S° 3054 Zaterdag 4 November 1922. S6sta Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenlaiid. Gemengd Mieuws. DU bl«4 verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN on ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl do üitg. Tinna LANBSVtLi* BE ROOIJ, Parkstraat, BoaaovTucst LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling S October 1923 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; 2.03tt Hg 3,52" Xaï INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van N. MAAT t6 den Burg om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van petroleum in het perceel plaatselijk ge merkt wijk B no, 497, gelegen aan de Nieuwstraat te den Burg, kadastraal bekend in sectie K, no. 1606. Op Woensdag 15 November 1922, des middags te twaalf uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te kekten. Zoowel de verzoeker, als zij, dm be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen SCh,ietUaaadacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat vol8en® de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 2 November 1922. Burgem. en Wetb. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. BUY3ING DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van K. SLOT te den Burg om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van petroleum in het perceel plaatselijk ge merkt wijk B no. 294 en gelegen aan de Weverstraat te den Burg, kadastraal bekend in Sectie K. No. 2y6. Op Woensdag den 15 November 1922, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, Texel, den 2 Nov. 1922. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. LAND- EN TUINBOUW, Wat iedere maand te doen geeft. TEXEL, 3 November 1922. Rij kspostspaarbank. Aan hot postkantoor Don Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende hulpkan toren word gedurende de maand Oct. 1922. Ingelegd f 6829,53 Terugbetaald 7401,82 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7065. Ie Winterlezing Eben llaëzer. De eerste lezing in dit winterseizoen was, niettegenstaande het min gunstige weer, goed bezocht. Ds. Biümmer ging voor in het gebed, de heer IJ. Brouwer sprak bet openings woord en gaf daarna het woord aan dr. Norel. Na een korte inleiding, waarbij de spreker te kennen geeft, dat het hem aangenaam is hier weer eens tegenover de bekende gezichten staan, behandelt spr. het aangekondigde onderwerp „Parzival, dn zoeker van de Graal." Voor onze tijd, een tijd van zoekers komt het, zegt dr. Norel. mij bijzonder geëigend voor, te spreken over Parzival, de zoeker bij uitnemendheid. Ja, zelfs voor hen, die aanvankelijk hebben gevonden, maar toen ook bun dagen hebben van twijfel, kan het geen kwaad te hooren van die zoeker, die ge zocht heeft en gevonden. Spreker geeft dan do sage van Parzi val, zooals die voorkomt in het gedicht van die naam van Wolfram van Esscbec- bach. Eerst licht spr. echt6r toe, dat van de Graal, de Heilige Graal, in de middel- eeuwsche poëzie herhaaldelijk melding wordt gemaakt, als de schotel waarvan Christus zich bij het Laatste Avondmaal bediende en die Jozef van Arimatea van Pilatus mocht ontvangen en waarin door hem het bloed uit Jezus' wonden werd opgevangen. Spr. wijst op het christelijk karakter van de Graal, door hem genoemd het symbool van de zedelijk, geestelijke vol making of de heiligmaking. Parzival dan, geboren na de dood zijns vaders wordt, uit vrees hem te zullen verliezen, door zijn moeder angstvallig verwijderd gehouden van het ridderleven. Hij groeit op in de eenzaamheid. Zonder dat de moeder het kan verhoeden, komt Parzival echter toch in aanraking met dat ridderleven. Wanneer dan de drang tot daden in hem zoo groot wordt, dat hij niet langer is te houden en vertrekt, sterft zijn moeder. Parzival wordt dan de zoeker, die zelfs zijn jonge vrouw verlaat, om aan de innerlijke drang te voldoen. De koning van de