TwinK 3657 Woensdag 15 November 1922. 36"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spot- en Bootdienst. 6'32! 881 Binnenland. Van week tot week Verschoten kinderkleertjes kunt U 2elf thuis mét* Oit blad verschyiit Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór t uur nam. ABONNEMENTEN en AiVïRTENTIEN worden aangenomen bfl de Oitff. Tim ma LANGEVIL1 ft BB ROOI!, Parkstraat, Bonn of T a a LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Dienstregeling 8 October 1932 Vertrekuren van dt Boot. Op Werkdagen; weder prachtig fn'sscl kleuren geven. De klei nen zullen verrukizun DE LEVEL'S 2EEP;h? Voetbal. Texel I—II.R.C. III. 1—3, Texel I legt het ei zeker op toe om op eigen terrein spelende te verliezen en de uitwedstrijden te winnen en wat meer zegt, de nederlaag was verdiend. Voor de rust is Texel wel iets in de meerderheid, doch kan het niet tot doel punten brengen, daar de voorhoede zeer slecht op dreef is. H. R. C. speelt zeer enthousiast en stukken beter dan Texel. Na de rust neemt H. R. C. dan ook het geheele spel in handen en heeft Texel weinig in te brengen. De verdediging en middenlinie van Texel waren goed. De voorhoede kon zich niet loswerken en was na de rust geheel ingesloten. Het was een vlug gespeelde wedstrijd, die door de sterkste gewonnen werd. Texel II—Z. V. S. I. 9 1. Doordat de Mok verhinderd was, speelde Texel II tegen ZVS en heeft met spre kende cijfers de nederlaag gewroken en de overwinnaars van OVV met eere geslagen. Texel II speelt als nooit te voren en vormt een schitterend geheel. De geheele ploeg sluit als een bus en speelt stukken beter dan ZVS (en Texel I). Reeds spoedig weet Texel de leidiog te nemen en den voorsprong succesieveljjk te vergrooten. Steeds weer wordt het ZVS doel bestookt, onder leiding van Sikkerlee, (die de beste van het veld was) en krijgt Jansen geen schijn van kans. De enkele uitvallén van ZVS worden door Sijb (die ook zeldzaam was) en in de laatste instantie door Tuinder, onschadelijk gemaakt. ZVS, hoewel door Duikers versterkt, is er hopeloos uit. Toch weet deze nog met een mooi schot de eer .van Z.V.S. te redden. Louike neemt nu de plaats van Jansen onder de lat in en laat zien, dat hij het nog lang niet verleerd is, om met succes het doel te verdedigen. Onder gejuich der talrijke toeschouwers stopt hij verscheidene zeer gevaarlijke schoten op de hem eigene fraaie wijze. Texel blijkt echter de sterkste te zijn en wint dezen vlug gespeelden wedstrijd met eere. Wanneer Texel II zoo door gaat dan kan zij O.V.V. nog wel eens de eerste nederlaag in de competitie be zorgen en wanneer zij spelen zooals Zondag, gebeurt dat beslist. Het zal er dan spannen. Daar gaan ze.. Een villa in het Bloemendaalsche park te Bloemendaal, waarvoor in deo zomer van 1921 tevergeefs f 40.C00 werd gebo den, heeft tban3 in veiling f13,675 opgebracht. TEXELSCHE COURANT. Ab»nnement*prxii per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Priö» der AdwrtentUn Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 11 November tot en met Vrij dag 17 November. voor rijwielen 4,39 uur, voor rijtuigen 5,09 uur Donderdag 16 Nov. v.m. 6,— Vrijdag 17 6,56 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag; Woensdag 17 18 19 20 21 22 7,44 8,29 9,13 9,56 10,41 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Oen Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken [Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd.4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 vm. 3,15 nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.49Ï ?,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3.23 2.'03tt 439 3.52" 5.5? 4,17§ 7,20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,21§ 7,56§ 9,13 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,40 11,21 2,44 6,16 8,04 10,49 12,59 4—11 Nov. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegroting hebben in de afgeloopen week vrijwel alle partijleiders gelegenheid gegeven, het hunne te zeggen over de politieke en economische vraagstukken, die sinds lang of kort aan de orde ztfn. De heeren DresselhuiJs, Troelstra, Nolens, Colijn en Schokking hebben hun groote redevoeringen gehouden en ook de heer Kersten, die op zich zelf een partijtje in de Kamer vormt, heeft van zijn inzichten laten blijken. Als de heer WijDkoop ook nog gesproken heeft en de heer Braatzyn stem heeft laten hooren, is men het rijtje der leiders rondgekomen. Zoo zijn er reeds een aantal, meerendeels zeer,.be'aDg"J.f®; redevoeringen gehouden en zelfs heeft het niet aan een flinke verrassing ontbroken. Daar heeft toch de leider der anti-rev. fractie voor gezorgd, door zijn verklaring omtrent 's lands defensie. De heer Colijn heeft betoogd, dat een wijziging der defensie noodig is Tot nog toe was deze gebaseerd zoowel op de gedachte van de internationale verplichtingen des lands, als lid van internationale volkerengemeenschap, als op die van een langdurige verdediging van den natioualen bodem. De heer Colijn du meent, dat onder de huidige omstai dag heden laatstgenoemde gedachte uit net defensiewezen moet verdwijnen en dat het land niet meer kan doen, dan een apparaat in het leven te roepen ter na koming van de internationale veiplioh- tingen. Deze verklaring van den heer Colijn be- teekent oogenscbijnlijk een verandering van koers, een andere gedragslijn dan tot nog toe door de antirevolutionairen werd ge volgd. Ze heeft in sterke mate de aandacht getrokken en verschillende toonaangevende bladen op politiek gebied hebben er het hunne van gezegd. Het liberale Vaderland b. v. concludeerde: „dat de anti-revolutio nairen uit hun militaire roes* ontwaakt zijn en de r. k. „Maasbode" sprak van „een geheel nieuw geluid, dat hier van anti- rev. zijde ver. omen werd." In de Kamer zelf hebben de heeren Nolens en Schokking in hun redevoeringen, op verschillende wijze uiting gegeven aan de verrassing, die de verklaring van den anti- rev. leider by hen had gewekt. Men kan daaruit afleiden, dat op het punt van het defensiewezen in de crisisdagen, toen het accoord van rechts tot stand kwam, over de belangrijkedefensiekwestiegeen bepaalde gedragslijn is besproken, nog minder vast gesteld. Het komt er nu maar op aan te weten te komen, wat de heer Colijn precies be doeld heelt. De N. R. Ct. maakt al dadelijk de opmerking, dat de heer Colijn geen geld voor de stelling van Amsterdam zal voteeren maar niet tegen de aanschaffing van artil lerie zal zijn, terwijl het Hbld., op grond van uitlatingen van „De Standaard", ver onderstelt, dat de heer Colijn een neutrali- teitsleger, bedoelt, in tegenstelling van een defensieleger. Voor ons land hebben wij meer aan een groote, zij 't niet kmchtige hand, die we er overheen kunnen spreiden, dan aan eea kleine stevige vuist, die niet ver der reikt dan even buiten de Vesting Holland. De heer Colijn zal eerstdaags zijn meening wel verduidelijken. Tot zoolang geduld, —o—o—o— De Commissie van Herstel is Vrijdag uit Berlijn naar Parijs teruggekeerd. Na lange samensprekingen. heeft ze van de Duitsche regeerin3 bepaalde voorstellen gekregen, tot stablliseering van de mark en daarover zal nu nader een beslissing moeten worden genomen. De voorstellen der Duitsche regeering zijn gebaseerd op het rapport van de buitenlandsche deskundigen Visse ring en Dubois, waarmee in hoofdzaak ook de Engelsche afgevaardigde Brand zich bad vereeuigd. Er zal een bankierssyndicaat worden gevormd, dat aan de Duitsche Rijksbank een kapitaal van ten minste een half milliard goudmark voorschiet, waar voor accepten zullen worden afgegeven, welke zullen worden gewaarborgd, door de opbrengst der uitvoerrechten. Ter bereiking van het beoogde doel, moet Duitschland van alle scbadevergoedingsbetalingen en van alle leveringen in natura worden vrij- gosteld, tot het tijdstip, dat de voorschotten volledig aan het syndicaat zijn terugbetaald. Men moet thans met belangstelling af wachten, wat de Commissie van Herstel met deze voorstellen zal doeu. Te Berlijn schijnt men niet zonder^boop te zijn. maar op de medewerking van Frankrijk tot de voorgestelde regeling moet toch niet al te zeer worden gerekend. Met belangstelling mag het besluit van de Commissie van Herstel worden tegemoet gezien. —o—o—o Nu te Berlijn de onderhandelingen met de Commissie van Herstel afgeioopen zijn, is de uitbreiding der regeeringscoalitie en de hervorming der regeering weer aan de orde gekomen. Dr. Wirth