HARTEN VROUW. N° 3681 Zaterdag 10 Februari 1923. Si>,t# Jaarna t Nieuws- Advertentieblad. Spoor- on Bootdienst. FBUlLLiü O» B i n ii e n i a ra cL TEXELSCHE COURANT. Dit bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abennemenltpriji per S maande oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.) TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Advertenttëu daags voor de uitgave vóór t aar nam. Prgt der AdvertenMntj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QlRODIENST.No. 652. ABONNEMENTEN en ABVIRTENTIEN worden aangenomen bQ de Oitg fut ma LANGEVELIA BB ROOII, Parkstraat, Buil oi Tim Licht op Van Zaterdag 10 Februari tot en met Vrij dag 16 Februari. voor rijwielen 5,40 uur, voor rijtuigen 6,10 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 8 Febr. v.m. 1,15 Vrijdag 9 ,2,10 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 10 11 12 13 14 3,16 4,40 6,02 7,10 8,01 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Cvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur- Voor postwissels, kwitantiÊn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 vm. ll.-vm. 2.40nm. Helder 9,15 12,— midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,lo IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 328 9,04 6.49? 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ >2.10 12,41 3,23 2.03tt 3,52" S,59 4178 6'*' 7 20 9-29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,21 7,56§ 9,13 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 ll,21f Niet op Zon- en feestdagen t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,40 11,21 2,44 6,16 8,04 10,49 12,59 Novelle van 1.) HELLMUTH MIELKE. Nadruk verboden. In het Oosten kondigde een lichte streep het aanbreken van d n dag aan. Vanaf de zee streek een frissche koelte over de oude handelsstad en blies met korte rukken door de straten en over het oude markt plein, dat nog eenzaam en verlaten lag zonder een spoor van eenig menschelijk wezen. Zelfs de fontein van de groote bron zweeg slechts een hoop verdorde bladeren, op het marktplein achtergelaten, ritselde onrustig in de ochtendkoelte over de straat steenen l'roomend in nachtelijke rust stonden de hooge huizencomplexen daar als uitgestor ven. Jn het hotel „De Kroon" waren alle gordjjnen nog neergelaten, de toegang was gesloten, terwijl noch de portier, noch de huisknecht zichtbaar was. Siechts in een groote achterkamer van de benedenverdieping brandde nog licht; hier scheen men van het aanbreken van den dag niets te bemerken Het vertrek was een hooge, gezellig gemeubileerde salon; Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Februari). Nadruk verboden. In deze maand is reeds een herleving der natuur waar te nemen, zoowel in de planten- als in de dierenwereld Hazelnoot en wilg, els en abeel gaan bloeien, even zoo het Sneeuwklokje, de Crocus en Win- ter-Helleborus, de Cydonia japonica, een waar sieraad in den bloemhof, en het peperboompje. De insecten ontwaken, ver schillende vogels, als de gewone leeuwerik de spreeuw, de witte kwikstaart e.a. keeren terug uit het Zuiden, de waterspreeuw eu ekster bouwen hun nest, de merel laat zijn gezang weer hooren, de wilde ganzen verlaten ons. In den tuin en op den akker hervatten zij de werkzaamheden, eigenlijk hebben ze dezen winter niet of bijna niet stilgestaan. Wij spitten de gronden, die in den herfst niet bemest en omgelegd zijn, na er eerst wat mest, 't zij natuur of kunstmest, opgebracht te hebben. Indien de grond vorstvrij is, als thans, terwijl we dit schrijven, dan kunnen we tot diep spitten overgaan. Mangelwortelen, welke wij later willen verplanten, kunnen we nu onder ramen zaaien. Laat thans, nu dorschers en paarden het 't best kunnen wachten, het graan afdorschen, hoewel zorgdragend, dat ge ook voor de volgende drie maanden nog wat om versch te voe deren overhoudt. Geef smid en timmerman het werk dat er te repareeren valtuw melkgereedschap en werktuigen. In den tuin Het weer lokt uit tot vroeg tuinieren. Vorst hadden wij tot dusver wei nig. Men wachte zich er ook voor bevroren grond onder te spitten, deze zou eerst lang zaam ontdooien en dus lang koud blijven Valt er nog sneeuw, dan mag ook deze niet naar onderen worden gewerkt. In 't al gemeen is het goed om reeds in 't najaar den grond om te leggen, de vorst kan er dan op inwerken en den grond verkrui melen, terwijl ook de lucht toegang krijgt en een gewenschte omzetting