Graal is in hooge mate lijdende. De ridder, die met ontferming over 's konings lot wordt bewogen, zal volgens de sage, wanneer hij de vraag stelt„Koning, wat scheelt u toch de vorst uit diens lijden ver lossen niet alleeD, maar tevens in zijn plaats koning worden. Parzival komt op zijn zwerftochten aan de Graalburcht maar hij spreekt het verlossende woord niet. Hij is nog niet rijp voor het konings schap. Later na vele omzwervingen en dermate gelouterd, dat het koningsschap hem toekomt, komt Parzival weer aan de Graalburcht, om thans mot ontfer ming bewogen, de koning van zijn lijden te verlossen, in heerlijkheid dieos plaats in te nemen, en vreugde te brengen, waar droefheid heerscht. Diepe zin, groote perspectieven, zegt spr. zijn er in dit eenvoudig verhaal, door hem na de pauze belicht. Spr. wijst er op, hoe volgens het verhaal de Graal niet met geweld was te bemachtigen, maar zondebewust, met ootmoed en be rouw. Wie het hoogste wil bemachtigen, die moet niet terugdeinzen al is de weg eenzaam en woest. Na de donkere nacht komt de lichtende dag. Met een opwek king en een aansporing eindigt spr. Als de voorzitter aan het slot zich de tolk van de vergadering zegt te achten als hij dr. Norel dank brengt voor zijn mooie, leerlijke rede en hem een tot weerzien toeroept, dan onderstreept dit de vergadering met een daverend applaus. Na gemeenschappelijk gezang en dank zegging gaat de vergadering uiteen. Oudeschild, 1 Nov. Onze plaatsgenoot de heer W. v. d. Zee slaagde te 's Gravenhage voor 1ste stuur man groote stoomvaart. Niet toelaatbare briefkaarten De plaatsvervangend directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie vestigt de aandacht van belanghebbenden er op dat briefkaarten, welke op deadreszijdo over de geheele breedte zijn voorzien van een strook, bedrukt met vermel dingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf, in het i n t e r- nationaal verkeer niet zijn toege laten. Blijkens bericht van de DuitschePost administratie worden zoodanige kaarten, bij ontvangst daar te lande, algemeen behandeld als brieven en dienovereen komstig 'tegen betaling van port aan de geadresseerden uitgereikt. Motorongeluk. Zaterdagavond reden de heerenNieu- wenhuizen en Meinders, uit Lisse met een motorrijwiel langs den Rijksstraat weg in de richtiDg Leiden, toen onder Sassenheim de band van het achterwiel sprong, tengevolge waarvan de heer Nieuwenhuizen, die den motor bestuurde, over het stuur sloeg en bewusteloos bleef liggen. De duo-rijder Memders kwam met eenige schrammen en den schrik vrij. Ni voorloopig verbonden te zijn, werd de heer Nieuwenhuizen in ernstigen toestand naar het Diaconessen huis te Leiden gebracht. Tijdeos de groote kolenstaking in Engeland weid zelfs uit zeew er gas gestookt. TEXELSCHE COURANT. AboKnemenltprü» per 3 maanden: Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.J TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prijs der AdserlentHnf Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qrootl letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 4 November tot en met Vrij dag 10 November. voor rijwielen 4.49 uur, voorrQtulgen 5,19 uur Donderdag 2 Nov. v.m. 7,21 Vrijdag 3 £54 Zaterdag 4 8,2b Zondag 5 8,55 Maandag 6 9,2b Dinsdag 7 9.59 Woensdag 8 10,34 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 71/» uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel 7,45 vm. 11 - vm. 2.40l nm. Helder 9,15 12,midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,U4 6.49+ 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ x2<™ 12,41 417§ 720 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 8,36 9,40 11,21 2,44 6,16 8,04 10,49 12,59 5,21f 7,561 9,13 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 11,211 S Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- enj-eestdagen^^ (Ie helft November). Nadruk verboden. De