Zaterdag 23 Dec. 1922, No. 3668. Hij blad van de Texelsche Courant van Wt) vestigen de aandacht van onze lezer» te den Hoorn en omstreken op de advertentie in dit nummer betreffende een te houden protest vergadering inzake de opheffing van het hulpkantoor. Liefdadigheid. De Zusterkring „Dorcas* stelde voor be- gunstigstersen verdere genoodigden Vrijdag middag ter bezichtiging, het werk van de nijvere vrouwenhanden op de bijeenkomsten. Allerlei onderkleeding voor kinderen en volwassenen, groot in aantal, was in het gebouw Eben Haëter uitgestald. De groote sprei, mede daar ter bezichtiging, zal, naar wij vernemen, onder de leden en begun- stigsters worden verloot. Aan de bezoekers werd door de dames van „Dorcas" thee aangeboden. Ons electrisch licht. Als de klok Donderdagavond 8 uur slaat is de zaal van de Oranjeboom geheel bezet. Men trappelt van ongeduld om te hooren wat het bestuur van de Middenstandsvereeniging inzake de lichtkwestie heeft mede te deelen. De he:r Pisart opent met een welkom en een kleine uitweiding inzake de Middenstandsver eeniging, die wij wel kunnen laten passeeren. De voorzitter heeft de conferentie met de lichtcommissie niet bijgewoond, waarom de vice-voorzitter, de heer 1. Vlessing in zijn plaats verslag uitbrengt. Verre van zich werpt de heer Vlessing het verwijt, dat het bestuur van de middenstanders hier optreedt als strooman, integendeel, het bestuur acht het lichtbedrijf een zoo groöt belang, vooral voor de middenstand, dat het bij herhaling te dier zake gerequesteerd heeft bij de lichtcommissie. Nu men vorige week succes heeft gehad, haast het bestuur zich daar van de lichtgebruikers mededeeling te doen. Spr. deelt mede, dat de lichtcommissie heeft toegezegd, dat voortaan langer licht zal worden verstrekt en dat de prijzen dit voorjaar 25 pCt goedkooper zullen worden. Een lamp van 32 kaars wordt dan f24 per jaar, inplaats van f32. Voorts deelt de heer Vlessing mee, dat een plan bij de lichtcommissie in studie is, dat alle dorpen van Texel omvat, behalve Koog en de Cocksdorp. Van de 1100 perceelen, die er voor in aanmerking komen, zouden volgens dat plan 1000 tot de afnemers van licht moeten gaan behooren. Een vast recht van f 14,zou voor iedere aansluiting voor het eerste lichtpunt moeten worden betaald, plus een bedrag voor stroomverbruik, dat bij meerdere afname goed kooper zou zijn. Over het gebruik over de meter licht de heer V. toe, dat iedere meter een verlies geeft van 15 KW uur, zoodat dit bij het bestaande nood- bedrijf, dat geheel belast is, niet mogelijk is. De centrale zou, volgens het plan door de heer Vlessing genoemd, aan de haven komen en in bedrijf zijn tot half 12. Een hoogspan ningsnet zou over Texel gaan met transforma toren op de dorpen. In 1925 zou het nieuwe bedrijf in werking kunnen worden gesteld. Het oude bedrijf zou dan juist vrij kunnen komen, immers bij oprichting kostte dat f65,000.— daarvan in 4 jaar f40,000,—afgeschreven, plus een reserve van f5,000. blijf over f20.000.—in de komende 2 jaar af te lossen. Komt er van het groote plan niets, wat én bestuur der Mid denstandsvereeniging én dat der Hanze, ook op de conferentie tegenwoordig, wel gelooven, dan zou het bedrijf te den Burg omgebouwd worden. Tot 12 uur zou 's nachts licht te leveren zijn over de motor, daarna over accumulatoren, die geladen zouden worden in de uren dat niet volbelast wordt gedraaid. Echter was daarbij bij dit bedrijf de medewerking van alle aan geslotenen noodig. Alle lichten die niet strikt noodig zijn dienden dan afgedraaid te worden. Eerdaags zou men controleeren of het mogelijk is. Er moet zoo economisch mogelijk gewerkt worden. Een vergelijking met groote steden gaat niet op. De lichtcommissie