f I I INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten l Marktberichten. Dit schoot ons heden te binnen, toen wij in de Telegraaf vermeld vonden, dat op een landweg in Engeland, op een bord langs die weg geplèatst, voor een ge vaarlijke bocht wordt gewaarschuwd, op deze wijze: .Bestel eerst Uw doodkist, vóór ge deze bocht snel gaat nemen." Voor veelzeggende opschriften voor borden, aan de ingang van onze dorpen te plaatsen, houden wij ons aanbevolen. Nut. Naar wij vernemen zal den 20sten voor het Nut optredende bekende voor drachtkunstenaar de heer GérardArbous van Amsterdam, met werken van ern stigen enhumoristischen aard, w. o. een fragment uit de Wandelende Jood van August Vermeijlen. Het belooft een mooie avond te worden. Lezing Ds. Brümmer. Wij herinneren hierbij aan de lezing oo heden Woensdagavond in gebouw Eben Haözar, waar ds. Brümmer zal spieken over Jan Ligthart, de voor enkele jaren overleden opvoedkundige, die als zoodanig groote naam had gemaakt. Optreden Schermerhorn. De Schager Courant meldt aangaande de opvoering van „de Godzoeker" te Scbagen het volgende 't Was voor een best bezette zaal bij Zwaag, dat Ds. Schermerhorn Zaterdag avond optrad met „De Godzoeker", epi sodes uit het leven van Leo Tolstoi. Onze verwachting was hoog gespannen, wij verwachtten in alle opzicaten iets bijzonders en dat hebben wij dan ook gekregen. Wat Ds Schermerhorn in die ongeveer drie uur, dat hij aan het woord is, doet, isgroot en grootsch. Het is een gewel dige prestatie, die zijn toehoorders ver vult heeft met respect voor de gaven van dezen declamator. Lang geen gemakkelijke stof om zelf te verwerken, is het een heel ding om het zoo voor te dragen dat het in alle opzichten de hoorders raakt en vasthoudt. Ettelijke personen komen in dit drama voor en al deze menschen verschil lend in karakter en spreken, zijn door Ds. Schermerhorn ons voorgesteld, ja uitgebeeld. Wij hebben zien leven al die verschil lende menschen, in hun verschillend den ken en voelen, voor ons is als 't ware geopenbaard 't gedachtenleven, het diep denken van den grooten figuur in dit drama. En den ganschen avond heeft Ds. Schermerhorn zijn gehoor vastge houden en meegesleept. Wij herhalen, het is groot en grootsch geweest in alle opzichten. Ook gaarne hulde aan den heer Hove nier voor zijn muzikale begeleiding en aanvulling. R.K. Kiesvereeniging. Vrijdag 9 Februari vergaderde in hotel „De Zwaan" de R.K. Kiesvereeniging, afd. „Den Burg". De voorz. kon in zijn openingswoord spreken van een nogal bevredigende opkomst. Door den secreta ris werden de notulen der vorige ver gadering gelezen, die on veranderd werden goedgekeurdvervolg ds werd het jaar verslag over 1922 gelezen, waarvoor de secretaris door e voorz. dank werd gebracht. Hierna werd gesproken over vaststelling der candidattmlijst voor de verkiezing van de Prov. Staten. Voor gesteld werd de eigen candidaten voorop te stellen en in deze vergadering reeds gelegenheid te geven daarover te stem men. Aan de orde was daarop bestuursver kiezing. Volgens rooster moest aftreden de heer P. Graaf, die zich om gezond heidsredenen niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer G. Witte Pz. te den Burg, die zijne benoeming aannam. Bij de rondvraag sprak de voorz. nog even oyer de komende gemeenteraad verkiezing en gaf de aanwezigen in overweging daar eens ernstig over na te denken, opdat binnenkort de candida- tenlijst kan worden opgemaakt. Hierna sloot de voorz. de vergadering met den Christelijken groet. Vorige week slaagde voor le stuur man, groote stoomvaart, de heer J. Vader, Amsterdam. Texel 2—de Mok 6—0. Oudeschild10 Febr. Het plaatselijk Nut „Neptunus" hield heden zijn laatste bijeenkomst met dames in dit seizoen, in de „Zeven Provinciën®, waar geen plaats onbezet was. De heer Jn. Dogger, vice-voorzitter, opende de bijeenkomst waarna als eerste nummer van het programma werden gegeven een 2-tal muziekaummers, voor viool, man doline en piano. Met aandacht werd daarnaar geluisterd, met luid applaus werden de uitvoerenden beloond. De vioolpartijen werden gespeeld door mej. M. Zegel en de heeren Jb. J. en K. Zegel, mandoline J. Beumkes, terwijl de piano begeleiding in goede handen berustte bij mej D. C. Dogger. Hierna volgden een drietal zangnum mers, gezongea door no. 1, mej. G. Vlas en den heer