had al dadelijk Vrijdagavond een bespreking met de partij leiders der soo. democraten, van het centrum, de Democraten, de Duitsche Volksparty en de Beiersche Volkspartij. Hij heeft van president Ebert reeds de opdracht ontvan gen, de uitbreiding der regeering ter hand te nemen. De bedoeling is de Volksparty in de regeeringscoalitie op te nemen. In Beieren is de regeeringscrisis weer opgelost, maar leeft mea in spanning over de dingen die voor deur staan. Er liepen in de laatste dagen allerlei geruchten over een op handen zynöe staal sgreep er Dationa isten, die door hevoor jeeld \an Mussolini in Italië al te zeer bekoord worden. Er is een zich noemende uationaal- socialistlsohe beweging ontstaan, die veel overeenkomst vertoont met het fascisme, De democraten hebben al over de drei gende gevaren in den Landdag geïnter pelleerd, om bij de regeering op krachtige maatregelen aan te dringen. Te München beeft thans de inwijding van het vaandel der nationanl-socialisten plaats gehad, —o—o o In het Nabye Oosten is de zoozeer ge- wenschte ontspanning nog niet ingetreden. Refet pasja gaat voort te doen, alsof hy heer en meester te Konstantinopel is en het gevaar, dat het tusschen de macht hebbers der Kemalisten en die der gealli eerden tot een botsing zal komen, is nog zeer groot. De Nationale Vergadering te Angora blijft maar haar eischen stellen. Zy biyft er by dat Konstantinopel moet worden ontruimd door de geallieerden en heeft meteen een heel verlanglijstje opge maakt omtrent de vredesvoorwaarden. Een oorlogsschatting van Griekenland, meer gebied in Klein-Azië, een plebicitin West- Thracië komen daarop voor, Ook omtrent de Dardaoellen wil ze haar standpunt Diet wijzigen. Tegenover dit aanmatigend en gevaarlijk optreden van d6 Kemalisten, nemen de hooge geallieerde commissaris sen te Konstantinopel een krachtige eens gezinde houding aan. Generaal Pallé, die Frankryk vertegenwoordigt, heeft Poincaré kennis gegeven, dat hy zyn tegemoet komende houding heeft moeten herzien, nu het blijkt, dat Kemal pasja zich door de extremisten laat meeslepen of althans zijn macht over hen verloren heeft. Frankryk heeft er by zyn bondgenooten op aangedrongen, de conferentie te Lausanne zoo spoedig mogelijk te houden, met het oog op den ernst van den toestand. Deze is zeer gepannen. o—o—o— In de Vereen. Staten hebben de verkie zingen plaats gehad voor de vernieuwing van het Huis van Afgevaardigden en van een derde deel van den Senaat en de uit slag is wel zeer verrassend geweest. De republikeinen, die in beide regeerings- licbamen een groote meerderheid hadden, hebben zulke zware verliezen geleden, dat ze slechts een heel kleine meerderbeid overgehouden hebben en nauweiyks tot regeeren in staat zyn. De democraten hebben over de geheele linie gezegevierd en een groot aantal zetels gewonnen. De oorzaak van deze nederlagen der republi keinen wordt vooral gezocht, in de binnen- landscbe politiek, de hooge belastingen, bet drankverbod, de werkloosheid, het beleid vnn de regeering by de groote sta kingen, etc. Voor president Harding is deze uitslag wel een heele teleurstelling. Tenzij hy het roer omgooit, bestaat er niet veel kans dat hy over twee jaar herkozen zal worden. TEXEL, 14 November 1922. Korfbal. Texel—O.K.V. 3—2. Reeds vroegtijdig waren de beide Texbl&che clubs present, om elkaar te bekampen voor de competitie van den N. H. K. B. Wanneer de heer Koning stem beginnen laat, krijgen wij vrij spoedig een vrijwel gelijk opgaand vlug spel te zien en in deze periode zijn de partijen nagenoeg van gelijke sterkte. Texel weet het eerst te doelpunten, doch kort daarop maakt O. K. V. gelijk. De strijd wordt vinnig voortgezet en spoedig neemt Texel weer de leiding, om even later den voorsprong nog te vergrooten. Voor bet einde weet O K V nog eenmaal te doelpunten, doch kan het niet tot den gelijkmaker brengen, zoodat Texel welverdiend wint. Beide partijen gaven goed spel te zien, doch moeten zich meer nog op samenspel toeleggen, zwaaiballen leveren niet veel op, kort samenspel is productiever. Dus dames en heereD, denkt er om, oefenen l VIAARDIMGEM -Fabrikanten vam Lux en Lifebuoy.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1