a Predikbeurten Marktberichten. R En dan zegt spr., dat ze is gekomen, om de plaats te vervullenj van mevr. Bakker-Nort, die thans in het buitenland vertoeft en daardoor verhinderd hierop te treden. Spr. acbt bet plicht van alle vrouwen, om zich met de huishouding van staat, provincie en gemeente te be moeien, met het kiesrecht is de vrouw die plicht opgelegd. Het gaat niet op, vervolgt spr. te zeggen, het zal zonder mij ook wel draaien, met dat te zeggen schiet ge in Uwe plichten als moeder en als staatsburgeres te kort. De plicht van de vrouw is niet alleen te voeden, maar ook op te voeden. Zal het goed gaan in de groote maatschappij, zoo goed als in het gezin, dan moeten vrouwen en mannen samenwerken. Kiesrecht is niet doel geweest, maar middel, elke wet raakt ook de vrouw. Spr. acht het niet noodig dat in de regeeringslicbamen evenveel viouwen als mannen zitting hebben, maar wel dat zij in al die lichamen vertegenwoordigd zullen zijn. Aan de algemeene zaak behooren zich geen vrouwen te wijden, die nog kleine kin deren hebben en spr. acht het ook noodig, dat de vrouw die zich aan de politiek wijdt, dat doet met instemming van haar man. Spr. roept de vrouwen op kleur te bekennen, zich te scharen aan de zijde der vrijzinnig democraten, die altijd ge vochten hebben tegen het opdrijven der oorlogslasten en voor gelijke ontwikke lingskansen voor kindereu uit alle krin gen der maatschappij. Spr. wjjst op de veranderde omstandigheden in de maat- scnappij, de vele vrouwen die zelf haar brood verdienen. Een harmonische samen werking van man en vrouw acbt spr. beslist noodig. U zult mij niet hooren zeggen, vervolgt spr., dat de vrouwen een betere kijk op de dingen hebben, zij hebben er een andere kijk op. Over bare driejarige werkzaamheid als statenlid, zegt mevr. Aukes-Timmer dat dié tjja te kort is om een oordeel te vellen. Slechts een enkel feit, zou spr. kunnen noemen, maar de invloed van de medezeggingschap der vrouw is niet altijd precies in daden aan te wijzen. De vrouw moet nog veel leeren in de zaken, van polderwerken heeft ze geen verstand, maar de provincie heeft ook bare pro vinciale ziekenhuizen, bemoeit zich met ziekenverpleging, woningbouw en kinder herstellingsoorden en het was voor de bleekneusjes, de voorbestemden voor tbc, dat mevr. Aukes-Timmer nuttig werk deed in de staten Op haar advies werden de kinderkoloniehuizen in de gelegenheid gesteld ook in de winter aan hunne be stemming te beantwoorden en spr. doet voorlezing van een schrijven waaruit blfjkt, dat tal van Noord-Hollandsche kinderen daarvan mochten profiteeren. Over de bevoegdheden en de inrichting van de colleges Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten geeft spr. allerlei ten beste en hoe door de invloed der Vrijz. Dem., inzonderheid door de werk zaamheid van de heer D. Kooiman, de begrooting der provincie één millioen werd teruggebracht. Met klem wekt spr. tot aansluiting bij de Vrijz. Dem. Bond Over de huwelijkswetgeving geelt mevr. Aukes-Timmer tenslotte nog een en ander ten beste. De Nederlandsche huwelijkswetgeving zegt spr. is een schande voor de natie. De meeste vrouwen weten niet, hoe treurig het met haar gesteld zou zijn, wanneer ze door hare mannen werden behandeld, overeenkomstig de rechten, de man bij de Nederlandsche huwelijkswetgeving tcegekend. Sluit U aan roept spreekster de vrou- wen toe. Wie niet is aangesloten, mist de volle uitoefening van ha ir recht. Krachtige samenwerking is noolig, om de bestaande