Gemeenteraad van Texel. aftrap neemt Texel de leid'mg. G W. pakt direct beter aan, doch brengt het niet verder dan de achterhoede, waar Piocko voor opluchting zorgde en veelal het gevaar keerde. Voor de rust weet Texel nogmaals te doelpunten, en een paar op gelegde kaDsen te verprutsen. Na.de thee wederom hetzelfde spel. Van beide zijden wordt hard gewerkt. Sijb werkt op volle kracht en zet de voorhoede aan het werk, die na eenige vergeefsche pogingen nogmaals weet te doelpunten uit is G W. te bar en wanneer de Texel- keeper te ver is uitgeloopen, is G W. niet te lui om tegen te scoren. Kort voor het einde weet Texel nogmaals te doelpunten en daardoor welverdiend met 4-1 te wionen. Het spel was aantrek kelijk, hoewel de voorhoede soms te lang treuzelde. Zondag togen J.V C. beter, hoor jongens I Texel I-Zet 'm op 10-0. Zoo van de fuif waren de heeren reeds om half zes uit Zaandam vertrokken en arriveerde, met 4 in valleis, in zeer opge wekte stemming met de 2e boot van Helder. Wanneer begonnen is herhaalt zich hetzelfde spel van 's morgens, want binnen 5 minuten heeft Texel reeds da leiding. Texel, geheel volledig, speelde een prachtpartij voetbal, waartegen de zwaar gehandicapte Zet 'm op-ers niet veel hadden in te brengen. Voor de rust gaven zij echter goed partij en bleken over zeer goede spelers te beschikken. Texel doelpunt keer op keer. De Z-achter- hoede is niet tegen de snelle doortastende voorhoede opgewassen, noewel hot bacx- stel prima was. Met 10-0 kwam het einde van deze onbelangiijka wedstrijd. Zet 'm op viel tegen, de nederlaag werd zeer sportief opgenomen, waardoor zij zich lieten kennen als ware sportslui. Zij hebben echter gezworen bij den baard van „Likkie" en de gevel van „de neus", om zoo spoedig mogelijk terug te komen en de nederlaag te wreken. Dus Zet 'm op, tot weerziens. Fanfare Veteranen 2-0. Eindelijk de lang verbeide wedstrijd van de oudjes. Reeds om 7 uur togen lange rijen toeschouwers naar het sport terrein om getuigen te zijn van dit groote sportgebeuren. De Veteranen-keeper wordt bij zijn intrede met gejuich be groet en neemt zijn plaats onder de lat spoedig in, om de spieren wat los te werken. Ónder gejuich wordt begonnen en het blijkt al spoedig, dat de oudjes ook wel trappen kunneu. De vele toe schouwers vermaken zich kostelijk door de rare sprongen en buitelingen, door diverse spelers soms vertoond. In het beruchte gebied wordt hands gemaakt en de daarvoor toegekende strafschop wordt zeer sportief genomtn Met de rust is de stand nog 0-U. Nog steeds stroomt het belangstellenden, die direct naar den stand informeeren. Na de rust wederom hetzelfde spel met de blazers in de meerderheid. Alles blaast en puft van inspanning De fanfare keeper redt eenige ma en verdienstelijk. Jaap ging op de bal zitten, zoodat de andere hem niet weg konden kiijgen (hilariteit bij het publiek) Verstegen is te ver uit zijn doel geioopen om een kletsie naar Jan en Kees getogen. Plot seling dringt Fanfare op en met een tam schot wordt Verstegen gepasseerd, die grijpt en grijpt en nog eens grijpt, doch de bal niet meer kan b .machugen, zoo dat deze in het verlaten doel rolt. Het publiek is krom -en siap van het lachen. Dele piston werkt met handen en beenen. De Prins vertelde, bij had geen stukkie heel meer aan zijn frok. De groote bas slokte alles op en de groote trom maakte met een flinke bom nog een puntje, zoodat het Fanfare mst 2 - U won. Lachen is gezond, wordt beweerd, nu er is Zondagavond gelachen, zooals er nog nooit op bet sportterrein is gelachen. Mot lachende gezichten togen allen huis waarts, met de hoop, dat de heeren het nog eens spoedig overdoen. De wedstrijd werd