N0. 3736, Woensdag 22 Augustus 1923; 36'" Jaargang. Advertentieblad. ieuws- en gpoor- en Bootdieast. Weg met de ^weep! Binnenland. «Gtemengd Nieuw». Vaa week tot week Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN sn AUVIBTENTIEN wordes aangenomen bfl do Utiff. JPmma LANGfEVELB* »3S R O O IJ, Parkstraat, BoioorTixn TEXEL, 21 Augustus 1928 De directeur van het post- en tele graafkantoor te den Burg maakt bekend, dat op 5 September (bid- en dankdag) bet post en telegraafkantoor te den Burg, alsmede de hulpkantoren op Texel van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. gesloten zullen zijn met dien verstande, dat de hulp kantoren, welke anders ten 8.30 zouden openen, reeds om 8 uur v.m. worden opengesteld. Van 1 uur n.m. af geldt de gewone openstelling (de hulpkantoren openen dus ten 2 ure). De tweede bestelling te den Burg valt op dien dag een uur later. De heer Chr. Visman zend ons eenige jubileumslioderen, die wij in dit en ons volgend nummer plaatsruimte verleenen. Op verzoek vermelden wij, dat aan feestcommissies vrijheid wordt verleend, de liederen te doen zingen. Naar Terschelling. 't Is niet zooals je denkt, maar zooals je bevindt. Het weer liet sedert enkele dagen alles te wenschen over. [De laatste dagen der vorige week kenmerkten zich door wind en regen, in milde overvloed en lieten niet veel hoop voor het wel slagen van de boottocht naar Terschel ling. Zondag echter gaf heerlijk, helder zonneweer en de ongeveer 100 personen, die per „Terschelling" een bezo9k aan Terschelling brachten, hebnen geboft en genoten. Terschelling is een bezoek overwaard. Hongaarsche dankbaarheid. De pleegouders van eon der kleine Hongaaitjes ontvingen dezer dagen als een tastbaar bewijs van dankbaarheid een fraai kistje, waarop een bloemstuk in kleuren iügelegd. Een fijn staaltje van meubelmakers kunst. VolgeDs begeleidend schrijven was het eigen werk. Oosterend20 Augustus. De heer Bakker vond bij het rooien van aardappelen een knol, die door het oog van een oude schaar is gegroeid aan beide zijden van bet oog is de aard appel dik ontwikkeld. TEXELSCHE COURANT. Abennemenlsprpi per 3 maanden* oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. jfriji (ter Adierientiénj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Licht op Van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Augustus. voor rijwielen 8,50 uur, voor rijtuigen 9,20 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 23 Aug. v.m. 7,03 Vrijdag 24 8,09 Zaterdag 25 8,59 Zondag 26 9,40 Maandag 27 10,17 Dinsdag 28 10,51 Woensdag 29 ,11,25 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.ra. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 nur tot n.m. Vj, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923. Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— 8,30 vm. 2 30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 (Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54** 6,— 4,15§ 6,40 7[25 9,31 Donderdag naar Schager. een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57 9.37 9,11 11.21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49 8,05 9,16 11.05 ll,21f 12.57 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Waar de zweep regeert, daar helpen hooi en haver niets, daar kan noch een paard oud, noch een stuk vee vet worden. Dat het zonder zweep zeer goed kan gaan weet ieder flinke landbouwer; „Men brengt gemakkelijker met goede woorden dan'met vier paarden een voer hooi naar huis." Jongelieden en vooral kinderen moeten van de zweep nooit gebruik maken. Bekend is het gezegde van den grooten en menschlievenden schrijver Tolstoi, die veel met paarden had omgegaanik spreek1 met mijn dieren, ik sla ze nooit! Vele Ooster- sche volken slaan hun dieren nooit. Tengevolge daarvan wordt een muilezel, die in de handen van een vreemde niet alleen onbruikbaar, maar zelfs gevaarlijk zou kunnen zijn, b. v. bij een Chinees zoo zacht als een lam en zoo volg zaam als een kind. Het komt nauwelijks voor dat een muilezel of pony, die een Chinees tot eigenaar heeft, op hol slaat, schrikt of onhan delbaar wordtde dieren behouden op ge baande en ongebaande wegen steeds denzelfden vroolijken vluggen tred; op het luide Tur-rof Gluck van den voerman wenden zij zich links of rechts en bij de geringste inhouding van den teugel blijven zij dadelijk gedwee staan. De Chineezen sparen altijd de krachten van alle dieren die in hun dienst staan. Bewonde renswaardig is de handigheid waarmee ze een groote