ongelijkheid uit de weg te 1 uiraen. Na een korte pauze wordt het woord verleend aan de heer Mr. P. J. Oud, die aanvangt met er aan te herinneren, dat het ongeveer een jaar geleden is dat ook door hem bier in ditzelfde lokaal is op getreden en dan memoreert wat sedert op politiek terrein is gebeurt. In de breede bespreekt Mr. Oud de Vrijheidsbond, die het vereenigingspunt van alle Vrijzinnigen meende te zullen zijn en de Vrijz. Dem. zoo kwalijk heeft genomen, dat die voor bet telkens her haald verzoek om aan te sluiten hebben bedankt, omdat ze overtuigd waren, dat practische politiek niet mogelijk was met de conservatieve elementen der overige vrijzinnigen. De Vrijheidsbond groeide in die dagen, volgens de krantenberichten door de leiders gelanceerd, alle andere partijen boven het hoofd en telde ten slotte 50,000 leden. Die groote partij verloor in de verkiezingen het grootste aan tal zetels, terwijl de Vrijz. Dem. partij, die een totaal verdwijnen van de aardbodem was toegezegd, niettegenstaande een strijd, die ze nog in eigen boezem had uit te vechten, haar aantal zetels kon hand haven, iets waarop geen andere der linkscbe partijen zich kon beroemen. Ook de houding van de Vrijheidsbond bij de verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer werd door spr. belicht en gegispt. De huidige regeering moest verder menig veertje laten, de huidige regeering, die in elk opzicht te kort schiet het even wicht te herstellen in 's lands financiën en allerlei bekokstoofd in politieke onder onsjes. Op het noodzakelijke van openbaar heid in de publieke zaak, zooals die steeds van vrijz. dem. zijde is voorgestaan wijst spr die eindigt met een opwekking om bij de a. s. Statenverkiezingen de vrijz dem. candidaten te steunen. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt door een drietal aanwezi gen gebruik gemaakt, de vragen worden mede ten genoege van de vragers be antwoord. Met dank aan sprekers en hoorders sluit de heer Epe de vergadering, na afloop waarvan, naar wij vernemen, nog verschillende personen zich voor het lid maatschap der kiesvereeniging hebben aangemeld. Witte Kruis. Gift van N. N., de Koog f 2,50. Wijkverpleging. Gift van N. N., de Koog f2.50. B. Oosterend f 5 J. Z. Koog f5 Wed. K. Burg f 5; Wed. E. Oosterend f 10; M. Oosterend f 2,50. Lezing Dijt. Voor het onderwerp door de heer Dijt te behandelen, bleek ook buiten de kring der gewone bezoekers van de „Landbouw" ver gaderingen nog al eenige belangstelling te bestaan Het achterzaaltje van hotel de Lindeboom was Maandagavond aardig bezet en de spreker had een aandachtig gehoor. De voorzitter der afd. Texel van de H. M. v. Landbouw, de heer Keesom opende met een kort woord. Vrijwel onmogelijk is het, ving de heer Djjt aan, een onderwerp als „Wetenschap pelijke teelt" binnen beperkte tijd te be handelen. Daaraan zit zooveel vast, dat spr. het goed heeft gedacht te beginnen met een en ander te vertellen van de wetenschappelijke onderzoekingen betref fende erfeljjksheidleeren voortplanting van dieren en planten, om dan, na een korte pauze, meer speciaal te spreken, over de wetenschappelijke teelt van aardappelen, zooals die ook door spr. wordt toegepast. Het begrip wetenschappelijke teelt meent spr. het best te kunnen toelichten met te verklaren, dat het bedoelt een teelt, niet maar in de blinde of zonder eenige ljjn, maar een teelt waarby rekening wordt ge houden en voordeel gedaan, met hetgeen omtrent erfelijkheidsleer, ziekten in gewas sen e. d. door