Ir 1 Vroege koters. tiemengd hieuwt». PpöüiR&eurtöïï. Marktberichten. Den 14 Maart 1923 Vrijzinnige Kiesvereeniging. Algemeene Vergadering De Uebermensch en zijn taak tot Herstel van Enropa en Dada in het Roergebied. Gymnastiek- en Turnvereeniging. Ongeveer 30 personen woondeD Vrijdag avond de vergadering in hotel de Oranje boom bij. De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter der Sportvereeuiging Texel, de heer de Wilt, die in z'n ope- ningswooid mededeelde, dat het onder zoek naar de werktuigen van de vorige gymastiekvereeniging, eenige vertraging in de voorbereiding bad terug gebracht. De resultaten van dat onderzoek waren zeer pover, enkele staven, een stel matrassen, een touwladder van de zweef molen en enkele halters, was alh s wat van het materieel was terecht gebracht. Yan brug, ringen, rekstok, enz. was geen spoor gevonden. Als resultaat van be sprekingen met de heer Burgemeester gevoerd, kon worden medegedeeld, dat de voormalige algemeene bewaarschool ongetwijfeld als oefenlokaal zou worden beschikbaar gesleld. Voorts deelde de heer de Wilt mede, dat zich reeds 65 personen voor het lidmaatschap der ver- eeniging hadden aangemeld. Besloten werd, aan het bestuur enkele leden toe te voegen, die zich uitsluitend met de zaken de gymnastiekvereemging betreffende zullen bezighouden. Als zoo danig werden gekozen de heereu Kiljan, Micbels en Adr. N. Lap, resp. als vice- voorzitter, secretaris-penningmeester en commissaris. De contributie werd voorloopig bepaald op 10 cents per week. Bij de besprekingen gevoerd over de aanschaffing van werktuigen werden verschillende voorstellen gedaan, om het benoodigde kapitaal te traenten te ver krijgen door rentelooze voorschotten, door het heffen van een entreegeld van de leden, enz. Tal van bezwaren weiden tegen een en ander aangevoerd. Het aanbod van d6 heer KiljaD, om de weik- tuigen te vervaardigen en op afbetaling te leveren, weid met applaus ontvangen en aangenomen. Besloten werd verder, dat betrcffmde leiding der oofeningen, eriz nadere be sprekingen zudea piaats hebben met de heeren Kievits en Knip, die zich in de vorige vergadering bereid verklaard heb ben aan de leidiDg te willen deelnemen. Tot het ontwerpen van een reglement werd nog besloten. Sluiting. Het Duitsche s s „Aldebaran" dat tijdens stormweer op 6 December jl. hoog op de Boschplaat van Terschelling strand de, waarvan de berging door de berging maatschappijen Dros en Doeksen werd aangenomen, werd Zaterdagnacht afge bracht en door de sleeptooten „Volhar ding" en „Texe te Teachelling binnen gesleept. Z.V.S.-O.V.V. 3-1. V_/ ZVS speelde Zondag voor de tweede maal tegen OVV voor de seriewed- strijden en heeft de nederlaag van vel leden week met sprekende cijfers gewro ken. Reeds direct bij bet begin is het te zien, dat beide partijen er alles op zetten om te winnen. Het spel is zeer vlug met Z V S in de meerderheid. Reeds spoedig weet ZVS, door van Wamel met een prachtig hoog opgevangen schot onhoudbaar te doelpunten. Het spel, vooral van ZVS, is zeer enthousiast en het vrij talrijk publiek tracht door luide uitroepen hunne favorieten aan te vuren. Uit een hoekschop schitterend door Dor las genomen, weet van Wamel wederom door een prachtigen kopbal te scoren. Groot is de vreugde in het Z V S kamp. OVV zet echter de tanden op elkaar en diingt ZVS op eigen helft terug, waarbij de bal tegen de hand van een Z V S-er wordt aangeschoten. Koorn wijst naar de beruchte stip, van Wamel tracht het gevaar te keeren, doch S. Koning doelpunt onhoudbaar. Rust treedt in met 2 1. Na de rust krijgt OVV het voor deel van den vrij sterken wind, doch de Z V S-ers, hun eed gedachtig, zetten er alles op. Jansen heeft zijn dag en ver vult zeer goed werk onder de