Jb. J. Zegel, no. 2 mej. G Vlas, no. 3 de heer Jb. J. Zegel. Een solo voor viool en piano door de dames M. Zegel en A. Visman klonk ook heel aardig. De heer S. Booa deed menigen gu'.len lach door de zaal weerklinken met voor te dragen hoe „De Burge meester van Pappelendam" zich met zijn vrouw naar het „Hof" zou begeven, doch op een heel andere plaats terecht kwam. Na een korte pauze werd door de dames M. Bakker eu J. M. Beumkes Pool en de heeren K. Hoogerheide en Jb. Pool opgevoerd een tooneelspel in 2 bedrijven getiteld „Een vondeling." Dit tooneelspel werd onberispelijk vertolkt, wat wel bewezen werd door de adem- looze stilte, waarmee het stuk gevolgd werd. Heel mooie tooneeltjes komen er in voor, terwijl op het einde van het eerste bedrijf ontspanning gebracht wordt door een heel aardig gezongen zang nummeitje. De spelenden werden na beide bedrijven met een welverdiend applaus beloond. Na nog een paar muzieknummers voor viool, mandoline en piano, door de reeds genoemde dames en heeren, werd nog een zangnummer gegeven door den heer Jb Pool en een voordracht door den heer J. Beumkes, getiteld „de heer des Huizes" die een pantoffelheld bleek te zijn. Met een ernstig lied met koor, ge zongen door mej. Beumkes Pool (solo) en de dames A. M en G Bakker en heeren R Smit, S Smit, Jb. Pool en J. Beumkes (koor), werd de uitvoering besloten. Zeer zeker was de voorz. de tolk der vele aanwezigen, toen hij dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Een zeer gezellig bal hield de dans- lustigen nog geruimen tijd bijeeD. Oosterend, 13 Febr. De Cocksdorp, 12 Febr. Een jubilé. Eierenveiling Texel. Donderdag 15 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Zondag 18 Februari 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Koog, n.m. half 3 ds. van 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, Oosterend, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Cocksdorp, n.m. half 3 ds. Raabe. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Alkmaar, 9 Februari. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1262 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe f 10,50 a 12,25 Rogge a Gerst chevalier 10,— a 11, Haver 10,-a 13,25 Bruine boonen 23,— a 25,— Witte boonen 35,— a 38,— Paardeboonen 12,— a Kleine groene erwten 18,— a 19, Groote groene erwten 34,— a 37,— Grauwe erwten 39,— a 50,— Eierveiling, 12 Februari 1923. Aangevoerd werden 142 partijen, 14280 stuks. Kipeieren f 5,70 a f 7,30 per 100 stuks Eendeieren f 5,70 a f 6,50. RECTIFICATIE. Veilingsprocenten. Het blijkt, dat de cijfers betreffende de veilingskosten in ons verslag gewisseld werden. Wij verbeteren dat hierbij eieren, voor leden 3 °/0, niet-leden 4 groenten, 5%, 7% Wanneer men op reis gaat, verzuime men niet een doos Foster's Zalf mede te nemen. Lichte ongevallen doen zich zoo vaak onverwacht voor. Met Foster's Zalf bij U, zijtgij gewapend tegen brandwonden, kneuzingen, doorloopen, huidsmetten, aam beien en alle jeukende huidkwalen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a t 1.75 per doos. 203 ADVERTENTIEN. Met diep leedwezen geven wij ken nis van het overlijden te Batavia, van onzen lieven man, vader, zoon, broe der, behuwdbroeder en oom ELIZA JOHAN MOOJEN, Directeur van Hotel des Indes, in den leeftijd van 39 jaar. Haarlem, 10 Februari 1923- R. M. Moojen-Koning en kind. J. H. Moojen. A. J. J. Moojen-Stikkel. P. J. G. Moojen. J. K. Moojen. M. C. E. MoojenBeekman en kinderen. H. J. Moojen. B. Moojende Jongh en kind. J. H. Moojen. z; m V te p; 7 2 k: 1 ti d m d: si tt z ir Heden overleed na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, ;w. SLA,MAN, Echtgenoot van D. Spreeuw, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Uit aller naam,; Wed. W. SLAMAN-Spreeuw. Oudeschild, 13 Febr. 1923. Na onderzoek, ingesteld door de heeren T. Buijs en W. Wierenga, wordt de rekening op hun advies goedgekeurd, terwijl aan de penningmeester dank wordt gebracht voor zijn beheer. Aan de beurt van aftreden en herkiesbaar zijn de bestuursleden A. C. Rab en J. Daalder Dz. Beide heeren worden herkozen en deelen op de desbetreffende vraag van de voorz. mede, de herbenoeming met genoegen te aanvaarden. De voorzitter feliciteert de benoemden, het bestuur en de vereeniging met hunne herbenoeming. Op voorstel van het bestuur wordt aan Texelsch Fanfarecorps weer een subsidie-van f5,— toegekend. Een voorstel, tot verhooging van dat bedrag, vindt geen steun. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger voor de algemeene vergadering worden resp. bij acclamatie benoemd de heeren Stompff en Pisart. Op een vraag van een der aanwezigen deelt de voorz. mede, dat de afgevaardigden vrij vervoer hebben op de spoorwegen, maar de overige kosten voor hunne eigen rekening komen. Zoolang de stand der geldmiddelen der vereeniging niet meer rooskleurid is, acht de voorz. het niet gemotiveerd een toelage uit de kas te verstrekken. Komt ter tafel het belangrijkste punt van de agendasamengaan met de vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer te Koog „de Vereenigde Koog." De voorz. deelt mede, dat van het Hoofdbe stuur een schrijven is ingekomen bij de heer Burgemeester onzer gemeente, om te willen trachten de beide vereenigingen tot elkaar te brengen. Twee vereenigingen in één gemeente acht men niet in het belang van het vreemde lingenverkeer. Het schrijven, door de voorz. voorgelezen, gewaagt van een verkeerde verhouding tusschen de beide vereenigingen, van een klacht van de vereenigde Koog, die feitelijk een beschuldiging bevatte aan het adres van de vereeniging te den Burg, als zouden aanvragen naar de Koog niet naar behooren zijn beantwoord. In verband met dat schrijven had een ver gadering van de beide vereenigingsbesturen plaats gehad te Koog. Het bestuur van de vereenigde Koog wilde niet erkennen de klacht te hebben ingediend en de besprekingen be treffende een samenvoegen hadden tot geen resultaat geleid. Het bestuur van de vereeniging gevestigd te den Burg had voergesteld de ver eenigingen sarnen te voegen enhet bestuur der zoo te vormen vereeniging samen te stellen uit de vijf leden, die thans het bestuur te den Burg vormen, aan te vullen met een tweetal bestuursleden vanuit Koog, waarvan een de functie van 2e secretaris zou vervullen en alle correspondentie de Koog betreffende beant woorden. Waar onze vereeniging 100 leden telt en die te Koog 40, was dat een zeer billijke regeling meent de voorz. Van deze voorstellen moest het bestuur van de Vereenigde Koog niets hebben en stelde de eisch, dat de zetel van het bestuur te Koog zou zijn gevestigd en 4 bestuursleden aldaar. Een eisch, die de voorz. niet voor inwilliging vatbaar acht. Verder deelt de voorz. nog mede, dat bij informatie te den Haag gebleken is, dat de secretaris van Koog persoonlijk bij het Hoofd bestuur heeft geklaagd als in het schrijven genoemd. Grond voor die klacht, zegt de heer Pisart is er beslist niet. De Koog is een attractie voor de vreemdelingen, wanneer iemand aan zee wil zitten, komt het niet in hem als secretaris op, om niet omtrent de Koog informaties te verstrekken. Bovendien heeft spr. gevraagd namen te noemen, de correspondentie ligt dan ter inzage voor het bestuur van Koog. Aan het bestuur verleent de vergadering machtiging verder met het bestuur van Koog te onderhandelen, wanneer dat bestuur het verlangen daartoe te kennen geeft. Bij de rondvraag komt de heer Wieringa terug op een denkbeeld door de voorz. ge uit, n.l. om de algemeene vergadering om beurt op de verschillende dorpen van ons eiland te houden. De heer Wieringa beveelt dat ten zeerste aan. Op de verschillende dorpen hoort spr. herhaaldelijk klagen, dat men nooit wat van het bestaan der vereeniging voor vreem delingenverkeer merkt. De heer Gude brengt ter sprake het bepalen van een maximum-snelheid, in de kom der dorpen. De heer Burgemeester ter vergadering aan wezig merkt in antwoord daarop op, dat z.i. van meer belang is: het opvolgen van de regels van de weg. Bij de algemeene discussie over dat onderwerp, blijkt, dat er hier nog heel wat tegen de genoemde regels gezondigd wordt, maar ook, dat het moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om in de nauwe straten van onze dorpen de scherpe hoeken te nemen volgens de regels van de weg. Op voorzich tigheid kan dan ook niet te veel worden aan gedrongen. Besproken wordt het aanvragen bij de A.N.W.B. van de noodige borden met opschrift .gevaarlijk kruispunt", „gevaarlijke bocht," 'enz. Sommigen zijn van oordeel, dat met borden, waarop op het gevaar voor snelverkeer in het dorp wordt gewezen, aan de ingangen der dorpen kan worden volstaan. Gewenscht zou de heer P. Dalmeijer