HARTEN VROUW. N°. 3085. Zaterdag 24 Februari 1923; 36ata Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spot- en Bootdienst. Hinnenlan d. Uementfd Meuws. FEUILLETON. DU klad verschijnt Woensdag- utaterilapnortei ABONNEMENTEN ABVIRTENTIEN worden aangenomen bQ de Ditg. Tnun LANG1EVIL1 k BI R O O IJ, ParkstraatBund or Tim Licht op 3.11 S'A? TEXEL, 23 Februari 1928. Waal, 21 Febr. De laatste winterdagen zijn voor de IJsclub van de Waal geen rooskleurige geweest. Ze gaven geen voordeelig, maar een nadeelig saldo. Een kleine nalatig heid heeft ernstige gevolgen gehad. Een woord van dank aan het bestuur en het werkvolk, die met alle kracht hun best hebben gedaan, om nog zooveel mogelijk een goed stuk ijs te maken. Het mocht hen niet gelukken. Met leede oogen zag het bestuur de vele schaatsenrijders naar het Kanaal in Eierland gaan, om daar de zoo gewilde sport te beoefenen. De autobus maakte goede zaken, doordat de baan aan de Waal onberijdbaar was. Een goede kijk op de komende winter is wel gewenscht. in het Drentsche landschap meer vindt. Een van deze reuzen, die meer dan een meter dik was, is door een paar Gro- ningsche meubelmakers aangekocht voor f222. Andere exemplaren brachten tegen de f200 op. Die inspanning was te groot. De 70-jarige J. de Graaf, uit Nieuw Weerdinge (Drente) werd Vrijdag j.l. dood gevonden, zittende op zijn rijwiel, een driewieler. De man is vermoedelijk door een beroerte getroffen. Ieder een zitplaats. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat geen grooter aantal reizigers een zitplaats in de rijtuigen mag worden aangewezen, dan, voor iedere atdeeling is voorgeschreven. Bij plaatsgebrek mag dit alleen geschieden wanneer de overige reizigers in het com partiment hiertegen geen bezwaar heb ben. V a d. Lentebode in de kou. Bij een snerpenden Oostenwind en een strenge vorst, vlogen Vrijdag twee ooie vaars over Steenwijk. Vee voor België l Waren er verleden week geen Bel gische veehandelaren ter weekmarkt te Gorinchem, Maandag waren er weder een 14 tal, die een 100-tal kalfbeesten kochten voor flinke prijzen. Deze beesten worden steeds voor Belgische rekening aangekocht, wijl in België, de veestapel nog niet genoegzaam aangevuld is. Een langsnavel. Bij iemand te Overveen komt den laat- sten tijd geregeld een musch op het voerbakje, die, wat zijn snavel betreft, nogal van zijn soortgenooten afwijkt. De bovensnavel steekt n.l. een paar c.M. over den ondersnavel heen. Dit snavel- gebrek doet evenwel aan den eetlust van het diertje geen afbreuk. Bij het eten blijkt het aanpassingsvermogen van het schepsel aan gewijzigde levensomstan digheden. Evenals een haai, die zich bij het grijpen van zijn prooi op den rug wentelt, draait ook dit dier bij het eten den kop geheel opzij, omdat het pikken op de gewone wijze geheel onmogelijk is. TEXELSCHE COURANT. Abtnnemenltprf per 8 maanden. oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andera landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.) TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. Advertenttën daags voor de uitgave vöór t uur nam. Prji* der Adrertentiint] Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENSTJNo. (552. Van Zaterdag 24 Februari tot en met Vrij dag 2 Maart. voor rijwielen 6,— uur, voor rijtuigen 6,30 uur HOOGWATER reede van Yexel. Donderdag 22 Febr. v.m. 12,17 Vrijdag 23 12,53 Zaterdag 24 .1,35 Zondag 25 2,29 Maandag 26 3,43 Dinsdag 27 5,11 Woensdag 28 6,25 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. I tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen ivoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken IVm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwltantiSn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922. Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49? 9.04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03tt 4.39 3,52** 5.59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9!l3 11.21 12,28§ 2,44 5.52S 8.04 8,54 10,49 11,211 12,59 Niet op Zon- en feestdagen t Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van HELLMUTH MIELKE. Nadruk verboden. 