kudde schapen door nauwe stegen die van voetgangers wemelen, weten te voe-en en toch worden er geen dwangmiddelen hoege naamd, geen nijdig keffende herdershonden, noch puntstokjes gebruikteen kleine jongen loopt vooruit met een van de handelbaarste schapen aan een touw en de andere volgen vanzelf. Wie soms meent dat bij werk-en dienstpaarden een zweep onontbeerlijk is, moet de Zwitsersche postpaarden in oogenschouw gaan nemen, die dieren die moedig over de steilste Alpen dra ven en zelfs met sleden door de nauwste berg passen. Daar vervoeren die goede en met bijna menschelijk verstand begaafde dieren, de zwaar ste vrachten, die een vreeselijke krachtsinspan ning cischen zonder ooit de zweep te gevoe len. En geen wonderDoor slaan doet men nooit anders dan de krachten, den moed, den goeden wil en de gezondheid der dieren ver minderen. Ook in de Noordelijke landen is de toestand beter dan bij ons. Daar worden de huisdieren over 't algemeen niet als slaven maar als vrien den van den mensch beschermden behandeld. Onwil van paarden is tengevolge daarvan ook totaal onbekend. Zoodra de veulens krachtig genoeg zijn, nemen zij deel aan den arbeid der moeder op 't veld en op den landweg en raken zoo langzamerhand aan het tuig gewend. De paarden gehoorzamen daar bijna nog meer aan de stem van den voerman dan aan de hand die den teugel voert. Opzetteugels kent men daar in 't geheel niet en ook de zweep wordt, men moge ze dan in de hand hebben, weinig of niet gebruikt. Met groote zorgvuldigheid wordt er voor gewaakt dat de wagens niet over laden worden, vooral wanneer er jonge paar den voor zijn gespannen. De paarden zien er weldoorvoed uit en blijven tot den hoogen leef tijd van 25 k 30 jaar voor den arbeid geschikt. Noorsche paarden en koeien zijn zoo mak dat zij de liefkoozingen van voorbijgangers gewil lig toelaten, zonder uit hun gemakkelijk liggende houding op te staan. Weg met de zweep dus, vooral ook als speel goed. Want al spelende krijgt men de gewoonte die zweep te gebruiken d.i. zoo goed als altijd misbruiken. Weg met al wat onze helpers, de dieren, kan bederven er. kwellen. Een knap koetsier heeft geen zweep noodig en bewaart ze voor noodgevallen b.v. om ongelukken te voorkomen. Naar het Duitsch. 11—18 Augustus. De Rijksmiddelen hebben over de maand Juli weer een belangrijke achteruitgang laten zien. Bedroeg de opbrengst over Juli 1922 nog f 41,328,732 de vorige maand kon ze niet tot een booger bedrag kotnen dan f34,656,686, derhalve een vermindering van f6,667,046. Men moet in dien teruggang helaas het bewijs zien. dat de economische malaise steeds krachtiger haar stempel zet op de opbrengst der Rijksmiddelen. Het tekort op den gewonen dienst onzer Staatsbegrooting bedroeg volgens het „Hblb" reeds over 1920 67° miljoen, ovor 1921 35 miljoen, terwijl over 1922, na aftrek van de 157» miljoen uit de ontvangsten van het leeningstonds, een tekort wordt ver wacht van 25 miljoen. De begrooting voor 1923 wfist een tekort aan van 377ü miljoeD. Dit tekort zou, naar de afgetreden minister van financiën indertijd mededeelde, op den langen duur door versobering kunnen wer den ingehaald, doch daarbij was in 't geheel geen rekening gehouden met het miijoenen- tekort der Nederiandsche Spoorwegen, dat op een afzonderlijke rekening is geboekt en waarvoor de Staat, ondanks de bij de Ned. Spoorwegen ingevoerde bezuiniging ongetwijfeld nog ettelijke miljoenen za! heb ben bh te passen, zoolmg bet economisch leven zich niet te volle zal hebben hersteld. Ook zal de opbrengst van de posterijen en telegrafie vermoedelijk 10 miljoen beneden de raming blijven, terwijl het tekort op de ouderdomsverzekering op circa 12 miijoen wordt begroot. Het totaal der Staatsuitgaven, te dekken door belastingen en andere gewone inkom sten, bedraagt thans circa 700 miljoen, tegen nog geen 200 miljoen in 1913 Met beiaugstelliDg mag worden gevraagd, hoe de nieuwe minister van financiën, de beer Coiijn, tegenover deze feiten en cijfers staat. We moeten echter de millioencn- nota van minister Coiijn afwachten, om dit met zekerheid te weten en tevens om te kunDen vaststellen, op welke wijze de nieuwe bewindsman meent het gat te kunnen stoppen en het evenwicht tusechen de ontvangsten en uitgaven vaü den Staat te herstellen met of zonder de Vlootwet. o- o—o— In Duitschland, waar de week begon met het aftreden van bet Kabinet—Dr Cuno en het optreden van een nieuwe re geering onder Streseman en alwaar de