herfst is de tijd voor de hoofdbemesting met kunstmeststoffenKalimest en fosforzuur- mest moeten nu uitgestrooid worden. Kali- mest kan men nu, voor bouw- en weiland beide, uitstrooien in het goedkoope kainiet. Wil men eerst uitstrooien in het voorjaar, dan dient men het duurdere patentkali te gebruiken. Ovet 't algemeen is er, gelukkig, veel herfst- voeder, spurrie en knolgroen, terwijl ook de oogst van voederbieten zeer meevalt. De nachtvorsten in October deden vreezen, dat spurrie en knolgroen, waarvan er genoeg is tot Kerstmis en Nieuwjaar, te zeer zou lijden. Inkuilen zou dan het beste zijn. Spurrie wordt ook wel op ruiters of staken gedroogd, om in den winter te worden vervoederd. 't Is een uitnemend voer, ze geeft veel en beste melk, terwijl de geurige spurrie-boter -gewild is. 't Maaien van de spurrie geeft grootere opbrengst dan 't plukken. Na spurrie moet de akker goed gemest worden, omdat het gewas veel kali en phosphorzuur uit de grond haalt, 't Land komt veelal te laat viij voOr rogge. Een goede bemesting is in ieder geval nood zakelijk; dat rogge en spurrie vaak niet best wil, vindt dikwijls zijn oorzaak in de onvol doende bemesting. Dun ploegen en peggen, of het gebruik van een cultivator, dient aan het diep-bouwen vooraf te gaan. Van knollen voedere men niet te veel, dit zou doorloop geven; men voedere er zooveel droogvoer bij als de dieren willen eten. Wat men te veel heeft kuile men in. Men voedere het knolgroen versch, niet verwelkt, dus is het gewenscht om iederen dag te plukken of te maaien, en niet voor enkele dagen tegelijk, en het groen aan hoopjes te zetten. Om de melk voor de „knollenlucht te vrij waren, wanneer het vee is gestald, melke rnen eerst, verwijdere de melk, en voedere eerst dan het knolgroen. Wie veel knollen heeft beginne met het groen en de kleine knolletjes, en 'egge de groote knollen op een hoop bij huis. Wilt ge uw gazon mesten met natuurlijke mest, dan kunt ge het thans doen. 't Liefst neemt ge koe- en paardemest door elkaar en strooit die regelmatig uit; het gras, aldus bedekt, is be schut tegen vorst en scherpen wind, terwijl de voedingsstoffen in de volgende maanden den grond doortrekken. Het overgebleven stroo wordt in het voorjaar verwijderd. Ge kunt nu nog rozen stekken, 't Beste is echter einde Juli. Thans kan het nog geschieden in wit zandmet het oppotten in 't voorjaar zullen ze wel wat te lijden hebben. Uw Fuchsia's kunt ge, als ge, niet over een bak of kas te beschikken hebt, overhouden in een vorstvrijen kelder. Het jonge lot, dat dezen zomer is ge groeid, wordt eerst op twee leden na inge sneden. Men geve ze in den winter geen water. De oude Colens-planten kunnen in de warme kas gebracht worden, om er dan in 't voorjaar mee voort te kweeken. Deze planten zijn echter zeer vatbaar voor luis en kwijnen spoedig weg. 't Beste doet men der halve in 't voorjaar te zaaien. Uw wortelen, in October in den bak gezaaid, zullen nu wel zoover zijn dan gij ze kunt dunnen en zuiveren van onkruid; laat de overblijvende op een afstand van 3 A 4 cM. staan. Haal nu het Brusselsch witloof en de Cichoreiwortelen uit den grond, voor ze soms vastvriezen. Snijd het loof even boven den grond af, ltcht de aarde wat met den greep op, snijd de wortels een weinig in en kuil ze in rijtjes, elke rij met aarde bedekkende, in. Bij sterk vriezen met wat blad bedekken, ge kunt ze dan bij vrie zend weer altijd steken om er loof van te hebben. Vriest het niet, haal dan het blad er weer af. Breng wat fijne paardemest op de aarbeibedden, ter bemesting. Bewaar de appelen en peren op droge en vorstvrije zolders; hoe koeler, hoe beter. Leg de vruchten op cou ranten en dek ze er ook meevriest het erg, doe er dan nog een kleed of stroo over. Is de vorst voorbij, dan zoo mogelijk luchten, maar zonder tocht.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1