het achten, wanneer door het bestuur der gemeente een richting werd aangewezen voor het binnen komen en een voor het verlaten van het dorp den Burg, het gevaar voor botsingen was dan veel minder. Het fietspad langs de weg Oudeschild—den Burg, roemt de heer M. M. Bakker als een groote verbetering, maar betreurt dat het pad niet tot de haven is doorgetrokken. Met een kort woord wordt de vergadering gesloten. Snelverkeer. Bij de discussie ln de vergadering van Vreemdelingenveikeer over de gevaren bij snelverkeer door ors dorp, deelde de voorzitter mee, dat in Engeland in som mige streken i» rdt-n langs de weg voor komen, waatop het vegende: „Rbdt kalm en ge zult ons scboone landschap zien Rijdt hard en ge zult onze geval genis vau binnen zien." De vroolijke vliegmenschen arriveeerden reeds vroegtijdig per autobus en waren vol verlangen den strijd aan te vangen. Als de heer v. Wamel omstreeks half drie beginnen laat, blijkt het dat beide partijen eenige in vallers in de gelederen hebben. Direct ont wikkelt zich een vlug spel, met Texel iets in de meerderheid. De Mok-keeper verricht zeer goed werk en toont, dat hem het doel goed is toevertrouwd. Spoedig echter weet Texel te scoren, daardoor de leiding te nemen en kort daarop den voorsprong nog tweemaal te vergrooten. Rust treedt in met 3—0 voor Texel. Na de rust neemt de Mok het zeer kalm op en maken Qc v..cg.ae.,schener meereen lolletje van, vooral de Witte zorgt, dat de lachspieren in beweging blijven, hij was de clown van het veld. Texel weet nog driemaal te doel punten en daardoor welverdiend te winnen. 3 strafschoppen worden door Texel niet be nut. De Mok toonde zich een zeer sportieve en prettige tegenpartij. Zeer genoeglijk werd gespeeld, uitsluitend alleen om het spel, wat juist de ware sportgeest is. Echter nog wat oefenen, hoor vliegmenschen en wat door zetten. De verf en het behang kunnen wel bijgewerkt worden, dus hou er den moed maar in. Zondag j.l. werd hier gevoetbald tusschen OVV 1 en S V S 3, ook voor de competitie. Al spoedig bleek, dat laatstgenoemde club lang niet tegen OVV was opgewassen. Voor de rust was de stand O V V—S V S 9—0. Na de rust werden nog, hoewel OVV tegen wind speelde 6 ballen gedoeld, terwijl de tegenpartij geen enkel punt wist te maken. Uitslag alzoo 15—0. Op de verschillende landerijen, vooral in den polder het Noorden, ziet men groote vluch ten wulpen, plevieren en kievitten. Deze laatste vogels zijn den geheelen winter hier gebleven, wat wel tot de zeldzaamheden behoort, daar zij anders, zoodra er vorst komt, vertrekken naar Zuidelijker oorden. Heden vierde de meisjesvereeniging „Lydia" haar 20-jarig bestaan. De vereeniging werd met medewerking van den heer R. G. Barends, destijds hulpprediker alhier, door mej. de Wed. Lap opgericht. Tot op den huidigen dag trad deze als leidster op. Niet altijd was haar taak een gemakkelijke dikwijls was een krachtige hand noodig om het roer recht te houden. Het zal haar dus zeker tot voldoening zijn, thans te kunnen constateeren dat de vereeniging zich in grooten bloei mag verheugen. Onder de bekwame leiding van mej. Lap is reeds veel nuttig werk verricht. De vereeniging stelt zich voornamelijk ten doel, het vervaardigen van kinderkleeding, welke jaarlijks aan degenen die er behoefte aan hebben wordt uitgedeeld. De daaiaan verbonden kosten worden bestre den uit de leden-contributie, het houden van verlotingen, fancy-fairs, voordrachtenavonden enz. Bij de feestelijke gelegenheid van heden wer den de leden van „Lydia" door mej. Lap ont haald, terwijl de jubilarisse eenige stoffelijke blijken van waardeering werden aangeboden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De eerste Mei negentienhonderd drie-en- twintig is het drie jaar, dat de eierenveiling bestaat. Nu zullen de kippenhouders op Texel wel gezien hebben waar de hoogste prijs be taald is. Nu kunt u zien wat goeds een veiling doet. Kippenhouders breng uw eieren aan de veiling. Verkoop uw eieren niet meer naar de Schagermarkt, een markt, die altijd het laagste van alle markten is. Als u eens wist, waarom de Schagermarkt altijd de laagste markt is, verkocht u geen ei meer naar de SchagermarRt. Breng ook uw pluimvee naar de veiling, daar krijgt u de hoogste prijzen voor uw pluimvee. K. B. B F k n

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2