iemen^d Nieuws INGEZONDEN STUKKEN. De voorbereiding van deze ovatie was voor de heer Schmidt zorgvuldig verborgen gehouden. Dat de jubilaris dus ten zeerste verrast was en bfina geen woorden kon vinden om voor deze hulde te bedanken, laat zich denken. De heer Schmidt gaf zijn spfit te kennen, dat zyn vrouw door onge steldheid geen getuige van deze algemeens hulde kon zijn. Aan waardeering, zegt spr., heeft het my in de 10 jaar die achter my liggen niet ontbroken. Dat men op het tableau heeft weergegeven het s. s. „Schie- land" waarop hy vier jaar gezagvoerder was, tot hy die functie verwisselde voor zijn tegenwoordige, had hem mede ge troffen. In zyn openingswoord sprak de voorz. van wisselende krachten, doelde dat mis schien op het feit dat de heeren Rees, van Wamel'en Joh Schmidt weer tot de leer lingen der school behooren? Welnu die heeren hebben zich niet on betuigd gelaten. Eerstgenoemde gaf een Stal nummers voor viool ten beste, zooals we dat van hem kennen, daarby geaccom pagneerd door mej. Emy Dyt en ten slotte een nummer roet mej. Emy Dy t, violoncel en mej. Hitty Schmidt. Van Wamel was eenig met „Jantje Kor daat", ,De macht van het kind", ,0O ODat is de Shimmy" en „De vergeet achtige*. Een succesnummer was ook ,Vry strand* dat zeer verdiensteiyk door Joh. Schmidt werd gezongen. Scheurkogel gaf op uit stekende wyze zyn „Laura" ten beste, Smits „Moeder ik kan niet missen". De feestavond is by uitstek geslaagd. Kon het anders? Waar behalve de reeds genoemden, ook de heer C. J. de Boer voor de studie weer tot ons was gekomen en door zyn verdiensteiyk spel, in de rol van „Schoonpapa*, het blyspel „nummer zes* zoo goed deed slagen Tot het welslagen hebben trouwens allen bygedragen. De voorzitter, de heer Dorlas bracht dan ook aan allen, zonder uitzon dering, dank in z'n sluitingswoord en noem de daarby met name, de heel Ruyterman, leeraar werktuigkunde, inzake de samen stelling van het tableau. Ongetwijfeld vormde een gezellig bal het slot van de avond. We mogen dit verslag niet beëindigen zonder melding te hebben gemaakt van de schitterende prestatie van een viervoetig artist, die aan boord van deSchieland zijn zwygende rol prachtig vervulde en met dezelfde onverstoorbare kalmte de pauze inluidde. Doopsgezind Zangkoor. Wat wel gevreesd werd, doch niet ver wacht, was zeker, dat wy, zoo maar eens klaps, midden in de winter zouden zitten en nog wel in strenge winter ook. Vorst van 12 graden Fahrenheit kwam in de afgeloopen week voor en ten slotte kwam nog een pak sneeuw daarby, zoodat zelfs de sneeuwploeg tewerk gesteld werd. 't Weer was Zondagavond niet uitlokkend en zal ongetwyfeld menigeen teruggehou den hebben van een| bezoek aan de uit voering van bovengenoemd zangkoor, ge geven voor de donateurs te den Burg. De afwezigen hadden ook nu weer on geiyk, want niettegenstaande de directeur, de heer M. Kikkert, door famileomstandig- heden verhinderd was, gaf het koor, thans onder leiding van de heer N. Eelman, een goed geslaagde uitvoering. Lief klonken de verschillende duetten, door de jonge dames-leden gegeven, zuiver klonken de koren en de solo's. Een heeriyk nummer was dat voor orgel en violoncel. In de pauze vergastte de waarnemende directeur ons op enkele mooie nummers orgelmuziek. De avond werd met een kort woord ge opend en gesloten door de voorzitter de heer S. Keyser Jbz. Bij Min. besluit is de heer J. F M. Sutherland, ontvanger der directe belastingen en accijDzen, alhier, in ge lijke betrekking overgeplaatst naar Gulpen. Bij Kon. Besluit is benoemd aan Rijks Universiteit te Leiden, tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de natuurkunde, Dr. W. H. Keesom, thans hoogleeraar aan de Veeartsen ij- kundige hoogeschool te Utrecht. Prof. dr. W. H. Keesom. Prof. dr. W. H. Keesom, van de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, die prof. Kuenen opvolgt als hoogleeraar in de natuurkunde te Leiden, is geboren op Texel, bezocht de H.B.S. te Alkmaar en studeerde te Amsterdam bij v. d. Waals Zeeman, Korteweg, Van Pesch, v. 