5.) Een zachte kreet van een vrouwelijke stem in zijn nabijheid leidde Alsens op merkzaamheid van den wilden schreeuwer af, die maar steeds voortgiDg zijn „wilden troep" aan te prijzen. Op korten afstand van hem stonden twee jonge meisjes, die door twee jonge lingen aangeklampt waren wier wijde broe ken, korte jasjes en wandelstokken, en bovendien met een lorgnet op hun dikke neus en de eerste teekenen van een aan staand kneveltje daaronder, zichzelf heel parmantig voorkwamen, terwijl deze com binatie op anderen heel weinig indruk maakte. Een van hen had reeds voort durend de kleinste der beide meisjes met lispelende stem allerlei zoete woordjes in het oor gefluisterd en had het zelfs gewaagd zijn arm om haar middel te leggen. De kleine had een kreet van schrik geslaakt „Jij verwaande vlegel, dat wil ik van jou niet hebben." .e omstanders lachten. Haastig fluister de de grootste der meisjes haar vriendin iets toe, waarop beiden trachtten zoo snei Een ziener in het Möhnetal. Westfalen is rijk aan sagen en aan verhalen over voorspellingen. Nog leeft hier het woord „Spökenkiekern", waarmee dan bedoeld worden menschen die niet speciaal spoken of geesten, maar voornamelijk de toekomst zien. Een van hen was Peter Schlinkert van het Möhnetal. Het Möhnetal was, vroeger als nu, voornamelijk aan de eene zijde bebouwd. Daar had men, als nu, de vette kleigronden, de boer derijen. Aan de overkant het romantische Arns- berger Wald, wild en woest. Zoo stroomde de Möhne als op de grens van werkelijkheid en romantiek. En zoo ligt nu de Möhnetalsperre. Peter Schlinkert was een tijdlang soldaat bij de keurvorst van Keulen. Eens, toen deze uit rijden wilde, waarschuwde Peter, dat een schot door het rijtuig zou gaan. De keurvorst liet Peter voorloopig in verzekerde bewaring bren gen, nam echter een ander rijtuig en liet het eerste rijtuig leeg voorop rijden. De voorspelling kwam uit, een schot ging door de leege wagen, dus was de keurvorst Peter dankbaar. En Peter werd uit de gevangenis gehaald, kreeg 25 thaler lijfrente en mocht heengaan uit de mili taire dienst, terug naar zijn geliefd Möhnetal. Daar leefde Peter nog lang gelukkig en tevreden voorspelde het afbranden van huizen en schuren,, soms met treffende bijzonderheden. Zoo zijn de verhalen, die uit de aard der zaak niet meer te controleeren zijn. Zijn de voor spellingen inderdaad gedaan, of zijn de verhalen van later? Een voorspelling is er, die nog te controleeren zal zijn. Omdat de verwerkelijking nog komen moet. (Of laten we hopen niet komt). Peter heeft voorspeld, dat men een groote weg zou bouwen door het Möhnetal. Deze weg is er gekomen, betrekkelijk pas voltooid. In Peters tijd was het vrij onwaarschijnlijk, dat die weg komen zou. Want deze groote weg houdt verband met de aanleg van de Möhnetal sperre. En de Möhnetalsperre is een van de onderdeelen van de technische vooruitgang van het Ruhrgebied in de laatste tijd. De weg is er, Peter voorspelde verder, dat dan de krijgers uit het Westen zouden komen. Daarna de strijders uit het Oosten. Naar de beschrijving zullen het Franschen en Russen zijn. De Duitschers schijnen geen rol te spelen (als soldaat tenminste niet). De beslissende slag zal wezen bij de beroemde Berkeboom op de Haarstrang. Het gehucht Rune zal in brand worden gestoken. De bewoners van de dorpen bij de Möhne moeten dan allemaal vluchten in het Arnsberger Wald. Er zal nog een groot gevecht zijn bij Oberei- mer (bij Armsberg) maar dit zal voornamelijk een artilleriegevecht zijn. De laatste groote slag zal zijn bij het dorp Schmerlich. Ruiters in witte mantels zullen in Stockum een dronk waters vragen. Maar voor de huis vrouw hun die toereikt, zullen ze weer weg zijn, achterna gezeten door de vijanden uit het oosten. Toch zullen de legers uit het oosten verslagen worden en sléchts enkele mannen zullen terug- keeren in hun vaderland om daar de droeve tijding te brengen. In Soest (het voornaamste stadje op de Haarstrang) zal een straat tot de oude Kerk afbranden en het bloed zal als een rivier door de Jacobipoort vloeien. mogelijk uit den kring van menschen voor de tent te geraken. Bo deze poging kon Alsen haar gezichtjes nauwkeuriger gadeslaan. De kleinste was een brunette, nog een halve bakvisch, had een kort, pikant neusje, overigens niet bjjzonder knappe gelaatstrekken; haar kleine oogjes, die thans van toornige opwinding fonkelden, schenen intusschen meer aan vroolijke schelmschheid gewoon te zijn. Geheel anders daarentegen de grootste en oudste. Alsen was verrast, bij een meisje uit het volk hij hield ze beiden naar haar kleeding te ooideelen, voor winkel meisjes, die van een vrijen Zondag genoten zulke fijne, ja met geest vervulde en voorname gelaatstrekken te aanschouwen Zij had een hooge gestalte, had weelderig, blond haar en in den