De Gestolen Broche S° 3058 Zaterdag 18 November 1922. 36"ta Jaargang. Nieuws- «n Advertentieblad. Spew- en Bootdienst. Binnenland. Adverteutlëu daags voor de altgave vóór 4 aar nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomon bQ 4. üitg. Fim ha LANGEVEL1A BE R O O IJ, Parkstraat, Bona or T i a HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Oen Rarg geopend. Dienstregeling 8 October 1932 Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; TEXEL, 17 November 1922. Lichtbeelden Heilsleger. Vrijzinnige Kiesvereenigiug. Het geeft gezondheid en schoonheid aan de huid. Geen andere Zeep die het heeft. Witte Kruis. TEXELSCHE COURANT. Dit blad vergchönt Woensdag- en t.terd.pmorgen Abonnementtprij» per S maanaen. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prpt der Ad*ertenliin{ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend.' POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. LICHT OP Van Zaterdag 18 November tot en met Vrij dag 24 November. voor rijwielen 4,30 uur, voor rijtuigen 5,00 uur Donderdag 16 Nov. v.m. 6,— Vrijdag 17 6,56 Zaterdag 18 7,44 Zondag 19 8,29 Maandag 20 9,13 Dinsdag; 21 9,56 Woensdag 22 10,41 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. t tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel Helder Op Zon van Texel: van Helder 7,45vm. 11.—vm. 2.40 nm. 9,15 12,—midd. 4,15 en Feestdagen: 7,45 vm. 3,15 nm. 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03tt 4.39 3,52" 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 ü'?6 7,56§ 9,40 913 11,21 12:28§ 2,44 3 11 5,19 5',52§ 8,04 8,54 10,49 ll,21t 12-59 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van REINHOLD ORTMANN. 14) .Als iemand het leven zoodanige parten speelt als my, moet men wel bitter en onrechtvaardig worden vaak misschien ook jegens hen, die het niet verdienen. En zou het dan werkelijk niet het beste zijn, zoowel voor Greta als voor my, dat ik er niet meer was eer zij terugkomt Zegt u mij toch. wat er van ons moet worden, als zij in de oogen der menschen als een be strafte dievegge verschijnt, als een gebrand merkte, die in de gevangenis heeft gezeten misschien wel in gezelschap van^landloo- pers en slechte vrouwspersonen „Juist om met u te overleggen, wat er na de vrijlating van Juffrouw Greta moet geschieden, kwam ik hierheen. Uw dochter heeft tot nu toe zelfs het allerkleinste bewijs van mijn vriendschap van de hand gewe zen, hoewel ik telkens weer tot in het oneindige moet herhalen, dat ik daarmee slechts een heel klein deeltje van de schuld kan afbetalen, die wij jegens haar hebben tc delgen." .Mijn dochter heeft volkomen gelijk. De LAAD- EN TUINBOUW, Wat iedere inaund te doen geeft. (2e helft November). Nadruk verboden. 't Is nu de tijd om weilandte scheuren, voor den nabouw van vlas, haver, enz en de kunst meststoffen (kali en phosphorzuurmest) uit te strooien. De staltijd is aangebroken. Gedurende eenige maanden, houden onze staldieren daarin verblijf waarom de inrichiing, met het oog op de gezondheid der dieren en de melkopbrengst, voorzoover het vee betreft, zoo hygiënisch mogelijk dient te zijn. Dit laat dikwijls nog veel te wenschen over. Vochtigheid van den stalbodem kan ziekte veroorzakenlucht en licht zijn ook voor het dier lcvenseischen, waarom de omgeving van den stal vrij moet zijnmen houdt in den stal geen hoenders of ander gevogelte, die het paard luis kunnen bezorgen; de muren dienen droog te'zijn, betrekt men een nieuwen stal, dan moeten de wanden goed uitgedroogd zijn de buitenmuren moeten poreus wezen de vloer zij matig hard, niet glad en niet te koudvoor paardenstallen is aanbevelenswaardig een vloer van klinker, welke op den kant zijn gezeteen behoorlijke afhelling der afzonderlijke standen is noodig; de staldeuren moeten goed sluitenhet licht mag de dieren niet direct in de oogen vallen voor vetmesten is gedempt licht bevorderlijk; tuimelramen zijn tevens voor ventilatie dienstig, zij moeten echter zoo zijn aangebracht, dat de lucht niet direct op de dieren valt. Zoo zijn er nog meerdere voorzorgen en wenken in acht te nemen. In den tuin: In deze maand kan men vruchtboomen, appel en peer, verplanten. Plant men een enkelen boom, dan is een flink gat van 1 M. diep en 1M. breed, gewenscht legt men evenwel een boomgaard aan, dan spitte men den geheelen grond diep om; 4 d 5 schopsteken. Men kan er allerlei vuil in brengen, die later verteert, goede mest is, vóórts verteerde paardemest en oude koemest, gemengd met aarde. Men plant niet te diep