iiemengd ÏS ieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Bi tin e la Kid. TEXEL, 19 Juni 1928. Schoolreisjes. De Nutscommissie voor de school reisjes verzoekt ons mede te deelen, dat de voorloopige regelingen zijn getroffan. Echter is het bedrag, dat bijeen werd gebracht, niet voldoende om de kosten te dekken. Daaraan ontbreekt nog f 75, waarom de commissie een beroep doet op de weldadigheidszin. Tot 27 Juni is er nog gelegenheid om voor het doel iets af te dragen bij de heer Pisart. Wie er prijs op stelt, dat de kinderen ook een tochtje naar de havenwerken van Amsterdam zullen maken kan dat toonen door daarvoor nog eenig bedrag beschik baar te stellen. Een Serenade. Een aangename attentie was het on getwijfeld voor bet echtpaar Kuiper en familie, bij gelegenheid van de herdenking van hun 55-jarig huwelijk, Maandagavond te worden verrast met een serenade van ons Texelsch Fanfarecorps. Een aange name afwisseling bracht het tevens voor de dorpsgenooten, de jeugd niet te ver geten. Jong en oud was op de been en volgde het corps daarna in de meest opgewekte stemming bij zijn rondgang, waarbij ook aan de woning van het hoofd onzer gemeente een paar muziek nummers werden ten beste gegeven. Het weer begunstigde een en ander in hooge mate, het was een heerlijke avond, na zoo lange tijd van regen en ruw weer. Onwillekeurig drong zich de vraag aan ons op „Zou de zomer toch komen We blijven het hopen. De Hanze-bankeu. Een verzoek om surceance van beta ling gedaan door de Hanzebanken te den Bosch en Utrecht bracht als vanzelf eenige ontroering teweeg onder de beleggers aan die instellingen. De Telegraaf van heden meldt, dat de Hanze-bank in het bisdom Haarlem aan de leden en relaties een circulaire beeft gezonden, waarin wordt gemold, dat de Hanze-bank genoemd een geheel zelf standige instelling is, zonder eenige belangengemeenschap met welke andere Hanze bank ook. Texelsche post. Uit Vlieland schrijft men aan de N. Harl. Crt. Door de Directie der Posterijen is het besluit genomen de voorgenomen op heffing der Texelsche post voorloopig niet uit te voeren. Ongetwijfeld zullen alle Vlielanders zich daarover verheugen. Vooreerst om de zaak zelf. Maar ook, omdat men aan het oude hecht Een woniog, waarin men van kind-af woont, verlaat men niet graag. En deze post verbinding is oud - meer dan anderhalve eeuw 1 't Meest werkwaardig is wel, dat ze al dien tijd - meer dan 150 jaar- door de familie Blom, van vader op zoon is bediend. De tegenwoordige postiljon rijdt al ruim 40 jaar. Gelukkig ook voor den postiljon in 't Posthuis is het voortbestaan thans verzekerd. Zonderlinge overeenkomst. In tal van bladen vinden we het onder staande opgeupmen, dat ook wij, vooral om het laatste gedeelte, hierbij plaats ruimte verleenen. In het laatst, van Mei 1610 verkocht eeo F/iescbe bopr Jan Cornelisz Femmes zijn goheele hebben en houden aan Tho mas 'Thomasz voor een buitengewoon hoogen prijs en onder een zeer vreemde voorwaarde. De verkooper zou n.l. de koopsom eerst ontvangen op l Juni 1611, nadat hij een vol jaar bad doorgebracht op een zandplaat, het Kamperzand ge noemd, tusschen de eilanden Terschelling en Ameland, zonder gezelschap, zelfs indien hij ziek werd. Femmes nam 1 Juni 1610 afscheid van zijn vrouw en vijf kinderen en de schipper Frederik Jetses bracht hem naar het Kamperzand. Daar bou-vde de vrijwillige banneling zich een hut op palen, want de plaat spoelde bij iederen vloed onder. Met een vijzel kon de armzalige woning boven vloedpeil opgeschroefd worden. Toen de noodige levensmiddelen waren geborgen, vertrokken Jetses en zijn helpers en Femmes bleef alleen achter. De zomermaanden ging het wel, maar in den herfst en winter stond hij doods gevaren uit. In een Dec9inbernacht was de vijzel onklaar geworden en sloe gen de golven hoog over zijn woning heen. Hij had er zich aan vastgebonden in de hoop, dat bij, indien bet bouwwerk bezweek, met 'de overblijfselen aan land zou spoelen. Soms zag hij in drie weken geen land, geen toren, geen schip. Het geluk begunstigt den