JURGENS' FUNSTE VERVANGT DE FUNSTE BOTER Gemengd Nieuws. De Sint was dan ook uitstekend te vreden, eu vond het jammer, dat som mige kleintjes een extra-vermaning noodig hadden. Een was koppig en weinig handelbaar, een ander deed zijn best niet, weer een ander kwam te laat in school, niettegenstaande moeder hem vroeg genoeg heen zond, een vierde was ongezeggelijk, enz. en allen werden door de Sint over zijn of haar fouten onder houden, en allen beloofden ze beterschap. Eigenhandig deelde de Sint geschenken uit en elk kind kreeg wat. Zwarte Piet deelde prentenboeken en taai en specu laas en ieder kind droeg na afloop een welvoorziene mand mee huiswaarts. Het was een goed inzet. In de m. u. 1. o. school bracht de Sint Dinsdagmorgen aan de laagste klassen een bezoek. Ook hier in vol ornaat en vergezeld van zijn zwarte knecht. Der gewoonte getrouw de noodige vermanin gen, maar ook versnaperingen en ge schenken, elk kind keerde met geschen ken huiswaarts. 's Middags en 's avonds de maskerade, —o—o—o— De kleintjes hebben het feest ingezet. Hebben onze oogen ons niet bedrogen, dan hebben ze vooral en in de eerste plaats gewerkt in de geest van de Sint. We hebben ze zien rondgaan in hun maske rade-pakjes, belast en beladen met pak ken en pakjes. Verrassingen zonder tal heeft men elkaar bereid, we zijn er zeker van. Het feest van de Sint is alleen daar door reeds geslaagd te noemen. Zoo noodig is het in onze tijd van strijd om het bestaan, die de zelfzucht zoo welig doet tieren, een dag te hebben, dat we die zelfzucht aan kant zetten en ons in spannen om anderen aangenaam te zijn. Te geven van het vele of het weiDige dat wij hebben, maar in elk geval te geven. —o-o-o— De maskerade had 's avonds niet veel te beduiden. Dat zijn we trouwens op 5 December al gewoon dat wacht op Ouwe Sunterklaas. Deelen wij dan mee dat er een groep was van de afd. Texel der N. Chr. Geheel-onthouders vereeniging, die bij een reclamewagen liederen zong. Een drietal gemaskerden doelende op onze voortdurende lichtellende, vroegen „meer licht", „waar zit de fout en het antwoord luidde „G.E.B." Door een paar gemaskdrde dametjes werd voor de Weensche kinderen gecollecteerd. Verder, zoo ver ons bekend, de gewone vermommingen. Het weer hield zich aanvankelijk vrij goed, tot even 10 uur, toen zware re. genval de straten scboonspoelde. Hollend paard. Een hollend paard bracht Maandagmid dag in de Weverstraat wat opschudding teweeg. Het dier, dat van de Steeneplaats de straat inholde. kwam zonder onge lukken te hebben aangericht aan het einde, bij de zadelmakerij van Koning, te vallen en kon toen worden gegrepen. Bij de Maandag gehouden stem ming voor een Hoofdingeland voor de polder Waalenburg, werd de heer C. S. Keijser met op één Da algemeene stemmen herbenoemd. Zondag 17 December a.s. hoopt naar wij vernemen, Ds. J. A. Raabe Jr. van Oosterhout (Geld.) 's avonds 7 uur zijn intrede te doen in de Herv. Gemeente alhier, na des voormiddags 10 uur door Ds. Kroese van Velseroord in zijn ambt te zijn bevestigd. De heer J. de Jager, onderwijzer aan de m.u.l o. school alhier, is vorige week benoemd tot hoofd der school te Emmer-Erfscheiderveen en heeft die be noeming naar wij vernemen, aangeno men. Witte Kruis. J. S de Waal f 1,50. S. K. Dzden Burg f5, N. Nde Waal f 2,50. Texel II—n. R. C. 7 9—0 Texel II kreeg Zondag bezoek van H.R.C. en wist zich met groote cijfers de meerdere te toonen. Texel was ge durende den geheelen wedstrijd sterk in de meerderheid en