en houde er rekening mee, dat de ingebrachte grond verteerd en zakt en daarmee de boom. De lange wortels worden wat ingesneden na planting brenge men ter beschutting tegen de voist eenig blad aan den voet. Snoei bij planting van de vruchtboomen niet veel of liever heelemaal niet, en wacht met het snoeien tot het voorjaar. Ook bij het planten van beuken, eiken, linden, enz., is het noodig den grond behoorlijk diep los en om te werken, en, zoo mogelijk, goeden grond bij te brengen. Het planten in 't najaar heeft dit voordeel, dat dan gedurende den winter de wortels zich reeds beginnen te ontwikkelen. De meeste groente is thans naar binnen gebrachtis het vrijgekomen land erg met onkruid .bezet, dan legge men den grond om, zoodanig dat de wortels boven komen en dus kunnen bevriezen. Men kan ook den tuin nu reeds bemesten en die gedeelten, welke in 't voorjaar het eerst worden bezaaid of bepoot (stukken voorvroege aardappelen, wortelen, vroege doppers, enz.) tevens omspitten. Dit is inzonderheid gewenscht op grond, welke dan fijn wordt en in 't voor jaar gemakkelijk is te bewerken, terwijl de mest reeds verteert. De Chrysanthemms, schuld, waarvan u spreekt, is die van uw vader, niet de uwe. En dat is een schuld die men niet met geld kan vereffenen, mijn heer Imberg." „Het zou zeer pijnlijk voor me zijn, geachte mevrouw, als mijn gedrag by u de gedachte had opgewekt, dat ik dit voor mogelijk zou houden. Is het mij dan nog steeds niet gelukt uw vertrouwen en vriend schap te winnen „Mijn vriendschap?" herhaalde Mevrouw Willisen op bitteren toon. „Wat kan u daaraan gelegen zijn, mijnheer Imberg. En als het de vriendschap van mijn dochter is, die u bedoelt, dan moest u toch begrijpen dat daarvan feitelijk in 't geheel geen sprake kan zyn. Verrast keek hy op. „Neen, dat begrijp ik niet. Houdt u mij voor onwaardig, de vriendschap van uw dochter te bezitten „Wat moet ik u daarop antwoorden. Het valt mij moeilijk daarover te spreken, en ik had altijd gehoopt, dat mij dit bespaard zou blijven. Want zoo onervaren en onbekend met de wereldsche dingen zult u op uw leeftyd toch wel niet meer zijn om niet te begrypen, wat voor een slechten dienst u mijn dochter met deze soort van deelneming bewijst." „Beschouwt u mij wat mij betreft voor onervaren, genoeg, mevrouw WiJisen, om mij dit nader te verklaren. Want uw wc or den zijn voor mij volkomen raaoselach'ig. Het is toch ondenkbaar, dat u eenigen tv ij welke thans in vollen bloei staan, moet ge nu goed vochtig houden, echter niet gieren. Zijn de bloemen flink open, zet ze dan op droge plaatsen, ze blijven dan 2 a 3 weken groen. Op mistige en regenachtige dagen, zooals we in dezen tijd kunnen hebben, missen de planten en bloemen de zon, vooral die in de bakken. Kan men in deze stoken, dan is het goed men zette dan de ramen op om te luchten; de bloemen drogen dan op, wat vooral voor de jonge stekjes of plantjes nuttig is. Kijk op mooie dagen de planten na en verwijder de gele blaadjes. Houd ze droog tot ^ongeveer Februari, alsdan beginne men weer ze geregeld vochtig te houden. Wordt bij vriezend weer veel gestookt, dan lucht men als het helder en zonnig is; de damp trekt dan uit den bak. Voor de kinderen namiddags 5 uur en voor de volwassenen 's avonds half 8, het gebouw Eben Haëzer was Dinsdag telkens meer dan gevuld. Er werden fraaie gekleurde lichtbeelden ge geven, tafereelen aan de Bijbelsche geschiedenis ontleend en de heer Bouwens, commandant van het Heilsleger te Helder gaf daarbij de noodige verklaringen, Bij de platen betreffende Jezus lijden werd door een tweetal {jongedames een toepasselijk lied gezongen. Door de kinderen werden in de middagbijeen komst bij wijze van afwisseling, een tweetal liederen gezongen en voor verpoozing werden platen van komischen aard vertoond, betreffende het bekende verhaal van „De Tijger in de ton," Voor de volwassenen werden 's avonds de tafereelen der Bijbelsche geschiedenis gegeven, benevens het mooie verhaal van Chrlstoffels' oude orgel. De oproep, tot oprichting van een vrijzinnige kiesvereeniging, heeft weerklank gevonden. De vergadering op Dinsdagavond in Café „den Burg" gehouden heeft tot resultaat gehad, dat een vereeniging werd opgericht van vrij zinnige kiezers van alle schakeeringen. Een voorloopig bestuur werd gekozen. V. I. O. D. Toen de voorzitter, de heer D. Keijser Sz. de vergadering in hotel „de Oranjeboom" Dinsdagavond opende, waren daar aanwezig 24 leden. Spr. riep de aanwezigen het welkom toe, vooral hen die van verre