N°. 3671. Zaterdag 6 Januari 1923; S6rt' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. De Gestolen Broche Gemengd Nieuws. Dit klii verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ldvertcntlën daags voor de uitgave vóór i uur nam, ABONNEMENTEN on ABVERTENTIEN worden aangenomen bQ d. 17 itg. Fi*ma LAN9EVELBA BE R O O IJ, Parkstraat, Bonn orTirii HOOGWATER reede van Texel. Dienstregeling 8 October 1922. FBO ILLS i Wat Iedere maand te doen geeft. (Ie helft Januari). Doet wol niet krimpen! Maakt zijde niet geeTf Beschadigt zelfs chiffons niet! Geen vorst in zicht In een bosch hij Oranjewoud zag men Zaterdag nog een paar ringslangen krui pen. Men beschouwt dit als eeu zeker toe ken, dat binnenkort geen strenge vorst te wachten is. De Rijksmiddelen hebben in de maand November ruim f 14 millioen meer opgebracht dan in November 1921, de eerste 11 maanden van dit jaar brachten zij ruim f 26 millioen meer op dan gedu rende die periode in 1921. TEXELSCHE COURANT. Abennernenttprioe per S maandem Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.j Prjft der Advertentit* Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, TELEFOONINTERCOMMUNAALNo.il. POSTCHEQUE-en GIRODIENST.No. 652. Licht op Van Zaterdag 6 Januari tot en met Vrij dag 12 Januari. voor rijwielen 4,3$ uur, voor rijtuigen 5,05 uur Donderdag 4 Jan. v.m. 9,26 Vrijdag 5 10,06 Zaterdag 6 10,48 Zondag 7 11.33 Maandag 8 12.— Dinsdag 9 12,46 Woensdag 10 1,39 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen 5voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken jVm. 8 uur tot n.m. 7'/,'uur. Voor postwissels, kwitantifin, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van da Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 |Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9.04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 203ft 4.39 3,52" 5,59 4,17§ 6,41 7,20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,21§ 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11.21 12,28$) 2,44 3,11 6,16 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,21t 12.59 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van REINHOLD ORTMANN. 26.) Thans sprong zij van haar verheven zitplaats omlaag en werkelijke verontwaar diging lag op haar gelaat te lezen. „Dit verhoor is belachelijk, mijnheer! En ik heb geen zin u verder te woord te staan. Ik weet immers heel goed, met welke bedoeling u plotseling deze laffe rol van rechter van instructie begint re spelen.' „Loe u weet dat, juffrouw van Ran- ten?, „Natuurlijk! Het is vanwege dat onnoo- zele visitekaartje van mijn vriendin Me- lanie, dat ik u inplaats van het mijne gaf. Daarom acht u zich thans gerechtigd, mij verschrikt en angstig te maken, opdat ik u als een boetvaardige zondares om vergif fenis zou smeeken, of opdat ik misschien zelfs foei, ik durf het niet eens zeggen. Maar u heeft zich in mij vergist. Ik Nadruk verboden. 't Is niet onder blijde omstandigheden en mooie vooruitzichten, dat het oude jaar van ons henen ging en we een nieuwen jaarkring intreden. Noch voor de tuinders noch voor de landbouwers Iaat zich de toekomst bemoedi gend aanzien. De nood der tuinders is bekend, het is een onderwerp van beraadslagingen ge weest in de Tweede Kamer, en de Minister heeft toegezegd ernstig te zullen overwegen, wat de Regeering kan doen om een algemeene inzinking en catastrophe van den tuinbouw 'te voorkomen. En hoe het met een groot deel onzer boeren is gesteld, is eveneens van alge- meene bekendheid. De tijden zijn slecht en velen zitten op hooge lasten, 't zij van hypo theek of pacht. Groot is het aantal brieven'— klaag- en jammerbrieven welke we de laatste weken ontvingen van pachtboeren, die ver klaarden niet bij machte te zijn hun volle pachtsom te betalen en ook al den blik hoopvol richten naar den Haag en daarom ons vroe gen „Wat dunkt u, is er spoedig een wet te verwachten, welke betere pachtverhoudin- gen zal scheppen En dan hopen de meesten op het instellen van bij de Wet ingestelde Pachtbureau's, als er in enkele provinciën reeds bestaan, ter regeling van de pachtvoor- waarden, maar dan met bindend recht. Dat zoo iets zal komen in de naaste toekomst, hebben we dien briefschrijvers niet kunnen voorspiegelen. Slechts hebben we de hoop kunnen uitspreken, dat de Regeering overleg tusschen pachter en verpachter zal wfllen be vorderen. In hoofdzaak zal de landbouwer o.i. op eigen krachten zijn aangewezen. Geluk kig is er door hem nog heel wat te doen, om zijn lot te verbeteren of althans dranglijker te maken. Nog lang niet alle middelen zijn uit geput, welke kunnen worden toegepast ter verhooging der rentabiliteit van zijn bedrijf. Voorlichting wordt den boer geboden van alle zijden en wanneer hij deze aanvaardt, d.w.z. in praktijk brengt al wat wetenschap en erva ring hem leeren, dan zijn de uitkomsten van de verschillende onderdeden van zijn bedrijf ontegenzeggelijk nog dusdanig op te voeren, dat men straks, na enkele jaren, verbaasd de handen ineen zal slaan over hetgeen is bereikt. Wanneer dit zoo is en dit kan als onom- stootelijk worden vastgesteld dan kan de boer, die zijn vakblad leest en met zijn tijd weet mee te gaan, met veel meer gerustheid, of