Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. INGEZONDEN MEDEDEELING. deelen overgedaaD aan uw personeel. Tegen deze beschuldiging protesteert de heer Keijser met klem. Ik heb, zegt de heer Keijser bij oprichting 10 aan- deelen gekocht, nooit ?én gekocht of ver kocht, dan aan mijn neef v. d. Meulen. Dat de heer D. C. Dros een aandeel ver kocht aan de burgemeester wordt door u niet genoemd. U zult de burgemeester toch geen strooman noemen, zegt de voorzitter, terwijl de secretaris, de heer P. Dros Albz. opmerkt, dat door de heer Keijser op de vergadering van T E S.O. wel eens leden van zijn personeel zijn meegebracht die geen aandeelhouders waren, iets wat door de heer Keijser ten stelligste wordt ontkend. Betreffende de gevaren, die de statuten opleveren, meent de voorz., dat daarvoor wel andere middelen mogelijk zijn dan overdracht aan de gemeente; dat is met statutenwijziging te ondervangen. Tenslotte neemt de heer Keijser er genoegen mee, dat van zijn protest, dat de reden, die hem tot het voorstel van overdracht aan de gemeente leidde, niet in da gelezen notulen voorkomt, in die van deze vergadering zal worden mel ding gemaakt. De notulen worden daarna vastgesteld en het eenige punt van de agenda „Be spreking overdracht T.E S.O. aan de gemeente" door de voorz. ter tafel ge bracht. Als de heer Abr. Boon hierop het woord vraagt, stelt de heer M. W. de Graaf voor alle sprekers een tijd te bepalen. De voorz. meent dat daar voor om te be ginnen geen reden is, wanneer het noodig zal blijken kan dat nog altijd gebeuren. De heer Abr. Boon het woord beko mende had verwacht, dat van de be stuurstafel de bespreking zou zijn ingeleid, b.v. met de mededeeiing wat T.E.S.O. heeft aan te bieden. De voorz. merkt hierbij op, dat het aanbieden is gekomen uit de vergadering en daarom voorstellen worden verwacht van de voorstanders. Op de sociaal-maatschappelijke zijde van het vraagstuk wijst de heer Boon en op de financieel administratieve. Soci aal maatschappelijk acht de heer Boon overdracht aan de gemeente gewenscht. Trouwens, het is de heer voorzitter bekend, zegt spr. dat ik vanaf de op richting die meening voorsta. Uw systeem, zegt spr., is te verkiezen boven het systeem Bosman, doch de zaak diende zijn gemeenschapszaak, alle Texelaars hebben er belang bij. Een naam- looze vennootschap is voor spr. met de gewenschte vorm. Spr. herinnert aan de groote naamlooze vennootschap pen op scheepvaartgebied. Bovendien is de rechtspositie van het personeel niet verzekerd. Niets belet het bestuur om ze, als ze oud zijn geworden ,als een uitgeknepen citroen op de maatschappe lijke mestvaalt te werpen. Do voorz. vindt de vergelijking met do groote maatschappijen niet gelukkig, waar alles hier zoo democratisch moge lijk is geregeld. Ieder aandeelhouder heeft maar één stem. T. E. S O. is bovendien niet gebaseerd op het maken van buiten gewone winsten. Eu wat de positie van het personeel aangaat, al jaren z(jn we bezig een pensioenfonds te vormen. Het gevaar van de uitgeknepen citroen hangt hen niet boven het hoofd. Spr. deelt vervolgens nog mee, dat door het bestuur met algemeene stemmen tegen 1 Januari a s. tot tariefverlaging is besloten en dat z. i. aan de belangen van alle Texelaars zooveel mogelijk wordt tegemoetgekomen Dat de vennootschap zoo democratisch is opgezet wat betreft het stemrecht, meent de heer Abr. Boon te moeten opmerken, dat het zoo is geworden op kracht van Oudeschild en met steun van de heer de Jongh van de Waal. De voorz. betwist dat, doch de heer Boon herhaalt, dat door het bestuur meervoudig stemrecht werd voorgesteld. Wat is er tegen, vraagt spr., om de zaak aan de gemeente over te dragen. Laten de statuten wel toe, vraagt de heer G. Kuijper Cz., de zaak aan de ge meente