't Hoff en Bakhuijs Rooseboom. In 1900 werd hy assistent bij prof. Kamer- lingh Onnes te Leiden en daarna con servator bij het natuurkundig labora torium. Daar werkte hij aan zyn dissertatie, en 1904 promoveerde bij te Amsterdam bij prot. v. d. Waals op het proefschriftOver isotermen van meng sels looizuur en zuurstof. Hy bleef conservator aan bet Leidsche natuurkun dig laboratorium, waar hij veel samen werkte met prof. Kamerlingh Onnes. Inmiddels beantwoordde bij ook nog een prijsvraag van die universiteit over onge veer hetzelfde onderwerp als hij beschre ven had in zijn proefschrift. In 1917 kwam dr. Keesom als leeraar in de natuurkunde aan de Rijks-Veeartsenij school te Utrecht, om in 1918 hoogleeraar te worden. N.v.d.D, Voor de levering van 36 school banken kwamen heden bij het gemeente bestuur de volgende zes biljetten in M. Blom t 1099,— A. Eelman 810,— J. W. Bakker 790,— Gebr. Timmer 776,— J. J. van Wessem 668,— G. H. Geus 649,- Winter. We schreven het al, we zitten midden in den winter. De boot heeft vandaag maar éèn tocht naar de haven gemaakt en wanneer niet spoedig de dooi invalt zijn wij heel gauw weer op het Horntje aangewezen. In verband met de beperking aan de stoombootdienst opgelegd, kon heden de vergadering van het Nut niet doorgaan en morgen de kunstavond van Ds. Scher- merhom niet (zie adv. in dit nummer,) De lezing van het Nut is uitgesteld tot Dinsdag 27 Februari, de kunstavond Schermerborn tot Dinsdag 13 Maart a.s. Tentoonstelling van werken door Conrad Kickert te Parijs. In de Galerie Barbaganges 109, Fau bourg Saint-Honoré te Parijs, wordt van den löden tot den 28sten Februari eene expositie gehouden van landschappen en stillevens door onzen in Fi ankrijk leven den en werkenden landgenoot Conrad Kickert. De catalogus vermeldt o.m. landschappen vaü Texel en uit de om geving van Chevreuse, waar de schilder afwisselend verblijf hield. Tel. Oosterend, 20 Febr. Mej Job. Kikkert van hier, leerlinge van de Normaalschool te Helder, be haalde Zaterdag j. 1. acte voor Nuttige Handwerken. 't Is een fout van velen, dat zij leven naar hetgeen zij boven zich, niet naar hetgeen zij beneden zich zien. De constructiewerkplaatsen te Delft. Tot dusver werden de automobielen der Posterijen aan 's Rijks constructie werkplaatsen te Delft hersteld. In 't vervolg zal dit geschieden aan de garages van den Postdienst te Amsterdam en Rotterdam, waar het vaste personeel uit Delft bij zal worden ingedeeld De gtbouwen te Delft worden buiten gebruik gesteld. Motorongeval. Dezer dagen was W. M. reiziger voor de fa. Laane te Roozendaal, bezig per motor de klanten van zijn firma te be zoeken, toen hij buiten Wildert plotse ling van zijn motor sloeg en bewusteloos werd. Een geneesheer, die ontboden was, constateerde ernstige schedelbreuk en vervoerde den ongelukkige met zijn auto naar Esscben. Men vermoedt dat Mdie zeer kalm reed, door een ongesteldheid overgevallen werd en zoodoende van zijn motor sloeg. Tot nu toe bevindt hij zich nog steeds buiten kennis en men vreest het ergste. De motor was geheel onbeschadigd. Tapverbod. Met 10 tegen 5 stemmen besliste de Raad van Zeist, dat het tapverbod voor sterken drank na 9 uur 's avonds blijft gehandhaafd. Appelen 5 cent per kilo. Het fruit is in de Betuwe zoogoed als onverkoopbaar. Voor de eerste soorten goudreinetten betaalt men niet meer dan 5 cents per kilo. Er zitten nog groote hoeveelheden vast doch het wordt voor de kweekers met den dag slechter in plaats van beter, De boomen en de bliksem I Naar men van Belgische zijde heeft berekend, worden er op elke 1000 don derslagen 556 populieren. 