wmmmm Uitslag van gehouden Moopingen. Den 9den Mei f Predikbeurten. Marktberichten. ADVERTENTI EN. De Cocksdorp. Douwelina P. Zeijlemaker van hier deed met goed gevolg overgangsexamen naar de 2e klasse der Rijks Normaal lessen te Schiedam. Een niemoe duikboot Van de werf der Koninkl. Maatschappij „de Schelde8 te Vlissingen is Woensdag middag te water gelaten de onderzeeboot K X (groot type) in aanbouw voor de Nederlandsche marine. Maastrichtzeehaven In de haven van Maastricht ligt een schip, dat lading inneemt rechtstreeks voor Stockholm bestemd. Zeven jubilea tegelijk. Op 3 Mei was het 45 jaar geleden dat zeven paren te Zuid-Scharwoude in den echt werden verbonden. Donder dag j 1. konden zij tegelijk dat feit herdenken. Toevallig is het dat deze 7 echtparen nog alle in Zuid- en Noord- Scbarwoude wonen. H eerhugowaard. Een auto der firma S. Krom uit Alk maar reed alhier tegen een boom. De botsing was hevig en een der inzittenden bekwam kwetsuren. Duurder benzine. Nu het drukke seizoen aanbreekt, zijn de twee z g. concurreerende maat schappijen „Texaco" en „Automaat8 overeengekomen den benzineprijs met 5 cent per liter te verhoogen. In de couranten woidt reeds tot een protestbeweging opgewekt tegen deze, zeker niet onbelangrijke aanslag op de beurs van auto- en motorrijwiel-bezitters. N. Harl. Crt. Bloemenliefhebbers. Een kweeker van snijboonen te Aals meer kwam op een morgen tot de onaan gename ontdekking; dat men 'z nachts bij hem in de kassen de bloemen, welke goed waren om te worden verhandeld, had afgesneden en meegenomen. De po litie, die van dezen diefstal werd in ken nis gesteld, is de daders reeds op het spoor. Te Assen kreeg een 1'A-jarig kindje van een aldaar liggenden schipper, een apenootje in de keel en is tengevolge daarvan gestikt. Een angstige nacht op zee Door den lagen stand van het buiten water is de Marker motorboot tusschen Monnikendam en Marken aan den grond geloopen. Een geheelen nacht hebben de bemanning en passagiers(15 personen, onder wie 2 kinderen) op zee moeten doorbrengen. Eerst den volgenden mor gen is de boot, dank zij d9 stijging van het water, weer vrij gekomen. Daar de wind 's nachts in een storm overging, kan men zich den angst der opvarenden indenken. Melkoorlog te Haarlem. De veehouders in de omgeving van Haarlem wilden voor hun melk 14 cent per liter hebben. De Haarlemsche melk handelaars giogen hiermede niet accoord en daar ze de melk elders goedkooper konden krijgen, besloten ze den melk prijs met 4 cent te verlagen eu dus op 14 cent per liter te bepalen. Voor de Haarlemmers een aardig voor deeltje dus. Te Nootdorp werd de 10 jarige knaap J. v. V. bij het spelen met een geladen jachtgeweer, dat onverwacht af ging, door een vol schot hagel in het hoofd getroffen, dö dood trad bijna on* middellijk in. De jongen was dienzelfden middag in een sloot geraakt en bijDa verdronken. Een oude tegelplaat. Tijdens de verbouwing in een woniDg te Middelharnis, is een tegelplaat ontdekt voorstellende Hagar en Ismael in de woestijn, op bét tijdstip dat haar een engel verscheen, die haar den waterput wees. Het tableau bestaat uit 24 tegels, en heeft een omvaDg van oogeveer een vier kante meter. Het verkeert in een zeer goede staat en is geheel omzoomd met een randtegel. De ouderdom schat men op 200 jaar. Vreemde ziekte bij koeien. Bij de Wed. v. d. O. te Oerle zijn order vreemde verschijnselen een paar melk koeien gestorven, een 3de ligt op sterven. De beesten bloedden eerst een paar dagen uit den neus. Dr. Nijssen, de districts-veearts en de veearts uit Hapert, die de beesten hebben onderzocht, konden de oorzaak van de ziekte nog niet vaststellen. Vermoed wordt, dat de oorzaak van de ziekte in het voedsel ligt. Daaromtrent wordt dan ook nog een nader onderzoek ingesteld. Tel. Ta De Steeg is het 3-jarig zoontje van den slager U. In een pot met ko kende andijvie gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Auto botsing. Zondag kwam op den hoek van 2 lanen te Bussum de auto, bestuurd door den heer Verbeek, veearts te Naarden, in botsing met een motor met duo-zitting. De motor werd beschadigd en de dame die op de duo zat, werd tegen den grond geslingerd, waar ze bewusteloos bleef iiggen. Het ongeluk is