over te dragen, wanneer daartoe niet met algemeene stemmen wordt be sloten Waarop de voorzitter als zijn meening te kennen geeft, dat daartoe met meerderheid van stemmen kan worden besloten. De heer M. W. de Graaf verklaart zich tegen overdracht aaa de gemeente. Spr. is er voor dat iets gemeente-zaak wordt, zcodra het particulier initiatief te kort schiet en dat is hier, meent spr. niet tèt geval en bij voorspelt dan ook dat we van de vergadering zullen gaan zooals we gekomen zijn. De heer R. P. Keijser zegt voorstander te zijn van overdracht aan de gemeente, omdat bij de statuten van alles mogelijk is wat ontoelaatbaar is. Volgens hem schiet het particulier initiatief in vele opzichten te kort. De groote winst vorig jaar gemaakt en waarschijnlijk ook dit jaar te maken, de reserve van bijna een ton gouds, komt niet overeen meent spr. met het beginsel in art. 2 der statuten neergelegd. Dat een zesde commissaris voor zijn leven is benoemd, vindt spr, een grief. Dat iemand die al jaren geen aandeel houder is, wanneer de aandeelen niet zijn overgeschreven, aan de stemmingen kan deelnemen eveneens, spr. is er voor dat de zaak aan de gemeente overgaat. Van al de ontoelaatbaarheden door de heer Keijser opgesomd, zegt de voorz. dragen alle aandeelhouders mede de schuld. Bij statutenwijziging was daarin in alle opzichten te voorzien. Wat de reserve betreft, merkt spr. op, dat er steeds is gevraagd om een nieuwe reserve boot en het bestuur die toch maar niet zoo maar uit de grond kan stampen. De heer C. Boon doet voorlezing van een plan voor overdracht van de dienst aan de gemeente in stichtingsvorm, tot in bizonderheden geregeld. Na 20 of 30 jaar kan de stichtings vorm geheel uit de tijd zijn, zegt de voorz., wien het niet goed voorkomt de gemeente bij overdracht aan voorwaarden te binden, waarop de heer Boon opmerkt dat hij alleen voor gemeente-exploitatie is, wanneer de overdracht onder voor waarden geschiedt. De heer W. H. Lap merkt op, dat de gevaren door de heer Keijser naar voren gebracht, in verband met bepalingen van het Wetboek van Koophandel als anders zins, in hoofdzaak denkbeeldig zijn, doch wil niettemin met dat denkbeeldige ge vaar rekening houden, door aan de sta tuten een en ander toe te voegen. Spr. verdedigt het financieel beleid van het bestuur en noemt het een gezonde politiek door het vormen van reserve de aanschaffing van een nieuwe boot mogelijk te maken, en ook dat die niet wordt gekocht tegen elke prijs en meent dat het bestuur voor zijn beleid een pluimpje toekomt. De heer Lap verklaart zich tegen gemeente-exploitatie, omdat hij nog nooit heeft gezien dat gemeente of staat goed- kooper exploiteeren. T. E S. O. is een gemeenschapszaak, herneemt daarop de heer Abr. Boon. Als een voorbeeld van goed werkend gemeentebedrijf noemt de heer Boon gas- en waterbedrijf te Helder, die goede baten geven in de gemeentekas. Zoo zou meent spr. ook T. E. S. O. een be langrijke bron van inkomsten kunnen zijn voor de gemeente Texel en daar door b. v. de watervoorziening mogelijk maken. De hartader van Texel, zooals T.E S.O. door de heer Boon en de voorz. herhaal delijk is genoemd, zou, meent de heer Lap op die manier leelijk in het gedrang komen. Bij hoofdelijke stemming wordt ten slotte met 103 tegen 39 stemmen be sloten de zaak niet aan de gemeente aan te bieden. De voorz. sluit met dank de vergade ring, na te hebben medegedeeld, dat het bestuur zich voor voorstellen tot statuten wijziging houdt aanbevolen. Texel I—Ilelder 3 0—1. Het begin is verrassend. Helder speelt uit en gaat direct tot den aanval over en schiet hard op doel. Tuinder redt, doch komt te vallen en de toestormende Helder-voorhoede heeft den bal maar voor het intrappen, waardoor H binnen' de minuut reeds de leiding