c IARTEN VROUW. Zaterdag 10 Maart 1923. 36'" Jaargang ieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Biuneiila li u. .*♦>89 FEUILLETON. .•o Licht op Van Zaterdag 10 Maart tot en met Vrij- ag 16 Maart. oor rijwielen 6,30 uur, voor rijtuigen 7,—uur 1XELSCHE COURANT. OU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ibonnementtpri/i per S maanOeni oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 aar nam. Pré* der Adwrtenliên, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. -jT POSTCHEQUE- en QIRODIENSTJNo. 652. ABONNEMENTEN es AIVERTÏNTIEN worden aangenomen bQ de Oitg. Fiama LANGEVIL1 BE ROOII, Parkstraat, Bone orTixn HOOGWATER reede van Texel. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 8 Maart 9 10 11 12 13 14 12,05 12,52 1,46 2,51 4,17 5,45 6,54 Des namiddags is bet ongeveer een half uur [ster hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken 'Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur. Voor postwissels, kwltantién, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur iterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen irtrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen in Texel7,45 vm. 3,15 nm. Helder: 8,45 4,15 iVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. «trek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49t 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52*» 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver- ek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder, ertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9,13 ".21 12,28§ 2,44 6,16 5,52§ 8,04 8,54 d 10,49 11,211 12-59 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. 1 Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van HELLÏÏUTH MIELKE. Nadruk verboden. Maar hij ging niet naar Amerika. Juist e kaart hield hem aan Duitsch grondge- ed vast, of liever niet de kaart, maar wat ize thans in zijn oogen beteekende. Hij had het knappe meisje van de jaar iarktdrukte op de „Hasenheide" niet ver ten. Ondanks de teleurstellingen en ont- iochelingen die hem iedere dag weer bracht weefde haar beeld toch hoopvol voor zijn >gen. Een soort romantische prikkel was tardoor in zijn leven gekomen, een inner- |ke kracht, die hem op de been hield en em moed gaf Het kwam hem zelf ver- onderlijk voor, dit gevoel, alsof hij niet leen streed voor zijn eigen bestaan, maar sof zijn strijd ook nog een ander doel had, t weliswaar, zooals hij zich dan weer oest bekennen, achter blauwe wolken teliten schuil te gaan. Zij had hem beloofd tenminste zoo fcd hij h^ar hoofdknik opgevat hem richt te zenden. Dagelijks ging bij naar et postkantoor, maar - de tweede teleur- :elling nooit was er een brief voor hem. Zou zij werkelijk haar belofte niet willen Toelating van leerlingen tot deO.L. scholen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere scholen In de gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen voor dien datum den leeftijd van vijf jaar en zes maanden hebben bereikt. Tevens bestaat er op dien datum gelegenheid om te worden toegelaten tot de 7e, 8e of 9e klasse van de school voor M.U.L.O. te den Burg, mits blijkt, dat de leerling in ontwikkeling niet achter staat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs hebben genoten, het welk aan de school gegeven wordt in het leer jaar, onmiddellijk voorafgaande aan dat, waarin toelating wordt verlangd. De aanmelding behoort uiterlijk Donderdag 29 Maart te geschieden bij het hoofd der school onder overlegging van het vaccinebewijs. In verband met de Paaschvacantie wordt de school voor het eerst bezocht 10 April 1923. Texel, 6 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De secretaris, JONKER. Electriciteit. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belangheb benden, dat de bespreking inzake de beschikbaarstelling van electriciteit voor licht- en kracbtdoeleinden is uitgesteld tot Zaterdag 17 Maart a.s. des avonds te 7,30 uur in het lokaal van den heer IJ. Koppen. Texel, 8 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester JONKER. BUYSING DAMSTE. TEXEL, 9 Maart 1923 Middelbare Handelsdagschool en Hoogere Handelsschool te Helder. Aan den heer D. Brethouwer, leeraar in de Wiskunde aan bovengenoemde schilen, is eervol ontslag verleend wegens vertrek naar 's Gravenhage. In zyn plaats is benoemd, de heer W. F. Groten dorst, KapiteiD der artillerie, aldaar. Naar wij vernemen, zal de Chr. Zangver- eeniging „Harmonie" te den Hoorn, op verzoek, haar laatste uitvoering aldaar nog eens her halen en wel op Woensdag a.s. (zie adv.) G. E. B. Van de gelegenheid om inlichtingen in te winnen betreffende de verkrijgbaarstelling van electriciteit voor licht- en krachtdoeleinden, houden, of waren andere omstandigheden oorzaak van haar stilzwijgen Hij droomde de beide meisjes den een of anderen dag