een gevolg van den onhoudbaren toestand te Bussum, waar de dichte beplanting in tuinhoeken het uitzicht voor auto bestuurders totaal be lemmert. Massadood van zwanen. Dezer dagen hebben honderden ganzen en zwanen den dood gevonden in den Niagarawaterval. Bij den grooten trek van ganzen, zwanen en eenden, die op bet oogenblik plaats vindt, streken ook groote vluchten van die vogels op de rivier boven den Niagara-waterval neer. Zij werden door den stroom naar den waterval gedreven en werden, toen zij op den rand van den waterval waren aangekomeo, door de kracht van het water mee in de diepte gesleurd voordat zij zich weer in de lucht konden verheffen De eeodeD, die krachtige vliegers zijn, slaagden er meerendeels in, zich tijdens den val weer in de lucht te verheffen. De zwanen en ganzen evenwel konden niet uitkomen van onder de schuimende watermassa's, die zich op hen stortten en vielen neer in de bruisende kolk,- waar zij op de rotspunten den dood, vonden. Te Enschedé is*de 2-jarige J. Har dick door een motorrijwiel aangereden waardoor hij kwam te vallen, een lichte hersenschudding kreeg en het kaakbeen brak. Het jongetje is naar Ziekenzorg overgebracht. Ook de motorrijder kwam te vallen, doch beliep geen noemenswaard letsel. Heelemaal gezicht. Toen de markies van Lorno gouver neur generaal van Canada was, woonde hij eenige ijsvermaken op de bevroren St. Laurensrivier bij. Niettegenstaande hij in bont gewikkeld was, voelde hij scherp de koude en was verwonderd, een ouden Indiaan te zien, die daar met bloote voeten rondliep zonder andere kleeding, dan een deken, die hij had omgeslageu. Hij vroeg den wilde, hoe hij het toch in zulk een temperatuur uithield met zoo weinig dekking. Waarom gij niet dekt uw gezicht vroeg de Indiaan. De markies antwoordde, dat niemand dat deed en dat hij van zijn geboorte af gewoon was zijn geiaat bloot te laten. Goed, zei de prairiekoningmij heelemaal gezicht. Een gelukkige gemeente. Een correspondent schrijft aan het Hdbid. Terwijl overal de belastingen een steen des aanstoots zijn, worden er in Noord-Holland toch dorpen gevonden, waar men niet te klagen heelt In de Zaterdagavond gehouden raads vergadering vau Wognum, het dorpje van het bekende zangkoor „Jacob Kwast" deelde de burgemeester mede, dat de hoofdelijke omslag, vorig jaar bij een vermenigvuldigingscijfer van 1 geraamd op f 21000,— opbrengst, 't zal brengen tot f 28,747, wat verminderd met aftrek voor reclames f 26,000 netto zal worden. De dienst 1922 vergde slechts f 12,600, en er is dus een overschot van f 13,400. Over 1923 moet er f 15,000 zijn en men behoeft dus geen belastingen te heffen. De raad wilde echter rekeniDg houden met den dienst 1924 en besloot om ook dat jaar niet hooger belastingen te moeten heffen, een vermenigvuldigingscijfer te moeten vaststellen van 0,5. Dan zal men by een benoodigd bedrag van f 14.000 nog wel f 19,000 in kas krijgen, ook al rekent men een da ing van de inkomens met een derde. 't Land van belofte, zal men elders zeggen. De wolf gevangen. Eenigen tijd geleden deed het gerucht de ronde, dat de bosschen van Schaars- bergen bij Arnhem onveilig werden ge maakt door een wolf. Dezer dagen is het „ondier" gevangen en naar Arnhem overgebracht. Het is een prachtige wolfshond, die waarschijnlijk van zijn meester is weggeloopen en op de een of andere manier in Schaarsbergen is verdwaald geraakt, waar hij zich in de bosschen onledig houdt met het rooven van kippen, kuikens en eieren. Het dier, dat geen mensch kwaad doet wacht nu rustig da komst van zijn mees ter af De Schaarsbergsche kippen kunnen dus nu weer gerust op stok gaan. Brievenbus. Waarom bezigt de verslaggever van de voetbalwedstrijden te den Burg tel kens zulke hatelijke uitdrukkingen in zake het spel van clubs van andere dorpen? Ik lees daar bv. weer: De Texel-adspiranten speelden Zondag ochtend tegen de Waal en kraakten deze even met 6—0. Is dat om den overmoed en de eigenwijsheid van die adspiranten te prikkelen Het ware beter zulks na te laten. De jongens van elders konden anders wel eens bedanken voor een wedstrijd met Texelwordt er eens door anderen gewonnen, dan leest men van ongeluk of misverstand. Een opmerker. Wanneer de heer opmerker