Gemeurd Nieuws INGEZONDEN STOKKEN. By de deze week te 's Graven hage gehouden examens, slaagden voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, de heeren H. D. Sutherland en D. J. Koolhaas Revers, leerlingen aan de Zeevaartschool alhier. Aan den laagsten inschryver voor het uitbreiden van de verdediging van den onderzeeschen oever vóór de rijkszeewe ring aan het Horntje en voor den kop van den Stuifdyk op de Hors, J. de Vries te Amsterdam, voor f 54,800,— is het werk gegund. Vrijwillige bijdragen voor de Tex. Alg. Wijkverpleging ontv. in Maart en April J. K. den Burg f 1,50, N.N. den Hoorn f 10,-, N.N. de Waal f 2,50, D. B. den Burg f 15,—, N.N. den Burg f 15,—, Fam. v. d. K. St. Gratiën f 50, Fam. K. den Burg f 20.-. Een mooie lijst, om 't groote nadeelig saldo over 1922 te helpen dekken. l)e Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend dat in verband met de ingebruikstelling van postwisselstempelmachines met ingang van 1 Mei a.s., met intrekking van de in gebruik zijnde, zullen worden uitgegeven nieu wmodel postwisselformulieren, bestaan de uit drie deelen, te weten: het lichaam, dat bij de uitbetaling door den postdienst wordt ingehouden, een rechterstrook, strek kende den afzender tot bewijs van storting, en een linkerstrook, welke door den ge adresseerde kan worden behouden. Bjj de aanbieding ter verzending van de nieuw model postwissels op een hulpkan toor, wordt evenwel in verband met de behandeling op het betrokken hoofdkan toor, de rechterstrook niet als reiju afge geven, doch wordt den afzender een uit een register ontleend ontvangbewijs over handigd. Buiten de dienstaanwijzingen behooren alle gegevens voor den postwissel daarop door den afzender «te worden gesteld des- gewenscht kan daarby de hulp van den postambtenaar worden ingeroepen. Gedurende de maanden Mei en Juni a.s. zal gelegenheid worden gegeven, de nog voorradige postwisselformulieren en verrekeningspostwissels, oud-model, zon der kosten aan de kantoren tegen nieuwe om te ruilen. Het Emma-bloempje. De opbrengst van de verkoop van dat bloempje, dat straks en morgen en mogelijk volgende dagen, allerwege zal worden aan geboden, komt ten goede aan de strijd tegen de ontzettende volksziekte, de tuber culose. Ongetwijfeld heeft niemand een woord van opwekking noodig om het zijne of het hare aan die strijd bij te dragen. 't Is daarom, dat wij er slechts mededee- ling van doen, dat de aanbieding van het tuberculose bloempje dezer dagen zal plaats hebben. De Koog26 April. Woensdagavond herdacht de Chr. meis- jesvereeniging alhier, haar éénjarig bestaan in het lokaal der Zondagschool. Storm en regen was het daarbuiten, aangenaam en gezellig er binnen, toen Ds van 't Hooft om acht uur aan 'n veertigtal donateurs en genoodigden het welkom kon toeroepen. Niet minder dan 9 verschillende voordrach ten en kamerstukjes werden zeer verdien stelijk opgevoerd, afgewisseld door verschil lende zangstukjes. Het een en andef gaf een zeer gezellige avond, en de jeugdige vereeniging mag zeker met voldoening terugzien op dit in allen opzichten goed geslaagd jaarfeest, Mogen allen op den ingeslagen weg voortgaan, en ons nog vele malen op een gezellig samenzijn vergasten. Na sluiting met dankzegging door Ds. van 't Hooft ging ieder voldaan huiswaarts. De zomertijd begint 1 Juni. De directie der spoorwegen heeft het begin van haar zomerdienstregeling op 1 Juni gesteld en met het oog daaiop zal, zegt de Minister, op dien datum de zomertijd beginnen. Vroegere invoering verzet zich