lat, OVV is er hopeloos uit en tracht meerdere malen zich los te werken, hetgeen echter niet gelukt. ZVS wil en moet winnen en Witvliet verbreekt de spanning, door met een zeldzaam mooi schot onhoudbaar te doelpunten en daardoor de stand op 3 1 te brengen, waarna het einde spoe dig wordt aangekondigd. Het was een prachtige, zeer enthousiast gespeelde wedstrijd, waarin beide partijen zich geheel gaven. Welverdiend heeft ZVS gewonnen, deze ploeg lijkt ons de juiste. OVV gaf goed partij, de rechtervleugel presteerde echter zeer weinig. Batavier I-Texel I 1—8. Texel I speelde te Helder voor het Gouden Kruis, tegen het sterke Batavier I en wist met een zeer gehavende ploeg met 5 invallers een welverdiende 8 1 zege te behalen. De jeugdige linksbuiten overtrof alle verwachtingen en speelde een prachtpartij voetbal. Texel was gedurende den ge heelen wedstrijd in de meerderheid en won welverdiend. Hou vast, jongens. H R C 6 Texel 2 0-6. Texel II speelde eveneens te Helder voor de competitie tegen HRC 6 en wist met 5 invallers en met 10 man spelende een flinke overwinning te be halen. H R C gaf echter de oveiwinning niet cadeau, maar gaf goed partij, doch kon het tegen de enthousiast spelende Texelaars niet bolwerken. Vriend Jan en de kale hebben de overwinning fees telijk herdacht. Texel 3-H R C adspiranten 7 1. Texel 3 ontving de H R C adspiranten kampioen der adspirancen competitie afd. Helder, N H V B en wist m9t spre kende cijfers zich de meerdere te toonen. Texel 3 gaf goed partij, doch moet het spel meer verdoelen over de beide bui tenzijden. De haiflinie moet korter op de voorhoede aansluiten en sneller terug trekken. De verdediging was als van ouds zeer goed. Zondag gaan jelui mis schien naar Helder, waai HRC revanche zal trachten te nemen. Dan met dezelfde ploeg, hoor jongens, dan kom en jelui vast met de overwinning thuis De nood en ellende in Hongarije. Oudeschild5 Maart. Onze plaatsgenoot, d9 heer P. L. Duin- ker, heeft de cursus der Ned. Heide Mij. vior opleiding tot boschwachter, te Arnhem, met goed gevolg doorloopen. Oosterend6 Maart De heeren Kiüanen en Giphart, van Alkmaar, die zich aan het publiek presen- teereo als het duo Jopie en Mar van Gisteren, traden hier Zaterdag j. 1. voor een goed bezochte vergadering van „Nut en Genoegen" op met voordrachten, zangstukjes en telephatische seance's. Hun jeugd, iu aanmerking genomen, hebben de heeren goed voldaan. Ze geven veel en kennen alles goed van buiten, maar gestes en presentatie zijn niet, wat ze wel moeten wezen. Edüu, dat zal wel beter worden, en verder heeft men met beide heeren een prettige en goedge vulde avond. Jopie zingt veel, vooral van Clinge Dorenbos, Dirk Witte, Lou Bardy, Spoker, Louis Davids, van zich zelf en nog anderen, en met aandacht werd er naar geluisterd, Mar had goede resultaten en succes met eenige tele phatische seance's, terwijl zijn zang en voordracht minder in den smaak vielen, dan die van Jopie, die zijn hoogste applaus inoogstte met het mooie lied „Moeder". Jammer, dat enkele personen in de zaal luidruchtig waren, waarover de voorzitter hen ernstig heeft onder houden. Aan het einde van de vergadering werd hartelijk dank gebracht aan de beeren van Gisteren, die getoond hebben niet van gisteren te zijn. Een „tot weerziens" werd hen toegeroepen. Verder gaf de voorzitter te kennen, dat in dit seizoen geen bijeenkomsten meer gehouden zullen worden, wenschte aan allen een prettigen en voordeeligen zomer toe, deelde mede, dat de verkoop van eenige moppen door het duo een voordeel van f 6,15 had opgebracht voor den Ziekenauto van het Witte Kruis en sloot met de beste wenschen voor „Nut en Genoegen" de vergaderiug, waarna een prettig en onderhoudend bal volgde Hef tapverbod I De