door ongeveer 6 a 700 personen bijgewoond. Veteranen revanche hoor 11 Diefstal te Oudeschild. Van een diefstal ten nadeele van de hotel houder van Ketel te Oudeschild gepleegd, vin den onze lezers een berichtje onder plaatselijk nieuws. We zijn in staat daaromtrent nog de volgende bijzonderheden mede te deelen. Sedert Dinsdag logeerde bij de he.er v. K. een persoon van ongeveer 25 jaar, die zich noemde R de Boer, handelsreiziger van beroep, en woonachtig te Amsterdam. Hij was van een slanke gestalte, had een gele gelaatskleur en zwart haar. Die persoon was als heer gekleed en beschei den in zijn optreden. Waar hij voorgaf maag lijder te zijn, werden hem bizondere zorgen gewijd en extra gastvrijheid verleend. Hierdoor geraakte de logee van de huiselijke omstandigheden goed op de hoogte en heeft daarvan Vrijdagmiddag gebruik gemaakt. Toen de heer v. K. zijn middagslaapje genoot en zijn echtgenoote in de keuken bezig met de afwasch, heeft de logee de linnenkast weten open te breken en zich meester te maken van de inhoud van een léeren portefeuille, die zich in die kast bevond, zoomede van 'n portemonaie met klein geld. Daarna ging hij aan de juffrouw zeggen, dat hij naar den Burg ging en waarschijnlijk niet voor 7 uur 's avonds terug zou zijn. Toen vertrok hij in der haast naar de haven waar hij de boot nog wist te halen, die 2.30 van Texel vertrok. Door een toeval kwam de heer v. K. een half uur later al tot de ontdekking van de misdaad. De vogel was echter gevlogen. Dat de telefo nische gemeenschap met de vaste wal was ver broken, was de dief in het voordeel en tot heden heeft men hem nog niet kunnen vatten. Wel werd dezelfde avond iemand te Alk maar vastgehouden, die aan het signalement beantwoordde, doch toen de heer v. K. daar aankwam, bleek het niet de gezochte persoon te zijn. Wanneer de dader gevonden wordt, zal hij het gestolene wel in veiligheid hebben gebracht. Stofbindende middelen. Vooral het auto- en motorverkeer, maakten het reeds lang noodzakelijk naar stofbindende middelen om te zien, teneinde het verkeer langs onze landwegen dragelijk te maken. Talrijk zijn het aantal middelen elders daartoe aange wend en aanbevolen. Demonstraties in Engeland gehouden met het middel Spramex en \vaarbij tal van ingenieurs uit ons land aanwezig waren, hebben er toe geleid dat middel ook ten onzent te beproeven. Door het bestuur van de 30 polders is het middel de vorige week toegepast op de grint weg haven Oudeschild—de Waal; thans is men van gemeentewege bezig over een lengte van een paar honderd meters de gewalste weg Haven—Burgzicht nabij hoeve Emanuel, een proef bewerking te doen ondergaan. Meerdere weggedeelten zullen naar wij verne men, nog zoo'n bewerking ondergaan. De heer K. v. d. Ham, onderwijzer aan de M. U. L. O. School alhier, slaagde dezer dagen voor de hoofdacte. Oudeschild, 30 Juli. Vrijdag j. 1. is ten nadeele van den heer Van Ketel, logement de „SJeven Provinciën*, een belangrijk bedrag aan geld Ontvreemd. Het is nog niet mogen gelukken den vermoedelijken dader te vatten. De Cocksdorp, 28 Juli. De oefening met de alhier gestationneerde brandspuit moest halverwege worden gestaakt, daar het bleek, dat de perspomp de noodige reparatie behoefde, om water te kunnen geven. Gehouden Zaterdag 28 Juli 1923. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burgemeester. Secretaris de beer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering stelt de voorz. aan de orde Tot leden van de commissie van onder zoek worden aangewezen de heeren Dijt, Kuip en Hemelrijk. De openbare vergadering wordt voor be doeld onderzoek geschorst. Na de herope ning deelt de heer Dijt namens de com missie mede, dat de geloofsbrieven van alle nieuw gekozen raadsleden, door hen in volmaakte orde zjjn bevonden, weshalve de commissie tot toelating adviseert. Op voorstel van de voorz. wordt daartoe bij acclamatie besloten De secretaris doet voorlezing van de notulenze worden ongewijzigd vastge steld. a. Proces verbaal van kasopname bjj de gemeente-ontvanger. Boeken en kas in orde bevonden. Eveneens die van de administratie der havendirectie. Aangenomen voor kennisgeving. b. Gemeente-verslag over 1922 wordt aangeboden. Zal circuleerea. c. Verslag commissie tot wering van schoolverzuim. Is evenals het gemeente-verslag van weinig beteekenis, zegt de voorz. Zal voor de leden van de raad ter visie liggen. d. schrjj ven van de heer Hoofd ingenieur, Directeu#van Waterstaat, houdende, dat een voorloopig plan, tot verbetering van de haven bij Oudeschild, inderdaad is op gemaakt, dat die zaak echter nog nader onderzoek eischt en overgang van de haven aan het Rijk thans in de eerste plaats aan aan de orde is. Dit schrijven is ontvangen in antwoord op dat van B. en W. van 23 Mei j.l., naar aanleiding van de vraag door de heer Keesom gesteld. e. Verzoek van het gemeente bestuur van Smilde om adhaesie te willen betui gen aan een adres door dat bestuur tot de Kegeering gericht, waarbij wordt aange drongen op heffing van inkomstenbelasting naar een gemiddelde over eenige jaren, in plaats van over één jaar.4 De voorz zegt, het een verkeerde ge woonte te achten van gemeentebesturen om op eigen houtje allerlei acties te onder nemen. Bjj de vereeniging van Neder- landsche gemeenten is het overgroote deel der gemeenten aangesloten; dat lichaam is z.i. voor actie bjj de regeering aangewezen, waarom spr. voorstelt het verzoek terzijde te leggen. Wordt daartoe besloten. f. Verzoek van de gemeente Wijmbritse- radeel om adhaesie te betuigen aan een adres van die gemeente tot de Regeering gericht, om openlijke Godslastering straf baar te stellen bij het wetboek van straf recht. Wordt uit dezelfde overwegingen, als voor sub e. genoemd, terzijde gelegd. g. Rapport van B en W. inzake de elec- triciteitsvoorziening in onze gemeente. B. en W. deelen daarbij mede, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat wel de vereischte 90 van de inwoners zich voor aansluitingtiebben opgegeven, doch 't aantal lichtpunten per aansluiting buiten den Burg beneden de raming is gebleven en slechts 1,6 bedraagt, terwijl de bereke ning op 3.8 is gebaseerd. Voor den Burg bedraagt het aantal licht punten per aansluiting gemiddeld 4. Nader onderzoek heeft verder de overtuiging ge geven, dat nachtbedrijf mogelijk is te achten, terwjjl de stroomprijs niet 60 cent per K.W.U. behoeft te bedragen, doch 55 cents voldoende zal blijken te zijn. Bij invoering nachtbedrijf zou ook stroom kunnen worden geleverd ten behoeve van de vuurtoren te Eierland en de Cocksdorp zoodoende ook in het plan betrokken. Allerlei vragen komen in deze thans naar voren. B. en W. achten een nader onderzoek gewenscht, a. over welk gedeelte van Texel het bedrijf zal werkenb. of het geoorloofd is aan een bedrijf, beperkt tot den Burg meer gelden te besteden, dan direct noodig, opdat uitbreiding mogeljjk zijc. of indien grooter gedeelte van de gemeente uitgesloten wordt geacht, een dag- en nachtbedrijf mogelijk zal zijn d. of gelijkstroom ook dan moet vervangen door wisselstroom. B. en W. zouden een voorzichtig beleid prefereeren, opdat dan op grond van eigen ervaring kan worden gehandeld. De andere dorpen zullen dan bovendien meer van nabij kennis kunnen nemen van gerief en voordeelen van een ander dan een nood- bedrijf. Alle verbetering aan het noodbedrijf wordt door B. en