waren gekomen. Op voorstel van de voorz. werd besloten het lezen van de notulen van de vorige alge- meene vergadering aan te houden tot de gewone jaarvergadering, zulks in verband met zaken, die thans nog in bewerking zijn. Vervolgens werd het eenige punt der agenda aan de orde gesteld. De vereeniging was opgericht Mei 1893. De Koninklijke bewilliging indertijd (in 1900) ver kregen, geldt voor 29 jaar en 11 maanden, fel zoudt kunnen koesteren betreflende de zuiverheid en onbaatzuchtigheid myner beweegredenen." Over het vermoeide gelaat der weduwe gleed een ironische trek. „Neen, ik twyfel daaraan in 't geheel niet. Maar de wereld kon daar anders overoor- deelen. U bent nu eenmaal een ongehuwde jongeman en myn dochter is een tamelijk knap meisje. Men ziet u al sinds maanden ons huis in- en uitgaan, en daar niemand naïef genoeg is om te gelooven, dat u soms ernstige bedoelingen zoudt hebben om de hand van Greta te vragen, vormt men zich daarvan zelf een verklaring, waardoor myn arm kind behalve den naam van een die vegge, misschien nog een anderen, veel erger zou krygen." De ontsteltenis in Rudolfs trekken was zoo levendig, dat mevrouw Willisen deze onmogelijk als geveinsd kon beschouwen. „Acht u dat werkelijk mogelyk Mijn hemel, daaraan heb ik nog geen oogenblik gedacht." „Ik geloof het wel en Greta is het in haar onschuld misschien evenzoo gegaan. Mij zyn echter reeds herhaaldelijk uit de buurt geruchten ter oore gekomen, diemyslape- looze nachten hebben bezorgd en die mijn toch al zoo kort toegemeten leven stellig weer eenige maanden zullen verkorten.* Somber keek de jonge rechtsgeleerde voor zich. „Maar dat is laf," zei by. „Is dan de verdorvenheid in de wereld zoo De geur van LIFEBUOY,] is de geur van het beste I gezondheidspreparaat datl ooit in een Zeep wordt gedaanj Zuivere, ongebleekte palmolie] geeft de ROODE kleur aa/?__ LIFEBUOY DE LCVCR'S nton; VlAARDinCLn fabrikanten van Lux en Sunlight Zeep gerekend van de dag van oprich ting der vereeniging. Omdat de hernieuwde goedkeuring misschien eenige tijd zal vorderen, meende liet bestuur niet tot de gewone jaarvergadering te moeten wachten, maar de aauvrage reeds nu te doen. De noodige stukken waren door de secretaris de heer P. Lieuwen, bereids In orde gemaakt, die van het adres aan H. M. de Koningin voor- lezlng deed. Bij hoofdelijke stemming werd met alge- meene stemmen overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten. De rondvraag leverde niets op, maar het bestuur deed eenige mededeelingen omtrent de gang van zaken, die zeer bemoedigend genoemd mogen worden. Een gestadige vooruitgang van het ledental viel te constateeren, de nieuwe bode der ver eeniging werd lof toegezwaaid voor zlju ijver om leden te winnen. De laatst ingeboekte polis draagt het nummer 3327. Met een woord van dank voor de belangstelling sloot de voorz. de vergadering. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. C, J. Rab, candidaat-notaris te Utrecht Is bij Kon. Besluit benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats der gemeente Utiecht. Door onze vroegere plaatsgenoot de heer D. J. Lap, thans te Schagen, werd deze week het radio-diploma behaald. Bij de penningmeester kwam invan P. G. den Burg f 1,—. groot, dat men zich daaraan slaafsch moet onderwerpen inplaats van den str(jd daar tegen aan te binden en haar den lastertong uit te rakken „Om 's hemels wil spreekt u niet zoo I U zou natuurlek bjj zoo'n str(jd niet veel hebben te verliezenwy echter zouden de eersten zyn, die als slachtoffer van dien strjjd zouden vallen. „Neen, laat ons het nog niet erger maken dan het nu al is. Als Greta mijn raad had opgevolgd en had zij uw hulp van den beginne af afgewezen, dan waren haar tenminste deze booze las terpraatjes bespaard gebleven. U ziet im mers van welk nut uw vriendschap haar tot nog toe is geweest. De zaak is op uw aan dringen nog weer eens in höt openbaar behandeldde kranten hebben er opnieuw vol van gestaan en wie tot op dat oogen blik nog aan haar schuld had getwijfeld, die is daar thans stellig des te vaster van overtuigd. Ik geloof graag aan uw goeden wil, maar daar u mijn kind niet voor de gevangenis hebt kunnen behoeden, bewaart u' Baar dan tenminste voor de schande van d ien anderen laster!" Rudolf was opgesprongentoornig en ra deloos liep hij de kleine kamer op en neer, di e Greta ondanks haar geringe middelen ali'Ijd een vriendelijk gezellig aanzien hal we ten té doen behouden. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1