139 eiken en slechts 1 plataan door den bliksem ge troffen, Raadslid-werklooze. Te Huizen verricht het raadslid v.d. Bin zijn burgerlijk beroep werkloos geworden, thans arbeid by de werk verschaffing van de gemeente, onder de bevelen van den gemeente architect Erfelijk burgemeesterschap. De heer C. Wildschut, burgemeester van Jisp, zal tegen I Maart als zoodanig ontslag vragen Sinds 100 jaar is te Jisp het burge meestersambt in de familie Wildschut steeds van vader op zoon overgegaan. Een millioen voor een big 1 De prijs voor goede biggen is in Oost Friesland opgeloopen tot 900.000 1.000.000 mark 1 Doodelijke val\ De 84 jarige J Fonkert te Roon is, terwijl hij van den zolder eenig hout wilde gaan halen om de kachel aan te maken, vermoedelijk door een duizeling bevangen en van de trap gevallen. Medische hulp mocht niat meer baten. Enkele oogenblikken later is de man overleden. Voorzichtig met de anthraciet 1 Een inwoner van Leeuwarden heeftop het politiebureau aldaar gedeponeerd een linnen zakje, dat een hoeveelheid bus kruit bleek te bevatten, alsmede een koolstaaf, welke vermoedelijk in de mij nen wordt gebruikt om het,buskiuit tot ontploffing te brengen. Het zakje met den gevaarlijken inhoud had den man in zijnanthraciet ge vonden. Indien hij niet zoo gelukkig was ge weest, was het ding wellicht op den een of anderen dag in zijn kachel terecht gekomen; met welke gevolgen laat zich denken 1 Wy raden daarom een ieder in zijn eigen belang aan voorzichtig met deze brandstof te zijn en die goed na te zien alvorens er zijn kachels of haarden mee te vullen Ook onze brandstoffenhande- laars zullen het algemeen belang dienen door bij de aflevering van anthraciet goed toe te zien, dat daarin niet dergelijke gevaarlijke „verrassingen" blijven schui len, zegt de Leeuw. Ct. Op de Oranje Nassau-miju te Heer len had een droevig ongeluk plaats: Een Duitsche mijnwerker uit Dortmund was per flets naar Heerlen gekomen (om dat de trein niet ging), nadat het hem drie maanden had gekost, om een pas te krijgen. De man had den geheelen oorlog medegemaakt, zonder eeDig letsel te bekomen. Pas was hij ln de mijn aan het werk gesteld, of bij de derde ploeg, welke hij medemaakte, kreeg bij een steen op het hoofd en was onmid dellijk dood. De kunst van vroeg-opstaan. Hoe korter de dagen zijn, hoe killer en donkerder het 's morgens is en hoe moeilijker het den meesten menschen valt. vroeg op te staan. In zulke sombere, duistere morgen uren is het een heel ding uit bed te stap pen en om de menschen deze moeilijke kunst te leeren, publiceerde onlangs een buitenlandsch blad de antwoorden, die het op een desbetreffende vraag had ontvangen. Zoo vertelt een dame, dat zij steeds een groote langslaapster was en tot voor korten tijd het beslist niet klaar kon spelen, 's morgens vroegtijdig op te staan. Zij kwam ecbter op het idee, onmiddellijk na het ontwaken een glas koud water te drinken, ^iat het dienstmeisje haar op bed moest brengen en deze „opfrissching" werkte zoo gunstig, dat zij onmiddellijk daarna opstond. Een andere jongedame schrijft, dat zij zich er aan heeft gewend, eiken morgen precies om halfzeven op te staan, door voor het inslapen 5 minuten lang alleen hieraan te denken en het zich stellig voor te nemen. Door deze oefening van haar eigen wil is zij nu zoo ver, dat zij elk uur van den nacht kan ontwaken en op staan. De wekker, die met zijn doorgaans onwelluidend geraas menigeen uit zoete droomen doet opschrikken, wordt in vele antwoorden genoemd. Origineel is hierbij de raad, den wekker zoo ver mogelijk van het bed verwijderd neer te zetten, zoodat men wel is ge dwongen, uit de veeren te springen en er heen te loopen om den levenmaker het stilzwijgen op te leggen. Het zal dau gemakkelijker zijn, aan de verleiding van de warme dekens weer stand te bieden, dan wanneer men den wekker vlak bij het bed had geplaatst. De directrice van een kostschool hat er steeds baat bij gevonden, de leerlingen geregeld op een bepaalden tijd naar bed te laten gaan. Door hiervan niet af te wijken leerden allen ook altijd op een zelfde uur op te staan. Opvoeding tegen woest rijden. „De Gong" neemt het volgende over, „Hebben wij niet gehoord dat de ver liezen aan meoschenlevens per jaar dis, van een oorlogsjaar nabij komen (in Amerika). „Rechter Charles L. Bartlett van Detroit zon op een middel dat meer in druk zou maken dan geldboeten et hechtenis. De