elke goed opge zette aanval werd in een doelpunt om gezet. De kleinste van het veld (de HRC back) was hier de ster. Er kan van dezen speler nog wat groeien, zijn werk was een lust om te zien. Scheidsrechter Vlam leidde zeer correct. Texel II behoort echter, evenals OVV Diet thuis id deze afdeeling, de tegenpartijen zijn INGEZONDEN MEDEDEELING, te zwak, doch het volgende seizoen komen beide wel in een zwaardere af deeling. Deze wedstrijden zijn alzoo een aardige oefening. Texel III-V.V.C. 9-1. Cocksdorp verscheen met 8 man in het veid. Texel 3 bestond uit de helft van III en IV. Het spel is nog geen 2 minuten aan den gang of Texel yeet reeds te doelpunten en de leiding te nemen en na een kwartier den voor sprong te vergrooten, waardoor de rust intreedt met 2 0 voor Texel. Na de rust had Cocksdorp niets meer in te brengen en wist Texel III den stand tot 9 op te voeren. Jassie laat het er ech ter niet zoo bij zitten en maakt onder gejuich nog een tegenpuntje, waardoor Jas de eer redde. Texel III won wel verdiend met 9 1. Het was een lust de kleine vlugge jongens tegen de veel grootere tegenpartij te zien spelen. Thuisblijvers, ge hebt wat gemistKomt u volgende keer ook eens kijken, het zal u niet berouwen. S. V. S. I—Texel. 0-1. x Texel I vertrok met 10 man naar Helder en wist in een vurig gespeelden wedstrijd de zege te behalen. Hulde voor de 10 flinke sportsmen. De over winning was volkomen verdiend. J. Flens als links-back blonk boven allen uit en speelde de beste partij, hij speelde den bal van doel tot doel. Het was enorm en volgens ODzen zegsman, een reuzen- aanwinst voor Texel. Zondag komt Helder op bezoek. Denk er nu om, volledig heeren, dan zal de rest wel volgen. Flens denk om de dakpannen hoor. Oudeschilcl, 3 Dec. De zangvereeniging „Eigen Oefening" directenr den heer M, Kikkert van Oosterend, gaf 2 en 3 Dec. een goed geslaagde uitvoering in de Zeven Pro vinciën. Het programma bestond uit een elftal zangnummers voor gemengd koor en een komisch zangspel „Valsch alarm" De koornummers werden goed gezongen vooral „Zondag" en „Biergalop" werden mooi gezongen en oogstten zooveel bijval dat eerstgenoemd nummer nog eens her baald moest worden. Ook no 7 van het programma (Vrouwenkoor), werd mooi gezongen. De rollen van „Valsch alarm" waren in goede handen en werden goed ver tolkt, terwijl de in het zangspel voor komende soldatenkoren goed werden gezongen. Een daverend applans be loonde de spelenden. Ook de grimeering was in goede handen. Een gezellig bal besloot beide avonden. Oosterend5 Dec. De voetbalclub „O.V.V. I" en de korfbalclub „O K C.", beide van hier, hadden Zondag j 1 een goeden dag O V.V. I speelde te Helder tegen Geel wit 5 en kwam met een 12—0 over winning thuis. OK.C. speelde tegen den Burg, ook voor de competitie, en won met 4 1. Tramongeval. Gedurende den rit van de tram uit Amsterdam, die te Purmerend ongeveer 6 uur moest aankomen, had een onge val plaats, dat gelukkig nog goed afliep. Tusschen Ilpendam en den overweg van Purmerland passeerde op den straat weg een auto, die een fel licht voor zich uitwierp. De machinist was een oogen^ blik verblind door het licht en voelde plotseling een schok. Er bleek een paard onder de machine te liggen, dat over reden was. Wonder boven wonder ont spoorden er geen wagens en hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De eige naar van het paard was niet te vinden zoodat men vermoed, dat het een los loopend dier geweest is. Nadat het ge- doode dier