althans heel wat minder zorg, de komende tijden tegemoet zien. In den tuin: Kasperziken moeten liefst voor het midden van Januari bespoten worden druiven in kassen kunnen ook nog later in de maand behandeld worden. Is er buiten niet veel te doen, in de warme kas is altijd werk genoeg. Men houde de kas op temperatuur, om de planten, waarvan men spoedig zal moeten kweeken, aan den groei te houden60 4 70 graden Fahr, is een goede temperatuur. Het droogt dientengevolge zeer in de kas. Zie daarom dagelijks de planten na en begiet ze, als ze te droog zijn. maar niet te erg. Aal- en kruisbessen mag men nu ook snoeien, zelfs bij stevige vorstechter geen vruchtboomen. wil niet meer met u te maken hebben en ik verzoek, u my mijns weegs te laten gaan. Zij had haar bergstok en haar hoedje snel opgenomen en stormde Rudolf voor- by, terwijl zij hem nog een laatsten fonke lenden blik toewierp. Hij deed echter geen poging haar tegen te houden, want het was hem, alsof al zijn ledematen verlamd wa ren en hy was niet in staat een woord te uiten of ook maar een heldere gedachteote vormenEerst na verloop van verscheidene minuten kwam hij uit de rotsblokken te voorschijn en ging het bosch in. Zijn hou ding was gebogen, alsof er een zware last op zijn schouders drukte, en h(j daalde langzaam bergafwaarts als iemand die ze ker is, dat hem aan het einddoel van zijn weg niets anders te wachten staat dan harteleed en bittere ontgoocheling. Van Lili zag hij niets meer, maar voor :n het dorp riep iemand hem bij den naam en doctor Stahlschmidt hield hem by de slip van zijn jas vast, omdat hij wel aan Rudolfs gezicht kon zien, dat deze niet ge negen was iemand te woord te staan. „Nu heb ik het uitgevischt, wie zij is," fluisterde hy hem gewichtig en geheim- DE LEVER S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Fabrikante van Sunlight Zeep. Ge hebt lust, om nu reeds te zaaien in den kouden grondBest. dat kan, als het weer het toelaat en de aarde zich laat bewerken. Dan kunt ge thans reeds spinazie zaaien voor een schutting of rabat op het zuiden. Werk het zaad met de greep in den grond, losjes weg, opdat het niet te diep wegkome. Hark er daarna netjes over, en gier met ver dunden koemest. Leg er een goede laag takken of rijsjes over heen fer beschutting I W r t e I e n De Amsterdamsche bakwortel kan thans ge zaaid worden, waartoe de bak goed diep wordt uitgehaald, en daarna gevuld eerst met blad en vervolgens met ruigen paardenmest. Begint de bak na enkele dagen warm te worden, laat hem dan eerst wat uitdampen, en doe er dan dagelijks wat verteerde bladaarde op, niet alles ineens. Is er een voet aarde op, spit dan den bak nog eens om, na er eerst nog wat ver gane paardenmest te hebben opgebracht. Daarna zaait men. Komen de plantjes op, dan dunne men ze uit op 3 4 4 c M. afstand. Houd ze goed vochtig I Als ge er van houdt, zaai er dan wat radijs (witte kortlof broeiradijs) over. Houd uw Oranjerie, indien ge er een hebt, of koude kas op 40 graden Fahr. zinnig toe. „En ik acht het myn plicht je te waarschuwen. „My te waarschuwen voor wie „Voor de kleine too verheks met de pracht volle oogen, of liever voor haar vader, want van het meisje kan men tot op heden niet veel kwaads vertellen, of het moest dan zjjn de vrye opvattingen, die zij er op na houdt. Maar de oude van Ran ten schijnt een heel gevaarlijke kerel te wezen - - een algemeen bekende doorbrenger, die het groote vermogen van zijn gestorven vrouw reeds lang verkwist heeft en het vrygevoch- ten leventje lydt volgens Lili's recept. Men beschreef hem mij als een beroeps speler en avonturier als iemand die den eenen dag met briefjes van honderd smyt en den anderen dag niet meer weet hoe hij aan den kost moet komen, Sedert twee jaar is hij onvermoeid op jacht naar een rijkgn schoonzoon, want hy beschouwt het mooie gezichtje van zyn dochter vermoe delijk als zyn beste troefkaart. Of jij in zulke omstandigheden ook maar eenigszins kans hebt en of het aanbevelenswaardig zou zijn, nauwere familiebetrekkingen met den heer van Ranten aan te knoopen, laat ik na deze beslist vertrouwelijke mede dat is voldoende. Op zonnige, vorstvrije dagen opene men de ramen der kas, om versche lucht binnen te laten. Zorg er voor de bladeren schoon en rein te houden door afsponzen begiet slechts matig I deelingen aan je eigen oordeel over." „Het is goed, Stahlschmidt," zei Rudolf verstrooid. „Ik dank je zeer voor je vriend- schappelijken raad. Maar ik verzoek je my te verontschuldigen, want ik kan me thans niet langer ophouden. Een zeer gewichtige zaak, die geen uitstel kan dulden, roept my naar huis.' Hy ging heen, maar de verhuurster, wier kamer zich vlak onder de zijne bevond en die zich tot nog toe verheugd had over het rustige en kalme wezen van den jongen man, wist maar geen verklaring te vinden waarom by vandaag met de rusteloosheid van een gevangen roofdier daar boven heen en weer liep. IX. Dat het hem zoo moeilijk, zoo ontzettend zwaar zou kunnen vallen een besluit te nemen en zich tot een beslissende daad te vermannen, hoewel datgene dat gebeuren moest, hem zoo duidelijk voor den geest stond had Rudolf nooit voor mogelijk gehouden. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1