heeft. De Texelspelers zijn hierdoor eenlgzins over bluft en kunnen het door onderling ge kanker niet best met elkaar vinden. Rust treedt in met 1—0 voor Helder. Na de rust is Texel eenigzins hersteld en beslist in de meerderheid. C. Bruin blijkt een zeer goede voorwaarts te zijn. Ran probeert het verscheidene malen doch geen kaDS hoor Door pech en solied werk der H-verdediging, blijft de ver diende gelijkmaker uit. De Texel-ver- dediging beeft H-voorhoede volkomen in bedwang en wanneer de heer Duinker einde blaast, heeft Helder zeer fortuinlijk gewonnen. De Texel ploeg zat zwakjes in elkaar. Sijb is in het le als back veel beter op zijn plaats. Voor de voor hoede is hij lang niet snel genoeg. Koorn nam de zaak veel te kalm op. Wat meer vuur is gewenscht, Heeren. Geel Wit 6—Texel 2 0 12. Texel 2 speelde geheel volledig te Helder tegen Geel Wit 5 en won wel verdiend met 12—0. Texel was gedu rende den geheelen wedstrijd de meerdere en wist dit dan ook in doelpunten te bewijzen. De Texel-keeper kreeg slechts 2 schoten te verwerken en deed dit natuurlijk naar behooren. Langeveld die met het le speelde werd echter gemist en Klaas zien wij liever in de voorhoede Beiden zijn hier beter op hun plaats. Zondag komt Geel Wit hier op bezoek. Wat zal het dan worden C'V.C. I-Texel S 7-0. Texel 3 speelde met 8 en later met 7 man tegen een volledig le van C V C en moest natnurlijk het onderspit del ven. Het begint met de babies ook al, dat wegblijven. Bah, zijn jelui nou voet ballers? zien jelui op tegen de reis? Oude wijven 1 blijf dan maar bij den pappot 1 Zulke voetballers kunnen we missen. Ouwe Sunterklaas. 5 December het feest der verrassingen en 12 December dat der vermommingen zoo schreven wij vorige week en over het geheel is dat zoo. Het deed ons echter toen wel wat vlug over de maskerade heenstappen. Maken wij daarom nog melding van een 4-tal jonge dames keurig uitgedoscht en getooid met de figuren van het kaartspel klaveren, harten, schoppen en ruiten. Over de propaganda van de Nat. Chr. Geh. Onthouders vereeniging stapten wij wat vluchtig heen, vermelden wij daar om nog, dat de reclame-wagen getooid was met linten, tot opschrift dragende „Help ons de drankellende bestrijden," „Op voor plaatselijke keuze" en „Weg met de alcohol, op voor onthouding," Op de wagen zelf stond: „Wij strijden voor een drankvrij Nederland". Tijdens de zangnummers, die ten beste werden gegeven, werd groen en rood bengaalsch vuur ontstoken. De Cocksdorp12 Dec. Oosterend12 Dec. De competitiewedstrijd, t ondag j.l. gespeeld tusschen „O. V. V. 1" en leider V", had tot uitslag 5—2. Geen bijbaantjes buiten het onder- xoijs. Naar de Tel. verneemt, hebben Gede puteerde Staten van Overijsel aan de gemeentebesturen in die provincie een brief gericht, waarin zij verzoeken te hunner kennis te brengen, welke onder wijzers bedieningen en beambten buiten het onderwijs hebben. Ged. Staten zijn van meening, dat het niet meer noodig is, dat onderwijzers buiteu het onderwijs bijverdiensten heb ben. nu de salarissen goed geregeld zijn. Die onderwijzers, die nog geen verlof hebben gevraagd, moeten dat thans nog doen. Eet cabaret-Pisuise failliet. De Rechtbank te Utrecht heeft het cabaret-Pisuisse gevestigd te Utrecht failliet verklaard. De faillissementsaanvrage geschiedde door een advocaat te Amsterdam, ten verzoeke van een firma te Kopenhagen in verband met zaken die het cabaret dezen zomer gedurende de Hollandsche week te Kopenhagen heeft gedaan. N. v. d. D. