Gemengd Nieuws er een schiettent aanwezig zal zijn. Voor een zoete mond zorgen de Nougatkraam en de suikerkraampjes, terwijl de paling- kramen voor een hartige beet zullen zorg dragen. Voor verdere aanvulling zijn er de koekhakkraampjes, een weeg toestel en kleine kraampjes met zuur en zoet. Texel 111—Rood-Wit. 5—2. Texel III toonde zich wederom de meerdere van het Heldersche Roou-Wit. De wedstrijd stond op laag peil en er werd soms danig geprutst. Texel was vooral na de rust, gesteund door den sterken wind, steeds in de meerderheid. Rood-Wit verdedigde met man en macht, doch met 5 2 bleef Texel III over winnaar. Texel II-Z.V.S. 4-0. 's Namiddags half 3 speelde Texel II tegen Z.V.S. en wist een flinke over winning op de Zeemenscben te behalen. Deze wedstrijd had aardige speelmo- menten, hoewel de sterke wind dikwijls aan het spel veel afbreuk deed. Z.V.S. liet zich niet veel aan het spel gelegen liggen en maakte er maar een lolletje van. We hopen, dat de heeren bij een volgende gelegenheid de zaak beter zullen aanpakken. Het gebeurde van Zondag was misselijk voor de tegen partij en vooral voor de toeschouwers. Den Hoorn12 Juni. Hedenmorgen, had, begunstigd door zeer g09d weer de eerste steenlegging der nieuwe R. K. Hulpkerk alhier, plaats. Vele belangstellenden waren aanwezig toen deze plechtigheid door den Z Eerw. Pastoor Hoosemans van den Burg werd verricht. Na afloop bracht Z.Eerw. in de eerste plaats dank aan God en verder aan allen (zoowel rijk als arm) die hadden bijge dragen tot de totstandkoming van dit kerkje. Z.Eerw. herdacht, dat 5 jaren geleden voor 't eerst over den bouw was gesproken door den heer C. W. Bakker (die door Spr. een te vroeg ontslapen vriend werd genoemd) was het plan ge opperd. Z.Eerw. deelde mede, dat ln deze 5 ja ren ruim f5000 was bijeengebracht en sprak een woord van hulde tot de boeren en hun knechts voor het kosteloos aan voeren der materialen, waardoor de bouw van de kerk zoo niet 2 jaar dan toch minstens 1 jaar eerder plaats vindt. Verder bracht Z.Eerw. een woord van dank in die eerste plaats aan de milde geefster van het terrein2e aan den architect voor diens vriendelijke welwil lendheid om de belangen van dit een voudig kerkje te behartigen3e aan de kerkmeesters voor het in elkander zetten van alles, waardoor het vervoer van het materiaal enz. naar ieders genoegen en in vrede werd uitgevoerd4e aan de opzichter, werkvolk en aannemer voor het naar behooren uitgevoerde werk. Spr. hoopte dat zij het mochten voltooien, zooals z(j begonnen waren5e aan het Gemeentebestuur van Texel voor z'n bizondere hulp, waardoor het mogelijk werd gemaakt de kerk te bouwen, omdat dit volgens de wet niet mocht, daar de Doopsgez Kerk geen 200 M, van dit ter rein af staat; door welwillende mede werking van het Gemeentebestuur is hiervoor dispensatie verkregen6e aan de heeren assistenten den Z Eerw. pastoor Roovers van de Cocksdorp en den Z Eerw. pastoor Kors van Oude- schild, voor het verzetten van hun eigen diensten, om hierbij tegenwoordig te zijn. Hierna sprak Z Eerw. nog den wensch uit dat velen zijn voorbeeld zullen volden en een steen leggen, waarvoor van hen een offer zal worden gevraagd voor dit kerkje. Velen, zoowel mannen als vrouwen maakten hiervan gebruik en woonden daarna 't H. Misoffer bij. Ook een record. De jeugdige H. v. L., uitbesteed bij een familie te Hilversum, kreeg heimwee naar zijn familie te Groningen. Hij ver trok daarom in stilte 's morgens om halfnegen per fiets uit Hilversum, met slechts 1 dubbeltje op zak. Over Amers foort, Zwolle en Assen gaande, kwam hij 's avonds om 9 uur bij zijn familie te Groningen aan. Hij had ruim 210 KM. afgelegd en onderweg voor zijn dubbeltje een broodje gekocht. O der Ebirgen is een adelaar ge* schotm, die e.m viu;ht