van voeding stoffen teweeg brengt; de grond wordt daardoor gezonder en vruchtbaarder. Zoo dra het weer bepaald wat voorjaarsachtig wordt, dan make men den grond tot een behoorlijke diepte losmen bepale zich niet steeds tot één steek, (plm. 30 c.M.) men make bij gedeelten den grond '2, en om de zooveel jaren 3 steek diep los. Hierdoor verbetert men de natuurlijke gesteldheid van den bodem, en geeft ge legenheid aan lucht en warmte om diep door te dringen Een volgend maal ver tellen we eens, hoe zulk diepspitten moet gebeuren. Men kan dan nu aan 't zaaien en po ten gaan als de grond „bekwaam" is- zware, donkere gordijnen hingen voor de ramen, een kleine gaskroon verspreidde een helder, warm licht, dat rondom roode, opgewonden gezichten bestraalde. Het gezelschap werd gevormd door ongeveer een half dozijn heeren, die om een groote tafel zaten Gesproken werd er weinig en steeds slechts op bijna fluisterenden toon. Soms viel er iets rinkelend op den grond.... een goud of zilverstuk; met een half onder drukte verwensching bukte-zich dan iemand om het op te rapen. Op een klein dientafeltje stonden eenige champagne-koelers daaronder op de parket vloer lag een heel regiment leegc flesschen. Van tijd tot tijd stond een jonge blonde dragonderofficier op, die het ambt van schen ker op zich had genomen, en vulde hier en daar een leeg glas. „Mjjne heeren, op mijn woord, het is tijd om op te houden". Een oudachtig heer met een grijzenden knevel had met een stille zucht zijn hor loge te voorschijn gehaaid Het was al vier uur geweest. „Op de harten vrouw 1" Een flink ge bouwde jonge man van ongeveer dertig jaar met een bleek, intelligent gelaan had onverschillig een bankbiljet op de kaait gezet. „Zoo hoog, mijnheer Alsen De vraag werd gesteld door den bankhouder. Klein, bruin getint, met kort geknipt haar en een spinazie, raapstelen, rad ijs, wortelen, dop erwten. Voor doperwten kieze men b.v. de Bloemendaalsche-vroege of een andere soort uit uw prijscourant. Doppers en tuinboonen kan men vervroe gen door onder een raam te leggen, om later in den kouden grond over te bren gen Evenwel bedenke menboonen op de plaats van bestemming gelegd, geven de grootste opbrengst Voor den zaai van wortelen ln dezen tijd is de vroege Den- vik aan te bevelen, een fijn soort van goeden smaak Men kan tusschen de wor telen zeer goed broeiradjjs en slaplantjes zaaien, mits men deze niet te lang laat staan, anders bederft het eene met het andere. Stekken kan men nu beginnen te steken o a. van Heliothroop, Colens Ver- schaffelti, Irecine, Alternanthera en Acherantus. Men steekt de stekken, als men een kas heeft, als de grond goed warm is, dan maken ze al na eenige da gen wortels. Heeft men geen kas maar wel een bak, dan steekt men ze daarin in Maart, nadat de bak door ruigen paar- demest verwarmd is. Bespuiting van persikboomen moet nu reeds gebeurd zijn is dit niet het geval, dan haaste men zich opdat bij een vroegtijdige ontworteling geen beschadiging plaats heeft. Tegen de luizen is de winterbespuiting van pruimen en morellen zeer aah te bevelen, alsook tegen de bekende Moniliaziekte de bespui ting geschiede met een carbolineumemulsie van 6 a 7 pCtliefst voor het eind dezer maand. In Februari en voorts in Maart of Aug- en Sept. is het een geschikte tijd om Azalea's van stek te kweeken. De huisvrouw, die in 't bezit is van de zg. Canna van Crozy, raden wij deze nu op te potten en verder koud te houden tot ze naar buiten gaat. Wacht men langer of houdt men ze te lang droog (de andere Canna's zal dit niet zoo gauw deren,) dan kan ze licht mislukken. TEXEL, 9 Februari 1928. Witte Kruis. N. N. den Burg f 2,50; K. D. den Burg f 1,50. Naar het „Mekka" der zeep. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 Februari bezocht telkens een ge deelte der duizend uitgenoodigde grossiers en winkeliers de Sunlight Zeep Fabrieken te Vlaardingen. Het programma van elk dezer drie dagen was als volgt: Met een der salonbooten van de „Reederjj op de Lek" werd de tocht in Rotterdam volgens de laatste mode geprepareerd zwart kneveltje, zat hij aan het eind van de tafel en glimlachte eenigszins spotachtig, terwijl hij de donkere oogen achter zijn lorgnet toekneep. „En maar steeds harten vrouw Mijn waarde, u hebt bij de vrouwen geen geluk." De tafel werd wederom bedekt met goud stukken en bankbiljetten. „Voor den drommel, Alsen hou toch op. De kerel plukt je immers tot op de laat ste