Sportvereeniging Texel" I Piano's Orgels Gemengrd Nieuws. Marktberichten. Texel II - Helder V. Texel III - O.V.V.H. Meikveehondersbond L.T.B Algemeene vergadering. Komt nu eens allen op NUT. Opera-lezing met lichtbeelden en muziek A. ALT, van Bolsward. Streng verboden te rooken. i Vereeniging „Vooruitgang is ons Doel'' Algemeene Vergadering! Muziek- en Instrumenten- handel Parkstraat. prachtige Salon Patéi'oon's Cl. SU1DT. Dankbetuiging. Oosterend, 12 Jan. ADVERTENTIEN, Leden van L.T.B. 't is uw eigen belangT. te Wij van onze zijde zouden een spoedige vervanging van het noodbedrijf ten zeerste verkiezen. Wanneer met een noodbedrijf, waaraan als vanzelf vele gebreken kleven, de resteerende f20,000,— zijn aftelossen, hoeveel gemakkelijker zal dat gaan met een bedrijf meer economisch en naar de eischen des tijds ingericht. Ook uit het oogpunt, dat nog ver schillende perceelen op aansluiting moeten wachten, omdat het bedrijf niet in staat is, vol doende stroom te leveren, is het beslist ge- wenscht het nieuwe bedrijf spoedig te stichten. In die richting dient thans actie der lichtgebrui kers te gaan. Laat de noodtoestand niet één winter meer voortduren. Tannhauser. Dinsdag a.s. zal voor het Nut alhier optreden als spreker van het hoofdbestuur, de heer Alt van Bolsward, die de opera „Tannhauser" van Richard Wagner, zal behandelen met behulp van lichtbeelden en muziek. Tot voorlichting van onze lezers deelen wij mede, dat de sage van Tannhauser, aan de groote componist stof leverde voor zijn kunst werk. Wij lezen van Tannhiiser, dat het was een minnezanger uit Zuid-Duitschland, die in de 13e eeuw een avontuurlijk en veelbewogen leven leidde. Met dat leven en een aan hem toegekende boetzang is de sage verbonden van de ridder Tannhauser, die in de Venusberg vertoefde en vervolgens een pelgrimstocht ondernam naar Rome, om vergiffenis van zijn zonde te ontvangen. Doch de paus wilde van geen genade weten en voegde hem, op zijn pauselijke staf wijzende toe: Evenmin als deze staf ooit weer bloeien zal, evenmin zal de zondaar Gods genade ten deel vallen. Met wanhoop in het hart keerde de ridder nuar de Venusberg terug. De sage vermeldt dan, dat na verloop van drie maanden de pauselijke staf bladeren begon te dragen, door het wonder der eeuwige liefde boden werden uitgezonden om de ridder te zoeken; doch deze was verdwenen. Voor muziekliefhebbers een uitgelezen avond. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van het waterschap „de 30 gem. polders, de heer C. Keijser Sz. alhier. Witte Kruis. N.N. den Burg f 1.—. Sportvereeniging. De vergadering van de vereeniging boven- genoemd, Donderdag in hotel „de Oranje boom" gehouden, was goed bezocht, 40 leden waren aanwezig. Met een welkom opent de voorzitter de vergadering en geeft er zijn spijt over te kennen, dat de kas der vereeniging thans zoo goed als uitgeput is omdat de leden nalatig blijven in het betalen der contri butie. Na voorlezing worden de notulen onge wijzigd vastgesteld. Op voorstel van het lid P. Kaan wordt besloten het terrein te wijzigen, door verplaatsen van de omhei ning. Door de Secretaris de Wilt wordt voor gesteld een turn en gymnastiek-afdeeling op te richten. De heer Kievits geeft daarbij eenige toelichtingen waarbij het voetbal spel nogal een veertje moet laten. De voorzitter de Jager vindt daarin aanlei ding het voor het voetbalspel op te nemen. Ook bij het turnen, meent spr., kan men tot uitersten vervallen, bovendien speelt voetbal in de openlucht en geschiedt het turnen veelal in stoffige lokaliteiten. Ten slotte wordt het voorstel d6 Wilt aangenomen. De heeren Adr. Lap, Kiljan en. Kievits verklaren zich bereid, aanvan kelijk als leiders