desport- verslagen in groote dag-, week- en sport bladen even nauwkeurig leest als die in de Texelsche Courant, dan zal de ge achte opmerker, indien hij werkelijk een opmerker is, opmerken, dat ook daar de uitdrukkingen, als: kraken, verplet teren en inmaken worden gebezigd. De groote bladen schreven in dien zin cok onlangs over de te Amsterdam gespeelde wedstrijd Holland-Frankrijk, waar Frankrijk met 8-1 gekraakt werd In het joDgste nummer van het Alg. Spoitblad, dat van 6 Mei, kunt ge lezen hoe Vitesse (Arnhem) Ritgersbeek (Enschedé) verpletterde met 6-1. (Kam pioenwedstrijd voor de le kl. N. V. B.) Heusch, dat wordt niet gedaan om de „overmoed en eigenwijsheid" der win nende partij te prikkelen, maar om de verliezende partij aan te sporen, bij een eerstvolgende keer revanche te nemen, te kraken, verpletteren of in te maken. Voer de fouten van Texel zijn wij ook niet blind, wanneer Texel verdiende te verliezen, wordt dit door ons Diet ver- zwegeo, zie de verslagen van de wed strijden Texel I-HRC 3, Texel I- Zeemacht I, Z.V.S, O.V.V. I in ons blad. In de sport is voor hatelijkheden geen plaats. Verslaggever. Notaris MULDER te Texel, op Dinsdag 1 Mei in Café „den Burg" voor de firma C. J. Speelman Zonen te Sassen- heim. Een partij teelland, met daarop staande dubbele woning en groote bollenloods, weg en duin, gelegen in Waalenburg en Eierland, groot samen 15 H.A. 44 .A. 90 cA. Kooper Pieter Bakker A.Bz. voor f 4140 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 29 April tot en met 4 Mei 1923. GEBOREN Pieter, z.v. Meindert Smit 6D Janneke Verschelling. Meijertje, d.v. Johannes HeDdrikus van Heer waarden en Pieternella Hendrika Dijt. ONDERTROUWD Pieter Burger en Pie ternella van der Slikke. Louis Onvlee en Maria Petronella Louise Reyse. Johannes Witte en Johanna Boogaard. Jan Schraag en Catharina Smit. GETROUWD: Aria Jan de Waard en Fijtje Kuiper. OVERLEDEN: Dirk Kikkert, 61 jaar ODgehuwd. 64 Vette kalveren per Kg. 1,60 a f 1,80 796 Nuchtere kalveren 10,— a f 42,— 391 Schapen 40,— a f 55, 87 Lammeren 14,a f 32, 156 Vette varkens perK.G. 0,96 a f 1,02 126 Magere varkens 30,a f 55,- Kipeieren 5,— af 5,50 Schagen, 3 Mei. Uit de Schager Crt. 88 Vette koeien f 275 a f 550 281 Gelde koeien 200 a f 400 118 Kalf koeien 375 a f 525 62 Lammeren 16,— a f 24, 15 Magere varkens 38,— a f 55, 55 Vette varkens 0,88 a f 0,98 188 Biggen 23,— a f 35,— Boter 1,60 a f 1,70 Kipeieren per 100 4,50 a f 5,25 Zondag 6 Mei 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Bediening H. Doop. Maandcollecte v. d. Kerk. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, n.m. half 3 ds. Schellenberg, Oudeschild, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. C. Zwaan van Helder. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Donderdag 10 Mei. j(Hemelvaartsdag). HERVORMDE GEMEENTE. Waal v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. BIJ HARD WERK. H8 Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij by bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pjjn?Hy moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand,rheu- matiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en ihet valt niet moeilik. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zjj werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en |drogist- zaken f 1.75 per doos. 25 Purmerend, 1 Mei. 1114 Runderen waaronder: 240 vette koeien f 1,— a f 1,35 p. K.G. Gelde koeien 200 a f 500 862 12 Stieren. Melkkoeien 200 a f 500 ONDERTROUWD P. B. R1TECO en A. MARIE F. WINTER. Burg (Texel) Helder, Sluisdijkstraat 1061 Huwelijksvoltrekking 23 Mei te Helder. ONDERTROUWD PIETER BURGER Klz. en PIETERNELLA van der SLIKKE. SIS'1! Te»l. 4 Mei ,923. Huwelijksvoltrekking op 17 Mei a.s. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD W. N. BLOKPOEL en IET DAALDER. Alkmaar, 3 Mei 1923. Huwelijksvoltrekking 16 Mei. ONDERTROUWD JOH. WITTE en JOH. BOOGAARD. Westen Oosterend Texel, 4 Mei 23 Huwelijksvoltrekking 17 Mei 1923. Eenige kennisgeving voor Texel. hopen mijn lieve Oom en Tante 3gl H. ZIJM H en K. ZIJM—Zijm hunne 40-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun cankbr ar pleegkind MARIA LIEBERrZ. g*

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2