stoutmoedige. Femmes kwam alle narigheid te boven en dezelfde schippers kwamen hem op den in het contract bepaalden dag afhalen. Toen moest Thomasz diep in den zak tasten. Hoewel geen plaatsnaam ia deze histo rie wordt genoemd, schijnt zij in hoofd zaken waar. Bandartius, Winsemius en Bekker, die in deze eeuw leefden, schrij ven bijna gelijkluidend over het geval. Maar ook is er betreffende dit geval een mededeeling van Ged. Staten van Fries land, die „haer argerden ende verstonden dat de scheepvaart daar door onveilich ende gevaerlyck sou worden, ende dat de schippers by nevelachtige lucht ende onweder 't selve huysken voor een baken souden moghen aenschouwen". Zij had den Femmes bij brief van 13 Augustus 1610 dan ook gelast, zijn woning af te breken. „Dan sulex is door instructie ende doordieD dat de persoon mitsgaders de sake bij vele gerecommandeert wierde, achtergebleven." Het voorbeeld van Femmes schijnt in het Noorden aanstekelijk gewerkt te hebben. In 1614 werd te Medemblik aan een overeenkomst de voorwaarde verbon den, dat een der partijen binnen het jaar een reis naar Jeruzalem zou volbrengen. In 1624 wedde Barent Bakker te Burgh op Tessel, dat „by met de trogb, daer hij in backte, nae 't eiland Wielingen soude vaeren, 't welck hy behouden heeft volbraghtU Oosterend18 Juni 't Was gisteren feest op het sportveld alhier, Niettegenstaande het minder gunstige weer kan van een druk bezoek gesproken worden. De driekleur en de nieuwe sportvlag, door een paar damesleden in orde ge maakt, wapperden den ganschen dag fier uit, jammer, dat die heldere kleuren slechts korten tijd door de zon besche nen werden. Anders hadden de opwek kende tonen van het Texelsch Fanfare corps zeker nog mooier geklonken dan nu. Reeds te half 10 werden kampspelen, als hardloopec, ver-springen, balwerpen, enz. door d9 jongeren gehouden, waarbij de jongeheeren J.v.d. Vis, C. de Kort, S. Bakker en W. Koning uit Spang de prijzqn, bestaande uit een electr. zak lantaarn, een mes, een rortemonnaie en een sigarettenkoker wonneD. Te elf uur begon een voetbalmatch tusschen O V.V II en C V.C. (de Cocks- dorp), waarbij CVC met 4-0 overwon en een bronzen medaille behaalde. Te 2 uur begonnen de athletiekwed- strijden tusschen de leden van den Burg en die van Oosterend. De volgende spelen werden gegeven met de daarachter gevoegde uitslagen in punten Oosterend Burg Voor HeereD De wedstrijd hardloopen 800 M. werd niet gehouden, daar de deelnemers van den Burg hiervoor afwezig bleven. Daar hierdoor de uitslag niet in het voordeel van den Burg kon komen, werd de zilveren medaille aan Oosterend toege kend. Buiten mededinging werd nu nog een voetbalwedstrijd gehouden tusschen de elftallen A en B, waarbij B won met 5-2. Door een der commissieleden werden de medailles uitgereikt. De Cocksdorp verkreeg haar eerste eere metaal, waar bij de wensch werd uitgesproken, dat door dezen club weldra meerdere over winningen behaald zullen worden. Dank werd gezegd voor een bloemenhulde, door den Burg aan Oosterend gebracht en voor de waardige wjjze, waarop de wedstrijden gehouden werden. De taak van de commissie werd daardoor ge makkelijk gemaakt en gaarne zal zij zich eens weer beschikbaar stellen. Aan het Fanfarecorps zij hier nog een woord van lof gebracht voor de opwek kende opluistering. Tenslotte zij nog vermeld, dat A. Geus het verst heeft gesprongen, n.l. 5,47 M. en van ae dames Tr. Eelman, n.l. 3.54 M. M. v. d. Slikke wierp het best met speer en di cus, n.l. 28,30 en 24,10 M. Bij het polsstokhoogspringen kwamen S. Koning en P. Kaan even hoog, n.l. 2,50 M. Ben Hoorn, 19 Juni. Onzé plaatsgenoot, de heer J. Boon Jbz. deed de vorige maand met goed gevolg examen voor ambtenaar bij de Directe belastingen en ontving heden zijne benoe ming als zoodanig, te Gendringen, met ingang 2 Juli a.s. Oudeschild, 17 Juni. Heden geraakte tusschen Oosterend en Oudeschild (bij de ijsdijk,) door het schrikken van het paard, een paard en rijtuig in de sloot. Een der inzittenden kon nog bijtijds uit het rijtuig springen, doch de