had vaai,60M Door den zeer hoogen waterstand langs den Ouden Rija en de vele regens staan, naar uit Zevenaar gemeld wordt, vele landerijen geheel blank. Sommige weilanden staan onder water en het hooigras begint te rotten. Past op vonken 1 De reiziger S. v. d. Wal uit Leeuwar den fietste door Lemmer met een bran dende sigaar in den mond. Vermoedelijk door 'n afvallende vonk zijn z'n kleeren in brand geraakt en wel zoo ernstig, dat een brugwachter genoodzaakt was een emmer water over v. d. W. uit te gieten om diens kleeding te blusschen, die tot op het hemd toe verkoold bleek te zijn. Motor tegen auto. Terwijl de heer K. op zijn zware motor gezeten, rustig op den Kuipersdijk te Enschede reed, kwam van de andere richting de vrachtauto van de firma H. P. uit Hengelo. Deze wilde het open plein van de confectiefabriek van de firma v. D. oprijden en gaf te laat het hiervoor noodige sein. De heer K., die zijn motor niet zoo vlug kon doen stoppen reed pardoes tegen de auto op. Door den schok werd hij van de motor geslingerd. Hevig bloedend werd hij opgenomen. De ontboden geneesheer constateerde be halve ernstige hoofdwonden en eenige ontvellingen een schouderbeenbreuk. De motor is zwaar beschadigd. Ruzie met een ernstig gevolg. In een café te Hilversum kregen 2 bezoekers ruzie. Een van hen, iemand uit Laren, pakte den ander, een Blari- cummer, beet en smeet hem op straat, waarbij deze met zijn hoofd op de steenen terecht kwam en bewusteloos bleet liggen. Per brancard naar de R. K. Ziekenver pleging overgebracht, werd daar ernstige schedelbreuk geconstateerd. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Een nobele daad 1 Door den burgemeester van Enschedé is de circa f 10.000, hem indertijd bij zijn 25-jarig jubileum door de burgerij aange boden, geschonken aan het dagsanatorium aldaar. Een brief aan de Koningin. Een groep anti-mi'.itaristen te Biltho- ven hebben het noodig en oorbaar geacht een brief te schrijven „aan mevrouw van Mecklenburg, geb. van Oranje, Noordeinde Den Haag". Zij schrijven daarin om.: „O, mocht gij de kracht en de durf bezitten om vrijwillige afstand te doen van al de uiterlijke macht, die om u ge hangen is. Juist als gij kdat uiterlijke koningschap kunt afschudden, dan zult gij als mensch eerst recht een troon ver krijgen in de harten van ontelbaren in alle landen, wier bevrijding gij, als wei nigen, zoudt kunnen nader brengen door deze daad. God geve u de kracht het te doen 1" Aan de telefoon (tusschen Amster dam en Maastricht)Ik kan u niet ver staan, u spreekt te luid wees zoo goed en praat wat zachter. Als u zoo schreeuwt kunnen we de heele telefoon wel missen 1 Niet mopperen 1 Duizenden menschen mopperen over het akelige weer. Maar weinigen besef fen, hoe onbillijk ze zijn. Wantin deze weersomstandigheden groeit de Neder lander in dien zin, dat hij er uitstekend tegen kan. Dat wil zeggen, dat wjj er in sanitair opzicht uitstekend bij varen. Vochtige dagen zijn voor ons gestel beter dan droge en heete. In het leger vooral merkt men het aan het weerstandsvermogen. Groote af- standsmarschen op vochtige dagen wor den uitmuntend verdragen, maar wan neer de zon blakert is het mis dan vallen er velen flauw, alsof ze omver worden geblazen, schrijft de Tel. De ervaring leert ook, dat de gutsende regen niet bevorderlijk is aan de verbrei ding van besmettelijke ziekten. De vorst, vaak als heel gezond betiteld, staat Jin .dit opzicht ver bij den regen achter. En bedenkt eens, wat voor onze kin deren het al niet een voordeel biedt, in plaats van in overhitte lokalen, thans in frissche scholen te kunnen verblijven. Het onderwijs is er stellig mee gebaat. Ook de eetlust en de slaap worden in gunstigen zin beïnvloed. Al zien we dus op z'n tijd graag de zon als levenwekkende factor