Arbeiders van Eierland. INGEZONDEN 8TUKKEN. Marktberichten. Predikbeurten A D VE RTEJSTTIE JN SSeMStoe"het0,e'liidM™»»» laKtfeijïï' 'er Ver2aderi"S V GEBOREN: WILLEM CORNELIS, Aller opkomst gewenscht. Ook de vrouwen moeten zooveel mogeliik tegenwoordig zijn. I geroepen, was dra ter plaatse en mocht gelukkig constateeren, dat het onheil betrekkelijk goed was afgeloopen. De heer Troost had slechts enkele uiterlijke kwetsuren opgeloopen, terwijl bij de kleine Arie Rentenaar een lichte hersen schudding werd geconstateerd. Volgens latere berichten, maakt de kleine patient het goed. Bij de Zaterdag j.l. gehouden aanbesteding van de verbouwing der pastorie van de Ned. Herv. Kerk alhier, waren ingekomen 9 biljetten. Laagste inschrijver was de heer L. Bruin Jz. voor f 11758,—. S. D. A. P. De publieke belangstelling in de verkiezing voor de Provinciale Staten is wel heel flauw en van de zijde der arbeiders niet grooter dan van andere zijde. Heel klein was de opkomst Maandagavond in Hotel Texel, waar mevr. Miedema-Zondervan voor de kiezers optrad. De vergadering werd geopend met een kort woord van de voorzitter, de heer A. Boon, die verklaarde, het te bejammeren, dat vooral zoo weinig arbeidersvrouwen opgekomen waren. Slechts 3 vrouwen waren tegenwoordig. Spr. betreurt het, dat de arbeidersvrouw zoo ge bukt gaat onder de druk van de tijdsomstan- digiieden, dat ze geen belangstelling toont te hebben voor het streven naar betere maat schappelijke verhoudingen, dat in de S.D.A.P. leeft. Onze partij toch onderscheidt zich van alle andere partijen, vervolgt spr. door dat zij niet vecht om het bestaande te handhaven, maar zich geroepen acht te strijden voor een betere samenleving. Moge het de spreeksier gegeven zijn, een weinig licht te brengen in de hoofden en harten van de arbeiders. Mevrouw Miedema-Zondervan, na te hebben belicht de plaats, de vrouw tot nu toe in de samenleving aangewezen, zegt daarop, dat het haar genoegen deed het verzoek te ontvangen te Texel op te treden, omdat ze zoo graag eens kennis wou maken met de bevolking van dat eiland, waarvoor geregeld een beroep wordt gedaan op de menschlievendheid. Minstens eens per jaar, zegt spr. wordt in de groote steden van ons vaderland, en zeker ook daar buiten, een boekje aangeboden, waarvan de opbrengst moet dienen om de armoede en ellende te lenigen van de bevolking van uw eiland. Spreekster concludeert daaruii, dat zulks een gevolg is van het conservatisme, dat hier heerscht, omdat men op deze atgelegen plek niet in aanraking komt met elders heerschende mceningen. In uwe nabijheid leven menschen die u in deze de weg kunnen wijzen, zegt spr. de afdeeling der S.D.A.P. Lauwheid en onver schilligheid zijn de oorzaak van veel ellende, plichtsverzaking noemt spr. het, wanneer men thans niet deelneemt aan de strijd tot verbetering door de arbeiderspartij in en buiten het parle ment gestreden. Bik beioep op de liefdadigheid acht spr. een kaakslag in het gezicht van de arbeider. Onze arbeidskracht moet ons in staat stellen ons leven op te voeren tot een menschwaardig bestaan. Spr. gaat vervolgens na, de strijd door de sociaal-democratie sedert jaren hier te lande gevoerd. In de aanvang door de idealist Domela Nieuwenhuis en zijn aanhang, sedert 1895 door de S D. A. P. gestreden. In bizonderheden gaat spr. na, elke verbetering door de S. D. A. P. van de bezittende klasse afgedwongen. Onze ruimte laat niet toe, de spreekster bij dat betoog te volgen, wij volstaan dus met te melden, dat spr. hare met gloed en overtuiging gevoerde rede eindigt met een opwekking tot de aan wezigen om te stemmen op de candidaten van de S. D. A. P. en ook anderen daartoe op te wekken. Als niemand