N°. 3712, Woensdag 30 Mei 1923. 36,lf Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. innen land. Van week tof week OU blsd verschijnt Woensdsg- eaZ«terd*£niorgen Abor.nementepri/jt per 3 maar.oen. oor den Bure 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlën daags voor de uitgave vóór l uur nam. Pri)i der Adeertentitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN ei ASVERTENTIEN worden aangenomen bQ de Uiig. Fmha LANGEVIL1 BS R O OII, Parkstraat, Boa» or T i r s Licht op Van Zaterdag 26 Mei tot en met Vrij dag 1 Juni. voor rijwielen 8,39 uur, voor rijtuigen 9,09 u ur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 31 Mei v.m. 9,13 Zomertijd. Vrijdag 1 Juni 10,59 Zaterdag 2 ,11,46 Zondag i 3 12,34 Maandag 4 1,— Dinsdag 5 ,1,47 Woensdag 6 2,38 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantién, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 19 Maart 1923. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen VertrekTexel 6,8,30 vm. 240 5.30nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder: 7,— 9,30 6,45 (Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11,21 12,28§ 2,44 3,11 6,16 5,52§ 8,04 8,54 8 10,49 U,21f 12,59 Niet op Zon- en feestdagen T Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 19-26 Mei. De Tweede Kamer heeft na de Pinkatcr- vacantie al (weer belangrijk werk afgedaan. En daaronder ook het wetsontwerp inzake de Indische leening. Minister van Dijk is nog gemakkelijker in het bezit van de door hem begeerde blanco volmacht gekomen, dan aanvankelijk door ons was verwacht. De critiek, die in het voorloopig verslag nog al scherp tot uiting kwam, heeft ook by de openbare behandeling niet gezwegen, doch het voornaamste was, dat de minister vryheid gekregen heeft te zyner tyd de leening vaa 300 millioen te sluiten. Ook heeft de Kamer de z.g. Oostenrijksche lee- n\ng goedgekeurd en enkele andere belang rijke zaken behandeld. De Eerste Kamer zal nu ook dere week weer bijeenkomen en zoo is het parlemen taire bedrijf thans weder in volle werking. Totdat weldra weer het gioote zomerrecè3 gekomen zal zijn. Het belangrijkste werk van deze zittingsperiode is thans wel zoo goed als achter den rug. o—o o Valt er voor den overzichtschryver van belaogryke gebeurtenissen binnen eigen grenzen zoo goed als geen melding te maken h9el anders is het gesteld op bet gebied der öuiteniandschrt politiek, uat belangrijk en verrassend nieuws bracht. Was net heengaan van Bonar Law als eerste minister van Engeland reeds een verrassing, Poincaié heeft in deafgeloopen week voor een tweede gezorgd, door ont slag voor zich en zyn Kabinet te vragen. Wel heeft Millerand geweigerd de ontslag aanvrage in te willigen en is Polacaié toen op zijn schreden teruggekeerd, maar dat wist men niet vooruit. Het is een storm in een glas water geweest, maar het eerste bericht waarin niets anders werd gemeld dan: „Poincaré heeft ontslag aangevraagd* en dat door „Havas" naar alle windstreken werd geseind, heeft toch heel wat sensatie verwekt. Het klonk, om het in de oude geliefde beeldspraak te zeggen, als een donderslag bij helderen hemel, hoewel dit ook niet heelemaal opgaat, daar de Euro- peesche hemel wel zwaar bewolkt is en vol donderkoppen zit. Er werden reeds allerlei gissingen gemaakt, tot nadere be richten de ware toedracht en het snelle verloop van de gebeurtenissen kwamen ophelderen. Poincaié had zich boos gemaakt op den Senaat, waarmee hij al eens meer last heeft gehad. Pas een dag te voren had hjj reeds met heengaan gedreigd, omdat de Senatoren niet voetstoots zyn wetsont werp op den Zomertyd wilden accepteeren. De Zomertyd werd geslikt, maar den vol genden dag liep het mis, toen de Senaat op moest treden als Hooggerechtshof om oordeel te vellen pver Cachin, het commu nistisch kamerlid, dat met 18 van zyn metgezellen achter slot en grendel werd gebracht, onder beschuldiging een aanslag te hebben gepleegd op de veiligheid van den Staat. Poincaré wenschte, dat Cachin en zijn medecommunisten onscbadeiyk zouden worden gemaakt, maar ...er zijn nog rechters te Parys. De Senaat ver klaarde zich als Hooggerechtshof onbe voegd om Cachin te veroordeelen en deze werd op vrye voeten gesteld. Dit zich onbevoegd verklaren geschiedde