tegen de belangen van het internationaal verkeer. Vruchtbaarheid van schapen rassen. Omtreut dit onderwerp schrijft het „Groninger Landbouwblad" Over de vruchtbaarheid der Texelscbe schapen in vergelijking met andere ras sen hoort men zeer verschillend rede neeren. Hoe de werkelijkheid is, blijkt uit het volgende Door de Gron. Mij van Landbouw zijn erkend 7 fokkerijen van Lincoln, I van Cotswold en 10 van Texelscb. Gemiddeld gaven in 1920Lincoln ééuj. ooien 1,13 lam, oudere ooien 1,79 lam; Cotswold: oudere ooien 1,78 lam; Texelscbééoj. ooien 1,11 lam, oudere ooien 1,61 lam. De vrucht baarheid van het Texelsch schaap schijnt op de betere gronden grooter te zyn dan op de schrale van het eiland Texel. Men vindt daarvoor een aanwijzing in het aantal lammeren van in Noord-Holland geregistreerde Texelscbe ooien. Dit bedroeg: van Texelsche ooien op Texel 1919: 1,71, 1920: 1,66; van Texelsche ooien op het vaste land van Noordholland 1919: 1,86, 1920: 1,83. Motorongeluk De heeren K. en B. uit Terborg, die per motor een uitstapje naar Arnhem maakten, kwamen aldaar door slippen te vallen, tengevolge waarvan beiden in het ziekenhuis te Arnhem moesten wor den opgenomen. De in brand geraakte motor is totaal vernield. Het w tsontwerp tot opheffing van do rechtbanken te Zierikzee en te Heeren veen is met 47 tegen 36 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Een gevangenis te koop. De leegstaande strafgevangenis te Sneek die in Juli j 1. buiten gebruik werd gesteld, zal binnenkoit publiek worden verkocht. De verloren baby Toen Zaterdagmorgen de D-trein uit Oldenzaal te Utrecht aankwam, werd in één der coupé's een zuigeling ontdekt. De coupé was verder ledig. Alleen lagen in de nabijheid van het kind een taschje met geld en een pas. Daar deze laatste omstandigheid er op wees, dat het hier een „zuivere" zaak gold ^ééntevon- üelinglegging bijvooroeeld informeerde de stationschef telefonisch op verschillen de stations, waarbij bleek dat de zaak zich als volgt had toegedragen De moeder der kleine had te Amersfoort waar de trein pleegt te worden gesplist, moeten overstappen van het Rotterdam- sche naar het Amsterdamsche gedeelte Ze bracht achtereenvolgens al haar bagage over en zou het laatst het kinff- overdragen, doch juist toen ze dit zou doeD, zette het Rotterdamsche treiDdeel zich naar Utrecht in beweging De wanhopige moeder had inmiddels niet anders weten te doen dan de reis naar Amsterdam voort te zetten, doch werd by aankomst aldaar onmiddellijk door den van uit Utrecht gewaarschuw den stationschef gerustgesteld. U.D. Het einde van een ellendig leven. Te Alkmaar is uit het Kanaal opge haald het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van den arbeidei-kranten bezorger H. Thorbecke, die reeds sedert 22 Maart werd vermist. Deze man een kleinzoon van den grooten staatsman heeft vroeger in de medicijnen gestudeerd. Hij raakte op den slechten weg, zakte steeds dieper en bezorgde de politie te Alkmaar dikwijls veel last door zijn dronkenschap. H. Ct. Wel wat heel ijverig. Te Rijswijk beeft zich bij den verkoop der Emmabloempjes een komisch incident voorgedaan. Twee op de Hoornbrug collecteerende jonge dames brachten een te flets pas- seerendon heer in haar weldadigheids ijver zoo zeei in het nauw, dat bij met fiets en al te water geraakte. Gelukkig kon hij zwemmen en slaagde er in zich te reddenook de flets werd weer opgevischt. Vondelpark-idylle. Een blonde schoone uit Aalsmeer van nog geen duizend weken verstoutte zich Zondagavond met