op straat te ontmoeten Maar nooit zag hij Tilli's hooge, slanke figuur met de fijne gelaatstrekken, noch Tine's kort wijsneusje en haar kleine, schalksche oogen. Hij ging den volgenden Zondag weer op zoek naar de „Hasenheide", door zocht alle lokalen doch tevergeefs, van beiden vond hij geen spoor. Het kunststuk hen onder de duizenden dezer wereldstad te ontdekken, was ook niet gemakkelijk. Maar hy gaf daarom de hoop nog niet op. Eenmaal moest het stellig gebeuren, dat hij haar terugzag. Het toeval of nog beter harten vrouw moest hem hel pen Voorloopig waren en bleven beide meisjes van het tooneel verdwenen en lieten niets van zich hooren of zien Het liep tegen het einde dei tweede week, Sinds hy in Berlyn was aangekomen. Zijn stemming was allesbehalve vroolijk Nog steeds geen betrekking en nog steeds geen brief van haar I De gedachte, dat zij hem per post zou schrijven, had hij reeds opge geven, maar daar hij toch op het postkantoor moest zijn. besloot hij toch maar weer eens aan het loket te informeeren. dij was biy verrast, toen de beambte uit een grooten hoop correspondentie een klein bnetje te voorschijn haalde en het hem toeschoof. alsmede tot het inleveren van voorlooplge aan vraagformulieren, 'zooals het in de gemeente lijke publicatie heette, werd Donderdagavond door weinigen gebruikgemaakt. Trouwens die zelfde ervaring deed ons Dagelijksch bestuur ook te de Waal op. De belangstelling voor het groote plan is zoo ongeveer nihil. Dat bleek aan de heer Bais van IJ muiden; die voor het gemeentebestuur de noodige inlichtingen kwam verstrekken overal en uit iedere uitspraak door hem uitgelokt. Te Oudeschlld, zegt de heer Bals, gelooft niemand er in en te de Waal geloofde een der Ingezetenen, dat wel een tiental voor aanslui ting was te vinden. De vergadering was door een zeer klein getal hoofden van gezinnen bezocht, maar de heer Bais won er. bij zijn rondgang, van de 71 perceelen die er voor in aanmerking zouden komen, 53 voor aansluiting. Er is een Hollandsche spreekwijze, die zegt, dat men de menschen met de zweep naar hun geluk moet jagen. Zeker is het, dat waren de bewoners van ons dorp niet opgezocht voor aansluiting bij het noodbedrijf, zeer weinigen zich toen ook voor aansluiting zouden hebben opgegeven. De heer Bais was ook nu overtuigd het ver- eischte aantal aansluitingen te zullen winnen. Maar laat ons in korte trekken verslag doen van de vergadering. De twintig belangstellenden die Donderdag in café den Burg tegenwoordig waren, werden door de heer Burgemeester welkom geheeten, die daarbij de reden van deze bijeenkomsten ontvouwde. Bij de oprichting van het nood bedrijf zegt spr., bleek het groote plan dat heel Texel zou omvatten te kostbaar, aansluiting aan het provinciale net niet doenlijk zonder belangrijke subsidie van Rijk en Provincie. Voor subsidie van het Rijk, vervolgt spr. is thans heel geen kans. Bedoeling van het Dage lijksch Bestuur is nu, te onderzoeken hoeveel animo voor aansluiting er op de andere dorpen is, om wanneer men over voldoende gegevens beschikt de plannen nader onder de oogen te zien. Alle mogelijkheden zullen worden onderzocht, de zaken worden van alle kanten bekeken, ook aansluiting bij het provinciale net. Het ge meentebestuur mag en zal geen sprong in het duister doen. De heer Bais, reeds genoemd, krijgt daarna het woord, om aan de hand van de toelichtingen op het aanvraagformulier, de noodige ver klaringen te geven. Wij stippen daarvan aan, dat in niet reeds aangesloten perceelen gratis twee lichtpunten worden aangebracht tot een maximum buis lengte van 15 meter, terwijl in reeds aange sloten perceelen te den Burg, maar een gratis lichtpunt met een maximum-buislengte van 7 meter wordt verstrekt, omdat ten behoeve van de plaatsing van de meter op een droge plaats beneden in de woning nogal eenige verande ringen in de huisleiding moeten worden aan gebracht. Van elke wijziging of uitbreiding overigens in de bestaande huisleiding gewenscht, komen de kosten voor eigen rekening van de aanvrager. In antwoord op een vraag van een der aan wezigen deelde de heer Bais ook mede, dat bij het nieuwe plan het vast recht berekend wordt Zij hield dus toch woordDoch indien het slechts een afscheidsgroet bevatte dan wilde hy zijn koffer voor New York pakken en deze snoode oude wereld vaarwel zeggen. Snel had hij het couvert losgescheurd en de vrees, die hij in zich had voelen opkomen, scheen maar al te zeer bewaarheid, toen hij in plaats van een brief een stukje papier met enkele, vluchtig met potlood opgeschre ven woorden ontdekte. „Levensverzekering-Maatschappij „Sirius" vraagt een correspondent Dit was alles wat hij las één regel, kort en bondig als een advertentie, die door een zuinige firma geplaatst wordt. Geen onderteekening, geen enkele aandui ding ook maar, van wie deze simpele