ii emeugd ie 11 w h oogenblik afgeleid geworden door de ge weldige stem waarmee de natuurkrachten weer eens op Sicilië gesproken hebben. De uitbarsting van de Etna heeft weer zeer ernstige gevolgen gehad. Al vallen er gelukkig geen menschenlevens te betreu ren, de verwoesting die door de uitbarsting in de schoone en 'vruchtbare landstreken aangericht werd, is zeergroot. Een schoone, welvarende vallei is onder de gloeiende lava bedolven en 60,000 menschen hebben have en goed verloren. De regeering heeft de handen vol, om de ongelukkigen te helpen. Gelukkig schijnt de uitbarsting thans tot staan te zijn gekomen —o—o—o— We hebben al eens eerder er op gewe zen, dat 06 Amerikaansche regeering met haar strenge maatregelen om de droog legging" door te voeren, in moeilijkheden geraakte met Engeland en andere zee varende mogendheden. Zij heeft het noodig geacht ook de territoriale wateren om Amerika „droog* te leggen, zoodat het niet aan de schepen vergund wordt sterken drank aan boord te hebben. Er z(jn daar over tusschen haar en de Eogelsche re- geeriog besprekingen gevoerd, maar deze nebben niet tot een bepaalde oplossing geleid. En thans kondigde de regeering aan, dat alle sterken drank, welke zich aan boord bevindt van buitenlandsche schepen, die in Amerikaansche havens binnenloopen, in beslag zal worden ge nomen, ook al is deze verzegeld en enkel bestemd om de bemanning op de terugleis het gebruikelijke oorlam te verstrekken. Daarbij Wil de iregeering haar contiöle niet meer bepalen tot de 3 rnjjls zóne, zooals tot nog toe, maar tot een zóne van 12 mtllen. De vraag waarom het hierbij gaat. is, of Amerika gerechtigd is tot een dergelijke krasse maatregel, maar te Washington heeft men die vraag eenvoudig bevestigend beantwoord. En er blijkt tevens uit, dat men zich in Amerika niets aantrekt van de Europeesche protesten, doch zijn eigen weg volgt. Tusschen Londen en Washington zullen over deze diankkwestie nog wel een aantal nota's worden gewisseld. B i ii ii e li I a u «i.- TEXEL. 26 Juni 1823. Uitslag van de aanbesteding van een te bouwen woning op de hotstede Madura in Eierland op 22 Juni 1.1. M. Blom in massa f 11590,— 0. H. Geus „10514,- J. Trap 10437,- Gebr. Daalder 9888,— De kermis. Wat een belangstelling 1 Wat een'be- langstelling I Dat was zoo tijdens de opbouw, maar in veel sterkere mate gisteren bij de opening. Reeds iu de middag draaide lustig de molen en des avonds was de belangstelling algemeen. De zweefmolen, met eigen electrische beweegkracht, op de hoek van de Park straat opgesteld, trok aller .aandacht, door schitterende verlichting. Danslus-' tigen vonden gelegenheid hun danslust te bevredigen in hotel-café's en danstent. De groote Amerikaansche hoepla deed reeds zaken, de kramers eveneens, ook de schiettent viel goed bezoek ten deel, zoomede het lijntrekspel. Het hoofd van Jut kreeg harde slagen te verduwen. Vandaag vangt de bioscoop van Regter en de Jong de voorstellingen aan, van daag zal zeker ook de bekende renbaan van de Jong geopend zijn. De parade tent van Serierse en Wilson's abnor maliteiten tent, ze zullen tot een bezoek uitnoodigen en bedriegen do teekenen niet ook bezoek ontvangen. Er is ongetwijfeld kermisstemming. Werke alles en ieder er to9 mee, het feest zoo te doen slagen, dat het bij allen een aangename herinnering kan achterlaten. maar afkomstig was van de Leidscbe markt. Bij den heer Velzeboer werd de ziekte het eeist waargenomen onder 15 pinken, waarbij dieren, die op de markt te Leiden waien aangekocht. Daarna werd ook het andere melkvee van den heer V. ziek. Het zieke vee is in alle stallen onder bewaking gesteld, terwijl ontsmettings- maatregelen zijn toegepast Het in de naastliggende weiden loopende vee is verdacht verklaard. Te Rijnsburg is een 20 meter hooge fabrieksschoorsteen, van de conserveofa- briek van de gebr. v. d. Vijver, omge vallen en in zijn volle lengte op het dak van het ketelhuis terechtgekomen. Het dak stortte-geheel in. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. Nog vee op stal. In de gemeente Scboterland hebben boeren, met een flink beslag vee, hun melkkoeien nog op stal, wat op den lang sten dag nog nooit eerder gebeurde. Eerst werd het vee op stal gehoudea door den regen en de koude, later om de drassige weiden niet te laten stuk trappen. Arme poes. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd in een gedeelte van Amsterdam een lichtstoring geconstateerd, waarvan men de oorzaak met zoo spoedig kon viuden. Opeens bemerkte een nachtwaker van den Gecontroleerden Particulieren Nacht veiligheidsdienst, dat rook opsteeg uit den ke der van het gebouw, hoek War moesstraat en Visschersdam. Hij waarschuwde de politie en de brandweer. De brandmeester van een motorspuit stelde een onderzoek in en ontdekte op een hoogspanningsdraad der transforma tor het smeulende cadaver van een kat. Het arme dier was naar binnen ge sprongen en op den doodelijken draad terecht gekomen. Hierdoor ontstond kortsluiting, die op verschillende punten der stad merkbaar was. Een Nederl. klok in den vreemde. Dr. Haslinghuis deelt in het Oudheid kundig Jaarboek mede, dat hij onlangs van dr. Karl. Kühn, Landsskonservator te Praag vernam, dat zich te Aussig (Tsjecho-Slowakije) een klok bevindt met het volgende opschrift Willebert is mijn name. Mijn gholuyt sy Gode bequame. Alse verre als men mij horen sal Wilt God bewaren overal. Peter Waghevens goot mij int jaer 1519 De klok is bij de oorlogsopvordering gespaard gebleven. Vergif in rabarber. Er is meermalen gewaarschuwd tegen het in groote hoeveelheid eten van ra barber, tengevolge waarvan vergifti gingsverschijnselen kunnen voorkomen, die moeten worden toegeschreven aan het zich in de rabarberplant bevindende oxaalzuur. Zoowel in de stengels als in de bla deren is dat zuur aanwezig, Men heeft berekend, dat bij het eten van 1 pond rabarber in het menschelijk lichaam wordt opgenomen 27s gram oxaalzuur. Dat een dergelijke dosis een wonder lijk gevoel moet opwekken, is te be grijpen, als men weet, dat een dosis van 3 tot 4 gram doodelijk is voor kinderen en van 10 gram voor volwas senen. De giftwerking openbaart zich in hart verlamming en storing in het centraal zenuwstelsel. Zij is te vermijden door de rabarber zoo lang te koken, tot het zuur in het afkooksel is getrokken en dit water af te gieten. Ook is het aan te rad n, aan rabarber bij de bereiding wat krijt (koolzure kalk) toe te voegen. Het oxaalzuur gaat dan over in onschadelijke o«aalzure kalk. Een gedeserteerd koloniaal. Ia April vaa dit jaar vervoegde zich iemand bij een familie te Utrecht met mededesiingen over een broer in Indië, dien hij daar onimoet had en die hem voor zijn Utrechtsche familieleden een cadeau had meegegeven. Het verhaal leek volmaakt betrouw baar, de mao bleek van de familie-toe standen aardig op de hoogte en wist zich op die wijze vrij gemakkelijk in de Uirechtsche familie in te dringen. Toen hij enkele dagen later dan ook uit Rot terdam of Amsterdam een briefschreef met de mededeeling, dat er moeilijkheden waren met het uitklaren van de boot zoodat bij alleen tegen een flinke som het kostbare cadeau los kon krijgen, ter wijl bij niet over cod tan ten beschikte, zond de Utrechtsche familie hem zonder eenig argwaan het gevraagde geld. Na dien liet de man echter niets meer van zich hooren. De politie te Utrecht wist, dat hij de brieven te Rotterdam en Amsterdam per poste-restante ontving, zoodat zij zich in verbinding stelde met eenige postambte naren en rechercheurs in genoemde plaatsen met het gevolg dat de man te Amsterdam kon worden gearresteerd. Hij beeft bekend zich aan de oplichting schuldig te hebben gemaakt, bovendien een zelfde feit te hebban gepleegd jegens een familie te Amsterdam in Maart van dit jaar. Hij bleek als