verwijderd was, kon de tram haar weg vervolgen. De principes van Kees Boeke. Kees Boeke te Bilthoven is failliet verklaard. Naar het Utrechtsch Dag blad verneemt, is dit faillissement uit gesproken in verband met belastingschuld die Boeke in gebreke is gebleven te voldoen. Dit kan weer een merkwaardige ge schiedenis worden aldus het blad want volgens zijn principes erkent Boeke geen bezet en geen wet en dus ook geen curatorzijn wij goed ingelicht, dan moet Boeke ook al reeds geweigerd heb ben aan den curator in zijn faillissement mr. Yuijstingh mededeelingen te doen omtrent den stand van zaken, financieel zoodat deze na zijn eerste bezoek bij den gefailleerde onverrichter zake heen kon gaan. R.N. De heer J. Schuller te Drimmelen heeft een gele koolraap gerooid van 30 pond. Op dit gebied een record. Royale belooning. Te Alkmaar verloor een dame een couvert, inhoudende ongeveer f 350, aan het spoorwegstation. Het couvert werd gevonden door een witkiel, die door deze vondst een besten dag doormaakte, hij kreeg voor belooning 50 cents. Snelle daling der grondprijzen. In sommige streken van het land dalen de grondprijzen tot een schier ongelooflijk bedrag. De nog veel te hooge exploitatiekosten gevoegd bij de lage graan- aardappel- en bietenprijzen, die vooralsnog geen uit zicht op verbetering openen, doen vele landbouwers, vooral in de zand- en veen- streken den schrik om het hart slaan. Behalve in de omgeving van dicht bevolkte plaatsen waar veeteelt de hoofd bron van bestaan vormt, zoomede in een groot deel van Friesland, de z.g. greid- hoek, bestaat er bitter weinig animo tot koopen of pachten. De menschen durven het niet meer aan. In Drenthe is ten gevolge hiervan de prijs der heidegronden tot nagenoeg niets gedaald. Zoo goed als niemand ontgint meer. Zuurbier verontwaardigd. Toen in de jongste raadszitting |te Amsterdam de heer Weiss het belang bepleitte van tariefsverlaging en deze verlaging ook wilde gaan toepassen op de presentiegelden van den |Raad, nam Zuurbier het woord. Het „Hbl." ver telt „Trillend van vorontwaardiging om zóó veel snoodheid, verhief Zuurbier zijn stem en hij sprak„ze hebben me op het Amstelveld zeven vijftig presentie geld beloofd indertijd, en ik krijg maar vijf gulden. Ze hebben me dus al een rijksdaalder gemept, en nou wil meneer Weiss. Aandoening belette den spreker het voortzetten van zijn rede en „onuitblussch'lijk gelach ontstond onder d'onsterfelijke goden." zooals Homerus het uitdrukt. Zelfs op pergod W. de Ylugt hield zijn lachen niet in. Weg met de halve centen. 't Gebeurde bij de brug in de Brake te Medemblik. Een marskramer, met wat schoen veters over den arm, werpt nu en dan iets te water. Een wielrijder nadert, stapt af en vraagt, wat hij daar wegwerpt. „Halve centen, mijnheer, de Bond, onze Bond, verbiedt ze aan te nemen weg er dus mee, nu komen ze niet meer terug 1" 't Geval werd ons voor waarhsid mede gedeeld. Men geve dus voortaan maar geen halve centen meer aan de deur. M. Ct. Aan alle ambtenaren en beambten van den-Raad van Arbeid te Zaandam is in verband met de opheffing eervol ontslag aangezegd per 1 Jan. a. s. Vlugge berichtgeving. »e gasten die gisteravond het feest maal zouden bijwonen ter eere van den nieuwen gezant in de Fransche school te Brussel, waren zeer verwonderd eenige uren voor het begin reeds een volledig verslag van den maaltijd en den tekst van alle nog uit te spreken redevoeringen in de „Soir" aan te treffen. Het bleek dat een persagentschap het verslag van te voren had opgesteld en het den bladen zoo tijdig had toegezonden, dat de „Soir" het per abuis een editie te vroeg kon opnemen. Gelukkige gemeente. De totale opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting te Warder (N.