wetenschappelijke onder zoekingen is komen vast te staan. Spr. geeft dan in korte trekken een en ander weer van de wetten der erfelijkheid van Mendel. Het is komen vast te staan, dat sommige eigenschappen overheerschend erfelijk zijn, b v. grauw bij muizen bij een kruising van grauwe en witte muizen, zoodat er bij een voortgezette teelt slechts 25 pCt. witte nakomelingen zullen zyn, tegen 75 pCt. grauwe. Dezelfde ervaringen heeft men ook opgedaan bij kruising van planten, byv. hooge groene en lage gele erwten, maar het slot is dan ook geweest, dat de erfelijkheidsleer niet heeft gegeven, wat die scheen te beloven, teveel factoren spelen bij de erfelijkheid een rol. Ik zal dan ook de vergadering verder meer bezighouden met de wetenschappe lijke teelt van aardappelen, die met erfelijk heidsleer niet heeft te maken, maar in het bijzonder met de plantenziekten. Aan het einde van de vergadering zal, zegt spr., gelegenheid bestaan vragen te stellen op allerlei gebied, in het bizonder zal spr. echter prijs stellen op vragen in ver band met de erfelijkheidsleer. Aardappelen, zegt spr., zijn een merk waardig gewas, dat zich van andere gewas sen onderscheidt door zijn ongeslachtelijke voortplanting. Wanneer eenmaal door zaad een goede kwaliteit is geteeld, gaat de verdere voortteling langs ongeslachte lijke weg. De aardappel is slechts een verdikte stengel van de plant. Feitelijk, zegt bpr., is de aardappelplant van 1922 een voortzetting van die van 1921. De aardappel heeft met verschillende plantenziekten te kampen, die de oogst opbrengsten ten zeerste benadeelen. Spr. noemt in de eerste plaats de bladrolziekte, die door zijn optreden de aardappeloogst soms tot een vierde van de gewone op brengst terugziet. Moge de parasiet nog niet zijn ontdekt, spr deelt mede dat is komen vast te staan, dat de besmetting van de eene plant op de andere wordt over gebracht, entingsproeven hebben dat vooral bewezen. Hoe dichter planten bij elkaar staan hoe grooter is het gevaar. Proeven hebben aangetoond, dat ook de bladluizen in deze de rol van overbrenger der ziekte vervallen. Het z g. topbont, de mozaikziekte, waarbij de bladeren der plant er eenigszins gekar teld en vlekachtig uitzien, wordt op dezelfde wijze overgebracht als de bladrolziekte. Ook deze ziekte heeft een zeer nadeelige invloed op de opbrengst. Reeds jaren hebben de aardappelverbou wers een zekere voorliefde aan de dag gelegd voor poters uit bepaalde streken. Aanvankelijk meende men dat de grond soort daarby een rol speelde, doch later bleek, dat het hier de kleigrond was, die het beste pootgoed gaf, elders de zandgrond. Dat gaf de onderzoekingen een andere richting en prof. Quanjer meent thans de oplossing te hebben gevonden en neemt aan dat de temperatuur een groote rol speelt, omdat het beste pootgoed komt .uit de streken, waar men de koudste zomers heeft. Meende men vroeger, dat de opbrengst der aardappelen na enkele jaren achter uitging, omdat de plant degenereerde, spr. gelooft dat die achteruitgang alleen aan de optredende plantenziekte te wijten is. Tegen de bladrolziekte en topbont of beter de mozaikziekte, bestaan geen directe middelen zegt spr. Maar indirect zijn die ziekten te bestrijden, door van gezonde planten buiten besmetting pootgoed te telen Daarop is het bedrijf van spr. ingesteld en dan vertelt spr. daarover in bizonderheden. Van het optreden van de wratziekte, thans nog in hoofdzaak alleen in de Veenkoloniën, ver telt spr. en hij waarschuwt met klem voor die