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 14 December 1933, Mijnheer de Redacteur. Nu van heden De vermommingen waren legio, het feest was algemeen, onze straten waren geheel be volkt, waartoe het weer alleszins heeft meege werkt. Daar was de beer, met z'n geleider en de aap dito. Het groote draaiorgel met muziek van een trekorgel en dan de reuzenphonograaf met menschelijke stem. Een electriseerma- chine, een straatzangeres met guitaar, daar waren Turken, Japanners en Chineezen. Noe men wij verder de man, die er een zwaar hoofd over had, hetgeen zichtbaar was, een echtpaar met vier huwbare dochters dient vermeld en vooral de Sandwichmannen acht in getal, in hun aardige vermommingen en met borden met allerlei humoristische opschriften. De reu- zendame, de mode van de dag, trok aller aan dacht. Groepen met poppen, wieg en kinderwagen voltooiden als van ouds het geheel, met koop lui van allerlei slag. Ouwe Sunterklaas, het feest van allen, is goed geslaagd. De dijk van het poldertje „De Volharding" heeft het met het stormweer van de vorige week weer kwaad te verantwoorden gehad. Op het meest bedreigde punt is het strand weer ongeveer 4 Meter afgenomen. Men is ithans bezig met het opwerpen van een slaperdijk. De voetbalwedstrijd Texel III C. V. C. werd door C. V. C. met 7—0 gewonnen. Texel III speelde met 8 man. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer. Zondag 17 December 1933. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. W. Kroese. vau Velseroord. Bevestiging van ds. J. A. Raabe Jr. van Oosterbout (Geld.) Kerkcollecte. 'sav. 7 uur ds. J. A. Raabe Jr. Intrede. Kerkcolleote. Hoog, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. den HoornGeen dienst. Oudeschild, n.m. half 3 ds. van 't Hooft. Oosterend, Cocksdorp, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur de hr. D. Nauta Hulpprediker Alphen a.d. Rjjn nam. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m 10 uur ds. de Maar. H H. Ke kvoogden ier He 'V. G?n aente zullen Zatrrdag a.s. t an 4 .0 uur itling houden tot he innen ao deD Hoofde iijkeu Om-lag (la .tste termijajinde Kerke .«mer te OudeEch.ld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Vergun mij eenige plaatsruimte in uw geacht blad, bij voorbaat mijn dank. In uw nummer van Zaterdag 9 Dec. trof mij in een van de ingezonden stukken een gedicht onder Motto: De oude Juffrouw. In het laatste versje trof ik een regel aan, van de volgende inhoud: De Ada van Holland werd veracht, bespot door iedereen. Hiertegen wenschte ik op te komen, want de Ada van Holland, is van hare geboorte af tot heden toe, mijn innig verwante levensgeluk en levensideaal geweest, door haar mocht ik mijn verdere ievensbaan tot ontplooiing bren gen; niet alleen deze oude Juffrouw van wien ik het levenslicht mocht aanschouwen, doch ook van ,de eerste Ada van Holland, die aangekocht in Engeland, en wiens doopceel geheel verloren was geraakt naar men zeide toch mocht ik op de beide Ada's bijna 24 jaren in blijdschap en droefheid vertoeven, en het zou zeer ondankbaar van mij zijn, om deze oude Juffrouw en voorgaande te verachten en bespotten ot te vergeten, daarvoor hebben zij te veel zout water overgenomen, bij stormweer en ontijën. Neen dan duizendmaal neen, Vast niet door iedereen Word' uw jeugd, en uw glanspunt vergeten, Werd uw jarental oud, Oude dame van goud, Niet voor niets werd uw lichaam versleten. In het prilst uwer jeugd, Deed ik blijde van vreugd, Iu uw bodem, mijn eerste lied hooren Op de Nachtegaalwerf, Op de grond van uw erf, Waar gij trouwe Ada! werd geboren. Ging uw glanspunt dan heen I Och! Gij ging niet alleen, Met u gingen zoo velen daar henen Alles werkt aan zijn rol, Stil Imijn harte is vol I Ik kan denken, 'k kan juichen, 'k kan weenen. Gaat dan in, in de rust, Trouwe Ada I bewust Zal ik altijd mijn vriendschap U schenken, Droeve tranen geloost Eens, waart gij mij een troost, Zoo blijf ik U in stilte herdenken. IJmuiden, 11 Dec. 1922. Chr. C. VISMAN.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2