De Gestolen Broche TwinK iè zoo Twink N°. 3073, Zaterdag 13 Januari 1923; S6'l# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Bi a nenlaucL FEUILLETON. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagmorgen idrertentlën daags voor de uitgave vóór I aar nam. ABONNEMENTEN an A1VERTENTIEN worden aangenomen b(J de TJitg. Emma LANGEVIL1 11 ROOII, ParkstraatBonnopTntna Licht op TEXEL, 12 Januari 1923. Ons electrisch bedrijf. Laat U met meer» afschrikken,de kleur» van Uw kleenen te veranderend© behandeling met eenvoudxó mo^eKik en lever-t altvd en vaste kleunen, welke nod) herhaaldelyk mei: Lux <$ewasschen kunnen wonden. REINIGT EN.VERFT EQELVKERTyD De Levers Zeep Vlaar»dinQen Fabrikanten Var\ Lux TEXELSCHE COURANT. Abcnnenenttpriji per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Prü» i»r AdwrtentUml Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. droote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 13 Januari tot en met Vrij dag 19 Januari. voor rijwielen 4,50 uur, voor rijtuigen 5,20 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 11 Jan. v.m. 2,38 Vrijdag 12 3,48 Zaterdag 13 5,06 Zondag 14 6,17 Maandag 15 7,19 Dinsdag 16 8,09 Woensdag 17 8,53 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen fvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49Ï 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52»* 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11,21 12,28§ 2,44 3,11 6,16 5,52§ 8,04 8,54 10,49 11,211 12,59 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van REINHOLD ORTMANN. 28) .Laat hem maar boven komen," zei hij „en zorg er in ieder geval voor, dat wij gedurende ons onderhoud niet gestoord worden. Direct daarop verscheen de magere ge stalte van van Ranten op den drempel. Hij was weer volgens de laatste mode gekleed en de krijgshaftig omhooggedraaide punten van zyn blonden knevel gaven het geel achtige, scherp geteekende gelaat een zeer energieke uitdrukking. Zijn groet bestond slechts uit een haast onmerkbaren hoofd knik. „M\jn naam is van Ranten. U hebt mij daar gisteren een merkwaardigen en grootendeels voor mij geheel onbegrijpelij- ken brief geschreven, waarin u mij om een onderhoud verzoekt hier in uw woning. Vermoedelijk bemerkt u nu al, dat u zich in den persoon vergist hebt." „Zulk een vergissing is nauwelijks denk baar. Maar neemt u alstublieft plaats. U zult over hetgeen ik van u wensch te weten dadelijk opheldering krijgen." Dienstplicht. Oproeping tot opkomst onder de wapenen voor eerste oefening, wegens geëindigd? vrijstelling. De Burgemeester van Texel roept den dienst plichtige W. F. Th. Brijl, No. 14 op het alpha- betisch register der lichting 1917 uit deze ge meente op, om wegens geëindigde vrijstelling op 5 Februari 1923 bij het korps Pontonniers en Torpedisten te Oorinchem onder de wapenen te komen, tot het vervullen van zijn eerste oefening. Texel, lOJanuari 1923: De Burgemeester van Texel, BUYSINQ DAMSTE. Aan het einde van de raadszitting van 30 December j.l. deed wethouder Dijt als voor zitter van de commissie voor het gemeentelijk lichtbedrijf, verschillende mededeelingen, die, we schreven dat reeds, voor het meerendeel een herhaling waren van hetgeen in de ver gadering van de Texelsche Middenstandsver gadering daarover is gezegd. Misschien komen wij er in een volgend num mer nog eens op terug, dat schreven wij daarbij en hoe langer hoe meer, komt het ons nuttig voor daarop terug te komen, al was het alleen maar om discussie te dier zake uit te lokken. En dan versta men ons goed. Wij denken geen oogenbiik aan de mogelijkheid, dat de voorzitter of eenig ander lid der commissie, noch een der overige raadsleden in ons orgaan zijn meening over het lichtbedrijf kenbaar zal maken. Evenmin gelooven wij dat genoemde heeren op hetgeen wij aangaande ons lichtbedrijf te berde brengen, zullen ingaan. Wat wij echter wel mogelijk achten is, dat meerdere lichtgebruikers zich over ons lichtbe drijf een meening hebben gevormd. Hen stellen wij gaarne in de gelegenheid, die ter algemeene kennis te brengen. —o—o—o— De heer Dijt vangt dan aan met te zeggen: dat de zaak op het eind loopt, de gestelde 4 jaar nu bijna om zijn en men tevreden kan zijn, omdat meer