der nieuwe afdeeling op te treden. Wanneer dan de heer de Jager Te ken nen geeft, door vertrek naar de Cocksdorp als voorzitter te moeten bedankeD, tracht het lid G. Bakker, met instemming van de vergaderiog, hem te bewegen aan te blijven. De heer de Jager wijst op de vele bezwaren, die dat aanblijven zou met zich brengen en verklaart zijn besluit te moeten handhaven. Met algemeene stemmen wordt dan tot voorzitter gekozen de heer de Wilt, terwijl in diens plaats tot secretaris wordt be noemd de heer Alb Dros Az. Inplaats van de heer Dros voornoemd wordt tot lid van de elftalcommissie benoemd de heer P. Uitgeest. Zij laten zich allen de benoe ming welgevallen. De scheidende voorzitter dankt deleden voor de samenwerking en het vertrouwen hem betoond; hem wordt door zijn opvol ger wederkeerig dank gebracht voor het vele goede door hem voor de sportver eeniging gedaan Nog worden enkele zaken van huishou delijke aard geregeld, waarbij onder meer wordt besloten, dat leden, die 14 dagen na aanbieding van de kwitantie hunne con tributie nog niet hebben betaald, de toe gang tot het terrein zal worden ontzegd. De heer de Jager geeft te kennen steeds met belangstelling de verrichtingen der vereeniging te zullen volgen en zoo noodig steeds zijne medewerking te willen ver leenen. De heer de Wilt bedankt de schei dende voorzitter nogmaals en biedt hem het eerelidmaatscbap der vereeniging aan, dat gaarne wordt aanvaardt. Met een opwekking tot propaganda voor de nieuwe afdeeling, de gymnastiek- en turnvereeniging, wordt de vergadering gesloten. De Cocksdorp, 9 Jan. Hedenavond hield de C. J. V. „Exeleior" met welwillende medewerking van de meisjesvereenigiog „Lydia" een ptopaganda- avond in het „Gebouw voor Christelijke Belangen". Na opening door den eerevoor zitter, sprak dere over het werk der C. J. V. in het algemeen en in verband daarmede over het werk van het Nederlandsche Jon gelingsverbond en van den Wereldbond van Christelijk Jongelings- en Jonge Mannen Vereenlgivgen. In het bijzonder deed spr. uitkomen het devies van het N. J. V. n.l „Ik schaam mij het evangelie van Christus niet" en dat van den Wereldbond, n.l.„Opdat zij allen één zijn. Hierna volgde voorlezing van bet jaarverslag door den secretaris. Verder werd de avond gezellig doo ge- bracht met voordrachten, samenspraken en tableaux afgewisseld door gemeenschappe lijk gezang. Tot slot sprak de voorzitter o*er: „De taak van den Christen-Jongeman," naar aanleiding van Handelingen 1:8: „Ka gij zult mijn getuigen zijn", welke taak men volgens spr. kan verrichten door iets te brengen van den hemel op aarde in het leven van anderen en in ons eigen leven. De belangstelling voor dezen propaganda avond overtrof aller verwachting. Het gebouw was overvo'. Tot gmote spijt van het bestuur moesten velen door gehrek aan plaatsen worden teruggewezen. Dcze'teleurgtstelden zullen goed doen zich bij een volgende gelegen beid tijdig van een toegangsbewijs te voor zien, daar de ruimte in het gebouw zeer beperkt is en het voor bet bestuur ook zeer onaangenaam en pijnlijk is, hun op het laatste moment nog den toegang te moeten ontzeggen. Gisteren vergaderden alhier In het café van den heer Joh. v. d. Slikke de leden van de Sportclub. De voorzitter de heer C. v. d. Slikke, heette de vele aanwezigen welkom ter jaarvergade- rtng en opende de bijeenkomst. Uit de rekening, die later nagezien zal wor den, bleek, dat deze sloot met een klein tekort. Vervolgens hadden verkiezingen plaats. Tot leden van het bestuur van de voetbalclub werden gekozen de heeren S. W. Koning, C. v. d. Slikke, P. Visman en M. v. d. Slikketot die van de korfbalclub de dames A. D. Koning en W. Kortus en de