Pruimen lp Maïzena Groentenveiling. Landbonwboekhonden. wemen^d Nieuws u Wrara rad 7x G EZ0 N DeFÜÏ IIKKBsT Marktberichten. ADVË RTENTI Ën7 f Dinsdag 4 September J ubileumfeesten te Oosterend. Algemeene vergadering Voetbalwedstrijd O.V.V. I-S.V.S. I. Maandagavond 7 uur SCHIETEN, om half zeven 's avonds. RIETDEKKER Best werkpaard te koop, cursus worden gehouden in landbouwboekhouden. de Duitsche banden een voordeel zijn voor Holland en een nadeel voor Duitscliland. v*i Of daarom een Rijnrepubliek gewenscht is. Ja, dat is een heel andere kwestie. Maar waar we tot de conclusie zijn gekomen, dat een Rijnrepubliek economisch heel goed kan beslaan, daar is alleen aangetoond, dat de kwestie Rijnrepubliek niet is een economische kwestie, maar blijft, wat zij altijd is geweest, een nationale kwestie en een kwestie van volks- voelen. De groote vraag is: voelen de Rijn landers en Westfalen zich sterk een eenheid van het Duitsche vaderland of zouden ze wel een zelfstandige staat willen zijn. En die vraag is niet zoo ineens te beantwoorden en is voor Rijnland en Westfalen nog heel ver schillend. En propagandistische invloeden van Fransche en Duitsche zijde werken in en het nationaal voelen is sterker geworden, juist door de Fransche inval. En men krijgt wel den indruk, ofhetDuitsch nationaal voelen nog overheerscht, maar of het nog zoo sterk is als een half jaar geleden En dan, men denkt steeds aan twee mogelijk heden. Rijnland en Westfalen bi^het Duitsche rijk Of tezamen vormende een Fransch gezinde Rijnrepubliek. Maar, een Duitsch gezinde Rijnrepubliek, omdat men door banden van een gemeen schappelijke taal en een gemeenschappelijke cultuur en toch ook eenigszins een gemeen schappelijke historie gebonden is? Het vraagstuk is heel gecompliceerd en maar niet zoo op te lossen naar de een of andere kant, maar het is geen economisch vraagstuk. En, het feit op zichzelf, dat men zoo graag aan wil toonen, dat een Rijnrepubliek econo misch er slecht aan toe zou zijn, bewijst wel, dat alleen het nationaal voelen niet meer vol doende is. Het vraagstuk is voorloopig nog niet opge lost, of de revolutie, die men zoo algemeen verwacht, moet er in de een of andere richting een stoot aan geven. NINE MINNEMA. Delecke, Westfalen. Kinnen I a n tl INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. TEXEL, 31 Auguatus 1923 De directeur van bet post- en telegraafkantoor te den Burg deelt mede, dat de kantoren op Donderdag 6 Septem ber gesloten zullen zijn van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. en van 3 uur tot 6 uur n.m. Overigens is de openstelling als op werkdagen. Op het geheele eiland zal ééa bestelling geschieden na aankomst van de tweede boot uit Helder, in de kom van den Burg buitendien nog een bestelling ten 9 ure voorm. Ouderdomsverzorging. Vandaag, Zaterdag, spreekt de heer Boon van Oudeschild over bovengenoemd onderwerp. Op alle dorpen van ons eiland werd door de heer Boon gesproken .Over de wegen, die leiden naar een volkomen ouderdomsverzorging zonder premie-betaling." Volgaarne voldoen wij aan het verzoek van de secretaris der afdeeling Texel: op het groote belang van de zaak voor onbemiddelden van alle gezindten en partijen te wijzen en op de vergadering van hedenavond, de aandacht te vestigen. (Zie advertentie in dit nummer) De storm. Onder dagteekening 30 Augustus deelt de filiaal-inrichting v.h. Kon. Ned. Meteorologische Instituut o.a. mede „De storm van de afgeloopen nacht doet in vele opzichten denken aan die van 26 op 27 Augustus 1912. Laagste barometerstand was echter toen 725.6, thans 744.9. Zwaarste druk in beide stormen 75 K.Q. per vierkante meter. Als zomerverschijnsel is het een zware storm geweest, maar onder de winterstormen komen er elk jaar voor die veel zwaarder zijn." De storm heeft overal dachtig huisgehouden en fieel wat vernieling gebracht. Heeft het zich op het land bepaald tot financieele scbade, aan fruitboomen vooral, het verlies van menschen- levens op zee is weer te betreuren. Woensdagmiddag voer uitvanMedemblikde sleepboot „Zuiderzee" met bestemming naar Urk, met een sleep bestaande uit een bagger machine en twee modderbakken. Het stormweer was oorzaak, dat de bagger