is gegeven dan beloofd was." De lichtcommissie is nog al eens aangevallen, ver volgt de heer Dijt, doch ze heeft meer gegeven dan beloofd was. Een plan om ook andere deelen van Texel van electriciteit te voorzien is in onderzoek. Geheel Texel in het plan te betrekken, gaat niet, doch het ontworpen plan omvat mede de Waal, Oosterend, Oudeschild en den Hoorn. Het plan is nog van alle kanten bekeken, doch het cijfer is om te schrikken. In de noodtijd kostte het bedrijf den Burg 65 duizend gulden, het nieuwe plan, dat eens zoo veel menschen omvat als den Burg zal ongeveer 266 duizend meer kosten. Het tarief kan dan ook niet goedkoop worden, en wordt veronder steld te zijn 75 ct. per kaars en per jaar, dat is ook een bezwaar. Met het noodbedrijf den Burg is aardig gewerkt, er hebben zich niet Daarnaar zou ik in ieder geval gevraagd hebben. Ik heb slechts aan uw uitnoodi- ging gevolg gegeven uit een zekere nieuws- gierighetd en omdat mijn morgenwandeling mij bovendien toch in deze richting bracht Want in 't algemeen ben ik gewoon dat de menscben die mij iets hebben te ver zoeken bij mij aan huis komen." De toon, dien hy zich aanmatigde, was te hoogdravend en te weinig in overeen stemming met dien van een welopgevoed man, dan dat Rudolf de bedoeling om hem te overbluffen en hem daardoor op een dwaalspoor te brengen niet had doorzien, En van Ranten had bovendien zijn zenu wen niet geheel in bedwang. Wel klonk zijn slem scherp en vast, maar de hand waarin hij zijn hoed hield, beefde merkbaar, en zijn oogen dwaalden onzeker door het vertrek. De blik die daaruit straalde was de schuwe, onzekere blik van het kwade geweten. Het kon evenwel ook de doode lijke angst zijn, die hem reeds zoo vroeg in den morgen hierheen had gedreven en indien hjj desondanks de dwaze gedachte koesterde door een uitdagende houding zijn toestand te verbeteren, dan bereikte hij daarmee inderdaad niets anders dan dat Rudolf Imberg thans ieder medelijdend ge voel op zij zette. „Voor mij bestond daartoe geen aamlei ding," antwoordde hij koeltjes „En u hebt aan my te danken, dat ik tenslotte tot dit onderhoud ben overgegaan, 3'ijn veel stoornissen voorgedaan en er is regelmatig afgelost, aldus de heer Dijt. Wanneer blijkt dat het groote plan niet uit voerbaar is vervolgt spr., wat dan Een plan voor den Burg alleen is heel anders dan het groote plan. Kan voorden Burg volstaan met gelijkstroom, het groote plan eischt wissel stroom, met transformatoren op elk dorp. Van de 1100 perceelen zullen 1000 aangesloten die nen te worden. Van de 500perceelen te den Burg zijn 360 aangesloten. Zoovele aangeslotenen op de andere dorpen als noodig worden geacht acht spr. onbereikbaar. De leden van de raad kunnen er echter nog eens overdenken, eerdaags zal de gelegenheid worden geboden de cijfers nader onder de oogen te zien. Wat betreft het verschaffen van licht bij dag en bij nacht door middel van een batterij, zegt de heer Dijt, dat hangt nog in de lucht, maar dat straks de prijs op 75 cents per kaars wordt gesteld, dat is beslist. De heer Boon geeft na al deze mededeelingen te kennen, wel te weten wat er zoo van de electrificatie van Texel zal terechtkomen waarop de heer Bakker, als voorzitter opmerkt, dat er toch voeling met de bewoners van de andere dorpen moet worden gehouden, Texel is niet alleen den Burg. Zonder medewerking acht spr, het echter niet bereikbaar. De heer Dijt merkt op, dat voor aansluiting zich 10 van de 11 bewoners moeten ver klaren, waarop meerdere stemmen opgaan die krijg je nooit I De heer de Graaf noemt in vergelijking nog de cijfers voor den Burg, waar nu nog maar 6 van de 10 perceelen zijn aangesloten. De heer Dijt geeft toe, dat het plan optimis tisch is en deelt nog mee, dat de aangeslotenen met één lichtpunt het licht het duHrste moeten betalen. Duurder nog dan straks aan den Burg (dus meer dan 75 cents per kaars.) Als de Graaf dan nog zijn bevreemding te kennen geeft, dat bij het afloopen van het contract nog f20,000,— blijft af te lossen, dan zegt de heer Dijt, dat de oorspron kelijke raming f 40,000,— was doch de oprich ting f 65,000,— heeft gekost. Wanneer nu de zaak nog 2 jaar wordt voortgezet, voegt spr. er aan toe, dan zijn we over 2 jaar