een man, dien zij niet kende, in het Vondelpark te gaan wan delen. Zij moest dit avontuur duur be- koopeD, want zy kwam tot de ontdekking dat haar wandelgenoot haar had beroofd van een beursje met f 10 en van een por- temonnaie met f 12,50. Zij deed van het geval aangifte bij de politie. Uit het on derzoek bleek^ dat de man woonde in een logementje in de St. Nicolaasstraat. Een agent van politie wilde hem daar arrestee ren, maar de verdachte wist te ontsnap pen en zag nog kans een hond op den agent aan te hitsen. Het dier boet den po litieman in de broek, waardoor de agent viel en zich verwondde Do roofzuchtige park wandelaar was inmiddels verdwe nen. De legende van de verkochte vrouw. Op 't vernemen van het bericht, dat ze kere S in een café te Stratum zijn vrouw zou hebben verkocht is de „Tel" op in formatie uitgetogen. De journalist trok de eene herberg („heilige huiskes" noemeD de Brabanders deze) binnen en de andere uit, doch men wist nooit precies of't geval waar of dat het een verzinsel was. Ze hadden 't overal van hooren zeg gen. Of ze hadden 't in de krant ge'e- zen en „die kan liegen". De journalist heeft 't verkochte vrouw- mensch met. kuünen ontdekken Het nieuwtje moet dan ook niet meer voor waarheid worden gehouden. Eet gevaar van den electrischen stroom. Een arbeider in eene kleiDe gemeente met een bovengrondsch electrisch net, was bezig met het reinigen van een dak goot. Staande op een ladder, kwam hij t.ij het uitwringen van een dweil deze laatste in aanraking met een iD de nabij heid liggende blanke electrische leiding. Daar de natte dweil een zeer goede ge leider vormde, kreeg hij een schok en viel van de ladder. Hierbij had hij het ongeluk om twee ruggewervels te bre ken. De electrotechD. adviseur arbeidsinspec. geeft daarom den raad nimmer te wer ken in de Labijbeid van onder spanning staande leidingen en deze nooit aan te raken. Een autodienst. De leden van de Doopsgezinde kerk te Barsingerhorn c a. wonen zuer verspreid. Velen wonen op uren af3tands van de kerk Te Schagen wonen er oi.geveer 70, daarvoor rijden Zondags ééa of meer kerk wagens. Het kerkbezoek uit Schagen is daardoor bevredigend. Uit andere deelen van de uitgestrekte kerkelijke gemeente laat die bezoek we gens de groote afstanden, wel eens te wenschen over. Te Kolhorn, langs den Westfrieschen Dijk en aan de Kreil wo nen circa 30 leden. Om het kerkbezoek ook uit deze deelen te bevorderen, be sloot te kerkeraad, vanaf Kolhorn een kerkauto langs den Dijk, de Kreil en den Meeldijk te laten loopen. Zondag 22 April trad deze autodienst in werking en met succes. Wanneer de omstandigheden zulks vor deren, zal waarschijnlijk aan het auto vervoer eene uitbreiding worden gegeven. Sch. Ct. De groote Kerkeraad der Vereenigde Doopsgez. Gemeente Haarlem heeft het plan opgevat, te trachten een „Tehuis voor oudere Doopsgezinde (dames, heeren, echtparen, mits geen patiënten) te stich ten, waarin deze menschen een rustig en vriendelijk onderkomen zullen kunnen vind n. Spoken op de Bibabo Een dezer nachten gebeurde het in de Dierentuinzaal te 's Gravenhage, dat de bewaker van de stands van de Bibabo zeer scbrok van een doffe stem, die in de stilte van den nacht „kwart voor drieën" riep. Hij greep Daar zijn wapens en zocht de zaal af, maar vond Diets, dacht toen, dat hij het zich maar had verbeeld. Plotseling klonk het met hetzelfde doffe geluid „drie uur". De man maakte daarop bij den con cierge alarm en beiden doorzochten zorg vuldig de geheeie zaal. Zij bevonden zich juist