Openbare Vergaderin tremens?d Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Rederijkerskamer Uitspanning door InspanD Na afloop bal. N. C. G. 0. V., Afd. den finr Lichtbeeld enavon in het gebonw „Eben Haezer Gezondheids-Commissi bij inschrijving te verkoopen de doode goedgekeurde paarden, Predikbeurten UITVOERING „Vrouwenlist", Vergadering Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken, afdeeling den Burg. Oudeschild17 Jan Het plaatselijk nut „Neptunus" hield heden hare eerste bijeenkomst in de Zeven Provinciën in 1923 met als spre ker de heer Weersma van de Waal. Te ruim half acht opende de voorz de vergadering met een hartelijk woord van welkom, doch in het bijzonder aan den heer Weersma, die zich geheel belange loos beschikbaar had gesteld om voor Neptunus op te treden. De heer Weersma begon met een kleine inleiding, waarna spr. als eerste nummer, van zijn welverzorgd pro gramma gaf„Kleine Dienst" (een dra matische schets), met ademlooze stilte werd hiernaar geluisterd en menige traan werd weggepinkt. Het verdere van het programma was luim. Vooral het laatste nummer van het programma „Hot proef- nemen met een vliegmachine", werd onbedaarlijk om gelachen. Tevens werden nog door spr. op verdienstelijke wijze een tweetal liederen gezongen, waarvoor met luid applaus werd beloond Ook werden door Mej. J. N Koopman een vijftal aardige zangnummei tjes, goed gezongen, op de piano begeleid door mej. J. W- Dros Terwijl in de pauze muziek gegeven werd door Mej A. Visman. Zeer zeker, was de voorz., de tolk van allen, toen hij den heer Weersma en allen die hadden meegewerkt, om dezen avond zoo goed te doen slagen, harte- lijken dank bracht, en den heer Weersma niet een vaarwel maar een tot weerziens toeriep. Vroeg voorjaar. Door het zachte weer ontwaakt de geheele natuur. De weiden staan groen, als ware het reeds ver in 't voorjaar. Heesters en struiken vertoonen reeds half geopende knoppen, doch ook de vraatzuchtige rupsen schijnen bun win- terslaapje te hebben bekort en enkele vergasten zich reeds aan het jeugdige groen. Het schijnt geen winter meer te wor den. In de Zonstraat te Utrecht was een melkhandelaar bezig zjjn vrachtauto schoon te maken. In een onbewaakt oogenbiik klom een 3 jarig zoontje van den eigenaar op de auto, haalde bet stuurrad over, zoodat de auto in bewe ging kwam en voor dat de melkhande laar iets verhinderen kon, reed de vracht auto te water met kind en al. Het knaapje was spoedig uit den Minstroom gered, maar met de auto was het slim mer gesteld Deze lag zoo in den modder vastgewerkt, dat 20 man er aan te pas moesten komen, om de zware machine weer op den kant te brengen. De driejarige schuldige ging eerst over de knie en daarna onder de wol. U.D. Tegen het handelsregister. Te Deventer wil men een comité op ricbteD, om aan te sturen op aanschaf fing of grondige herziening van het Han delsregister, dat men in zijn huidigen vorm te kostbaar en te weinig doeltref fend licht. De bekende Belgische luchtvaarder Ernst Demuyter, die reeds tweemaal den Gordon-Bennet-beker heeft gewonnen en ook dit jaar weer zal meedingen, deed 5 Januari een proeftocht, die hem boven ons land voerde. Het Belgische blad Derniöre Heure deelt mede dat de ballonvaarder om 2 uur 's morgehs van den Koekelberg te Brussel vertrok. De wind dreef den ballon naar het Noorden. Tegen halfacht geraakte hij in de wolken en den mist. Op goed geluk verder drijvende, werd een uur later de Maas zichtbaar en om 9 uur was men boven de Waal Vervolgens stuurde de ballon via Doorn naar de Zuiderzee en hij daalde tenslotte om kwart over 4 te Twijzel (Friesland) nabij de spoorlijn Leeuwarden Groningen. De bedoeling van den luchtvaarder was te trachten Scandinavië te bereiken, hij moest zich echter met Friesland tevre den stellen. Goed verstaan s.v.p. Een beroemde zanger maakte eens een auto-ongeluk mede. Een dagblad, dat mc-lding maakte van het gebeurde voegde er aan t09, dat