N°. 3674, Woensdag 17 Januari 1923i 36'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week. DU klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementtpriji per S maande»'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; idvertenttëu daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. Priji der Adeertenliin\\ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN an ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. JPinun LANdEVILI A BE R O O IJ, Parkstraat, Bond of T h r a n Licht op Van Zaterdag 13 Januari tot en met Vrij dag 19 Januari. voor rijwielen 4,50 uur, voor rqtulgen 5,20 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 18 Jan. v.m. 9,32 Vrijdag 19 10,10 Zaterdag 20 10,47 Zondag 21 .11,23 Maandag 22 ,11,59 Dinsdag 23 12,17 Woensdag 24 12,54 Des namiddags Is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen fvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/- uur. Voor postwissels, kwitantien, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 vm. 11— vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 vm. 3,15 nm. van Helder: 8,45 4,15 IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ft 4-39 3,52** 5,59 4,17§ 6,41 7,20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,21§ 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11.21 12,28§ 2,44 3,11 6,16 5,52§ 8,04 8,54 10,49 11,21+ 12.59 Niet op Zon- en feestdagen T Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Maarten Reuvers te de Cocksdorp, om vergunning tot het plaatsen van een petroleummotor van 5 p k. ten behoeve van het oppompen van drinkwater voor het vee en tot het inwerking breDgen van een veevoedersDijmachine in het perceel kadastraal bekend in sectie A, No. 141. Op Vrijdag den 26 Januari 1923, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ue aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 12 Jan. 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. 6-13 Jan. Geen nieuws, goed nieuwe I Het is een oud spreekwoord en, als we zien het belangrijk nieuws, dat ook nu weer het buitenland biedt, een waar woord. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat we over ons land in den laatsten tyd weer zoo weinig in ons overzicht hebben mede te deelen. Belangrijk nieuws 1 Poincaré heeft zijn jaar en dag herhaalde bedreiging uitge voerd de bezetting van het Roergebied is een feit geworden. Een jaar geleden, toen hij Briand ten val bracht en aan het bewind kwam, etond het onderwerp al bovenaan op zijn programma. MaarLloyd George zat hem dwars en Schawzer werkte tegen en hij moest tenslotte zichzelf wel intoomen. In den laateten t(jd is de situ atie echter veranderd Mussolini steunt hem moreel en Bonar Law is niet de dreigende tegenstander als Lloyd George, maar meer de onverschillige toeschouwer. Engeland heeft Frankrijk in het Oosten te zeer noodig en dat weet Poincaré maar al te goed. Vandaar, dat men thans, ondanks een diepgaand verschil van inzicht tusschen Parijs en Londen, toch de banden van bondgenootschap en vriendschap tracht te versterken. Zoo was het oogenblik voor Poincaré dus gunstig en hij heeft niet geaarzeld, doch in één slag een eiDde gemaakt aan het systeem van toegevendheid en con cessies, zooals hij in zijn redevoering in de Kamer de jegens Duitschland gevoerde politiek heeft gekwalificeerd. Nadat de Commissie van Herstel weer met de stem van Engeland tegen en ondanks het waarschuwend betoog van den heer Bogen, den Amerikaanschen waar nemer het ingebreke biy ven van Duitsch land wat de houtleveringen betreft, had geconstateerd, heeft Poincaré bevel tot den opmarsch gegeven aan de Fransche troe pen, die reeds met slaande trom en wappe rende banieieD, met dreunenden hoefslag en geratel van zwaar geschut en pantser auto's, het bezette gebied waren binnen gerukt. i De Duifsche regeering heeeft de „Tat der Verblendung* van Frankrijk beant woord met een formeel protest niet alleen, maar ook met maatregelen. Zij heeft n.l. hare gezanten te Brussel en Parys terug geroepen en de verklaring gepubliceerd, dat nu door Frankrijk en België het vredes verdrag is geschonden, zij alle schadeloos stellingen en leveringen stop zal zetten, totdat Duitschland recht zal wedervaren. En verder heeft zij door hare gezanten by de mogendheden tegen de Fransche ge welddaden laten protesteeren. Voorts vaardigde zij een proclamatie uit voor het Duitsche volk. Daarin wordt o m. gezegd, dat wat lang werd voorzien, toch nog on verwacht is geschied. Met een goedge- richte slag heeft de Fransche vuist den Duitscben levensader getroffen, maar als de Fransche regeering meent, dat zj) door veinietigiag van het Duitsche arbeidtcen- trum zichzelf meent te kurnen helpen, dan zal ze bitter ontgoocheld worden. Het is de overtuiging der Duitsche regeering, dat de toeleg van Frankryk mislukken zal. Duitsohland ontbreekt het aan de macht om de daad der verblinding met eigen krachten te keeren. Wat gedaan kon worden is gedaan, om het onheil te voorkomen en het streven der regeering zal thans zijn, het zooveel mogelfjk te verzachten. In het manifest wordt dan verder de bevolking opgeroepen, een ijzeren zelfbebeersching te toonen. Een zware tijd is