ziekte, waartegen nog geen enkel middel heeft mogen baten en die geheele streken ongeschikt voor aardappelcultuur dreigt te maken. Wilt gij Texel daarvoor bewaren, eindigt spr. betrek dan toch vooral geen pootgoed uit de Veenkoloniën. Door verschillende personen worden ten slotte nog vragen gesteld. De heer Dijt deelt in antwoord daarop mede; le dat een natte herfst niet alleen de gewone aardappelziekte, het z g. „rot" bevordert, doch ook de door spr. behandelde ziekten omdat de bladluis in de herfst het meest optreedt2e dat de bodem door de blad rolziekte niet wordt besmet, doch dat alleen gevaar bestaat, dat aardappelen die in de grond bleven zitten, de volgende teelt besmetten. Wanneer een der aanwezigen mededeelt, dat men verzekert, dat van een kruising van een roodbonte stier en rood bonte koe een zwartbont kalf in Zuid- Holland zou zijn geboren en een soortgelijk geval uit de schapenwereld, dan zegt de heer Dyt de waarheid ten zeerste in twijfel te trekken. Spr. breekt een lans voor de Mendel- theorie, omdat ze ons geleerd heeft doel bewust te telen. Over de vraag of klein of groot pootgoed zal worden gebruikt, geeft de heer Dijt te kennen, dat het z.i. meer economisch is, een vierde deel van een groote aardappel te poten, dan de geheele knol. Betreffende lakscburft deelt spr. mee, dat die is te onderkennen als lak- of modderspatten op de aardappel en dat die ziekte is te bestrij den door het pootgoed onder te dompelen in een sublimaatoplossing. Met dank aan spreker en hoorders sluit de voorz. daarna de vergadering. Korf balwedstrijd. Texel H.K.C. 3. 0—4. Texel ontving Zondag reeds vroegtijdig den zwaarsten tegenstander in de N.H.K.B.-compe- titie en moest het onderspit delven. Onder leiding van den heer Kwast wordt begonnen en het blijkt al spoedig, dat HKC de meerdere is, vooral wat spelkennis en speltechniek be treft. Door Texel wordt nogal eens tegen de regels van het spel gezondigd. HKC is ge regeld in de meerderheid en weet door vlug, doortastend spel te winnen. Dit had anders kunnen zijn, wanneer door de Texelsche dames en heeren serieus en goed geoefend werd. Vooral Woensdags- en Zaterdagsmiddags in actie en dan met ernst, hoor luidjesl Voetbal. Texel I—Helder III. 1—1. Texel 1 speelde Zondag de laatste wedstrijd voor de competitie en kon het slechts tot een gelijk spel brengen. Voor de rust weet van Wamel Texel de leiding te bezorgen. Na de rust brengt de roodbroek bij H. met een prachtig schot de gelijkmaker. De H.links back maakt (duidelijk zichtbaar) in het be ruchte gebied hands, doch de scheidsrechter kent de toekomende penalty niet toe, waartegen Texel protesteerde. Beide partijen weten het net niet meer te vinden, waardoor de wedstrijd in gelijk spel eindigden, waardoor H. meer kreeg dan haar toekwam, daar Texel steeds in de meerderheid was. Helder 5—Texel II. 21. Klaas en de stoeie mannen kwamen voor het eerst met een nederlaag van Helder terug. De scheidsrechter nam er zeer eigenaardige beslissingen. Texel heeft dan ook tegen deze wedstrijd protest aangeteekend, zoodat het Bondsbestuur de zaak wel verder zal uitpluizen. Texel III—C.V.V. II. 6—0. Hulde voor de babies, die de Cocksdorper reuzen met een goede jas naar de andere zijde van het eiland terug stuurden. C. speelt te veel in elkaar en op eene hel ft. Open en af wisselend spel is alle'en productief, heeren. Texel 111 heeft zich nog hi;t best gehouden en de eer van Texel gered. Het was anders voor de Sportvereeniging een slechte dag, maar