hoopt binnenkort vragen lijsten aan te bieden. Wordt het groote plan verworpen, dan komt een plan voor den Burg aan de orde, dat altijd rendeeren zal. Van de gelegenheid, om over het onderwerp van gedachten te wisselen, wordt door verschil lende personen gebiuik gemaakt. De heer Stompff vraagt of het publiek weer met die lijsten zal worden overrompeld als indertijd, dan blijft zeker het zaakje zooals het was. Spr. vergelijkt dan de prijzen hier betaald met die in de steden, beklaagt zich dat een 50 kaars lamp hier geen 50 kaars licht geeft, dat lampen worden geleverd van 230 volts en dat het licht op de uiteinden van het dorp eerst 's avonds na 10 uur goed wordt. Spr. vraagt aan het bestuur van de midden stand te verzoeken dat vooral tegen dat laatste iets gedaan wordt. De heer Vlessing deelt in antwoord hierop mee, dat de grieven zullen worden overgebracht dat de circulaiie, die men zal ontvangen, gele genheid geeft zich uit te spreken, dat aanleg van een voerkanaal naar de uiteinden van het dorp wordt overwogen om daar het licht te verbe teren en dat spr. op tal van technische vragen als vanzelf niet kan ingaan. In dat verband had de heer v. d. Zalm, die vervolgens het woord wordt Verleend, het beter geacht, wanneer de lichtcomissie zelf deze ver gadering had gehouden. Voor een noodbedrijf acht spr. het bedrijf heusch niet slecht. Spr. stelt verschillende vragen, om die aan de licht commissie over te brengen, o.a. betreffende het hebben van meters, of meerdere lichtpunten mogelijk zijn, of dat het bedrijf aan de uiterste grens van zijne capaciteit is. Wat betreft de meters, antwoordt de heer Vlessing dat het bedrijf genoemd stroomverlies niet dragen kan. Trouwens generator en motor hooren ook niet bij elkaar. Wanneer een accu mulator bij het tegenwoordig bedrijf wordt ingebruik genomen, is het slechts ter voorziening in licht op slaapkamers, enz. Om de schuld zou het bedrijf nog 2 jaar worden voortgezet om dan een nieuw bedrijf te beginnen met lagere afschrijvingen, enz. In antwoord op een vraag van de heer v. d. Zalm betreffende de vragenlijst, antwoordt de heer Vlessing, dat het niet bedoelt een bindend contract te zijn. De heer T. Buijs behandelt nog de technische zijde van het bedrijf op grond van gegevens hem verstrekt. Op de begrooting van het O.E. B, en het daarbij gevoegd verslag wordt even de aandacht gevestigd. De heer Molenaar vindt het kolenverbruik hoog en zegt een plaats in het net te kennen, waar men de electriciteit kan zien overspringen. De heer Stompff vestigt de aandacht op vage termen in verslag en be grooting, ongeveer zooveel kolen en ongeveer zooveel olie en acht niet goed dat er bij de balans nog f1600 van die dure kolen aanwezig is en klaagt over het te laat licht verstrekken. De heer Vlessing merkt op, dat het de laatste weken veel beter is, terwijl de heer P. Dros verklaart, het een daad van goed beleid te achten, dat er op 1 Januari goede voorraad kolen is. Op ijzerdraad dat nog in het buiten- net voorkomt wijst de heer P. Verberne en ook dat minstens een uur voor zonsondergang licht dient verstrekt. Over verleenen van reductie op licht in werkplaatsen spreken de heeren Kiljan, H. C. Smit en H. J. Reij. De een heeft reductie, de ander niet, men acht dat een onbillijkheid. De heer Stompff verzoekt nogmaals bij de lichtcommissie de wenschelijkheid te bstoogen van het gebruik over de meter. De heeren P. Dros Albz. en v. d. Zalm drin gen aan op meer contact tusschen de licht commissie en lichtgebruikers, al waardeeren zij de pogingen van de Middenstandsvereeniging. De heer Flens acht zitting hebben van leden lichtgebruikers in de lichtcommissie gewenscht. Het bestuur zegt toe alle klachten en ver zoeken aan de