aoderen geraakten te water. Het ongeval is echter buftengewoon goed afgeloopen, daar niemand zich ernstig bezeerd heeft, en ook de materieele schade heel klein is. Met de schrik en een nat pak kwam men vrij. Een truc. Pardon, meneer, zei heel beleefd een keurige gentlemen tegen een oud heertje dat met een kleine tasch in de hand uit een bank kwampardon, meneer, dat ik u zoo maar aanspreek, maar u moet uw overjas eens schoonmaken, want kwa jongens hebben krijt op uw rug gesmeerd. Waarop de gentleman verdween. Dankbaar voor de vriendelijke waar schuwing zette het oude heertje zijn tasch neer, trok zijn jas uit, die inder daad vuil was, klopte hem af, trok hem weer aan, nam zijn tasch op. „Maar dat is mijn tasch niet," riep het oude heertje verschrikt uit toen hij getroffen weid door de lichtheid van de tasch. Inderdaad was het zijn tasch niet. Toen het oude heertje zijn jas afklopte, had een handlanger van den keurigen gent leman zijn tasch. met een andere verwis seld. In deze andere zat niets als een paar stukken krantepapier. In de eerste tasch zat voor 805.000 frank aan kost baarhedenpaarlen en juweelen, die het oude heertje uit een bauk had gehaald. Deze geschiedenis heeft zich te Cbatou afgespeeld, naar wij lezen, in Parijsche bladen, die tevens weten te vertellen, dat de bestolen oude man 75 jaar oud is. Is het verstandig, zoo'n oudje alleen met een tascn met zulk een kostbaren inhoud uit te laten gaan De 10.000e inwoner. Te Soest is dezer dagen de tien-dui- zendste inwoner bij den burgelijken stand aangegeven. De aangifte betrof de ge boorte van een tweeling, een meisje en een jongen, waarvan de laatste de tien duizendste was. Den vader werd mede- ge leeld dat hem in een vergadering van B tn W. ten name van het kind een spaarbankboekje van f 100 aangeboden zal worden, onder bepaling dat over dit bedrag met de verschenen renten eerst de beschikking kan worden verkregen bij de meerderjarigheid van het kind. Een aangrijpende geschiedenis. Nog maar enkele maanden gehuwd, werd in Augustus 1914 een jong Parijsch bakkersgezel gemobiliseerd. Hij jvocht aan het front en werd in September 1916 Da den strijd om Verdun als ver mist gemeld. Zijn vrouwtje leed veel verdriet, maar wat zij ook in het werk stelde om iets van haar man te weten te komenalles mislukte. Van liever lede kwam het vrouwtje tot de overtui ging, dat haar man dood was en besloot na lange aarzelingen om toch maar weer te huwen. Op het raadhuis van haar wijk eischte men echter van haar een bewijs van overlijden van haar echtgenoot; Niet wetend, hoe daaraan te geraken wendde zij zich tot den procureur gene raal van de Fransche republiek, die haar beloofde een onderzoek te zullen insteller. Spoedig al kwam er bericht, dat de doodgewaande nog leefde en in een hos pitaal lag in het garnizoen van zijn regiment. Oogenblikkelijk begaf het vrouwtje zich er heen en vond haar man die haar niet meer herkende, want hij was zijn geheugen kwijtgeraakt. Als zwaargekwetste was hij van het front achterwaarts gebracht ea had al die jaren daar in het hospitaal gelegen. De doktoren hopen, dat de verminkte, nu hij weer in den schoot zijner tamilib kan torugkeeren. langzamerhand zijn be nul terugkrijgt. En van dat tweede huwelijk komt niets. Baby brandspuit 1 Amsterdam heeft eèn „baby motor brandspuit" aangeschaft n.l. een motor spuit, die veel kleiner en lichter is en gemakkelijker verplaatsbaar, dan haar grootere zusters. Terwijl andere motor spuiten minstens 350d400K.G. wegeD, weegt deze baby slechts 63 K.G. Dit spuitje van Amerikaansch maaksel kan 20u L, water per minuut tot 50 M. hoogte de lucht inwerpen. Het wordt in een zijspanwagen van een motorrij wiel geplaatst en zal zoo met groote snel heid de plaats des onheils kunnen be reiken, waar het noodig is. De Britsche vice-consul in arrest. De heer A. W. J. Muller, vice-consul bij het Britsche consulaat te Rotterdam, is verdacht van verduistering ten nadeele van dit consulaat gearresteerd en naar het Huis van BewariDg overgebracht. Deze mededeeling heeftin handelskringen