blik, van haar groote, grijze oogen ontwaarde hij eeu fierheid, die door haar fijngevormde mond tot be- minl\jkheid bedwongen scheen te kunnen worden Alsen gevoelde al gauw een levendige belangstelling voor dit meisje. De beide jongelingen naast hem waren een oogen- blik onthutst blijven staan, toen herstelden zij zich en volgden de zich snel verwijde rende meisjes met niet minder snelle schre den Alsen hoorde bij hun overhaast ver trek den aanvaller lispelen: „Kom maar Sjohn de kleinste is te vroolijk Hij zag hoe hij achter de jonge meisjes aanrenden, en verhaastte onwillekeurig Na al deze ellende zal er voor Dultschland een tijd van opbloei komen. Maar In de eerste jaren zullen de vrouwen achter de ploeg moeten gaan. Deze laatste voorspelling Is wat vreemd in verband met het feit dat in de verdere voor spelling slechts Russische en Fransche soldaten bedoeld schijnen, Of de voorspelling uit zal komen Laten we hopen van niet. Maar, nog eens leg ik er de nadruk op, de voorspelde groote weg is aangelegd. En dat was menschelijker wijs gesproken, niet te voorzien, want aan de Möhne liggen slechts vrij onbelangrijke dorpen (Delecke Köibecke, Stockum). De weg is aangelegd. En de Franschen staan aan de Ruhr. En dat de Russen hier ook nog een rol zullen spelen, welke dan ook, schijnt niet buitengesloten. 't Geheel kan natuurlijk ook geïnspireerd zijn geweest door Napoleons tocht naar Rusland. En toch. Och, laten we maar geen commentaar leveren. Dat Is met voorspellingen toch altijd nog maar het veiligste. En toch, in me komt het verlangen om te gaan naar die beroemde berkeboom op de Haarstrang. Het is zoo dichtbij. De slag zal zich tot hier uitstrekken en we zullen allemaal moeten vluchten in het Arnsberger Wald. Als de voorspelling uitkomt. NINE MINNEMA. Delecke, an Möhnetalsperre, Westfalen. Dikke boomen. Te Valthe zijn eenige reusachtige eiken geveld, zooals men ze bijna nergens zelf zijn schreden, teneinde getuige te zijn der verdere gebeurtenissen In de allee hadden beiden de meisjes spoedig inge haald en zetten het oude spel hunner lie felijkheden voort. „Maar lieftallige schoone, waarom zoo preutsch „Mogen wjj de dames niet inviteeren voor een kopje koffie bij Steinecker? Vanavond :s er vuurwerk dat zal schitterend zijn meende de lispelaar. „De dames moeten niet zoo angstig zijn. Wjj zijn gentlemen. Op ons woord van eer 1" Ondanks haar opwinding barstte de kleine, die zich niet meer kon inhouden, in een luid gelach uit De jongeling nam dat klaarblijkelijk als een goed teeken op en wilde zijn lispelende welsprekendheid op nieuw voortzetten, toen de grootste der meisjes plotseling bleef staan. „Mijne Leeren, ik verzoek u, ons niet meer lastig te vallen, indien u niet wilt dat ik den eersten den besten voorbijgan ger aanroep om ons te beschermen Zij zei het toornig, met een verachteljjken blik op de beide „gentlemen" neerziende, zonder hen evenwel daarmee af te schrikken „Maar sta nu ons toch toe, mejuffrouw- „Neemt u onze bescherming aan," lispel de de andere geestig „wij zjjn de allerbeste hier onder de voorbijgangers. Mag ik u mijn arm aanbieden „Voor de laa ste maal wilt u ons met rust laten Met bliksemende oogen keek het grootste meisje de beide jongelingen vastberaden aan. „De weg hier is even goed voor ons als voor u," verklaarde de eene Don Juan hoonend. „En wij moeten nu eenmaal den zelfden kant op." Wanhopig keek het groote meisje om zich heen. Op dit oogenblik kwam Alsen tusschenbeide. Hy had alles gehoord. „M\jne Heeren, ik raad u aan, vrjjwilig en zoo spoedig mogelijk een anderen weg in te slaan, anders zal ik U dezen anderen weg toonen," „Wat wie bent U dan wat gaan U toch deze dames aan, wier gezelschap wij zoeken Twee pince nez richtten zich zoo onbeschaamd mogelijk op den zoo plotseling opgedaagden Alsen, terwijl de jongelingen strijdlustig hun wandelstokken zwaaiden. „Zoekt U Uw eigen weg." Alsen bezat ondanks zjjn slanke, middel matige gestalte een niet geringe lichaams kracht. Zonder zich verder te bedenken, pakte hij beide studenten bij den kraag, duwde ze met de hoofden tegen elkaar en slingerde ze zelfs een heel eind van het trottoir af, waarbij zjj bijna onder een voor bijgaande tram belanden. „Gaat U maar mee, dames 1" zei bij toen, rustig verder gaande Achter hem aan weerklonk het schelden der beleedigde gentlemen, die er echter den voorkeur aan gaven, de zich verwijderende niet te volgen. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1