veer." De blonde dragonderoffiicier fluisterde hem deze woorden toe, terwijl hij hem een glas champagne inschonk. Alsen haalde slechts de schouders op. „Verloren alles weg ik wist het wel vooruit. Nu echter is het genoeg, mijne heeren. Ik heb straks staldienst. O je, mijn ochtendslaapje" geeuwde de officier. Allen stonden op, diep ademhalend dat als zuchten klonk. Over de verhitte gezich ten van de spelers gleed een trek van ont nuchtering en bittere ontgoocheling. Men nam afscheid van den bankhouder, den bewoner van deze hotelkamer die na een kleine bierfuif hen tot hartstochtelijk, tot aan den morgen voortdurend hazard spel had opgewekt. „Duivels mijn von Flügge, u hebt weer bijzonder veel geluk gehad," zeide de jonge dragonderofficier, terwijl hij de lucifer aan nam, die de aangesprokene hem voor zijn cigaret aanbood. aangevangen. Na aankomst te Vlaardingon werden do bezoekers door de fabriek ge leid, waar hun de fabrikage, verpakking en expeditie der verschillende artikelen gedemonstreerd werd. Een aardig geïllu streerd boekje verduidelijkte een en ander. Reusachtige blokken Sunlight zeep wer den verwerkt tot de bekende tabletten demonstraties van het wasschen met .Lux" en het verven met „Twink" vonden plaats en de bezoekers waren vol verwondering over de fabricage der producten van de „Sunlight"fabrieken. De noodige fotografische en filmopnamen werden gedaan en na afloop werd weder naar Rotterdam gestoomd, waar de Directie der fabriek een gemeenschappelijk diner aanbood in de feestzalen van de Diergaarde. Eerst werden de genoodigden vergast op een fllmvertooning der oliecultuur op de plantages van de Firma Lever Bros Ltd., op de Salomon Eilanden, het vervoer der oliön per stoomschip naar Engeland en de zeepbereiding te Port Sunligt. Aan het daarop volgend diner, dat opge luisterd werd door een strijkje, werd door verschillende der aanzittenden een woord van dank geuit over de grootscne wijze, waarop dit bezoek was opgezet en menige heildronk op den bloei der onderneming ingesteld. Voor de gasten, die niet meer naar de stad hunner inwoning konden terugkeeren, waren in een der grootste hotels te Rotter dam kamers door de Directie der Sunlight fabrieken gereserveerd. De derde dag, Woensdag 7 Februari bracht echter nog iets anders, n.l. de uitreiking van de prijzen, gewonnen in den door de Maatschappij uitgeschreven wedstrijd. Uit de fraaie serie beschikbare prijzen was do keuze, onder den indruk der slechte tijden zonder uitzondering op de effecten geval len, welke uit obligation „Nederland" be stonden, de 1ste prijs een waarde van f 25U0,— en de drie tweede prijzen elk groot f 1000, Als troostprijs werd een rijwiel toege kend. De gelukkige winners namen onder dankzegging hunne prijzen in ontvangst. R.K. Tooneelvereeniging I. L. B. Voor da pers was een uitstekende plaats gereserveerd, waarvoor allereerst onze dank. Wij woonden Woensdag de eerste uitvoering bij van Mina-Lina en wat het programma verder bood, gegeven in hotel de Zwaan, door de dames afdeeling van I L.B. en wij willen er direct aan toevoegen, wij hebben ons kostelijk ge amuseerd. Mina-Lina is een kluchtspel vol kod- „Ja, vandaag heb ik mjj werkelijk niet te beklagen. Eergisteren echter ging het heel anders." „Zien wjj eikanker vanavond weer in „de Unie" vroeg de bankhouder. ,,'k Zal nog eens kjjken. Wij hebben vandaag een uitnoodiging bjj den handels agent Werner." „En u, mijnheer Alsen „O, Alsen moet zjjn verlies eerst eens uitvieren," antwoordde de luitenant in plaats van den aangesprokene. „Waarachtig, wat hebben we hem vandaag weer leeljjk geplukt". „Mijnheer Alsen weet, dat ik iederen dag bereid ben om revanche te geven," zei de heer von Flügge voorkomend, doch niet zonder een kwaadaardig glimlachje. „Dus u blijft nog langer hier in dit nest Nog ongeveer veertien dagen ik zal intusschen stellig eenige bezoeken hierin den omtrek afleggen, deels voor zaken, deels bij eenige familieleden. Ik hoop toch nog vaker het genoegen te hebben in uw gezelschap door te brengen, mijne Heeren." Gedurende dit gesprek was men in een voorkamer gekomen, waar in een hoek een vermoeide kellner snurkte. De man werd gewekt en vroolijkte spoedig op toen hij de ruime fooien zag, die hem in de hand werden gestopt. Alsen had zijn por temmnaie te voorschijn gehaald, en schud de hem al het kleine geld in de hand. „Ziehier de rest i" (Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1