eventjes 3 kampioen kansen te verspelen op een dag, dat wil wj zeggen I drc ne Kinderzang: Ook voor de ziekenauto, en vooral voor djn ziekenauto, zal een goede bate te boeken zijc Zaterdagavond was de groote zaal van hote Texel weer geheel uitverkocht, voor de derd uitvoering van „Kinderzang", die ook nu ui|)e stekend slaagde. De heer Pisart bracht dank, aan allen dl daarvoor in aanmerking kwamen, voor de bt1^" langelooze medewerking ten bate van de Zit kenauto. Mevr Weersma werd door hem er bloemstnk aangeboden. Een geanimeerd bal vormde het slot. Oosterend5 Febr. De Heldersche Courant had reeds voorspel dat Geelwit 5 naar hier zou komen, om doi !e' O. V. V. I „ingemaakt" te worden bij den con petitiewedstrijd op gisteren. En de voorspellin is wel uitgekomen, want met een 25—0 ove winning voor O. V.V. kwam het einde van de strijd. Hiermede is O. V.V. vrijwel verzeker van het kampioenschap, vooral ook, omd: Texel II gisteren te Helder een partij hee moeten verliezen. O. V. V. moet nu nog spele tegen S. V. S. en tegen Texel II en heeft nof la geen enkele verliespartij te boeken. O. V. V. I hou er den moed maar in I De Cocksdorp, 5 Febr. Zaterdagavond gaf de gemengde zangve: eeniging „Nieuw Leven" van Oosterend ee uitvoering in hotel „De Hoop". Toen de presidente, mej. de Wit, het openings woord uitsprak, was de zaal van Gez. Buj,, goed bezet te noemen. Toch hadden we de opkomst grooter ve fir wacht. De aanwezigen hebben zeer veel genotc; i de thuisblijvers evenveel gemist. Het groote, aan afwisseling zoo rijke pre» gramma werd vlot afgewerkt. ,n Zoowel de zangnummers als de voordrachter ook alle met zang, vielen zonder uitzonderlnj bijzonder in den smaak. Terwijl deze dikwijls een gullen lach ontg lokten, werd naar gene met groote aandaclj geluisterd. Vooral de recruut was eenig. zoowel „Sergeant en Recruut" als in „Vrijage commando" Ook „Strand Idylle" was een nummer, dj veel bijval oogstte, waartoe de medewerkin van den jongsten 9-jarigen dillettant niet weini bijdroeg. In een woord, het was een bijzonder goei q, geslaagde avond. Gaarne roepen we „Nieuf Leven" dan ook een „tot weerziens" toe. Donderdag 8 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Zondag 11 Februari 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Maand, collecte v. d. kerk. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft.' Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, n.m. half 3 ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Alkmaar, 2 Februari. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1425 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. 1 Tarwe Rogge Gerst chevalier Haver Bruine boonen Witte boonen Paardeboonen Kleine groene erwten Groote groene erwten Grauwe erwten f 10,50 a 12,87 a 10,— a 10,75 11,- a 12,40 el 22,— a 29,- 35,a 12,— a 13,— 21,— a 23,- 34,— a 40,- 35,— a 42,- Eierveiling, 3 Februari 1923. |i Aangevoerd werden 123 partijen, llOColH stuks. 11 Kipeieren f 7,— a f 8,60 per 100 stuks Eendeieren f 8,—. Purmerend, 6 Februari. 406 Runderen waaronder 190 vette koeien f 0,80 a f 2,45 p. K.G. r... Gelde koeien 125 a f 475 Melkkoeien 125 a f 475 2 Stieren. 26 Vette kalveren per Kg. 1,60 a f 1,80 229 Nuchtere kalveren 10,— a f 40,— 546 Schapen 45,— a f 56,— Lammeren 0,— a f 0,— 392 Vette varkens per K.G. 0,92 a f 0,96 50 Magere varkens 30,- a f 55,- Kipeieren 6,50 a f 7,50 Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. 302 5 I ti

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2