heeren C. P. Burger en J. Brans. Tot captain van het eerste voetbal-elftal werd benoemd de heer C. Dros en van het tweede elftal de heer J. Visman, terwijl tot leden van de elftallencommissie gekozen wer den de heeren Joh. v. d. Slikke, S. \V. Koning en C. P. Burger en tot de commissieleden van het korfbaltwaalftal de dames W. Kortus en A. D. Koning en de heer C. P. Burger. Verder werd er uit de vergadering op ge wezen, dat het wenschelijk was het terrein voor zeegrasdrogerij beschikbaar te stellen voor den meestbiedende en tot het plaatsen van een heining om het terrein waar'gespeeld wordt. Overgelaten aan het bestuur. Ten slotte vond de vergadering goed het voorstel van het bestuur om den heer D. de Groot uit te noodigen de algemeene leiding in het bestuur voor rekening te willen nemen. Hierna werd de vergadering met dank voor de belangstelling gesloten. Goede ant aciet brandt laogzaam met kleiue, blauwe vlam. Een gezonde plaats. In de gemeente Serooskerke (Scbou- wen-Duivelacdj is in 1922 geen enkel sterfgeval voorgekomen. Van zeeppoeder gesnoept. Zondagavond, terwijl de kinderen van den schoenmaker Hofhuis te Zwolle alleen tehuis waren heeft het vierjarig dochtertje een deel van een pakje zeep poeder opgegeten. Toen de ouders thuis kwamen leed het kind aan hevige be nauwdheden. Het werd naar het zie kenhuis vervoerd, waar men direct over brengen naar het ziekenkuis te Gronin gen noouzakelijk oordeelde. De rookende Minister in een niet rookcoupé. Een Minister reisde in een coupé niet rooken. Te Leiden stapte een heer bin nen, die, zoodra hij zich gemakkelijk in een hoekje had neergevleid, een sigaar op stak. De Minister waes op het bordje niet rooken, doch de man met de sigaar negeerde Zijn Excellentie, keek het raampje uit en blies rookwolkjes omhoog. Tenslotte nam de Minister een visite kaartje om een beetje indruk te maken en ovethandigde dit aan den rookenden reiziger. De man nam het aan, keek er even op en zonder onder den indruk te zijn stak hij het kaartje in 2ijn zak. Hij bleef docr iooken alsof het het zoo hoorde. Bij Haarlem stond de trein stil. De man met de sigaar wipt6 de coupé uit. Direct waarschuwde de Minister den conducteur. „Die man heeft hier zitten rooken, voig hem direct, vraag hem zijn naam en adres. Vlug 1" De conducteur liep den man ach terna Maar hij kwam na eenige oogenblik- ken lachend terug, toonde den Minister zijn eigen visitekaartje „Ik zal er maar geen werk van maken mijnheer, zeide de conducteur lachend, het was Minister X. O.D. Staatsboschbedrijf. Blijkens de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uit gaven van het Staatsboschbedrijf 1923, wordt, m9t inachtneming van de bijzon dere functie van het bedrijf naar een goed economisch beheer gestreefd. Ook op Texel, Vlieland en Terschelling werkt het Staatsboschbedrijf tot bestrij ding der werkloosheid zooveel mogelijk mede. Maar bier is men, waar de ont ginning bijzondere technische moeilijk heden oplevert, aan bepaalde grenzen gebonden. Voor de bebossching van Staalduinen op Schouwen is f2U,G00 uitgetrokken, om dat het in overeenstemming is met den tot heden gevolgden regel, dat deze bebossching door dien sppciaal daartoe in het leven geroepen diensttak, ge schiedt. Dit klemt te meer bij de bebosschiDg van duiDgronden, waaraan groote technische moeilijkheden zijn ver bonden. De Minister zal met zijn ambtgenoet van Financiën in overleg treden tot af doende regeling van deze aangelegen heid. Zelfs vrouwen klagen. 