met een meerderheid van 30 stemmen. Poincaré zag daarin een bewys van wan trouwen, want op zyn bevel was Cachin gevangen genomen, nadat de Kamer de parlementaire onschendbaarheid had uit gesproken. Dadeiyk riep hy den Minister raad byéen en weinig tijds later was hy al op weg naar het Elysée, om president Millerand het ontslag van zyn Kabinet aan te bieden. Millerand wist echter overvloedig olie te gieten op de kokende golven van 'sheeren Poincare's hevige verontwaardiging. Hy weigerde het ont slag te verleenen, omdat Senaat en Kamer inzake bet Roerconflict schouder aan schou der achter de regeering ;etaan. Had niet weinige uren te voren de Kamer Poincaré geestdriftig toegejuicht, toen hy een breed voerige uiteenzetting over den toestand in het Roergebied had gegeven Het be sluit van den Senaat om Cachin niet te vervolgen, mocht toch niet als een votum van wantrouwen in het beleid van de regeering worden opgevat en hy Millerand kon de aanvrage om ontslag dan ook niet» maar zoo inwilligen. Het eind van het lied was, dat Poincaré zyn ontslagaanvrage weer introk. En toen hy weinige uren later in de Kamer verscheen, braken van alle kanten de toejuichingen los. Poincaré gaat dus nog niet heen. Velen buiten Frankrijk, om van Duitschland maar niet te spreken, zouden hom gaarne hebben zien afreizen en dan met een kaartje eükele reis. Voorloopig gaat Poincaré nog niet, maar hy scbynt toch wel erg prikkelbaar t&we zen, anders zou bij niet daaelijk zoo uit zijn slof zijn geschoten. oo—o In het Roergebied blijft de toestand ook nog steeds vol spanning en gevaren. Ook in de afgeloopcn week hadden weer ernstige sabotage gevallen plaats en vermeerderde het aantal uitgewezen personen weer met een aanzienlijk getal. En bovendien zyn de communisten weer eens in troe: el water gaan visschen. Te Gelsenkirchen i3 het hun gelukt een toestand van groote verwarring en een waar schrikbewind in het leven te roepen. Ook te Bochum en Dusseldorp iwam het tot onlusten en staking. oo o Het bericht, waarin dezer dagen gemeld werd, dat de spoorwegstaking in België opgeheven was, is achteraf gebleken ODjuist te zijn. De staking duurt nog voort voor zoover de groote ïynen en het goederen vervoer betreft. De regeering biyft intus- schen op baar stuk staan. Zij wil van geen toegeven weten. Op het verzoek van het nationaal syndicaat, om een bespreking antwoordde ze, dat zoolang de staking niet opgeheven is, een bespreking niet kan wor den toegestaan. —o—o—o— De sovjetregeering heeft thans de nota der Britsche regeering beantwoord en men moet zeggen, dat dit antwoord voor het doen der bolsjewiki, buitengewoon tege moetkomend en gematigd moet worden genoemd. In Engeland heeft de toon der nota een goeden indruk gemaakt, al vindt men het antwoord nog niet heelemaal be vredigend. TEXEL. 29 Mei 1*28 Vergadering Boerenleenbank. Volgens de presentielijst waren Vrij dagavond, in hotel de ZwaaD, 72 leden tegenwoordig op de vergadering, die belegd was om te voorzien in de vacatu res ontstaan door het overlijden van de heeren J. W. Roeloffs en K. Bakker Tz., als leden van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank. De heer Haakman heette als waar nemend voorzitter de aanwezigen harte lijk welkom en deelde mede, dat het bestuur nog voor de algemeene verga dering het bestuur voltallig heelt gewecscht, opdat ook de heden te kiezen bestuursleden, zich voor de algemeene vergadering nog eeDigzins in de zaken konden inwerken. Steeds was de stelregel gehuldigd, de politiek buiten de zaken te houden, spr. hoopt, dat de vergadering daartoe ook nu zal willen meewerken, door in de eent vacature weer een Roomsch Katholiek en in de andere een niet-Katholiek te stemmen. De vergadering heeft blijk gegeven, die wensch ter harte te hebben genomen. Bij de stemming die volgde, werd in de yacatur6-Roeloffs gekozen de heer D. H. Bruin van den Hoorn, in de vaca ture- Bakker de heer M. Kuip, beiden bij 2e vrije stemming. Er waien op de vergadering niet aan wezig het bij de statuten geëischte aantal leden de handelingen zullen dus in een, de volgende week te houden, vergadering moeten worden bekrachtigd. Aan de nagedachtenis van de ontsla pen bestuursleden bracht de voorz. een woord van hartelijke