W. sterk ontraden. Hoe eerder het geheele bedrag zal zijn afge schreven, hoe beter. Wanneer het gelijk- stroombedrijf zou worden omgezet in een met wisselstroom, zijn alle meters en batterijen voor het noodbedrijf aangeschaft totaal waardeloos. Het rapport besluit met een beroep op de gemeenschapszin van de aangeslotenen bjj het noodbedrjjf. Zouden we, vraagt de heer de Graaf, niet beter doen, de beslissing betreffende blanco crediet voor het genoemde onder zoek, aan te houden tot een volgende ver gadering? Het rapport is door ons eerst eergisteren ontvangen. Neen, zegt de voorz., laat ons dat niet doen. Nader onderzoek is noodzakelijk. Wij zyn niet deskundig, hebben meerdere adviezen noodig. Het onderzoek, dat gaande is, dient voortgezet. Het heeft de heer Koning getroffen, dat in het rapport gewezen wordt op het feit, dat het aantal lichtpunten per aansluiting buiten den Burg slechts gemiddeld 1,6 bedraagt. Spr. wil even opmerken, dat door hem bij het presenteeren der lijsten meer gewicht is gehecht aan het feit van de aansluiting dan aan het aantal licht punten. Misschien is dat ook op andere dorpen het geval geweest en zou zeker het aantal lichtpunten zijn op te voeren. Voor Oosterend noemt de voorz. dat een bemoedigend perspectief en dringt dan ook met te meer klem aan, het crediet te willen verleenen. Bij acclamatie wordt daartoe besloten. Voor jie goede orde van zaken deelt de voorz. ten slotte nog mede, dat de datum van aanvang van de overeenkomst tusschen het bestuur der R.K. kerk en het G.E.B. niet is 1 Juni, zooals aanvankelijk was bepaald, doch 1 Juli 1923. Wordt aangeboden, sluitende in ontvangst en uitgaat tot een bedrag van f295,418,695 en een batig saldo van f 22,544,38° en ge steld in handen van een commissie, be staande uit de heeren Keesom, Boon en Vlaming. Tot leden van de commissie van onder zoek worden benoemd de heeren de Graaf, en Epe. De rekening tot een bedrag van f 11,766,82 sluit met een batig saldo van f 1,883,12. De rekening van het G.E.B over 1922 en de balans op 31 December 1922 worden zonder discussie vastgesteld, met dank aan de administrateur, de gemeente-secretaris. Nagezien door een commissie bestaande uit de heeren Koning, de Vries en Kuip, wordt de rekening op advies van die com missie goedgekeurd. Opgemerkt wordt in het rapport, dat de zuivere uitgaven dit jaar de zuivere ontvangsten met een bedrag van ongeveer f5U0,hebben overtroffen. De benoeming is noodzakelijk wegens bedanken van de heer S. G Keijser SJz als zoodanig. Benoemd wordt de heer C. Keijser HJz., no 2 van de aanbeveling met 7 stemmen. Op no 1, de heer Jb. Roeper Jbz. worden 5 stemmen uitgebracht, 1 op de heer J. Beumkes. B en W stellen voor de heer L. Klein Klouwenberg, aanvankelijk voor 1 jaar benoemd, met ingang 1 Augustus definitief te benoemen. Zij aarzelen niet de chef machinist voor een vaste aanstelling aan te bevelen. De functionaris heeft zich doen kennen als een bekwaam monteur, een ijverig ambtenaar en een persoon met goede karaktereigenschappen. Zijn er voor de benoemde voordeelen ver bonden aan een vaste aanstelling vraagt de heer de Graaf. Een vaste aanstelling, meent spr., kan voor de gemeente bezwaren opleveren. Voor de pensioensaanspraken bljjft het voor de betrokken persoon gelijk, antwoordt de voorz., doch een vaste aanstelling is voor hem aangenamer Bij eventueele opheffing van net bedrijf wordt de chef machinist ook met een vaste aanstelling toch ontslagen. Zonder verdere discussie wordt overeen komstig het voorstel van B en W besloten. In verband met de wijziging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belas tingen is wijziging van de verordening