Coöp. Boerenleenbank Alleen simplex, union. wollen Jerseys. Voor de warme dagen ontvangen FRUTA RANJA s a Aanvulling predikbeurten. Bnitengew. Algem. Vergadering (icmeeiitedag van Doopsgezinden, te Nleuwe-Niedorp Zondag 10 JUNI. Pb, VLESSING, den Burg. Wilt ge een solied rijwiel voor billijke prijs, J. REIJ, Waalderstraat. Het adres voor is bij R. RAKKER, w Mooie, versche Koe te koop. GEBB. BROS ÜGEZONDËN stukken. Gemengd Nieuws. .9 8 3 Ie Pinksterdag, Ned. Herv. Gemeente. Waal en Oosterend, Zendingscollecte. 2e Pinksterdag, Koog, Zendingscollecte. op Vrijdag 25 Mei a. s., 's avonds 8 uur, in het hotel „de Zwaan" ter voorziening in de vacatures v. d. Raad van Toezicht door het overlijden van de Heeren J. W. ROELOFFS en K. BAKKER Tz. Algemeene opkomst zeer gewenscht. De leden worden verzocht aan het Bestuur vooraf op te geven welke candidaten zij wenschen te stellen en waarvan zij weten dat indien zij worden gekozen, zij ook de benoeming zullen aannemen. De ledenlijst ligt ten kantore ter inzage. Namens Bestuur en Raad van toezicht, H. HAAKMAN, wnd. Voorz. Raad v. Toezicht. Jac. KIKKERT, wnd. Secr. Heen—eerste boot. Terug—laatste boot. Inlichtingen en aangifte voor leden en geestverwanten tot 28 Mei bij JOH. D. KEIJSER, Hoogerstraat. Ds. C. C. DE MAAR. Wanneer meubelen vakkundig wor den behandeld is dit voor U een waar borg solide te worden bediend. Wij stoffeeren alles op eigen werkplaats, en zijn door rechtstreekschen fabrieks- inkoop in staat U beneden iedere con currentie te leveren. Yraagt om aanbieding uit onzen grooten voorraad. Wij leveren alles franco thuis gebracht. dan is TJw adres Goedkoopere soorten cononrrentie prijzen. met &r Klokken, Horloges, Wek kers, Barometers, Brillen. Goud- en Zilverwerken, Groeneplaats. Eigen Reparatie-inrichting. Ontvangen een prachtcollectie Beleefd aanbevelend, I. MOERBEEK, W. KOOIJ, den Burg. per '/i fl f 1,40 (buiten glas) per Vi A- f 1.65 (buiten glas.) Kan ook warm gebruikt worden. Posterijen. Een praatje. Op het Pinksterfeest Nonchalanter kan het niet\ Toen mejuffrouw Nederlof,die van Delft naar Rotterdam reisde, na de courant te hebben gelezen, even de coupé rond keek, zag zij in bet bagagenet een koffer, een tascb en een regeDjas liggen. Te Rotterdam gekomen, gaf zij hiervan keunis aan den conducteur. Deze ried baar aan eenige oogenblikken te wachten, aangezien by vermoedde, dat de bezitter van de bagage zich wel zou komen aanmelden. Na een 10-tal minuten te hebben ge wacht, meldde zich ook werkelijk een heer aan, die zeide de eigenaar van de verloren bagage te zijn. Hij bleek te zijn de taaer C., directeur van de Amster damschu Handelsbank. Nadat de heer O. resumé van den in houd der bagage had gegeven, werden de koffer en de tasch geopend. Zij bleken ongeveer 50 biljetten van f 1000, pakket ten van f60 en kleinere geldswaarden te bevatten, benevens een partij gouden tientjes. Dit klopte mot de gegevens van den heer C. Nadat hij mej. Nederlof nog be lootd had, dat zij nog wel van hem zou hooren, vervolgde de heer C. zijn reis naar Lage Zwaluwe. Op de nieuwe Prinsengracht te Am sterdam is een jongen te water geraakt. De wagenbestuurder Buckert van lyn 7 die juist kwam aanrijden, stopte onmid dellijk en begaf zich gekleed te water. Hy smaakte het genoegen den jongen te redden. Verlies nooit den moed. Er zijn geen heuvels op de wereld, of er liggen ook aangename dalen in de nabijheid. Te Rijswijk wilde de bejaarde heer P. van de in beweging zijnde tram springen. Hij werd eraf geslingerd en kreeg een wond aan