mede- deeling afkomstig was. Hy bekeek het briefje nog eens aan den voor- en aan den achterkant, zonder verder iets te kunnen ontdekken. De zaak was toch werkelijk heel eigenaardig. Hy had gerekend op een rendez-vous en men stuurde hem een onnoozele mededeeling, dat er een betrekking vacant was. Maar het volgende oogehblik flitste een plotselinge gedachte door zijn brein. Hij had immers over zijn omstandigheden met de beide, meisjes gesproken, zij wisten dat hij hier in Berlijn moeite deed voor een aan stelling, en zij zonden hem een mededeeling die waardevol voor hem kon zijn. Onge twijfeld was het een vrouwenhand, die deze van ieder lichtpunt of stopcontact. Of men het gebruikt of niet gebruikt, het vast recht moet er van worden betaald. Lampen en aanverwante artikelen komen voor rekening. Hierna besprak de heer Bais de prijs, in onze gemeente voor het licht te betalen. Spreker betaalt in IJmuiden 45 cents per K. W. U., wij hebben hier slechts te betalen 20 cents, maartevens een vast recht. Dat vaste recht bedraagt voor één lichtpunt f 14,—, voor 2 lichtpunten 22,—, drie f 28,—, boven 7 lichtpunten betaalt men tot en met 15 lichtpunten f 2,— meer voor .elk volgend licht punt. Bij meer dan 15 lichtpunten in fabrieken, werkplaatsen, e.d., speciale voorwaarden. In 30 van de 55 in Noordholland aan het provinciale net aangesloten gemeenten gelden dezelfde voorwaarden als voor onze gemeente gesteld. De ervaring heeft geleerd, dat eerst de vraag dient gesteld, hoeveel hebt ge voor electrische verlichting over. Er moet op een vast bedrag aan inkomsten gerekend kunnen worden. Betreffende het lichtverbruik zegt de heer Bais, dat Arga-, Argenta- en meerdere andere lampen, bij een lichtsterkte van 50 kaars b.v., maar 40 watt afnemen, bij een lichtsterkte van 100 kaars, 75 watt, enz. in verband daarmede berekent spr., dat zoo doende een lamp van 50 kaars slechts 2'/« ct. per uur zal kosten en dat in een woning met 3 lichtpunten, b.v. een van 100 kaars, een van 251«aarsen een van 10 kaars, de gezamenlijke kosten bij 1000 branduren, maar f 50,— per jaar zullen bedragen. Tegen deze voorstelling wordt uit de ver gadering met klem geprotesteerd, men spreekt van 1800 en 1600 branduren, maar de heer Bais verzekert, dat in de 55 plattelandsge meenten in N.H., straks reeds genoemd, het gemiddeld gnbruik niet hooger was dan 1005 branduren. Wat betreft de opmerking uit de vergadering, dat iemand, die het minst gebruikt het meeste moet betalen, dit wordt door de heer Bais ten sterkste ontkent, die zegt dat zulks slechts het geval is, wanneer men lichtpunten heeft, die men niet gebruikt. De dorpen Koog en Cocksdorp komen niet voor aansluiting aan het net in aanmerking, omdat de afstand tot die dorpen te groot is om de kosten van de leiding daarheen te kun nen goedmaken. Gebouwen langs de weg kun nen niet voor aansluiting in aanmerking komen, omdat de omzetting van hoogspanning in laagspanning te veel kosten met zich brengt. Maar wanneer eerst de zaak hier gevestigd is openen zich allerlei mogelijkheden. De vraag is nuwat hebben wij voor electrische licht en krachtvoorziening over. Straks worden de biljetten opgehaald. Wij geven de zaken, zooals ze ons in de vergadering werden gegeven. Het groote plan, kost enorme sommen aan de gemeente, maar w a nneer de deelname algemeen is, zijn de b e d r ij f s k o s t e n van het groote plan naar verhouding lager dan voor een plan voor den Burg alleen, aldus de des kundigen. Het spreekt vanzelf, dat een bedrijf voor den Burg alleen heel wat minder kapitaal zal vragen. woorden geschreven had en het was nauwe lijks aan te nemen, dat zy haar mededeeling uit de advertentierubriek van een courant had overgenomen. Maar waarom schreven zij niet meer? Waarom onderteekenden zy den brief niet en voegden zij er geen groet by, die hem immers opgevrooiykt zou hebben? En wat hadden beiden in 's hemels naam met die levensverzekeringmaatschappy „Hirius" uit te staan Dat waren allemaal vragen, die by hem opkwamen en waarop hij geen antwoord kon geven Doch hoe het ook zy, de bood schap kwam van haar - daarvan was hy onmiddeliyk overtuigd en zy vervulde hem met een jubelend gevoel. Het lot wenkte met de hand hy wilde niet ver zuimen deze haod te grypen. De avond was nog niet gevallen hij had nog tijd om in het gebouw van de „Sirius" inlichtingen in te winnen. Ten spoedigste pakte hij de eerste de beste paardentram, maar toen hij bij de kantoren der Maat- schappy aankwam, werd hem medegedeeld dat de bureau's reeds gesloten waren. Onvernchterzake keerde hy naar huis terug en bracht een onrustigen, koortsach tigen nacht door. Hij had het gevoel, dat er een ommekeer in zijn leven zou plaats grijpen en allerlei verwarde beelden zweef den hem voor den geest in zijn opgewonden droomen. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1