schoon, —o—o—o— Ziedaar, een zoo nauwkeurig mogelijk ver slag van wat aan het einde van de raadsver gadering van 30 December j.l. over het ge meentelijk eleetriciteitsdedrijf is gesproken. De aangeslotenen bij het bedrijf hebben dus het blijde vooruitzicht, nog twee volle jaren de noodtoestand te zien voortduren. —o—o—o— En dan komt de vraag naar voren„Is dat noodig?" Een vraag die we met overtuiging met „neen" kunnen beantwoorden. De voorzitter gelooft niet, dat het groote plan kans van slagen heeft, de heer Dijt gelooft het niet en de overige leden van de raad even min. Waarom moeten er nu nog kosten worden gemaakt, om een onderzoek in te stellen, waar van de uitslag van te voren reeds vaststaat Waarom Vier jaar hebben de lichtgebruikers zich geschikt naar het ongerief, dat een noodbedrijf meebrengt en als dan door ieder verlossing verwacht wordt, dan klinkt het vanuit de com- naam is u immers wel bekend, niet waar?" „In tegendeel. Ik herinner.my niet dat ik ooit het genoegen gehad heb, hem te hooren noemen." „Dan is uw geheugen al heel kort. Want u zult hem toch zeker wel als den naam van den pandhouder kennen, aan wien gij uw doch'er een brillanten sieraad liet over handigen., „Mijn dochter - - naar een pandjesbaas ik? Mynheer, ik weet niet „Ik verzoek u alstublieft geen comedie te spelenDat zou verloren moeite zijn. U zult nu toch wel inzien, dat ik alles weet. Laten we het dus kort maken. Daar u het was, die de van uw schoonzuster afkomstige vlinderbroche liet beleenen moet u het ook geweest zijn, die ze haar ont stolen heeft. Ik heb daarvoor de overtui gendste bewijzen en ben op het punt de autoriteiten van mijn ontdekking kennis te geven, opdat onvoorwaardelijk een on derzoek tegen u/wordt ingesteld en tege lijkertijd het proces betreffende de abusie velijk veroordeelde jonge dame weer wordt hervat. Een bespreking met u was daar voor absoluut overbodig, want voor miiis het volkomen onverschillig, of u mij den diefstal bekent of niet Indien ik u hier heb laten komen, dan gebeurde dit slechts naar aanleiding van iemand, die u geweten loos in uw misdaad hebt betrokken, en dat nog wel in uw eigen belang. Indien u zich met een vrijwillige bekentenis by het Twln K jF c'. i missie: „Nog twee jaarl" Waarom Vast staat, dat het plan om geheel Texel van electriciteit te voorzien niet zal kunnen verwezenlijkt worden. Vast staat ook, dat het bedrijf voor den Burg kan blijven bestaan, van officieeie zijde is zelfs verzekerd, dat het ren- deerend kan zijn. Alle aangeslotenen hunkeren naar verbetering, dat is in de eerste plaats, licht te hebben wan neer men het noodig heeft. Wanneer vaststaat, dat er van het groote plan niets komt, is meteen beslist, dat wij ge lijkstroom zullen houden en ook dat de bat terijen, die nu worden aangeschaft, kunnen gebruikt worden ook als het noodbedrijf in een blijvend bedrijf zal zijn omgezet. gerecht aanmeldt, alvorens een aanklacht van andere zyde volgt, kunt u zich naar alle waarschynlykheid by uw latera ver oordeeling op verzachtende omstandigheden beroepen. Of u daarvan gebruik wilt ma ken of niet, staat geheel aan u zelf. Maar uw beslissing moet nu dadelijk volgen. Ik kan u daarvoor niet meer dan een paar minuten bedenktijd geven." Aanvankelijk had van Ranten nog wel eenige malen aanstalten gemaakt, hem heftig in de rede te vallen en zijn bewe gingen moesten blijkbaar grenzenlooze verwondering en hoogste verontwaardiging uitdrukken. Maar de ijskoude beslistheid in het optreden van den jongen rechtsge leerde gevoegd by datgene, dat hy ver moedelijk reeds uit den mond van zyn dochter had vernomen, was de oorzaak dat hy van taktiek veranderde. „En is dat alles, wat u mjj wenschte te zeggen?" vroeg hij, zich tot een glimlach dwingend. „Nu. u zult het op prijs moe ten stellen, dat ik u zoo rustig heb laten uitpraten. Sta mij nu echter hetzelfde toe. Ik heb in 't geheel geen reden het een of ander te verzwijgen, vooral daar ik toch wel mag aannemen, dat ik met een man van eer en met een verstandig mensch te doen heb. De kwestie met die broche is zeer zeker een verduiveld onaangename geschiedenis, die my waarlijk al heel wat hoofdpijn heeft bezorgd. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1