in ons le ven, 't is toch W9l een beetje erg ondank baar, alleen maar te mopperen in deze dagen. Ambtswoningen. Uit overweging, dat jaloezieën, zonne blinden en zonneschermen aan ambtswo ningen voor het onderhoud van het ge bouw niet noodig zijn, is bepaald, dat het onderhoud daarvan, zooals herstelling en schilderen, alsmede het ophangen en afnemen voortaan vanwege en voor re kening van den bewoner behoort te ge schieden. Kerk en drankbestrijding Onder voorzitterschap van prof. dr. J- S. Slotemaker de Bruine, te Utrecht, is een commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de verschillende kerken meer mobiel te maken voor de bestrijding van het alcoholgebruik onder ons volk. Perso nen van verschillende politieke en kerke lijke richting hebben zitting genomen in de commissie. Onze molens. In verband met den voorgenomen siooping van den ouden schilderachtigen korenmolen te Soest worden pogingen bij den Gemeenteraad aangewend om dit historisch monument, dat aan het Neder- landsche landschap aldaar een eigenaar dige bekoring geeft, in stand te houden. Een vischgraat in de keel is gemak kelijk te verwijderen door gebruik van een weinig citroensap. Een grootere graat is weg te krijgen door het door slikken van een ongeklutst ei. De regen in Mei. Vanwege de Filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Instituut wordt geschreven over den neerslag te Amsterdam Kenmerkten de eerste vier maanden van dit jaar zich als droge maanden (behalve Februari, dat vrijwel als nor maal viel te beschouwen), de maand Mei was een zeer natte maand. De normale regenhoeveelheden in de 4 eerste maan den bedroegen respectievelijk 50, 39, 47 en 40 mM., terwijl de gevallen hoeveel heden waren 44.9, 44,8, 28.4 en 34.1 m M. (Alles naar waarneming gedaan in de „Hortus Botanicus"). De totale neer slag over Mei bedroeg 124 m M. tegen 46 m M. normaal, dat is ruim 27» maal de normale neerslag. Was er dus in de eerste maanden een tekort aan neerslag thans hebben wij door de buitengewoon regenachtige maand Mei in de eerste 5 maanden van dit jaar een totale neerslag bereikt, die overeenkomt met de som van den normalen van de eerste zes maanden (van Januari tot en met Juni). Zoo was 't' te Amsterdam en hier zal 't er wel weinig van afwijken. Naamsverbastering Namen? die op de klank af worden herhaald of neergeschreven, kunnen soms op de meest eigenaardige manier verbasterd worden. Onze Tuiaar geeft enkele typische voorbeelden. Zoo hoort men, schrijft het blad, de hyacinth Roi des Beiges meermalen Rooie Bels noemen. Zoo lazen we Gladiolus verbasterd tot Gladde jolis en l'Innocence, een bekende witte hyacint, Lién nonsens. Het gekste is wel, als zoo'n verbas terde naam als volksnaam burgerrecht heeft verkregen. Dit is b.v. het geval met Kamperfoeli, een verbastering van Capri- folium. Wanneer gaat de laatste trein naar Leiden vroeg een student die in eenigszins benevelden toestand op bet perron kwam. Die is al weg, antwoordde de chef. Maak mij nu wat wijs, zei de ander. En waarom laten ze die rails daar dan liggen Gelukkige vader. Een werkman te Gorichem heeft zijn 20ste kind bij den Burgerlijken Stand aangegeven. Wetenswaardigheden. Om muggen van ons te verdrijven helpt alleen als men dat er voor over heeft het inwrijven van de huid met vloei papier, dat met een droppel terpentijn bevochtigd is, of met water, waardoor carbol gemengd is. Men zal dan geen last hebben van insectenbeten. Heeft men eenmaal een muggen- of insectenbeet opgeloopen, dan kan men deze verzachten met een droppel geest van salmiak, of met in reepjes gesneden uien. Bij wespen of bijensteken moet eerst de angel worden uitgeknepen. Tegen zomersproeten beveslt men nog altijd aan wasschen met karnemelk Beter heipt wellicht het inwrijven van