lichtcommissie te zullen over brengen. De heer v. d. Meulen stelt nog de vraag: waarom de lampjes verplicht gehaald moeten worden bij het G. E. B. Om aan al die vragers tegemoet te komen en misverstand uit de weg te ruimen verklaart de heer C. Jonker het goed te achten in deze vergadering eenige toelichting te geven. Dat de lampjes bij het bedrijf moeten gehaald onder inlevering van het oude lampje, is voor de controle, de lampjes zijn gemerkt Texel en men krijgt bij inlevering van b. v. een 32 kaars lampje een van evenzooveel kaarsen. Dooreen foutieve order, dit aan de heer Stompff, zegt de heer Jonker, kwam men aan lampjes van 230 volts. Zoodra het bemerkt is, is men ze voor de straatverlichting gaan gebruiken, het betrof trouwens maar 100 of 150 stuks. Het is niet de bedoeling van de lichtcommissie, vervolgt spr. om de lichtgebruikers te overrompelen. Wanneer meer tot de lichtgebruikers doordrong, dat het is hun bedrijf en dat het hun belang is het bedrijf tegemoet te komen, zou veel meer worden bereikt. Tot de beer Molenaar richt spr. het ver zoek aan het bedrijf inededeeling te doen van die slechte plek in bet net, aan hem bekend. Spr. verdedigt het bedrijf als nood bedrijf, wijst er op dat het ook het voor deel is van de lichtgebruiker het licht niet te laten branden wanneer het niet noodig Is. Een lamp heeft maar een beperkt aantal branduren, hoe eerder die zijn verbruikt, hoe eerder dient een nieuwe aangeschaft. De zaak van de reductie voor verlichting van werkplaatsen is in openbare raadsver gadering behandeld, ieder kon het dus woten. Later toen het b6drt)f in werking was en ieder lichtpunt voor de volle prt)s kon worden verkocht, kon uit oogpunt van financieel beleid geen reductie voor nieuwe lichtpunten meer worden gegeven. Wat betreft het vergaderen van de lichtcommissie met de lichtgebruikers, weet spr. niet of dat zal gaan. Het G.E.B. is een gemeente bedrijf, eindigt spr. Tooh meent de heer v. d. Zalm dat de algemeene ontevredenheid zijn oorsprong heeft gevonden in de weinige openbaarheid die door de lichtcommissie is betracht, bet duidelijkste bewijs daarvoor is, zegt spr. tot de beer Jonker, dat ieder muisstil is wanneer u aan het woord is. Als ieder van de plannen afwist, was veel gekanker voorkomen. In verband met de opmerking van de heer Flens om particulieren in de lichtcom missie op te nemen, antwoordt de heer Jonker, dat de wet dut niet toelaat. Waarna de he> r P. Dros opmerkt, dat de lichtzaak z.i, best toelaat, dat de licht commissie met de lichtgebruikers vergadert, toen men garantstelling noodig had kon men ze ook vinden. In verband daarmede merkt uw verslaggevor op, dat de heer Jooker wel spreekt van een gemeente-bedrijf doch dat het z.i. dat niet geheel is. De leden van de Raad is bij oprichting uit drukkelijk voorgespiegeld, dat er geen na deel voor de gemeente uit kon voortvloeien. Het groote plan, dat mede de andere dor pen omvat, kan men naar spr.'s meening dan ook gerust aan kant zetten. Dat zal maken, dat men ook na deze 2 jaar nog duur» licht heeft. Laten ook nu inwoners van den Burg zich verder garant stellen, zegt spr. Wanneer de heer Jonker ook uw ver slaggever heeft beantwoord, wordt de ver gadering met dank aan allen, maar in bet Dizonder aan de heer Jonker, door de voorz. gesloten. Oudeschild, 20 Dcc. Heden hield het plaatselijk Neptunus hare tweede bijeenkomst in de Zeven Provinciën, waar geen plaats onbezet was. De heer J. Dog ger opende de bijeenkomst, waarna het woord werd gegeven aan den spreker voor dezen avond, den heer Jungbakker van IJmuiden. Door hem werden op uitnemende wijze een 10-tal nummers gedeclameerd, zoowel in het ernstige

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 5