veel ontroering gewekt: immers was de heer Muller in alle handelskringen te Rotterdam hoog in aanzien om zijn wel willendheid en de coulance waarmee hij de handelszaken bij het Britsche consu laat behandelde. Gebleken is dat hij zich aan gevaarlijke speculaties gewaagd heeft waarvoor hij de dekking ontleende aan de hem toevertrouwde kas. Het bedrag dat vermist wordt, is op het oogenblik f 4500. De boeken worden aan eeD Dauwkeurig onderzoek onderworpen, daar men meent te kunnen aannemen dat grootere sommen aan de kas onttrokken zijn. uit Sofia l(jkt het wel onmogelijk. Van daaruit toch wordt gemeld, dat het optreden de boeren niets heeft te beteekeneu en dat er over 't algemeen rust heerscht in het land. Daarentegen gewagen de berichten uit Belgrado en Boekarest van ernstige volksbewegingen in BoelgartJe. De toestand is verder niet zonder gevaar met het oog op de andere Balkanstaten. Joego Slavië heeft dadelpk sterke troepen- afteelingen Daar de Boelgaarsche grens gezonden en Roemenië zal ook wel Diet stilzitten. Gemeld wordt, dat de kleine Entente de aandacht der mogendheden heeft gevestigd op het gevaar van den nieuwen toestand en dat elke scbeDdiog van het verdrag van Nevilly door inter ventie zal wordeo gevolgd. Intus8cben heeft de nieuwe Boelgaarsche regeeriDg geruststellende verklaringen afge legd omtrent de gedragslijnen, die zij inzake de buitenlandsche politiek zal voeren. Z\j zal de gesloteD overeenkomsten eerbiedigen. Welke houding de mogendheden jegens de nieuwe regeeriDg rullen aannemeri, valt nog niet te zeggen. Vermoedelijk zullen ze wel eerst eens de kat uit de boom kijken. HoogjpriDgen 12 9 Polsstokhoogspringen 10 11 Ver springen 13VS 71/,, HardloopeD (100 M.) 11 '/3 9V2 Speerwerpen 14 7 Discuswerpen 13 8 Estafetteloop (4X100 M.) 3 6 Duitsche driesprong 13y3 U/s Voor Dames Hoogspringen 12i/a 8y2 Ver-springen 12 9 Hardloopen (80 M 7 14 Estafetteloop (4X80 M.) 6 3 Balwerpen 15 6 Totaal 143 106 (Buiten verantwoordelijk:beid der Redactie) Oost, 18 Juni 1923. M. H. Verzoeke een kleine plaatsruimte in uw voor Texel algemeen gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Het is naar aanleiding van de drie en zestig duizend gulden gemeente-inkomstenbelasting, waarvoor een bestemming gezocht moest wor den in de vorige raadszitting. Nu kwam het ondergeteekende wel vreemd voor, daarvan geen gedeelte te doen uitkeeren aan hen, die reeds voor verminderd loon hadden gewerkt voor de gemeente, om alzoo vrij te blijven van gemeente-armenzorg. Doch dit is niet de bedoeling van ondergeteekende. Wanneer dit geld dan toch gebruikt moet worden voor de gemeente, zou er dan niet wat van kunnen besteed worden voor de buitenaf wonende belastingbetalers, zooals b.v. op Oost een weg en tevens verlichting. Want wanneer iemand die niet alle dagen op Oost komt in de donkere natte dagen, 's avonds bij een be woner op Oost moet zijn, dan is het wensche- lijk, dat hij maar een paar laarzen aantrekt, om te voorkomen, niet tot. de knieën nat en bemodderd te zijn. Wanneer dan daar eens een behoorlijke straat lag met eenige lantaarns dan zou dat niet alleen een groote verbetering zijn, doch ook volgens ondergeteekende een tegemoetkoming in de volksgezondheid, daar deze modderpoelen broeinesten zijn van ma laria, aangezien zich het vorige jaar hier al reeds een geval of vier van die gevreesde koorts hebben voorgedaan en heusch, men mag er wel voor vreezen, want ondergeteekende is zelf als zwaar lijder aan die koorts, uit de tropen gekomen. Bij zijn thuiskomst heeft hij zelfs in zijn privaat een 200 van die muggen gedood, die voor verspreiding in aanmerking kwamen. Nu ligt het in de bedoeling van onderge teekende, om alle bewoners van Oost en tevens ook de Gemeenteraadsleden in over weging te geven, om zooveel in hun vermogen is daarvoor te werken om dergelijke dingen nu van die gelden te doen bestrijden en ver beteren. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte Uw dw. dnr., F. LENGHAUS, Kleerm. op Oost.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2