het gelaat, die zich aanvanke lijk niet ernstig liet aanzien. De man is echter aan de bekomen wond over leden. Klant (na het haarknippen, boos) Wel alie drommels, ik wou om een gulden, dat ik je raad niet had gevolgd en mijn haar niet zoo kort had laten knippen. Nu zie ik er uit als een gevan genisboef. Barbier Het staat u toch heusch heel goed, meneer. Een zeldzaam geval. Een koe vao een veehouder te Zun- derdorp heeft drie levende kalveren ter wereld gebracht. TEXEL. in markt- CD <D •H H» &3 Üt O Op den tweeden Pinksterdag zal het Post en Telegraafkantoor te den Burg geopend zijn als op Zondagen, de hulpkantoren voor den postdienst 8 uur v.m. tot 9 uur v.m., het kan toor te Oudeschild ook voor den telegraaf- en telefoondienst. Op dien dag worden ook aangcteekenden ter verzending aangenomen. Over het geheele eiland zal in aansluiting op de eerste boot één bestelling geschieden van alle stukken, ook postpakketten. Bij de gisteren te 'sGravenhage gehou den examens, slaagden voor 2en stuurman Groote Stoomvaart, de heeren C. Kuiper en H. Dorlas, leerlingen van de particuliere oplei ding voor 2e en le stuurlieden, alhier. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) III. Arbeider: Morgen, baas. Baas: Móge, Jan. Arb. Je hebt het toch mis, baas. B. Wat dan A. Wel, de organisatie heeft geen candidaten gesteld. Ze weet heel goed, dat ze zich niet met politiek mag bemoeienze wil ook niet. Ik heb het m'n buurman gevraagd en u weet wel, die is beter op de hoogte dan ik. B. Zoo, zoo I Gelukkig heb ik het mis. Maar als jullie het dan onder elkaar, doen vind ik practisch de zaak net eender. Belangenpolitiek is niet goed. Denk maar aan Braat. A. Daar weet ik niks van. Maar wat is belangenpolitiek B. Zoo spreekt men, wanneer in de Tweede Kamer menschen gekozen worden, die alleen maar voor bepaalde belangen hebben te zorgen en wien verder niets is opgedragen. B.v. Braat voor de plattelanders. A. Baas, ik begrijp je niet. B. Dan zal ik het je duidelijk maken. Komt in den Gemeenteraad een bakker, afgevaardigd door de bakkers, dan heeft hij inzonderheid voor de belangen der bakkers te waken. Zoo doen jullie nu met de arbeiders. Alsof Texet enkel arbeiders kent. Dat noemen we belangen politiek. Neen, beginselpolitiek alleen is goed. A. Komt dat ook bij den gemeenteraad te pas B. Dat denk ik ook. Komt er een arbeider in den gemeenteraad, dan zult ge zien, dat hij jullie niet bevredigt. Je hoop zou op hem gevestigd zijn en hij kan waarschijnlijk niets meer doen dan tot nog toe gedaan is. Of denk je, dat straks de dubbeltjes meer aan de arbeiders gegeven zullen worden Neen Jan, dat gaat niet zoo gemakkelijk, als je wel denkt. A. Och, baas, dat weet ik nog zoo niet. B. Belangenpolitiek 1 Wat moet dat worden Zie eens naar Amsterdam. Daar zijn vele be- langencandidaten, b.v. wasschers,groenteboeren vischhandelaars, banketbakkers, melkslijters enz. Moet zoo de hoofdstad bestumrd worden A. Neen, dat zal niet kunnen I B. Nu, jullie doen eigenlijk net eender. A. Maar wat zei u nu van beginselpolitiek B. Politiek is regeerkunst en hoe dat ge schiedt, hangt af van de beginselen, die men is toegedaan. Denk maar eens aan het verzoek dat in den gemeenteraad kwam omtrent het vloekverbod. Je behoeft toch zeker geen arbei der te zijn, om daarover te oordeelen. Ook geen patroon. Neen, daarvoor moetje beginsel man zijn. Zoo hebben we ook meer dan lief is geweest, beleefd met de christelijke school, die nu te den Burg gebouwd wordt, zie je wel, als beginselmensch kan men daarover alleen oordeelen. Voor of tegen kan men dan alleen volgens het beginsel zeggen. Zal ik nog meer dingen noemen, waaruit blijkt dat ook bij den gemeenteraad het beginsel tel kens op den voorgrond staat? Er zijn er nog vele. 