de zaDger den avond na bet gebeurde gelukkig weer in vier stukken had kunnen optreden. Wintertijd. Zondag 21 Januari 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer Oudeschild, n.m. half 3 ds. Schellenb Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooi Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenb GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. half 3 Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. ADVERTENTIES GEBORENJAN HENRI, zoon van W. RIJK. A. RIJ K-de Po| Den Burg, 19 Januari 1923. DEN BURG TEXEL. op Zaterdag 20 Januari, des avon uur precies in Hotel Texel. Opgevoerd zal worden klucht in 4 bedrijven, door Rudolf Kneisel^ Toegankelijk voor donateurs met h dames, meerdere dames 75 cent per soon. Donateurskaarten zijn verkrijgbaar ANNA FLENS en COR PISART. Plaatsbespreken op den dag der uit ring van 12 tot 1 uur h 10 een) per pi Loting precies 12 uur. Kinderen beneden 16 jaar beslist toegang. Het Bestuur, op Woensdag 24 Januari a. s., 's avi om 8 uur. Om 5 uur Kindervoorstelling. Entree kinderen 10 cent. 's Avonds 25 Kaarten verkrijgbaar vanaf Maani morgen bij C. Huisman, Weverstraai H. S. Overduijn, Warmoesstraat. Het Bestrn gezeteld te Schagen. op Woensdag 24 Januari 192 des namiddags te 31/» uur, in het Raadhuis te Schagen, ter behandeling en vaststelling van jaarverslag 1922. De Voorzitter, J. HELDER. De Secretaris, C. VISSER Ai van Deelhebbers in de Onder Paardenverz, ..Draagt Eikanden Lasten te Eijerland, op Donderdag 25 Januari e.k. 's more om 10 uur bij K. List. Agenda 1. Opening. 2. Notulen en Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen van het Bestuur. 4. Verkiezing van twee bestuursled aftr zijn de H.H. C. J. Geense en G. Lel beiden herkiesbaar. 5. Verslag van de commissie tot naz. der rekening en verantwoording de adm. 6. Verkoop doode paarden in 1923. 7. Rondvraag en sluiting. Namens het Bestuur C. STOEPKER adm. Het Bestuur van de Onderlinge Paarde verzekering „Draagt Eikanders Lasten Eijerland wenscht bezet. Onder ademlooze stilte is de voordracht gevolgd en het „tot weerziens" doordevoorz. de heer Alt aan het slot toegeroepen werd door de aanwezigen met een spontaan applaus onder streept. De heer Alt ving zijn voordracht aan met een inleiding over de componist Richard Wagner, die een baanbreker is geweest voor meerdere vrijheid in de kunstwereld en tot zijn 55ste levensjaar een harde strijd heeft moeten voeien tegen conventie en vooroordeel. Zijn „die mels- ter-singer von Nurnberg" in 1868 uitgekomen bezorgde hem de overwinning en legde de criticasters voor goed het zwijgen op. Met tal van mooie lichtbeelden werd, zoowel de inleiding als de opera verduidelijkt, terwijl sommige fragmenten muziek uit de opera door de heer Alt op de piano werden weerge geven. Het was een heerlijke avond. Reeds meerdere malen werden te den Burg cursussen gehouden in naaien van onder- en bovengoed en steeds met succes. Waarjweer gelegenheid is tot aangifte (zie de advertentie in dit blad), wekken wij velen op, hier gebruik van te maken. V. I. O. D. Vier en veertig personen vormden Donderdag avond de algemeene vergadering, een aantal, lang niet gering te noemen, in vergelijking tot zoo menig andere vergadering. De vooizitter de heer D. Keijser Sz., roept in zijn openings woord hen het welkom toe. Notulen van de beide algemeene vergaderingen vorig jaar gehouden, werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Hierna doet de voorz. mededeeling dat bij het bestuur één candidatenlijst is ingeleverd en wel voor de aftredende commissaris W. v. Heer- waarden, die zoodoende bij enkele candidaat- stelling is gekozen. De benoemde dankt voor het vertrouwen wederom in hem gesteld en verklaart de benoeming aan te nemen en te hopen in de komende vier jaren weer in het belang der vereeniging te kunnen werkzaam zijn. De voorz. complimenteert de heer van Heerwaarden, die hij als belangstellend be stuurslid graag weer