betreffende plaatselijke inkomstenbelasting noodzakelijk. Het ontwerp door B en W aangeboden wordt bij acclamatie goedge keurd. Waar sedert 22 Mei j 1. geen registratie rechten worden geheven van verkooping op de vischafslag en de kosten dientenge volge vermindert zijn met 1/3 procent, stel len B en W voor de verordening in verband daarmee te wijzigen en de kosten te stellen bij verkoop op 2 pCt bij niet verkoop op lVs pet, De heer Boon wjjst naar aanleiding van het voorstel op de onbillijkheid van de ontheffing aan sommige personen toe gestaan, waarop de voorz opmerkt, dat het Dagelijksch Bestuur reeds heeft besloten tot het intrekken van de vrijstellingen, zoodat als het seizoen aanvangt alles weer over de afslag moet worden verkocht. Het voorstel van B en W wordt zonder stemming aangenomen. De dorpsstraat te Oosterend heeft bij het begin van het dorp een nauwe gevaarlijke bocht. B en W hebben de eigenaar van het aangrenzend terrein, de heer G. Vlaming aldaar bereid gevonden een strook ter breedte van 1,20 M tot 1,50 M, te samen ongeveer 29 M2 grond af,te staan voor verbreeding ter plaatse, voor een som van f50,plus een nieuwe afheining (schut ting) geraamd op f 5,55 per strekkende meter en een gezamelijke kosten dus van f 185,— Door de heer D. Pz. Bakker is een huis en erf te den Burg verkocht aan de heer C. Boon Pz, waarbij als voorwaarde is gesteld dat de kooper verplicht is tot 20 September a.s. een strook grond aan de Vogelenzang, ter grootte van 42 M3, ter beschikking van de gemeente te stellen voor een bedrag van f 50,— plus de kosten van een nieuwe schutting, geraamd op f6.30 per strekkende meter. Van een aan grenzend perceel stelt de heer P. Kikkert Jbz 17 M3 terrein beschikbaar voor ver breeding van de weg daar ter plaatse tegen fl,per M3 plus koSten verplaatsing van het rasterwerk. Raming den Burg f 190, B en W stellen voor tot aankoop van de grond als genoemd, voor wegverbreeding te besluiten. De heer Koning betuigt zijn ingenomen heid met het voorstel van B en W en brengt dank aan de heer Vlaming voor zijn betoonde bereidwilligheid. De heer de Graaf geeft zijn instemming met het voorstel te kennen. De heer Vlaming sluit zich aan bij de woorden van de heer Koning en wil de heer G. Vlaming als een voorbeeld stellen voor andere particulieren, wanneer van hen een offer in deze zin voor de alge meene zaak wordt gevraagd. Het voorstel van B en W wordt bij acclamatie aangenomen. Waren Ged. Staten aanvankelijk van oordeel, dat met verlaging van de jaarwedde van gemeente-ontvangers zou moeten ge wacht tot een vacature, die meening blijkt thans gewijzigd te zijn. B. en W. zijn van oordeel, dat het niet aangaat, de jaarwedde van een ambte naar in functie te verlagen op grond van vermindering van werkzaamheden Een andere vraag is, aldus B en Wof de jaarwedde van die ambtenaar, ongeacht de vermindering der werkzaamheden te hoog is en dan zijn zij van oordeel, dat een jaar wedde gelijk aao die van een le ambtenaar ter secretarie zonder diploma, ook voor de 1. Onderzoek geloofsbrieuen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Aanbieding gemeenterekening ouer 1922. 4. Idem Algemeen Armbestuur ouer 1922 5. Vaststelling rekening electriciteits- bedrijf ouer 1922. 6. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1922. 7. Benoeming Regent Algem. Weeshuis. 8. Benoeming chef-machinist bij het electriciteilsbedrijf. 9. Wijziging uerordening inning plaatse lijke inkomstenbelasting. 10. Wijziging uerordening heffing rechten op den uischafslag. 11. Aankoop grond uoor uieguerbreedlngen. 12. Aduies regeling jaarwedde gemeente- ontuanger.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2