't Is op 't oogenblik de tijd niet, maar als je er meer van weten wilt, kom je maar eens bij mij. Ik heb gelezen, dat een arbeider zei Als ik als arbeider in den raad, kom, behoor ik tot de rechtsche partijen. Kleurloos ben ik niet en kan ik niet wezen. Doch beginselstrijd wensch ik niet te voeren, alleen belangenstrijd. Maar ik vraag je: hoe kan dat? Dat is onmogelijk. Want wie rechts is, staat ongevraagd In den beginselstrijd. Anders is hij noch rechts noch links en dat kan niet. Dus, wat die arbeider zei, is onzin. Beginselpolitiek houdt den strijd zuiver. Be langenpolitiek bederft ze. A. Nou begrijp ik pas, waarom u den vorigen keer zoo sprak, ik dacht eerst, dat je de vak organisatie niet kon gedoogen. B. O, neen, die doet veel goed. Ik acht hem voor de arbeiders onmisbaar. Te meer, daar het verschil met de modernen bond duidelijk te zien is. Het moet ook, want hij heet Ned. Chr. Landarb. Bond. Maar die leden moesten juist begrijpen, dat ze aan belangenpolitek doen en zichzelf tegenwerken, zonder dat ze het weten. A. En u bedoelt, het beginsel bovenal. Vol komen begrijp ik het nog niet, doch ik zal er eens over nadenken. B. Dan weet je ook, hoe je stemmen moet. Arbeider of patroon, wie hij ook zijde Chr. Democraat stemme den Chr. Dem., de Chr. Hist, op den Chr. H. en de Anti-Revolutionnair op den A. R. A. Dat is eerlijk. B. Ja, dat is zuivere politiek. Dat is zuivere partijstemming volgens de Evenredige Vertegen- woordiging. A. Maar kom, ik ga aan m'n werk. Anders doe ik vandaag niet genoeg. En ik moet wat verdienen ook. Baas, je kunt er op aan, dat ik rood stem. B. Rood De S.D.A.P. verliest tegenwoordig leden. Op Texel heb ik arbeiders reeds hooren zeggenMet de S.D.A.P. ben ik bedrogen uit gekomen. De N. Chr. Landarb. Bond telt toch geen rooden A. Natuurlijk niet, maar ze stemmen tegen woordig toch allemaal rood. Vroeger zwart, nu met een rood potlood. B. Je moet me er toch nog even tusschen nemen, geloof ik. Ga maar gauw werken. G. LIEVAART. Jubelklanken, vreugdetonen, Ruischen door het wereldrond Alles juicht waar menschen wonen, In gewijde zaal'ge stond. Pinksterfeest 1 gij feest der tijden I Altijd komt gij tot ons weer; Immer zult gij ons verblijden En verteed'ren meer en meer. Strooi uw gloed in milde zegen, Op dit heerlijk Christenfeest 's Hoogsten macht schenkt aller wegen, Ons dien reinen, heil'gen geest. Moog' dit Pinksterfeest dan leiden Tot een wereld vredesoord; Moog' het naasten min bereiden, En, geen wanklank meer gehoord. Dat wij dan dit feest herdenken Vreugdevol; in rein genot; 't Pinksterfeest, dat ons wil schenken: Heil'ge liefde 1 geest van God 1 IJmuiden, 18 Mei 1923. Chr. C. VISMAN, Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 12 tot en met 18 Mei 1923. GEBOREN Pieterne), d.v. Pieter Boon en Baukje Smit. Henderikus z.v. Cornelis Bas en Jacomina de Jonge Jurgen, z.v. Eliza Noordijk en Pieternella Gerarda Muys. ONDERTROUWD Pieter Vonk en Elisabeth Hogenbirk. Pieter Dros en Marie Eel- man. GETROUWDJan Schraag en Catharina Smit. Johannts Witte en Johanna Boogaard. Louis Onviee en Maria Petro- nella Louise Reyse. Pieter Burger en Pieternella van der Slikke. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 portemonnaie, 1 porteinonnaie inhou dende 1 sleutel.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2