machinevoor anker ging; de sleepboot vervolg de met de twee modderbakken de reis naar Urk. Donderdagmorgen was geen spoor meer van de baggermachine te ontdekken, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het schip met man en muis is vergaan. Op de lijst van Kon. Onderscheidingen heden verschenen, treffen wij aan de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau van Ds. F. A.van Schaick, predikant bij de Nederl. Herv. Gemeente te Kampen, voorzitter van het Prov. Kerkbestuur van Overijsel. Oudeschild. Deze week werden van hier verzon den 454 lammeren, 315 schapet), 6 (aar den, 5 kalveren, 3 varkeDS, 1 veu'en. Het gevaar tan den weg. Pater Strang uit Den Bosch, reed per fiets met een theologant en Broeder J. Liureyos uit België naar Berlicum. De theologant reed voorop, de broeder er achter en de pater kwam het laatst. Lte autobus de „Cito" reed hen tege moet in de richting Den Bosch, even bui ten het dorp. m schriftelijk of anders des avonds tusschen 7 en 8, bij den voorzitter van het plaatselijk Comité. Ontvangt U. M. d. R. voor de welwillend ver leende plaatsruimte den vriendelijken dank van Het Comité. g De theologant was de Cito gepasseerd, maar de broeder kwam met zijn fiets onder de auto, met het gevolg, dat de zware wagen over zijn beide beenen ging. Beide beenen, linkerarm en rechter pols waren gebroken en verder consta teerde de geneosheer nog schedelbreuk. 's Nachts is de broeder aan zijn wonden overleden. Een perfect geheugen 1 Mej. Roza Nijveen, te Drouwen, ge meente Borger (Drente) kan zich ver heugen in een buitengewone scherpzin nigheid. Zij toch is het, die in volgorde alle verjaardagen van de grootste huis houdingen weergeeft. En niet alleen van haar plaats, die ruim 350 zielen telt, maar ook van de ingezetenen van Bron- ger en Buinen kan zij uit het hoofd de verjaardagen zeggen. Animo genoeg. Voor de betrokking van boekhouder aan de aardappelmeelfabriek „Pekelae.o." te Nieuwe-Pekela, zijn in twee dagen tijds 160 sollicitanten komen opdagen. Indijking van Dollargronden. Na vele voorbereidende besprekingen heeft het Departement van Binnenland sche Zaken een half millioen gulden toe gezegd voor de indijking van de kwelders in den Reiderwolderpolder aan den Bol lard. De rest, zijnde de waardevermeer dering, zal gedragen moeten worden door de eigenaren, bauevens door het water schap Reiderland De gemeente Gronin gen heeft circa deel der gronden in eigendom, terwijl de rest in handen zit van een N V. en particulieren. Zeer waarschijnlijk zullen allen wel willen medewerken. Zoo niet, dan zal het aan beveling verdienen, dat de toepassing wordt gegeven aan den zevenden titel van de Onteigomngswet, met name aan artikel 122, waarin wordt gezegd, die zonder voorafgaande verklariog bij de Wet, in het belang van de volkswelvaart, onteigening kau plaats vinden tot ver- hooging van de opbrengst van grocden. bit werk dient te worden uitgevoerd aangezien er duizend man ongeveer 10 maanden werk bij bunnen vindeu De gemeente Grooingen zal, als alles goed gaat, een 4u0 a 5U0 werkloozen bij het werk kuniren plaatsen, waardoor wel licht de duizenden guldens kostende steun regeling kan worden beëindigd. Gevaarlijke thee 1 Te Stadskanaal zijn eenige werklieden na het nuttigen van thee, ongesteld ge worden De co'iter constateerde vergifti ging wegens het te lang koken der thee in een geëmailleerden ketel. October-transport Hongaarsche kinderen. Mijnheer de Redacteur. Zoudt U zoo goed willen zijn aan de navolgende mededeeling een plaatsje te verleenen in uw blad? Volgens uit den Haag ingekomen bericht vertrekt het eerstvolgend transport den 6en Oct. het daaropvolgead vermoedelijk pas in het voor jaar. Degenen, die hun pleegkind met October willen laten' vertrekken, dienen daarvan vóór 12 Sept. opgave te doen, met vermelding van namen, tijdelijke en Hongaarsche woonplaats, en pasnummer van het kind) bij voorkeur RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag 4 September 1923, des voorm. te elf uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel 31 Augustus 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Installatie Raadsleden. 2. Benoeming Wethouders. 3. Ingekomen stukken 4. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1922. 5. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning ouer 1922. 6. Aanbiedina gemeentebegrooting ouer 1924. 7. Idem begrooting uoor het Algemeen Armtfcstuur ouer 1924. 8. Benoeming leden commissie uan bij stand uoor het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf. 9. Benoeming leden uan de commissie inzake landbouwonderwijs. 10. Regeling uan het ueruolgonderwijs. Electriciteit. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis, dat met ingang van 1 September a.s. electrische stroom beschik baar zal zijn van een half uur vóór zonsonder gang tot 's avonds 11,30. Texel, 31 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De secretaris De burgemeester JONKER. BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 24 tot en met 31 Aug. 1923. GEBOREN Jacob, zoon van Simon Zijm en Johanna Maria van Heerwaarden. Dirkjohannes, zoon van Dirk Witte en Elisabeth Jonk. Frans, zoon van Pie- ter Cornelis Roeper en Hiltje Kooiman. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 horlogeketting, 1 kip. Schagen, 30 Augustus. Uit de Schager Crt. 96 Vette koeien 47 Gelde koeien 35 Kalfkoejen 183 Lammeren 15 Vette varkens 103 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 300 a f 520 250 a f 330 300 a i 450 28,— a f 36,— 0,72 a f 0,80 15,— a f 24,— 1,80 a f 2,— 6,— af 7, - SLEEPT GIJ U 123 iederen dag naar uw werk, afgemat en uit geput door pijn in den rug? Bij duizenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meesten tijds is de oorzaak een nierkwaal die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaar loosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jaren lang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van 't gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte evenals pijnlijke, ongere gelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeid heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te ge nezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1,75 per doos. 37 P. C. ROEPER en H. ROEPER—Kooiman geven kennis van de geboorte van |hun Zoon FRANS. Joanneshoeve, Eierland, 23 Aug. 1923. Eenige en algemeene kennisgeving. GEBOREN DIRK JOHANNES, zoon van DIRK WITTE Dz. en E. WITTE—Jonk. Westen, Texel, 29 Aug. '23. GETROUWD P1ETER BURGER Cz. en KLAASJE EELMAN die hiermede, ook namens de familie, har telijk dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, Goversstraat 10. 30 Augustus 1923. hopen onze geliefde Ouders ^6 <|j JONAS SCHAGEN martje"visser 3$ hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. (fe Dat zij nog lang gespaard mo- 25 gen blijven is de wensch van hun kinderen en kleinkinderen N. Sluiter—Schagen iï T. Sluiter K P. Schagen 3» K. Schagen—Bruin Jo van Schijndel-Schagen SJL P. v. Schijndel Sr f-j C. v. d. Vis -Schagen FB t P. v. d. Vis W. Schagen a>> Fr. Bruin—Schagen G. Bruin 38) §5 A. Schagen D. Schagen—Dogger Martje v. VeenSchagen Sr S. v. Veen H Oudeschild, Texel, Aug. '23. ira op heden 1 September, te 7Va uur 'sav, bij KOPPEN. Allen, die deelnemen, worden verwacht. De Commissie. Laatste oefeningen met de paarden a.s. Maandag te 7V3 uur. te Oosterend op Zondag a.s. te 2 uur n.m. Het Bestuur. (vervolg v. d. wedstrijd) voor den Bijz. Vrijw. Landstorm. Bij droog weer;anders den eerstvolgenden gunstigen dag. Achter Vanaf heden wordt de veiling op Dinsdag een uur vervroegd. Dus Ondergeteekende biedt zich als beleefd aan! Prima Durgerdammer dekriet in elke hoeveelheid verkrijgbaar. P. ZIJM Sz., Burg Texel. merrie, gekr. Belg, 9 jaar. Dagelijks in het werk te zien bij SWATERS, Bassingracht Helder. Te den Burg en te Oosterend zal een Aangifte van leerlingen, die den leeftijd van 21 jaar moeten hebben bereikt of een diploma van een inrichting voor landb. onderwijs moeten bezitten, zoo spoedig mogelijk, voor den Burg bij den heer J. S. DIJT en voor Oosterend bij den heer Joh. KONING. De Commissie voor Landb. Onderwijs. met Maizenavla is een heer lijk en gezond nagerecht op eenvoudige wijze te bereiden met Honig's Maïzenahet zuivere product voor tal van toespijzen. Let op de sluitzegels als bewijs van echtheid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2