de huid met citroensap. Nog beter een breede rand aan den hoed om sproeten te voorkomen. Want makkelijk en vlug te verwijderen zijn ze allerminst. Dikwijls ook moet men over deze hebbelijkheid heen groeienals men ouder, de huid sterker wordt, blijven de sproeten dik wijls vanzelf weg. Iemand te Eemnes-Buiten heeft in een palingfuik, welke in de wetering was geplaatst, een bot gevangen hetgeen nog nooit tevoren is gebeurd. Vermoedelijk is deze visch met oen overstrooming mee gevoerd. Op de Passeerdersgracht te Amster dam is een 8-jarige jongen door e6n bloempot, welke uit een raam viel, zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij in het Wilhelmina-Gasthuis moest wor den opgenomen. Geen jonge vader. Ter gemeente-secretarie te St. Philips land, heeft een 80 jarig man aangifte gedaan van de geboorte van zijn eerste ling. De moeder is 36 jaar. Nog geen huurverlioogingen. Telkens komen er klachten omtrent reeds te betalen huurverhoogingen Ver huurders worden er daarom op gewezen dat zij nog niet gerechtigd zijn verhoogde huren te innen, tenzij die zijn goedge keurd door de huurcommissie of den kantonrechter. De in de Staten-Generaal aangenomen wetswijzigingen zijn nog niet afgekon digd. Bloembollen 1 Hoewel de bolgewassen er in het be' gin goed voorstonden, is thans door den veelvuldigen regen veel „vuur" ontstaan, waardoor de bollen beginnen te verrot ten. Hoe ouder hoe gekker. In de woning van de weduwe Tj. v. d. Veen, te Harkema Opeinde (Friesland) zijn ettelijke glasi uiten ingeslagen. De dader was een zekere S.V., weduwnaar van ongeveer 78 jaar, die uit minnenijd handelde. Waarschuwing. In het politieblad wordt gewaarschuwd tegen Wilhelmus Johannes Thoolen, zich noemende directeur van de Eerste Zuid Hollandsche Glisverzekering, wo nende te 'sGravenhage die oa. te Gro ningen reeds verschillende personen de dupe van zijn flesschentrekkerspractijken heeft doen worden. Nadat men zich tegen schade aan glas verzekerde, ont ving men van hem tegen betaling van poliskosten en jaarpremie een polis. Het is echter gebleken, dat J. W. Th. zijn verplichtingen niet nakomt. Men zij dus voor hem gewaarschuwd. Een merkwaardig veulen. Te Loon is bij J. Smeenge Jzn. een veulen geboren, volkomen gezond, doch zonder voorpooten. Het dier is overigens geheel normaal en neemt gretig voedsel tot zich. Men hoopt het in het leven te houden als een merkwaardigheid. Door schipper J. Vermeulen te Breskens is in de Wielingen een volledig gewei met schedel opgevischt, dat bleek afkomstig te zijn van den bison priscus, een diersoort die in overoude tijden in deze streken voorkwam. Wetenschappe lijke onderzoeking hebben het ontstaan van dit dier teruggebracht tot den 3den ijstijd. Het gewei is opgezonden aan het Rijks Geologisch Museum te Leiden, waar het dankbaar werd aanvaard, terwijl aan schipper Vermeulen een belooning werd toegekend. Iemand te Loosdiecht had een kip te broeden gezet in zijn slaapvertrek, omdat alle broedende kippen in zijn schuur en tuin werden verstoord door ratten. Het dier zat op 25 krieleitjes. Het resultaat was schitterend: 24 kui kentjes werden geboren. Auto tegên een boom gereden. Te Tilburg is een vrachtauto op Oister- wijk op den Bosscben weg tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in volle vaart tegen een boom gereden. De eigenaar, de heer v. Iersel en diens broeder werden uit den wagen geworpen en zeer ernstig aan hoofd en lichaam verwond. Met een particuliere auto zijn beiden naar hun woning vervoerd. De vrachtauto is deerlijk gehavend. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat in den loop der volgende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de gewone jaarlij ksche collecte ten behoeve

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2