koloniaal met de menschen in Indië te hebben kennis gemaakt, was als zoodanig gedeserteerd. (U.D.) Een koe op den spoorweg. Zaterdagavond, terwijl de trein van Zeist naar Utrecht snorde, zag de machi nist het signaal op onveilig staan. Er hield zich op de lijn een koebeest op. Ter stond wandelde sinjeur van de lijn af, waarna oogenblikkelijk het signaal op veilig kwam te staan, en de machinist langzaam begon op te trekken. Het koe beest echter was van meening, dat dat niet mocht doorgaan ea plaatste zich weder vierkant tegenover de trein, den machinist weder tot stoppen Doodzakeode. Nadat men het beest ten tweede male had weggejaagd, werd weer vooruitge reden, doch voor de derde maal poseerde de vetweier zich voor den trein. Dat werd een in de nabijheid zijnden wisselwachter te kras, en gewapend met een roode vlag zou hij, in samenwerking met den machinist het monster verdrij ven. Het beest bleef echter kalmpjes voor den trein loopen, totdat bij ineens de roode vlag in het oog kreeg en het als de drommel op een loopen zette in de richting van den man met de vlag. Deze er van door, achtervolgd door het koebeest, welke gelukkig weder werd afgeleid door de menigte menschen op de lijn, de man met den schrik vrijla tende, eindelijk het koeienpad koos, en den trein verder met rust liet, Het zou een filmopname waard zijn geweest. Prachtvangst. Een bewoner van den Aalsmeerder dijk, heeft in de Genievaart aan een hengel een snoek gevangen die ongeveer 15 pond woog. Het dier was ruim een meter lang. Talent weegt niet op tegen tact overal zien we het mislukken. In den wedloop des levens heeft gezond ver stand het recht van den weg. Tegen hooge tolgelden. Nu voor den tol op den grintweg Harderwijk Uddelermeer door het ge meeutebestuur van Ermelo een sterk verhoogd tarief wordt toegepast (auto's f 0,60) is de heer s' Jacob eigenaar van het landgoed Staverden, op de gedachte gekomen, zoodanige wegen op het land goed aan te leggen, dat de tol kan worden vermeden. Vermoedelijk zullen deze wegen ook voor publiek verkeer worden openge steld. Hbl. Onder Nieuw en St. Joosland is de 76-jarige doove heer De Klerk, door den motorrijder B., uit Biezelinge aan gereden. De Klerk is aan de gevolgen in het gasthuis te Middelburg overleden. Het slapen van kinderen. Dr. Cornelia de Lange schrijft in haar boek „De geestelijke en lichamtlijke op voeding van het kind" over de slapens- duur van kinderen „De dagelijksche ondervinding leert ons, dat, hoe jonger een kind is, hoe meer behoefte 't heeft aan slaap. In het derde levensjaar moeten de kinderen nog 12 14 uur slapeD ('t middagdutje mee gerekend), in 't vijfde en zesde jaar' 11 12 uur en in het twaalfde tot veer tiende jaar nog ten minste 9 a 10 uur. Men moet de kinderen overdag nog laten slapen zeker tot zij vier vijf jaren oud zijn; voor veel kinderen, die bijzonder druk en levendig zijn, is het zelfs gewenscht, dit voort te zetten tot zij zes jaar zijn. Naar mijne ervaring begint men er in het algemeen veel te spoedig mee, het slapen 's middags af te schaffen. Ik beo vast overtuigd, dat er tegenwoordig veel rustkuren gedaan moeten worden door menschen, die als kind niet genoeg ge slapen hebben." Zij betalen niet. In de raadszitting te Hoogwoud (N. H. van 21 Juni deelde de voorzitter mede dat Ged. Staten in beroep zijn gegaan bij de Kroon, in verband met de weige ring van den Raad om de verschuldigde lesgelden te voldoen aan het gymnasium te Alkmaar. De voorz. adviseerde tot betaling over te gaan, doch de Raad besloot met algemeene stemmen hieraan vooralsnog ni9t te voldoen. De voorzitter zeide dat, aangezien dit besluit in strijd is met de wet, hij hiervan bericht zal zenden aan Ged. Staten. Verder kwam aan de orde een schrijven van de Minister van O., K. en W., waar uit blijkt, dat de gemeente verschuldigd is een bedrage in de kosten van drie leerlingen aan de R.H.B.S. te Hoorn, voor het tijdvak Sept.