waardeering en sprak de wensch uit, dat de nu gekozen leden in zaken de voetstappen van hunne voorgangers zullen drukken. De heer C. W. Bakker, thans ernstig ongesteld, wenscht spr. algeheel herstel toe, om zijn functie bij de Bank, steeds met zoo veel liefde vervuld, weer te kunnen op nemen. Hiorna deelt de voorz. mede, dat de waarnemc-Dd-secretaris, de heer Jac. Kik kert Nz., tijdens de zittmgsurén aanwezig zal zijn, terwijl, om aan het verlangen van velen tegemoet te komen, in het vervolg ook zitting zal worden gehouden, Dinsdagavonds van 7 tot 9 uur. Een rapport van de centrale Inspectie omtrent een onderzoek, dat zonder voor afgaande kenDisgeviDg plaats had en dat alleszins gunstig luidde, werd aan de vergadering voorgelezen, waarna de ver gadering werd gesloten, met de herhaalde wensch, dat de hoer C. W. Bakker zal mogen herstellen en de mededeeling, dat mon voornemens is, de gewone alge meene vergadering ongeveer een maand na dato to houden. Zomertijd. Even herinneren wij onze lezers er nog aan, dat Donderdagavond de klok een uur vooruit dient gezet, om met de olflcieele of wettelijke tijd gelijk te gaan. Donderdagavond vóór het naar bed gaan een uur v o o r'u 11 g e z e t wijst de klok Vrijdag de dan geldende tijd aan. De tweede lammerenmarkt. De geruchten van de Leidsche markt waren niet „wat je, noemt". Het zou lager moeten. Als krantenmensch weet je dan waarachtig niet, wat je er van schrijven moet. Wil namen wel eens eerder zoo'n bericht op en 's^Maandags gaven de kooplui een gulden meer dan de voorafgaande week. Omgekeerd schre ven wij v^el eens van een goede Leidsche markt en moesten ervaren, dat er op de volgende Texelsche lammeienmarkt niets van was te bemerken. Het weer is een voorname factor. Als dat gunstiger of minder gunstig is, van Donderdag tot Maandag, heeft ongetwijfeld invloed op de stemming van de koopman. En dan de aanvoer 1 Zelfs de aller beste markt kan worden overvoerd. Zyn er meer lammeren dan de koopman kan plaatsen, dan is die zoo licht geneigd het eens even aan te zien, zijn er minder dan de vraag, slaat hij in de regel wat gauwer toe. Met dit en nog veel meer dient te worden gerekend. En dan het weer op de dag van de Texelsche markt zelf. Dat is ook van groote beteekenis. Maandag was de aanvoer niet te groot het weer liet niets te wenschen over en er was vraag, kooplui waren er in groot aantal. Van uit het nieuwe gebied Friesland, dat in de laatste jaren telkens partijtjes gaat afnemen, waren koopers overgekomen voor fokmaterieel. Alles werkte gunstig en een goede stemming in de hand. Het was van de gezichten te lezen, de prijzen waren goed., Aangevoerd waren 5067 lammeren, de prijzen varieerden van 25 tot 32 gulden. Voor fokmaterieel werden op de boerderjj nog belangrijk hooger pryzen besteed. Merkwaardig. Texel is bekend tot ver buiten onze landsgrenzen. Wij herinneren ons van uit den oorlog nog een Engelscbe land en zeekaart te hebben gezien, waarop de Hollandsch» kust in beeld was go- bracht en waarop, wij hebben er toen reeds melding van gemaakt, alleen Texel met naam stond aangegeven. De reede van Texel heeft tot onze bekendheid veel bijgedragen in vroeger tijd, in latere jaren ons Texelsch wolvee. Ons eiland is algemeen bekend, al is het dan bij velen ook alleen by name. Maar van wat een eiland is, hebben blijkbaar nog vele volwassenen geen flauw begrip. De meest verrassende staaltjes worden ons daarvan soms mede gedeeld. Maar een zoo sterk staaltje als ons deze week werd verteld, hebben wij nog nimmer gehoord en wij meenen het onze lezers dan ook niet te mogen ont houden. Verbeeld u, daar wordt vaBuit een groote plaats, een stad in Noord-Holland, een kantoor op óns derp opgebeld en geïnformeerd naar het vertrek van de Texelsche boot van uit Heider. Dat is heel gewoon Nadat de vertrekuren zijn genoemd, wordt gevraagd naar de ver trekuren van tram of auto en als dan geantwoord wordt, vanaf de haven te Oudeschiid, na aankomst van de boot, dan komt: „Neeu, dat bedoel ik'met, maar bij slecht weer ga ik liever «iet met de brot, begrijpt U." Ja, dat begrijpen wij, maar hoe iemand ons eiland rnders meent kum.t n bereiken dan evar zee, re ens oen laajoc TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1