bij den stand vau den horlogemaker K.J. links, toen de doffe stdm de woorden „kwart over drieën" slaakte. Wat bleek Hier was een sprekende klok geëtaleerd, die om 't kwartier den tijd aangaf. De eigenaar had den vorigen avond ver zuimd, het spreekwerk stil te zetten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Door misverstand of nalatigheid van derden, werd het antwoord van de heer Boswijk ons niet toegezonden. Op verzoek van de heerB. en vooral, omdat de heer Keijser er prijs op blijkt te stellen, zijn wederantwoord ook in ons blad te zien opgenomen, volgt hieronder een en ander. De Uitg. Mijnheer de Redacteur. Tot m'n verwondering heb ik gezien, dat de heer R. P. Keijser Cz. zich geroepen heeft ge voeld het geschrijf van den heer Dogger voort te zetten. Ik vrees dat er op deze wijze geen einde zal komen; ik zou kunnen vragen: wie volgt? Ik zal den heer K. antwoorden, er bij voe gende, dat dit onherroepelijk mijn laatste woord is. De heer K. komt voor als no. 2 op de Vrijz. Democr. lijst van de gemeenteraadsverkiezin gen. Genoemde heer heeft door zijn inge zonden stuk blijkbaar propaganda voor zich zelf willen maken; in 't algemeen doet men zoo iets niet. De heer K. zegt eigenlijk tot de menschen van buiten Den Burg: stemt niet op de candi- laten van de Vrijz. Kiesvereen., want je maakt toch geen kans, om iemand van je eigen dorp gekozen te krijgen. Daarmede ben ik het absoluut niet eens. Ik zal den heer K., aan de hand van de j.l. ge houden Statenverkiezingen, voorrekenen, dat ik tot een andere conclusie kom. Ik heb bij deze berekeningen aangenomen, dat de stem men op de Plattel, bond uitgebracht, voor de eene helft zullen gaan naar de Viijz. Kiesv., voor de andeie helft naar de Vrijz. Democra ten. Het is dan niet uitgesloten, dat de Vrijz. Kiesv. en de Vrijz. Dem. samen 6 zetels ver werven. De verdeeling van die 6 zetels zal dan wor den2 Vrijz. Dem. en 4 candidaten van Vrijz. Kiesv. Van deze 4 zijn er dan 2 voor den Burg en 2 voor de buitendorpen. Van de 2 Vrijz. Dem.: 1 voor de Koog en 1 voor den Burg. Stemmen daarentegen de platte landers op de Vrijz. lijstvoorhun w ij k, dan zal de verdeeling worden 5 candida ten van de Vrijz. Kiesv., n.l. 2 van den Burg en 3 voor de buitendorpen en 1 Vrijz. Dem. voor de Koog, zoodat dan 4 buitendorpen ver tegenwoordigd zijn. Willen de dorpen buiten den Burg dus eenige kans maken op een eigen afgevaardigde, zoo moeten de kiezers van alle dorpen krachtig actie voeren voor hun eigen candidaten voorkomende op delijstenvande V r ij z. kiesv. Stemt ge dus niet op de lijst van de eigen wijk, maar op die van de Vrijz. Dem. dan bereikt men daarmede, dat den Burg nog een zetel krijgt ten koste van een buiten wijk. Immers No. 2 v. d. Vrijz. Dem. lijst is de heer K. een inwoner van den Burg. Indien de heer K. zoo opkomt voor de bui tenwijken, dan ware het verstandiger geweest, dat de Vrijz. Dem. niet met een afzonderlijke lijst waren gekomen, en zooals het nu is, de heer K. zich niet no. 2 had laten plaatsen. Indien de heer K. wil weten, hoe ik tot boven bedoelde zetelverdeeling ben gekomen, ben ik bereid dit nader mondeling uiteen te zetten. Voor een ingezonden stuk zou 't te veel plaatsruimte vergen. Het heeft verder den heer K. gehinderd, dat ik de Vrijz. Dem. heb beticht van achterdoch tigheid. 