toestand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, is; langzamerhand de kalmte terug gekeerd. Wel is de communistische agi tatie nog niet geëindigd en heerscht er overal in het land nog ontevredenheid en verbittering over de waardevermindering van de mark en de geweldige duurte van alles wat voor het levensonderhoud noodig is, maar in vergelijking met een weok geleden, is de toestand toch aanmerkelijk verbeterd. Het optreden van het nieuwe Kabinet onder Stresemann, waarin de sociaal-democraten een stevige positie hebben ea dat van den Rijksdag met een belangrijke meerderheid een motie van vertrouwen kreeg, beeft blijkbaar ook in het land vertrouwen gewekt en nieuwe hoop doen ontwaken, Daartoe hebben na tuurlijk vooral ook medegewerkt despoed- besluiten door den Rijksdag genomen, welke allen ten doel hebben, de econo- miscben nood te verlichten en tot een stabiele verhouding tusschen loonen en de kosten van £het levensonderhoud te komen. Naar luid der berichten werkt het nieuwe Kabinet met groote haast aan de invoering van de nieuwe belastingen en de z.g. vaste- waarde-regeling. Spoed is dan ook wol gewenscht, du de ontevredenheid en ver bittering Dog buitengewoon groot is en de levensmiddelen- en geldnood een schier ondragelijke ellende veroorzaakt en ook de voornaamste reden is van de plunderingen, die te Krefeld, Aken en andere steden van zich spreken doen. De oogen zijn thans gevestigd op de nieuwe regeering, die voor een zeer zware taak slaat. o—o o— Frankrijk en België zullen eerstdaags de jongste Britsche nota beantwoorden en te LoDden was men in de laatste dagen omtrent de verwacht wordende antwoorden opti- roi3tiscbgestemd. Dit optimisme werd in officieuse berichten als „getemperd opti misme" gekenschetst, maar optimisme was het dan toch in elk geval. Dit optimisme voDd, Daar luid der berichten, zjjn grond in den ernst waarmee te Parijs eD Brussel de Britsche Dota werd onderzocht. Men schijnt te Londen aanwijzingen te hobben gekregen, dat Poincaró de door de Britsche regeering naar voren gebrachte denkbeelden omtrent de regelicg der schadevergoedings- kwestio niet botweg zal afwijzen. Zelfs werd gemeld, dat PoiDcarë zich zal bereid verklaren het Roergebied te ontruimen, als Engeland en Amerika b.v. zich willen garant stellen voor de Duitsche betalingen. Dat zou een oplossing zijD, waardoor de Frsnscben en Belgen zich uit de Roermoei lijkheid zouden kunnen terugtrekken zou- der dat hun prestige geschaad werd. Dat Engeland zich zal garant stellen voor wat Poincaré meent te kunnen vorderen, is moeilijk aan te nemeD. En Amerika? De Amerikaansche regee ring zal het evenmin doen. De nieuwe president Coolidge heeft dezer dagen in een bespreking met een aantal journalisten ultvobiig zijn standpunt omtrent de Euro- peesche a mgelegenheden uiteengezet. Kort samengevat komt de redeneering var president Coolidve hierop neer, dat do Amerikaacsche regeering gaarne alle mede werking zal verleenen als het Amerika maar uiet3 kost. —o-o—o— Pe regeering van den Ierschen Vrijstaa; heeft de tand gelegd op De Valera, den leider der republikeinen, die zich tot nog toe aan de vervolging der Vrfjstaatscho troepen had W6ten te onttrekken. De gevangenneming van De Valera wordt verschillend beoordeeld. Een deel dei- pers keurt ze af," omdat men De Valere tot een martelaar maakt, Een ander dee meent, dat bet toch niet mogelijk is der mandie verantwoordelijk moet wordeL gesteld voor het bloed, dat in ue laatste maanden in Ierland vorgoten is, vrij ti laten roncloopen, waar tal van zjjn aan hangers in de gevaDgeDis zijn. Frissche leamerlucht Heete lucht stijgt omhoog en wordt beneden in de kamer door koelere ver vangen. Zorg dus altijd, dat er boven in uw kamer een raam openstaat, waar door de heete lucht kan ontsnappen. Een raam alleen van onderen een beetje op schuiven helpt niets. Het verdient aanbeveling zooveel mo gelijk de deuren wijd oper te zetten om een frissche luchtstroom toe te lateD half open-deuren veroorzaken geen koelte maar tocht. Volgens de pers heoft Helfferich Doorn bezocht op verzoek van den ex- kroonprins. Deze wenschle n 1. Helffe- rich's bemiddeling bij eer fiinancieele regeling tusschen hemenden ex keizer. De kroonprins wenscht uil betaling van een belangrijke som in verband met den aankoop van een laDdgoed fij Nijmegen. Deze bemiddeling leidde echter tot geen resultaat, daar 'de ex-keizer afwijzend staat ti geno ver deze fi jancitele wenschen vau zijn zoon.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1