aan de bestuurstafel terug ziet. Van de Koninklijke bewilliging op de statuten, weer voor 30 jaar verleend, en die het bestuur als een blijde verrassing op 1 Januari heeft bereikt, doet de voorz. mededee ling en brengt dank aan de secretaris en aan commissaris Lap, voor de vele moeiten zich te dier zake getroost. Als een tweede verras sing deelt de voorz. mede, dat het wiskundig onderzoek, dat telkens om de 5 jaar wordt ingesteld, heeft bewezen, dat onze vereeniging op goede fundamenten is gebouwd en zonder gevaar tot hoogere uitkeerlng kan worden be sloten, zonder dat de premie behoeft te worden veihoogd of de 3 maanden vrijstelling van contributiebetaling opgeofferd. De wiskundige adviseur, Dr. Keesom, adviseert, zegt de voorz. de uitkeeringen met een zesde gedeelte te ver- hoogen, de uitkeering van f 30,— wordt dan f 35,—, die van f 50.— wordt f 58,— en van f 75,wordt f 87,50. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de verhooging on middellijk te doen ingaan, d.i. dan Vrijdag 19 Januari. Op verzoek van de voorz. brengt de secre taris, de heer P. Lieuwen, verslag uit over het jaar 1922. Vóór spr. daartoe echter overgaat, meent hij een woord van dank te moeten richten tot de vergadering voor de attentie, hem van alle zijden bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als secretaris der vereeniging betoond; met groote ingenomen heid toont spr. het gouden horloge met in scriptie hem namens de vereeniging toen aan geboden en spreekt de wensch uit, dat't hem gegeven mag zijn nog jaren, onder dezelfde onderlinge samenwerking van bestuursleden, werkzaam te mogen zijn voor de thans zoo bloeiende vereeniging. In het verslag daarop door de secretaris yoorgelezen, wordt melding gemaakt van de gebleken bloei der vereeniging, die geen enkel verkeerd plekje heeft vertoond bij het wiskun dig onderzoek. Verder ontleenen wij aan het verslag, dat elf huishoudelijke vergaderingen, een jaarvergadering en een buitengewone ver gadering hebben plaats gehad. Dat de bode N. Maat op zijn verzoek eervol ontslag is ver- leene en dat in zijn plaats uit 15 sollicitanten tot bode is benoemd C. Buijsman. Die keuze is een goede gebleken te zijn, de nieuw-be- noemde bode heeft zijn ijver getoond in het winnen van nieuwe leden. Hebben wij de secretaris goed verstaan, dan was de aanwinst van leden sedert 1905 zoo groot niet als in het afgeloopen jaar. Gebleken is dus ook, dat er nog terrein te over is voor de vereeniging om zich uit te breiden. Door overlijden ontvielen aan de vereeniging 21 leden, 2 door bedanken. 129 nieuwe leden werden aangenomen, zoodat het ledental steeg van 2405 tot 2511. De laatste afgegeven polis droeg het nummer 3339, zoodat tijdens het bestaan der vereeniging 828 leden door vertrek, overlijden en royement zijn afgevoerd van de ledenlijst. Hartelijke bewoordingen wijdt de secretaris aan de nagedachtenis van de oud-commissaris N. Huisman. Na te hebben medegedeeld dat de penning meester, de heer F. van Heerwaarden in de laatste bestuursvergadering is herkozen, eindigt spr. met een „Voorwaarts", het beginsel getrouw „Vooruitgang is ons doel". De voorz. brengt de secretaris dank voor zijn keurig verslag en geeft het woord aan de penningmeester, die ons een relaas van cijfers geeft, dat hierop neerkomt, dat het afgeloopen jaar een batig saldo gaf van f 1765,53. Aan contributie werd ontvangen f2722,171/, aan rente f2953.