-Dec. 1922, een bedrag van f 809,3(2. De voorzitter zegt, dat dit niet op de ouders mag worden verhaald het moet binnen 30 dagen worden vol daan weshalve bij voorstelde tot storting over te gaan. Z Met algemeene stemmen besloot de Raad niet te betalen. Daar ook dit besluit is in strijd met de wet, zal de voorzitter hiervan bericht zenden aan Ged. Staten. De centrale Raiffeisenbank te Ut recht en de Banzebanken. De coöp. Centrale RaiffdisenbaDk te Utrecht heeft aan de 680 bij haar aan gesloten locale Banken meegedeeld, dat zij geen finaucieele betrekkingen onder houdt met de Hanzebanken. Terwijl de heer K., te Loenen, van een uitstapje thuiskomende, het hek opende, om met paard het rijtuig zijn erf op te rijden, werd het rijtuig plotse ling door een passeerende auto gegrepen, en omvergeworpen. De inzittenden de ouders en echtgenoote van den heer K., werden ernstig gewond. De auto reed door, de politie heeft de zaak in handeD, Mond- en klauwzeer. Onder het vee van enkele veehouders te Beemster is mond- en klauwzeer uit gebroken. Het gemeentebestuur heeft strenge maatregelen genomen. Een nieuw vlieg-record. Barnard de voornaamste vlieger van de Instone luchtlijn, heeft vorige week een nieuw record gevestigd door opéén dag heen en weer van Londen naar Keulen te vliegen. Hij vertrok uit Croydon met vijf passagiers en bereikte drie uur later Keulen. In den namiddag ging hij met zeven passagiers terug om via Brussel Cloydon te bereiken. De omgekeerde wereld. Uit Seattle (Alaska) wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat op het oogenblik in de poolstreken van Alaska en Canada een betrekkelijk hooge tem peratuur heerscht. Boven de ijsvelden hangt tengevolge daarvan een dichte mist, terwijl er regens voorkomen in streken, waar deze anders een zeld zaamheid zijn. Inbreker die niet steelt. Te Lisse is ingebroken in Jde R.K. Kerk. De inbreker heeft het altaar en het hoogaltaar geopend. Aangezien echter juist de kerk werd schoonge maakt, waren alle voorwerpen van waarde elders geborgen. In plaats van iets mede te nemen, heeft de zonderlinge dief zijn horloge en nog eenige andere voorwerpen achtergelaten. Er wordt niets vermist. Toch nog xoarmtel Nu we den langsten dag gepasseerd zijn, wordt veelvuldig de vraag gehoord zouden we nog wel zomer krijgen? Teëkenen die er op wijzen, zijn er weliswaar in N.-Amerika, doch wonen wij Diet om en bij op de dezelfde hoogte? Jfogelijk dus, dat wij iets er van krijgen. Iets, zeggen we, want in Amerika is de hitte op 't oogenblik ondragelijk. De ontzaglijke warmte heeft in New York den dood van vijf menschen veroorzaakt. Twintig anderen, die op straat flauw gevallen waren, werden in ziekenhuizen opgenomen. De temperatuur in het ob servatorium, dat 200 voet bovea de straten ligt, bereikte op zeker oogen blik 95 graden Fahrenheit. Dit is slechts 2 graden beneden de hoogste tempera tuur, welke Qoit in Juni is geregistreeid. Berichten uit Ohio melden, dat twintig menschen gestorven zijn tengevolge van hitte gedurende de laatste drie dageD. In Chicago heeft de hitte vijftien sterf gevallen veroorzaakt, te Boston en Philadelphia vijf. Wie weet, hoe ook wij nog te zuchtm en te puffm krijgeu. Mond- en klauwzeer. Het gevreesde mond- en klauwzeer, aldus de Alken. Crtdat den laatsten tijd vrij erg woedt io Z Holland, is thans ook weer in onze omgeving vooi gekomen geconstateerd door den inspecteur van deu veeartsenijkuudigen dienst te Alk maar. Besmette stallen in deze buurt zijn die van P. Waagme9Ster te Assum (Uitgt est), Cor Met te Westdijk (Beemster), J. Vel zeboer, Purmerenderweg (Beemster), C. Noom Gz te Bussendam (Uitgeest) en wed. G van Tunen Communicatieweg, gem. Heemskeik. Het geval onder het vee van den heer Met is geconstateerd bij een koe, die op de markt te Purmerend was gekoebt,

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2