't Spijt me zeer, mijnheer K., maar de heeren Vrijz. Dem. hebben daartoe aanleiding gegeven. De heer Dogger (die weder een stukje plaatste van zeldzaam fraaie stijl) heeft n.l, de Vrijz. Kiesvereen. vereenzelvigd met den Vrijheids bond. Dat was een verdachtmaking; 't was een manier, om te trachten de menschen af te houden van de Vrijz. Kiesv. Er zijn nog andere Vrijz. Dem. geweest, die den indruk hebben gevestigd de zaak niet te vertrouwen, dus ook achterdochtig waren. Die ook het idéé hadden dat er een Vrijheidsbond luchtje zat a.d. Vrijz. Kiesv. Een ieder is nu voldoende op de hoogte, om te weten, dat de Vrijz. Kiesv. neutraal is. Volkomen waar, mijnheer K., achterdochtig is een leelijk woord, maar in dezen toch op zijn plaats geweest. Met beleefden dank voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, D. E. W. C. BOSWIJK, Den Burg, 23 April 1923. Gelezen hebbende het ingezonden stuk van den heer Boswijk, als antwoord op hetgeen ik schreef in de bladen van 20 April, als zou ik het geschrijf van den heer Dogger voortzetten, meen ik te mogen opmerken, dat die op niet onduidelijke wijze getoond heeft, zichzelf te kunnen helpen. Wat de verdere inhoud van het stuk betreft, het maakt op mij dén indruk alsof Jan Klaassen bezig is zijn kunsten te vertoonen. „Propaganda voor m ij zelf". Excel lentie, kon U akeliger, misselijker aardigheid bedenken? Alsof de Texelaren mijn goede of minder goede eigenschappen niet reeds lang zouden Kennen. Ik heb gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, den kiezers der omliggende dorpen een en ander voor te rekenen. Een gedeelte van die berekening is nu door den heer Boswijk gegeven. „Bijgebrekaanpiaatsruimte zal dan de rest mondeling worden toegelicht. Dat is jammer, omdat de heer B. bij de optimis tische voorspiegeling der te verkrijgen zetels van de Vrijheidsbond, het bewijs heeft geleverd zich maar al te best te kunnen vergissen en hierom zouden de kiezers liever zwart op wit hebben. Als dan de uitslag der verkiezing daar is, kunnen zij het resultaat van dit echt Vrij- heidsbondsche poppenkastsysteem, het verbin den van 6 lijsten, vaststellen. Nu heeft men de kiezers op de dorpen in de waan gebracht, dat zij een eigen dorpsgenoot in den Raad zullen krijgen, terwijl hiervan voor de meeste dorpen geen sprake is. Het systeem is het best te ver gelijken met dat van den heer Weisz te Am sterdam, die om een zetel te bemachtigen, niet minder dan 18 verschillende lijsten heeft ingediend en met elkander verbonden. Lees de critiek daarover in de groote dagbladen. Het is gelukkig de laatste maal, dat men zulke kun sten kan uithalen. Juist de vorige week, bij de behandeling der wijziging van de kieswet in de Tweede Kamer, is een amendement aangenomen dat verbiedt bij devolgendeRaads- verkiezingen, verschillende lijs ten onderling te verbinden. Is dit niet het duidelijkste bewijs, dat ook door onze Regeering ingezien wordt, dat deze manier van stemmenwinnen in de samenleving niet te pas komt. Ik hoop met dit schrijven bereikt te hebben, dat de menschen zich op de hoogte zullen stel len en, dat ze gaan rekenen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, R. P. KEIJSER Cz. Vegen van schoorsteenen. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen in herinnering, dat ingevolge het bepaalde in de algemeene verordening van politie de gebruikers van gebouwen verplicht zijn ten minste éénmaal in het jaar en wel in de maand April of November hunne schoorsteenen te vegen of te laten vegen. Ter voorkoming van brandgevaar geven zij de gebruikers van gebouwen, mede in hun eigen belang, in overweging het vegen der schoor steenen niet uit te stellen.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2