—. Namens de commissie met het nazien der rekening belast, rapporteert als oudste, de heer C. Koopman, dat de rekening is nagezien en in volmaakte orde bevonden en adviseert tot goed keuring, waartoe wordt besloten. Als mede-iid van bovengenoemde commissie merkt de heer H. J. Reij op, dat het zijn aan dacht heeft getrokken, dat een bedrag van 17000,— nominaal, staatsleening, tot het volle bedrag op de lijst der bezittingen voorkomt, terwijl ze op het oogenbiik in de beursnoteering zoo ongeveer voor 86 pCt. staan vermeld. Spr, meent dat het eindcijfer zoodoende niet zuiver is. De voorz. geeft het toe en neemt het voorstel van de heer Reij, om te beginnen volgend jaar, jaarlijks een balans te maken, over. Na een pauze, waarin de aanwezigen een goede sigaar wordt aangeboden, komen ter tafel een voorstel van het lid A. de Wijn, om een klasse-systeem in te voeren en een van het lid G. Scheenmaker om de verhooging van uitkeering dot minstens f 100,— op te voeren. De beide voorstellen vinden geen steun bij ver gadering of bestuur en komen dus niet in behandeling, Op verzoek van de secretaris, vestigen wij er de aandacht op, dat ieder, die zich met recht op een uitkeering bij overlijden tot het bestuur wendt, de polis van het overleden lid dient mee te brengen niet alleen, doch zich ook ten gemeentehuize van een verklaring van overlijden dient te voorzien. Er wordt nog wat gezellig van gedachten gewisseld, waarbij de heer G. Schoenmaker op verhooging blijft aandringen, de heer H. J. Reij een aanbrengpremie voor de bode ter sprake brengt en te kennen geeft, meerdere belegging in Staatsfondsen hem niet geraden voorkomt. De secretaris merkt naar aanleiding van een en ander op, dat zuinigheid geboden blijft, omdat het aantal leden, dat slechts 2 eents contributie betaalt, zoo langzamerhand de meer derheid vormen. Bij het onderzoek in 1918 waren het 1113 tot een leeftijd van 35 jaar, thans 1329 tot 41 jaar, die 2 cents min V, cent bodegeld/ is 1 l/a cent per week in brengen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Winterkoren, wacht nu in de schuren Op het dorschen, vracht na vracht Doch de arme visschers in den winter, Wacht zoo vaak een bange nacht, Als zijn scheepje-dobbert op de golven, En des zeemans oog verblindt; Onder spattend schuim zoo vaak bedolven. Dat zijn oog geen kustlicht vindt. Winternachtenmet of zonder koning, Die de wat'ren ijst of niet; Winterstormen voor de arme drommels, Och breng gij hen geen verdriet. Ja gij keert ook soms hen nog ten goede, 't Is niet altijd sneeuw in 't rond Daar zoo vele arme oude lieden, Vreezen d' winter morgenstond. Winteravond 1 voor de meer bedeelden I Schenk hun spel, en ook genot; Licht dat door die weelde wordt gegeven, Balsem, in 't bedroefde lot. Als dan 't aardrijk koud, ja koud mag slapen Dan, o mensch I is 't uwen taak 1 IJv'rig steunend Uwen naasten, roepend 't Aardrijk slaapt, gij mensch 1 ontwaak I IJmuiden, 19 Jan. 1923. Chr. C. VISMAN. Noodseinen. 115 Geen wonder, dat Moeder bjj tijden prik kelbaar wordtHaar tobberig werk bin nenshuis, wasBchen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtigPrikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn urinekwaleD, zenuwachtigheid, en duize lingen zijn seinen van nierverzwakking, Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is't tyd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel; het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pjjn lijke verschijnselen van nier- en blaaskwa- len ols nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. 27 Purmerend, 16 Januari. 422 Runderen waaronder: 240 vette koeien f 0,70 af 1,30 p. K.G. ,7~ Gelde koeien 175 a f 250 Melkkoeien 250 a f 450 10 Stieren. 36 Vette kalveren per Kg. 1,40 a f 1,60 156 Nuchtere kalveren 10,— a f 40,— 818 Schapen 40,— a f 56,— Lammeren 0,— a f 0,— 333 Vette varkens per K.G. 0,94 a f 0,98 52 Magere varkens 30,- a f 56,— Kipeieren 9,50 a f 10,50 Schagen, 18 Januari. Uit de Schager Crt. 64 Vette koeien f 275 a f 600 11 Gelde koeien 155 a f 340 Kalfkoeien 0— a f 0— 00 Lammeren 0,— a f 0, 26 Magere varkens 40,a f 65, 67 Vette varkens 0,88 a f 0,96 139 Biggen 22 a f 35,— Boter 2,55 a f 2,70 Kipeieren per 100 9,— a f 10,— vanaf 2-jarigen leeftijd van 1 Februari 1923 tot 1 Februari 1921 Biljetten op zegel van 50 cent in leveren voor 25 Januari e. k. bij ondc geteekende, die tevens inlichtingen verstrel Namens het Bestuur, C. STOEPKER, Adm.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2