zich aanmeldt voor debat of het stellen van vragen, meent de spreekster nog even te moeten wijzen op het belang van het lezen van partijbladen. De voorz. brengt dank aan gehoor en spreekster. Daverend applaus loonde de spreekster, daverend applaus onder streepte ook de woorden van de voorzitter. Geheelonthouding. Maandagavond trad in Eber. Haëzervoor de Nai Chr. (jeheelonthouders-vereeniging op de heer de Jong van Utrecht. Na gemeenschappelijk gezang en opening met gebed, gaf het zangkoor een zangnummer ten beste, waarna het woord was aan de spreker met het onderwerp „Waar het om gaat". Het antwoord, zegt spr., zou kort kunnen zijn „Het gaat om een drankvrij Nederland!" Al zullen wij geen hei I roepen voor wij over de brug zijn, zegt spr, we mogen met genoegen op groote verbeteringen wijzen. Wist vroeger niemand haast van geheelont houding, thans spreekt er haast iedereen over en de subsideering van de geheelonthouders- beweging door regeeringslichamen beteekent erkenning door die lichamen. Echter de drank- strijd dient nog met het grootste elan gevoerd te worden, vervolgt spr. Straks komt de wet voor Plaatselijke keuze weer in de Kamers der Staten-Generaal aan de orde, de Plaatselijke keuze, zegt spr., die ons moet helpen in de strijd. in de Christelijke drankstrijd, vervolgt spr., gaat het in de eerste plaats voor de eer van Gods naam. In de kroeg wordt Cods heilige naam bespot. De alcohol zet de mensch aan tot allerlei ver keerde dingen, de alcohol verdwaast het volk. Slerke drank maakt de mensch gelijk een wild dier. De alcohol is een hinderpaal voor het Evangelie, hij verstompt de mensch zedelijk en geestelijk. Spr. wijst op het verderf der drink gewoonten, die zelfs nog heerschen bij Christe lijke jaarfeesten. De kerken zijn Zondags vol, maar het gehoorde gaat, onder de invloed van de drinkgewoonte, voor het hart der gemeente verloren, zegt spr. Het Evangelie en de alcohol zijn vijanden. Als christenen kunnen wij niet anders dan de alcohol haten. Spr. geeft voor beelden hoe de kracht van het evangelie een steun kan zijn in de drankstrijd. Na de pauze worden een tweetal tableaux gegeven, voorstellende het begin en het einde van een drinker. Op het eerste ziet men de kleine jongen drinken uit moeder's glaasje, op het tweede tableau, zien we hem, wanneer de politie hem op de hielen zit, voor misdrijf, onder invloed van de alcohol gepleegd, bij zijn moeder binnengevlucht, zijn vuisten tegen haar opheffen, die hij verwijt hem tot een drinker te hebben gemaakt. Nadat de heer Kortenhoeven dank heeft ge bracht aan spreker en hoorders, wordt de ver gadering met dankzegging gesloten. Het Witte Kruis. Ook de algemeene vergadering van de afd. Texel van .het Witte Kruis", Maandag avond in hotel „De Zwaan" gehouden, was slecht bezocht. De voorzitter Dr. v. d. Vegt, kon by opening slechts aan een 10-tal leden 't welkom toeroepen. De notulen door de secretaris, de heer Wierenga gelezen, werden na een kleine wijziging goedgekeurd. Voorlezing werd gedaan van een 3-tal ingekomen stukken le. schrijven van het Hoofdbestuur waarin wordt medegedeeld dat de uitgave van 25 ct. per lid, die was bepaald voor dekking van het tekort op de begrooting 1922, thans was verminderd tot 2'/s ct. Daar de afdeeling ruim 1300 leden telt, is dit eeri belangrijk voordeel voor de kas: 2e. schrijven over malaria bestrijding, waarin wordt medegedeeld dat zich een drietal personen bereid hebben verklaard over dit onderwerp lezingen te houden de kosten voor de afd bedragen hiervoor f 30, terwijl het Hoofdbestuur f 13,vergoedt. De voorz deelt mede, dat het bestuur Dr. Aldershoff heeft uitgenoodigd hier over malariabegtryding te komen spreken 3e. schrijven