Minister van Binnenl. Zaken zal het z g. tapverbod op Zaterdagmiddag en Zondag, waartoe de Leidsche Gemeente raad onlangs heeft besloten, niet ter ver nietiging voordragen aan de Kroon en zal hij dit ook niet meer doen ten aan zien van door andere Gemeenteraden in te voeren tapverboden. De reden, dat de Minister van zijn tot dusver ingenomen standpunt is afge weken, moet zijn grond hierin vinden, dat de Hooge Raad steeds en ondubbel zinnig de opvatting huldigt, dat voor het in het leven roepen van bedoelde ver bod bepalingen het motiefdrankmisbruik niet wordt vereischt. N Ct. Electriciteit. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat op onderstaande plaat sen en tijden zitting zal worden gehouden tot het verstrekken van inlichtingen om trent eventueele verkrijgbaarstelling van electriciteit voor licht- en krachtdoeleinden, alsmede tot het inleveren van voorloopige aanvraagformulieren. Woensdag 7 Maart 'sav. 7 uur bij A. van Ketel te Oudeschild. Donderdag 8 Maart 's av. 8 uur in café „den Burg" te den Burg. Vrijdag 9 Maart 's av. 7,30 uur bij K. Kuijper te den Hoorn. Zaterdag 10 Maart 'sav. 7,30 uur bij IJ. Koppen te Oosterend. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSING DAMSTE. De secretaris JONKER. Toelating van leerlingen tot deO.L. scholen. Zondag 11 Maart 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. 's av. 7 uur Prof. Dr. Kallay Kalman uit Budapest Extra collecte voor Hong. kinderen Koog, v.m. 10 uur Prof. Dr. Kallay Extra collecte als boven. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Briimmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer.j Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. D. J. B. Allaart. Theol. cand. Harlingen. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Extra collecte voor ons hulpwerk in Rusland. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 7 Maart Den Hoorn, 'sav. 7 uur Prof. Dr. Kallay uit Budapest. Extra collecte voor Hong. kinderen. Vrijdag 9 Maart Waal, 'sav. 7 uur Prof. Dr. Kallay Extra collecte als boven. Zaterdag 10 Maart. Oosterend, 'sav. 7 uur Prof. Dr. Kallay Extra collecte als boven. Alkmaar, 2 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt warenj aangevoerd 1922 H.L. De prijzen waren,! per 100 K.G. Tarwe 10,75 a 12,25 Gerst chevalier 10,50 a 11,— Haver 9,50 a 12,50 Bruine boonen 18,a 26,— Witte boonen 26,a 30,— Grauwe erwten 30,a 32,— Eierveiling, 5 Maart 1923. Aangevoerd werden 98 partijen, stuks. Kipeieren f 5,80 a f 7,20 per 100 stuks 820 eendeieren f 6,30 a f 6,50. jonge kippen f 2,50 per stuk. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zjj zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. 304 ADVERTENTIEN. aa hopen A. BURGER en T. BURGER-Krijnen <5$ te Den Hoorn op Texel, hunne 45- jarige Echtvereeniging te her denken. De Familie. de Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het over lijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE DRIJVER, in den ouderdom van 77 jaar en 10 maanden. Uit aller naam, J. KUIJPER Gz. Oudeschild, 5 Maart 1923. Algemeene kennisgeving. Bij dezen betuigen wij onzen dank aan buren, dragers en kleedoplegsters, alsmede aan Ds. Raabe voor de troostwoorden tot ons gesproken, bij het overlijden en delmi teraardebestelling van onze geliefde Oom|Hi en Broeder WILLEM BOON. he Den Burg, Texel. Uit aller naam H. BOON. te de Cocksdorp bij Gez. BUIJS, op Don derdag 8 Maart, 's avonds 8 uur. Agenda Candidaatstelling voor de Gemeenteraad voor Cocksdorp en Eierland. Bestuursverkiezing. Tevens gelegenheid tot aangifte voor het lidmaatschap der vereeniging. Het voorloopig bestuur. Met bovenstaand onderwerp komt H. BRAAM a. s. Vrijdagavond acht uur in Hotel Texel. Entree f 0,25. Zaterdagavond in Zeven Provinciën te Oudeschild. Aanvang half acht. Entree 20 cent. TE KOOP W. DE WAARD, Harkebuurt :e ll( di in't groen" mej. J.N. Koopman, voor het meest typische heeren-costuum aan de heer P. Bak ker Bz.. als oud-Texelsche boer in Zondags kleed. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door de heer Dorlas uitgereikt, terwijl de ziel van de dansclub, de heer IJ. Witte, er enkele woorden aan toevoegde, daarbij bizondere dank brengend aan de heer Burgemeester, voor het verleenen van vergunning voor het feest. Het demasqué volgde daarop, ongetwijfeld is het bal gecostumeerd en gezellig nog wel eenige uren voortgezet. „De Provinciale Kiesvereeniging van den Vrijheidsbond in den Provincialen Kieskring „Helder", waartoe ook de Noord-Hollandsche eilanden behooren, heeft eene Openbare Ver gadering belegd op a s. Maandag 12 Maart, in f café den Burg te den Burg waar als spreker zal optreden de heer H. Groenewout, van Sant- i poort. Wij herinneren er aan, dat onze plaats- S genoot, Dr. Boswijk, voorkomt op de candidaten- lijst van den Vrijheidsbond voor de a.s. Staten- verkiezing als no. 4. Voor bijzonderheden 'verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in ons blad van heden." Ingez. Prof. Dr. Kdllay Kdlmdn, Hoogleeraar aan het Staats Theologisch Seminarium te Buda pest (Hongarije), thans officieel naar Nederland afgevaardigd door de Hongaarsche regeering, stelt zich voor in den loop van deze week ook ons eiland te bezoeken. Het doel van dat bezoek is in verschillende plaatsen in een openbare samenkomst te spreken over den schrikbarenden nood vooral der Hongaarsche kinderen, hopend daardoor adressen te verkrijgen waar eenige dier kleinen gedurende een paar maanden vriendelijk gehuisvest kunnen worden. Prof. Kdllay, die vóór den oorlog ook aan de Utrechtsche Universiteit een paar jaar ge studeerd heeft, spreekt goed Hollandsch, zoodat hij geen tolk behoeft om zich verstaanbaar te maken. Zijn optreden werd tot dusverre in tal van plaatsen van ons land met gelukkigen uitslag bekroond. Voor heel wat kinderen vond hij reeds onderdak, terwijl de telkens na het einde van zijn toespraken gehouden collecte reeds honderden guldens opbracht. We hopen dan ook zéér, dat hij ook in zijn verwachting van de goedhartigheid der Texelsche bevolking niet teleurgesteld zal worden. Het plan is, dat hij a.s. Woensdagavond om 7 uur op zal treden in den Hoorn, Vrijdag avond in de Waal, Zaterdagavond in Oosterend, Zondagmorgen 10 uur in de Koog en Zondag avond 7 uur in den Burg en wel in al deze plaatsen in de Ned. Herv. Kerk. Moge Prof. Kóllay overal een groot en belangstellend gehoor vinden. Zijn tijdelijk adres zal zijn ten huize van Ds. Raabe. Ingez. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kertms, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere scholen In de gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen voor dien datum den leeftijd van vijf jaar en zes maanden hebben bereikt. Tevens bestaat er op dien datum gelegenheid om te worden toegelaten tot de 7e, 8e of 9e klasse van de school voor M.U.L.O. te den Burg, mits blijkt, dat de leerling in ontwikkeling niet achter staat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs hebben genoten, het welk aan de school gegeven wordt in het leer jaar, onmiddellijk voorafgaande aan dat, waarin toelating wordt verlangd. De aanmelding behoort uiterlijk Donderdag 29 Maart te geschieden bij het hoofd der school onder overlegging van het vaccinebewijs. In verband met de Paaschvacantie wordt de school voor het eerst bezocht 10 April 1923. Texel, 6 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De secretaris, JONKER. ZH cx. in Cc za 2C i«

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2