114 Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen Het is een feit. dat velen op een crisispunt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zjj hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eisclien; at te vaak is zfj de ooraak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier verschijnselen alsurinaire kwalen, rugpijn waterzuchtige zwellingen, rheumatische pij nen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier- en blaasontsteking, spit, rheu- matiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1.75 per doos. 26 Zondag 14 Januari 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bevestiging kerkeraadsleden. Koog, Geen dienst. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Bevestiging van kerkeraadsleden. Oosterend, n.m. half 3 ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. J. J. Buskes Theol. cand. Utrecht. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Maar. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Purmerend, 9 Januari. 407 Runderen waaronder 260 vette koeien f 0,70 a f 1,30 p. K.G. Gelde koeien 150 a f 400 Melkkoeien 150 a f 400 12 Stieren. 39 Vette kalveren per Kg. 1,45 a f 1,65 143 Nuchtere kalveren 10,— a f 40,— 1183 Schapen 40,— a f 54,— Lammeren 0,— a f 0,— 339 Vette varkens per K.G. 0,98 af 1,03 32 Magere varkens 30,- a f 55,— Kipeieren 10,— a f 12,— Schagen, 11 Januari. Uit de Schager Crt. Vette koeien f 275 a f 490 Gelde koeien 120 a f 320 10 Kalf koeien 250 a f 425 00 Lammeren 0,a f 0, Magere varkens 0,a f 0,— 81 Vette varkens 0,92 af 1,03 103 Biggen 24,— a f 38,— Boter 2,50 a f 2,65 Kipeieren per 100 10,— a f 11,50 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 6 tot en met 12 Jan. 1923. GEBOREN Pieter Maarten, z. v. MaarteiSi Koorn en Trijntje KokCornelis Johanl nes, z. v. Dirk Cornelis Witte en Grietj»1 BarhorstAnna, d. v. Hendrik Corneliv' van der Wal en Jannetje Neeltje Spigt OVERLEDENCornelis List, 38 jaar zooiy van Jan List en Jaantje Hol. Aan onze abonnees in het buitenland herichten wy hierbij, dat de abonnemenu kostenjmet inbegrip van franceering than; f4.60 per jaar bedragen. Bij deinzendinf van abonnementsgeld gelieve men daarmedi rekening te houden. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van onzen besten vad behuwd- en grootvader, K. MANTJEjDz. betuigen wij onzen hartelijken'dank. Namens de familie D. MANTJE Kz. Hoeve Ruijsdael Texel Jan. 1923. tc - -o Zondag 14 Januari 's middags 12 uur namiddags 2 uur Om toegang tot het terrein te hebba^ moet contributie vóór Zondag 21 Januai^1 zijn betaald. IJ a\ d< 4. GKVONDEN VOORWERPEN. (G-deponeerd ten raadhuize), 2 ij'zeren paardenbitten en een ketting. op Maandag 15 Jan. a.s. 's morgens Ih uur in de Zwaan. j Namens het Bestuur J. JONK, Secretaris. Sc Dinsdag 16 Januari 's avonds 8 uur door den heer Onderwerp: Tannhauser of de zangers kamp op den Wartburg. Opera van Richard Wagner. Toegang voor NIET-Ieden 50 cents pe persoon. Personen beneden 18 jaar geen toegang, er te den Burg op Texel. op Donderdag 18 Januari 1923, 's avondf 8 uur, in hotel „de Oranjeboom" te dest Burg op Texel. A D. KEIJSER Sz., Voorzitter, i 1 P. LIEUWEN, Secretaris. Agenda)j Ingekomen stukken en belangrijke mede- deelingen. Jaarverslag. Rekening en verantwoording 1922. Verslag commissie van rekeningopnemers, Rondvraag. kunnen wij leveren in alle soorten, prijzen en kleuren, om reden wij het agentschap hebben van de grootste en meest bekende Piano- en Orgelhandelaars van Nederland. Verder kunnen wij uit voorraad leveren van f 140,— tot f250,—, gewone Gramophoons van f20,— tot f 115,- Mandoline f 10,—, Zak-Mandoline f8.-, Viool met kist en strijkstok compleet f25 Harmonica's f 10,—, 2 rijers f 13,en duurder. Pianokrukken, Pianoloopers, Toetsenloopers; Beelden van Wagner, Beethoven en Mozart.? Beleefd aanbevelend,

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2