-H.) zal over het belastingjaar 1922—1923 ver moedelijk wel een derde meer zijn dan op de begrooting geraamd. De gemeente raad heeft nu besloten om aan alle belastingplichtigen een derde gedeelte van hun belastinggeld terug te betalen. Klompenquaestie. Te Baak (gemeente Steenderen), is aan de R K. school een klompenquaestie ontstaan. Het hoofd der school verbood zijn leer lingen met klompen aan in de school te zitten. De ouders bleven hun kinderen met klompen aan naar school zenden, maar het hoofd bleef den toegang aan de kinderen weigeren. De ouders wend den zich tot de school-autoriteiten, zon der dat dit hielp. Het gevolg is, dat verschillende kinderen reeds dagen ach tereen de school hebben verzuimd. Peren moeten voor het bewaren goed droog afgeveegd worden. Dan be waart men ze het beste op een koele, droge en vorstvrije plaats. Het meest geschikt is de zolder, mits men zorgt dat ze bij vorst licht gedekt worden met papier en dat men dit dadelijk na het invallen van dooi verwijdert. Het bewa ren op rekken is het besteheeft men deze niet dan schikt men ze op planken üe voorraad mpet geregeld nagekeken en rottende exemplaren dadeljjk verwij derd worden. Electrische draden kunnen gevaar lijk zijn. Gistermiddag had een dochtertje van Bekaert, te Enschede, de onvoorzichtig heid, een gebroken, draad van de electri sche geleiding, die op den grond hing, in de hand te nemen. Het kind kreeg den stroom in het lichaam en kon den draad niet meer loslaten, Op haar gegil schoot een bewoner van Hoog en Droog toedeze wist het meisje los te trekkeD, dat in de palm van de hand twee brandwonden had opgeloopen en in zenuwoverspannen toestand ver keerde. Daar er 250 volt stroom op den draad stond, is het te verwonderen dat het ongeval geen ernstiger gevolgen ge had heeft. Zw. Cl. 't Kan verkeeren.] Mussolini, de Italiaansche Premier, die eenige jaren geleden door de Zwit- sersche politie als 'n „politieke misda diger" werd opgepakt, is een groot ge- eerd man geworden. Men herinnert zich, hoe hij op zijn hoogen post kwam. Musselini is ook te Lausanne geweest. Bjj zijn vertrek heeft hij „aan Zijne Excellentie den President der Zwitser- sche Confederatie" te Bern een dank betuiging gezonden voor de zeer groote hoffelijkheid, hem betoond van de zijde der autoriteiten. Hij kreeg ook antwoord, terug. De aanhef luidt: „Aan Zijne Excellentie Mussolini, Minister-President", en dan verder„Ik geef uitdrukking aan de gevoelens mijner meest oprechte hoog achting, als zinnebeeld en onderpand van blijvende vriendschap tusschen onze landen." Nietwaar't kan verkeeren Door de kustvisschers van Vlissin- gen en Arnemuiden wordt buitengewoon veel sardijn gevangen. Het volksgeloof schrijft dit toe aan den mist, die een aantal dagen achtereen over zee en land hing. De prqzen zijn met die hoeveel heid in overeenstemming en ongeveer de helft van die in normale tflden. Som mige handelaars verkoopen de sardijn ook niet meer per kilo, maar per tafel bord „met een kop" voor één dubbeltje. Voor verstopping is een sinaasappel op de nuchtere maag een zeer goed geneesmiiciel, ter wij. deze vructt bij koorts uitstekende diensten bewiist. R.N. o .zoo Lekker '5

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2