van het Hoofdbestuur, be helzende mededeeling, dat is besloten tot het houden van een „Witte Kruisdag', waarbij een wit kruisje ten verkoop zou worden aangebodende Witte Kruisdag zal worden gehouden tusschen 24 en 30 Junide netto ontvangst hiervan komt voor s/4 de afdeelingskas ten goede, de rest komt in de kas van het Hoofdbestuur. De heer Wierenga leest hierna het jaar verslag voor, waaruit bleek, dat het aantal leden thans 1330, de contributie f1737 bedraagt. Voor het fonds van de ziekenauto is thans reeds ruim f2100,— ingekomen. Hulde wordt in dit jaarverslag'gebracht aan mevr. Weersma-Vlessing voor de uitvoering ten bate van dit fonds. Nog wordt mede gedeeld, dat twee bakercursussen waren gehouden één te Oosterend door mej. Henkes en een te Den Burg door mevr. Langeveld- Flierman. Opgeleid waren in totaal 25 per sonen, aan wie een diploma van het Witte Kruis was uitgereikt. Voor deze cursus was door „het Roode Kruis" f 100,be schikbaar gesteld, 't Jaarverslag sloot met de gewone klacht over slechte behandeling van artikelen uit het magazijn er waren zelfs windkussens ingekomen, die waren vernield door speldenprikken. Hulde wordt gebracht aan de plaatselijke pers voor ver melding ingekomen giften Volgde rekening en verantwoording penningmeester Ontvangsten f 3199,07Vj Uitgaven -2345,98'/. Batig saldo f 853,09 De balans geeft een bezit aan van f6202'09 en een winst van f659,745. De begrooting over 1923 sluit met een voordeelig saldo van f 116,50. De boekhouding bereids nagezien dooi de heeren Buysing Damsté en H. J. Reij, wordt bij monde van eerstgenoemde ver klaard te zijn in orde bevonden en daarbij hulde gebracht aan de heer Wierenga voor zijn richtig beheer. De voorz deelt mede, dat besloten is de winst dit jaar niet te besteden voor aflossingen, doch te houden voor kasgeld. Aan de zuster-vereeniging de „Wijkverple ging* die noodlijdend is, zal f50 worden afgedragen. De heer Pisart brengt verslag uit over het fonds van de ziekenauto. In totaal was ingekomen een bedrag van f 2169,81Op een schrijven gericht tot de besturen "van verschillende kerkgenootschappen om finan- c-ieele steun, was alleen van het R. K. kerkbestuur te Oosterend antwoord inge komen daarbij was een jaarlijksche bijdrage van f 10 toegezegd. Nog doet de heer Pisart verslag over het magazijn en deelt mede dat het magazyn ruim voorzien isde terugbezorging laat als altijd veel te wenschen over doch er is een belangrijke verbetering te constateeren. 930 artikelen zijn dit jaar uitgereikt, hulde wordt gebracht aan Mevr. Meijer, voor de uitstekende wijze waarop alles wordt be heerd. Tenslotte brengt de heer Pisart verslag uit als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Hoofdbestuur op 6 Oct., te Amsterdam gehouden. Tot bestuursleden worden gekozen voor den Burg Dr. Boswijk de voorz., Dr. v. d. Vegt was aan de beurt van aftreden en voor Oosterend, inplaats van de heer P. Brouwer, die had bedankt, de heer J. Daalder Dz. Tot rekening opnemers voor het volgend jaar worden benoemd de heeren Th. Buijs en J. Wegman. Bij de rondvraag wordt door de heeren Bossen en Pisart hulde gebracht aan de altredende voorzitter voor zijn werkzaam heden in het belang der vereeniging. Na eenige besprekingen van huishoude lijke aard wordt de vergadering door de voorz. gesloten. Texel II Z.V.S. 3—0. Voor de tweede maal trad Texel II voor de serie wedstryden tegen ZVS in krijt en mocht een 3—0 overwinning behalen. Texel I S.V.S. 13-1. Met Piet Kaan als de spil en uitstekend spel van de veteranen, Keijser en v d. Aak ster gelukte het Texel I een 3-1 zege te bevechten op S.V.S. I van Helder. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Waar tot mijn spijt mijn vorig stukje te laat u bereikte om nog geplaatst te kunnen worden daar hoop ik met het navolgende vroeg genoeg te zijn om van opname ervan in uw blad mij verzekerd te mogen houden. De adressenlijst voor Hongaartjes is dus 1.1. Vrijdagmiddag gesloten en het comité is zeer tevreden, want met alleen is onze wensch, dat we een 60- tot 80-tal kinderen zouden kunnen plaatsen, vervuld geworden, maar de 80 werd zelfs nog overschreden: we hebben 82 plaatsen gevonden, verdeeld als volgt: in Den Burg 41, in de Waal 5, in Oosterend 15, in Koog 12, in Oudeschild 6 en in Den Hoorn 3, tezamen dus 82, waaronder 64 meisjes en slechts 18 jongetjes. Het sterke geslacht schijnt het dus wel erg verkorven te hebben 1 Als de Budapester vaders en moeders, die in angstige spanning zich afvragen of de poort naar het Hollandsche luilekkerland ook voor hun verhongerende kleinen van 't voorjaar geopend zal worden, dat wisten, zouden ze zeker (hoe pijnlijk het hen ook vallen zal hun kroost zoo ver weg te zien reizen) haast geneigd zijn onder al hun misère een geestdriftig Eljen! Eljen I (d. i. hoera 1) te roepen. Het Hongaarsche volk is een enthousiast volk I Het plaatselijk comité zegt aan allen, die zoo spontaan en gastvrij hun hulp hebben toege zegd, hartelijk dank.Hartelijk dank ook uit naam van prof. Kdllay, van de Hongaarsche ouders en van liet Hongaarsche kind. Maar ook op andere wijze nog werden we blij verrast, namelijk door het toestroomen van allerlei practische gaven alsnieuwe pantoffel tjes, nieuw ondergoed, kleertjes enz. en een flinke hoeveelheid contanten. Zoo kwamen uit Oosterend, stralend van blijdschap over het schitterend welslagen harer ijverige bemoeiingen twee jonge dames mij een dikke, zware porte- monnaie overhandigen, waaruit een stroom van zilver over de tafel rolde, voornamelijk guldens en rijksdaalders, tot een bedrag van f83,35 later kwam door bemiddeling van Ds. van 't Hooft nog f5,uit O. binnen) niettegenstaande de kerkcollecte er reeds f46,—had opgebracht. Maar Oudeschild heeft voor z'n noordelijken nabuur blijkbaar niet onder willen doen in goedgeefschheid. Daar toch werd ,door twee actieve dames in de gauwigheid 'n f 72, bijeengebracht. Bravo 1 UitDen Hoorn kwam mede nog f7,50 en uit de Waal nog f5,—bin nen, terwijl uit Den Burg zelf elke dag nieuwe bijdrage bracht. Sinds Donderdag 15 Maart van verschillende N.N. f 10, f I, f2, f 10, f 10, f5, f5, f 1,50, f2, f5, f2,50, f5, f 10, f5, f5, f2en als extra giften f2,50 en f 1,van de meisjes catechisanten nog f 2,50, terwijl ook m'n jongens zich kranig gehouden hebben door in een ommezien f 18,25 bijeen te brengen. Prachtig, heerlijk! Wie volgt? Als er soms nog zijn mochten, die, wanneer ze hun mooie, ruime woning aanzien of hun overvloedige, smakelijke maaltijden, er toch eigenlijk geen vrede mee hebben, dat ze geen gehoor hebben gegeven aan een van die klagende, smeekende kinder stemmetjes uit de verte, och, laten die dan óns nu maar helpen door 'n milden of nóg eens 'n mllden greep te doen in hun beurs! Voor 41 het reeds ontvangene een woord van warmen dank, zoowel aan de milde gevers als aan hen, die met zooveel toewijding zich ingespannen hebben om kinderen geplaatst of geld bij elkaar te krijgen. Prof. Kéllay waséen en al verrukking over Texel toen hij 's Maan dags noode ging vertrekken. Wat zou ik graag zijn gezicht gezien hebben echter, toen hij dezer dagen mijn bericht over het zoo gunstig resultaat van zijn optreden alhier te lezen kreegl De dag van aankomst der kinderen (niet vóór half April) zal tijdig bekend gemaakt worden, ook in dit blad. Met beleefden dank, mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Namens het Comité, Uw dw. Ds. RAABE. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de praatjes, die het be stuur der vrijzinnige kiesvereeniging ter oore zijn gekomen, als zou de nieuw opgerichte vrijzinnige kiesvereeniging het werk zijn van den vrijheidsbond; is zulks van A tot Z laster. Deze vrijzinnige kiesvereeniging is alleen daarom in het leven geroepen, om er alle vrij zinnige partijen in onder te brengen, en stelt zich ten doel enkel en alleen te werken voor de gemeenteraadsverkiezingen, om zoo doende de partij sterker te maken. Ze heeft dus absoluut niets uit te staan met den vrijheidsbond of andere vrijzinnige fractie's. Met beleefde dank voor de plaatsing. De Vrijzinnige Kiesvereeniging J. PISART, voorzitter. Mijnheer de Redacteur. Gaarne maak ik gebruik van de mij verleende plaatsruimte om den uitslag van onze inzameling bekend te maken. Wij hebben vandaag 19 colli tot een gewicht van 550 K.G. kleeren enz. over Rotterdam naar Rusland verzonden. Voorwaar een prachtig resultaat. Allen die daartoe hebben bijgedragen, betuig ik mijn hartelijken dank. Ds. C. C. DE MAAR. Alkmaar, 23 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1128 H.L. Le prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe 10,a 11,50 Rogge 10,50 a 10,75 Gerst chevalier Haver Bruine boonen Witte boonen Grauwe erwten Kleine groene»erwten Groote groene erwten 10,30 a 11,25 10,30 a 13,— 20,— a 22,- 28,— a 31,- 36,a 45,— 15,— a 20,25 32,— a 45,- Eierveiling, 26 Maart 1923. Aangevoerd werden 216 partijen, 32200 stuks. Kipeieren f 3,80 a f 5,20 per 100 stuks 2290 eendeieren f 5,a f 5,40. Voorloopig begint de eierenveiling te 10 uur. Vrijdag 30 Maart (Goede Vrijdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's avonds 7 uur ds. Raabe. H. Avondmaal. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. H. Avondmaal. Koog, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Collecte generale kas. 'sav. 7 uur ds. Briimmer. H. Avondmaal. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. H. Avondmaal. Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds. Schellenberg. Zondag 1 April 1923. (le Paaschdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Extra collecte voor de kerk. Waal, v.m. 10 uur ds v. 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Collecte v. Inw. Zending N.H. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Briimmer. Oosterend, vm. IC uur de hr. J. Kortenhoeven Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Zang v. h. Gemeentekoor. Maandag 2 April (2e Paaschdag) HERVORMDE GEMEENTE. - Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Extra collecte v. d. kerk.- Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Collecte Inwendige Zending in N.H. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg Cocksdorp, vm. 10 uur de hr. J.Kortenhoeven GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. zoon van H. J. REIJ no en D. Th. A. REIj-Smit. Den Burg, Texel, 24 Maart 1923. Heden overleed onze lieve Moeder Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder' BRECHTJE BUIS, Weduwe van T. Buijs, in den ouderdom van bijna 92 jaren. Uit aller naam, D. REUVERS-Buijs. M. REUVERS, de Cocksdorp, 26 Maart 1923. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 29 Maart, namid dags twee uur. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, JOHANNES GERARDUS KIKKERT, dank86" W'^ d°°r dezen onzen hartelijken Uit aller naam, n d J°H- KIKKERT. Den Burg, Maart 1923. H)ankbetui{gin Voor de vele blijken van belangstelling, MARTJE EELMAN, Wed. C. Kuiter, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens allen, A. KUITER. Leiden, 27 Maart 1923. Het Bestuur.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2