huwelijksbevestiging in de Ger. Kerk te Oosterend Texel n.m. 1,30 uur. Bpden overleed te Alkmaar in het St. Elisabeth Gesticht ooze geliefde Echtgcuoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw N. DAALDER—AVuis, in den ouderdom van ruim 58 jaar. Uit aller naam, L. DAALDER, de Koog, Texel, 18 October 1922. Heden overleed, zacht en kalm, ten huize van M. Bremer te Helder, onze gehelde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, TETJE BREMER, Wed. H de Boer, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze diepe smart. Namens de familie, J. DE BOER, Dijkmanshuizen, 19 Oct. 1922. Zondag 22 October v.m. KP/'a uur Korfbalwedstrijd 's middags 12 uur Donateurs en leden alleen toegang op vertoon van bewijs van lidmaatschap- kaart. op Donderdag 26 October, 's avonds 8 uur bij GEZ. BUIJS te de Cocksdorp. Het Bestuur. op Vrfjdag 4 November 1922, 's avonds 7 uur in Looosmanswelraren den Hoorn. Besprekingen O.m. verlenging van contributie. Het Bestuur. in Landbouwboekhouden te Zuid-Eierland, beginnen as. Maandag 7 uur. Nog gelegenheid zich aan te melden. Er biedt zich aan als hnlp in de buishouding, Adres bureau dezer Courant. Voor den komenden slachttijd bevelen zich aan A. RAN en Zonen. Te koop gevraagd.' Aangeboden een goed onderhouden tilbury. C. KOORN Mz. Westermient. TE KOOP: Arie EELMAN, Koogerweg n/b den Burg. bfl JAC. EELMAN Dz., Oosterend—Texel. TE KOOP A LR. EELMAN, Burg. Het bestuur van den polder Etjerland op Texel, brengt ter kennis van Ingelan den, dat ten kantore van den Secretaris van polder Eijeriand te de Cocksdorp, vanaf 21 October 1922, gedurende den tfjd van eeDe maand voor de ingelanden van polder Eijeriand ter inzage ligt: Een ontwerp-besluit der Staten van Noord-Holland, tot wijziging der bijzondere reglementen van Be stuur van de Waterschappen Eijer iand, Waaien Burg, de Dertig Ge meenschappelijke polders en het Burger-Nieuwland op Texel. Bezwaarschriften tegen genoemd ont werp-besluit, kunnen worden ingediend bij het Bestuur van polder Efjerland vóór 21 November a.s. Texel 20 October 1922. Het bestuur van polder Eijeriand op Texel, H. FLENS, Dijkgraaf. K. TROOST, Secretaris. Het Bestuur van den polder Eijeriand op Texel, brengt ter kennis van ingelanden, dat ten kantore van den Secretaris van polder Eijeriand te De Cocksdorp, vanaf 21 October 1922 gedurende den tijd van eeue maand voor de ingelanden ter inzage ligt Een ontwerp-besluit der Staten van Noord-Holland, tot wijziging van artikel 3 van het bijzonder reglement van bestuur voor polder Eijeriand, betreffende de Classificatie der gronden, benevens kaarten waarop de nieuwe verdeeling der gronden is aangegeven. Bezwaarschriften tegen genoemd ont werp-besluit, kunnen worden ingedi«Dd bij het bestuur van polder Eijeriand vóór 21 November a.s. Texel 20 October 1922. Het bestuur van polder Eijeriand op Texel, H. FLENS. Dijkgraaf. K. TROOST, Secretaris. Pvfi

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2