aangebroken en allen moeten elkander de hand reiken en het hart sterk maken. Verdér W6rd de dag van Zondag aange wezen als een dag van nationale rouw. o—o—o Wat zal er nu verder gebeuren Poincaré geeft in de Fransche Kamer verklaard, dat hfj bereid blijft met Duitsch land te praten over de vergoedingskwestie en dat bfj zelfs gaarne zyn medewerking zal verleenen, indien Duitschland een internationale leening zal willen sluiten, die voor de rogeling van bet vraagstuk noodig zal zjjn. Als Duitschland echter de Franschen tegenwerkt in het Roerge bied zal het gevolg daarvan zijn, verlen ging van de bezetting. Frankryk wil zyn recht hout, kolen en geld. De Kamer heeft, met uitzondering van de socialisten en communisten, de verklaring van Poin caré geestdriftig toegejuicht en vervolgens met een overweldigende meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Poincaré kan dus doorgaan. De Duitsche regeering heeft verklaard, dat zij zoolang de bezetting duurt, Fran krijk niet te woord wil staan en ook met de commissie van Herstel niets te maken wil hebben. Volgt ze die gedragsiyn dan zullen nieuwe moeilijkbeden niet uitblijven. De commissie van Herstel heeft besloten den termyn van betaling, welke 15 Januari eindigde, te verlengen tot 30 Januari, blijk baar om de Duitsche regeering nog eens kans te geven Frankryks eiscben tegemoet te komen. Doet ze dat niet, dan moet nog worden verwacht, dat Poincaré, die nog andere dwangmiddelen heeft, zal over gaan tot het nemen van de z.g. productieve panden, bestaande in het in bezit nemen van de douane-ontvangsten in het Rijnland en het Roergebied, heffiag van een per centage op den uitvoer en in beslagneming van de kolenbelasting. Te Londen heerscht de opvatting, dat Poincaré nu hy getoond heeft, dat het hem ernst is, zal trachten de onderhandelingen met Duitsthland over de kwestie van her stel te heropenen, in de hoop, dat zyn krachtig optreden de Duitsche regeering tot rede zal hebben gebracht. Maar als de Duitsche regeeriDg zich houdt aan haar plan, om alle connecties met Fran kryk verbroken te beschouwen, zoolang niet het Roergebied weer is ontruimd, wat dan Zal dan „de politiek van hebzucht der Fransche heerschers", zooals de Duit sche regeering het optreden van Frankryk kwalificeert, schipbreuk ïyden Of zal alles nog een krasser optreden tengevolge hebben Er zyn veel meer vragen te stellen, waarop alleen de toekomst het antwoord zal kunnen g6ven. Vast staat echter, dat de moeilijkheden in Duitschland zeer groot zullen worden. De toestand is uiterst inge wikkeld en vol gevaren. Ook politieke gevaren voor Duitschland, waar de bittere gemoedsstemming wel eens tot onbekookte dalen zou kunnen verleiden. o-o o Geen vrouw 'onder zestig behoefd rimpels of vervallen huid le hebben. LIFEBUOY houdt de huid jong; Zuivere Ongebleekte palmolie geeft LIFEBUOY .de ROODE kleur -a Het behoeft wel geen betoog, dat de bui tengewone ernstige gebeurtenissen, waar van we hierboven uitvoerig melding maak ten. De andere buitenlandsohe aangelegen beden, ver naar den achtergrond hebben gedrongen. Dat is ook het geval met de conferentie te Laussanne, waar men nu al meer dan e6n week lang bezig is ge weest aan de redactie van een nieuw vredestraotaat, dat aan de Turken zal wor den voorgelegd. Om dezelfde bovengenoemde reden ia ook aan bet feit, dat Lithausche gewa pende benden begonnen zijn de grenzen van hun land wat ruimer te maken, ten koste van Duitschland en Polen, tot nog toe weinig aandacht geschonken. En tevens is daardoor haast onopgemerkt voorbijge gaan, het plotseling verscheiden van ex- koning Konstantijn van Griekenland. Als een balling is Konstantijn te Palermo aan een beroerte gestorven, juist toen by ge reed etond, met zijn familie naar Florence te vertrekken, waar hy zich wilde vestigen. TEXEL, 16 Januari 1928. Oudeschild, 13 Jan. Het ziekenfonds alhier hield heden hare algemeene vergadering in het café van den heer Dogger. De heer T. Dogger opende de vergadering met een woord van welkom, en drukte er zijne verwon dering over uit, dat het aantal aanwe zigen zoo klein was, daar de agenda nogal een gewichtig punt behelsde. De notulen der vorige algemeene vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester. De ontvangsten over het afgeloopen jaar en saldo vorig jaar bedroegen f 164U,93, de uitgaven f 1523.24, alzoo een voordee- lig saldo van f 117.69. De bezittingen van het fonds waren op 31 Dec. 1922 f 681.99. De boeken en bescheiden waren nagezien en bij monde van den heer D. F. Krijnen voor in orde bevonden verklaard. Nu volgde verkiezing van een commissaris, voor deze functie werd gekozen den heer F. Krijnen Dzn. welke zijne benoeming aannam. Over het voor stel van den heer A. Blom tot intrekking der uitkeering bij ziekte, werd druk gediscusseerd, doch werd na gehouden stemming met groote meerderheid ver worpen. De rondvraag niets bijzonders opleverende, werd de vergadering met dank voor de aangename besprekingen en de beste wenschen voor het fonds door den voorzitter gesloten. TEXELSGHE COURANT, —0—0—0 OE LEVER'S ZEEP M» VL AARDIMGE-M Fabrikanten van Lux etlTwink

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1