woestelingen moesten mhat eens de gevolgen van hun roekeloos rijden met eigen oogen zien in dezalec en de morgue van het ziekenhuis. Det löden November lietbij28automobilistet die wegens te snel ryden tot hechtenis van twee tot dertig dagen waren ver oordeeld, naar het hospitaal geleidet waar op een zaal twintig kinderen laget die door aanrijding waren verminkt Jongens en meisjes voor hun leven on gelukkig. Nieuwsgierig keken de kleintjes naar dat ongewone bezoek. Menig man die met verbazjng of weerzin zijn vonnt had aangehoord, werd nu ernstig en na denkend. Sommigen beloofden vastbe sloten voorzichtiger te gaan ryden, want zoo iets op hun geweten te hebben, dal voor geen geld van de wereld 1 „Een was er met zijn tweejarig jongetji op den armbij had op een drukker weg 45 K.M. gereden en was veroordeelt tot 100 Dollar boete of 10 dagen, en hi was niet bij machte om te betalen. „„Wat zou je doen, als er een ioun jongen overreed?"" vroeg de rechter. „Hij was niet in-staat teantwoordet maar 't was hem aan te zien, dat di les haar uitwerking niet miste. „Een week daarna volgde rechtei Sawiki van Cleveland het voorbeeld Zei woeste rijders liet hij de begrafenis bij wonen van Catherine Virginia Gilmare het 7-jarig meisje dat door een jakke rende auto doodgereden was. De rechter zeide „Ik doe dat niet omdat gy schuldig zijt aan een andere overtreding das waarvoor gij veroordeeld zijt, maar om dat ik voel, dat ik u goed voor oogen moet stellen, u en anderen motorrijden wat de ernstige en treurige gevolgen kunnen zijn van roekeloos en te snel rijden. i „Het is Amerikaansch, maaronmensch kundig ls het niet", staat er by. Mijnheer de Redacteur. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Met betrekking tot de beschouwingen in uw blad inzake de electrische verlichting lijkt hel mij niet ongewenscht, dat uw lezers kennis nemen van het volgende, hetgeen eensdeels als verduidelijking, anderzijds als tegenspraak kan gelden. Een philipslamp 50 kaars arga verbrandt tegen het tarief van 20 cents per K.W.Ü. aan electriciteit 7s cents per uur, een 100 kaars idem 1'/, cent, een 200 kaars halfwatt 2 cents. De lampen van andere fabrikanten verbranden meermen kan rekenen een 50 kaars 1 cent, een 100 kaars 2 cent pér uur. De philipslampen schijnen korteren brandduur (op vol licht) te hebben en breekbaarder te zijn. Bij het verbruik komt bovendien; lo het vaste recht, 2o de meterhuur, met deze gege vens kan men op eenvoudige wijze zijn licht- verbruik berekenen. Het wil mij toeschijnen, dat de beschouwing in uw blad niet van eenzijdigheid is vrij te pleiten. Duur of goedkoop is een betrekkelijk begrip, maar als men te kennen geeft, dat f30,60 per jaar voor een 50 kaars lamp duur genoemd moet worden, stel ik daartegenover, dat dit toch nog heel wat goedkooper is dan f 50,en zelfs dan f 37,50 resp. de thans en de over enkele weken geldende prijs. Buitendien, als zoo iemand in plaats van een 50 kaars lamp een 100 kaars arga brandt, kost hem dat maar f 6,50 per jaar meerdat geeft wel een eenigs- zir.s anderen kijk op de zaak. De berekening omtrent den kostprijs per uur ad ruim 3 cent is evenzeer tendentieus. Ten eerste is de verbruiker uit dat voorbeeld aan den zuinigen kant met zijn lichtverbruik, bij een minimumtarief spreekt het vanzelf.dat verhoudingsgewijs het licht bij weinig gebruik duurder wordt. Iemand, die zoo zuinig is uit gevallen, moet maar geen 6 lichtpunten laten aanleggen. Inderdaad betaalt hij totaal f70,80, maar dit is te verdeelen als volgtf 47,60 voor de 2 lampjes van 50 kaars, die hij zoo wat geregeld brandt en f 23,20 voor de 4 lampen, die hij niet geregeld gebruikt. Of het gemak, dat die 4 lampen opleveren, hem f23,20 per jaar waard is, moet hijzelf uit maken, maar hij mag de kosten daarvan niet omslaan over de andere 2, die hij geregeld gebruikt. Wat hier aan betere liehtvoorziening geboden wordt, is inderdaad nog zoo slecht met en in vergelijking met wat mij van andere, .(veel

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2