H i n g> 6 rt i a INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten, ii Haver io,_ a 11,75 Oosten, maar heeft ook den Volkenbood op een zwaren proef gesteld. Mussolini heelt gedaan, alsof er geen Volkenbond en internationale verdruger bestaan. Eo b|J heeft in meer dan ééo redevoering uiteengezet, dat de Volkenbond niets met de Italiaansch- Grieksche kwestie heeft uit te staan. Zoo is er naast het Italiaansch Griek sche conflict gekomen een conflict tusschen Italië en den Volkenbond, dat van aroote beteekenis moet worden geacht. Indien in zulke belangrijke kwesties, als de onderha vige, de Staten maar kunnen doen wat ze willen en de Volkenbond onbevoegd ver klaren, kan men deze wel opdoeken. Salandra heeft in de vergadering van don Volkenbondsraad zeer uitvoerig het stand punt uiteengezet, terwiji Cecil en anderen daartegenover de rechten en verplichtingen van den Volkenbond naar vor> n brachten Aan beide zgden werd intusscben ook in gezien, dat een breuk tusschen Italië en den Volkenbond ernstige gevolgen zou hebben en daarom alles aangewend diende te worden, deze te voorkomen. En men heeft ernstig gezocht naar een uitweg. Gelukkig schijnt deze te z(jn gevonden. Italië, dat ingezien hoeft, dat het geheel geïsoleerd zal worden als het zijn eigen weg wil gaan, heeft genoegen genomen met een regeling, wa*rb(j de gezuntenraad erkend wordt, mede belanghebbende in het geschil te zijn. Gemeld wordt, dat de gezantenraad besloten heeft tot benoeming van een commissie, onder leiding vaneen Japansch kolonel, om een onderzoek in te stellen. Men beschouwt deze beslissing een belangrijke stap in de goede richting. Te Looden toont men zich thans nogal optimistisch gestemd. In de eerstvolgende dagen zal bffjken of daarvoor reden bestaat. o—o o— De mark is in de afgeloopen week nog weer verder naar beneden gegaan. Voor 6 cent kon men Donderdag een heel millioen krijgen. Alle maatregelen der regeering, om aan de daling een einde te maken, hebben tot nog toe geen resultaat opge leverd. De regeering heeft thaDS echter met krachtige hand trachten in t6 grijpen. Zij heeft besloten tot de invoering van een nieuwen muntstandaard. In het bezette gebied is de toestand onveranderd. Het lijdelijk verzet wordt voortgezet en de Fransche en Belgische dwangmaatregelen duren voort. —o- o o Over de andere buitenlandsche gebeur tenissen vaD de afgeloopen week kunnen we kort zijn. Voornamelijk werd de aan dacht opgevraagd door de berichten uit Japan over de verscirikkeltJke aardbeving, die het land van de Rijzende Zon zoo vreeselijk heeft geteisterd. Het mensche- lt)k voorstellingsvermogen is te beperkt om /icb den omvang van deze ontzettende ramp in te denken. Men rilt van de be- schi ij vingen, die door de bladen worden gegeveti. Honderd duizenden menschen hebben in een spanne tijds het leven vor- loren en het getal gewonden is nog zooveel grooter. Daarnaast doet het goed te lezen van de hulp die Japan thans van alle zijden is gebodeD. Uit alle windstreken breDgeu de schepen voedsel en hulp Daar het geteis terde land. Ook het Nederl. Roode Kruis doet aan deze hulpverleening mee. TEXEL, 11 September 9J3 Jubileumfeesten. Vrijdagnamiddag had alhier nog de aange kondigde vliegerwedstrijd plaats. Ook hiervpor bleek vrijwat liefhebberij te bestaan. Er waren heel typische modellen aangevoerd, o.a. een luchtballon en een vliegmachine, zeer geëigend als denkbeeld om de lucht in te gaan. Zij vertikten het beide halsstarrig op te stijgen en aangezien de commissie van oordeel was, dat een vlieger geen vlieger is wanneer hij niet de lucht ingaat, bleven ze buiten mededinging. Voor de grootste en hoogststaande vlieger werd de le prijs toegekend aan O. Schmidt alhier, de 2e prijs aan J. de Haan, den Hoorn en de 3e prijs voor de mooiste vlieger aan D. Bruin alhier. Vrijdagavond te 8 uur werden met een toe passelijk woord van de heer D. C. Dros de prijzen uitgereikt, behalve die van de etalage wedstrijd. Het fanfarecorps gaf concert in de goed verlichte tent. Na afloop daarvan werd, onder veel belangstelling van de zijde der bur gerij, een serenade gebracht aan het hoofd onzer gemeente. Als lid der feestcommissie sprak de heer de Wilt de burgemeester toe, die daarbij dank bracht voor de medewerking van Z.Ed. Achtb. ondervonden tot het welslagen van het feest. Door uwe afwezigheid was het gis teren niet mogelijk. Oosterend heeft U vandaag feestelijk ingehaald. Al zijn onze feesten feitelijk reeds afgeloopen, wij meenden niet te mogen nalaten U dit eere-saluut nog te brengen. De heer burgemeester bracht daarop dank aan het Fanfare-corps en de feestcommissie voor dit huldeblijk. De ontvangst te Oosterend heeft spr. aangenaam getroffen. Deze huldiging van de bevolking van den Burg doet dat even zeer. Reeds tal van jaren ben ik burgemeester van uwe gemeente, 't ligt niet in mijn aard mij bij alle gelegenheden als zoodanig op de voor grond te plaatsen. Uwe huldiging is mij echter een bewijs, dat al brehgt mijn functie mede, dat er somtijds criiiek op mijne beslissingen wordt uitgeoefend toch mijn werk wordt gewaardeerd. De feestcommissie werd daarop uitgenoodigd binnen te komen. Naar men ons mededeelt, werd daar, bij monde van de heer D. C. Dros, aan de burgemeester het eerevoorzitterschap van de permanente feestcommissie aangeboden, welke functie door Z.Ed. Achtb. in dank werd aanvaard. In optocht ging het daarna weer met muziek voorop naar de Groeneplaats terug, waar de stoet werd ontbonden. Bij het prijsdansen, dat daarna als verras sing nog in hotel Texel plaats had, werd de le prijs naar ons wordt medegedeeld, behaald door mej. A. Kikkert en de hr. Th. Smits, de 2e prijs door mej. M. Rab en de hr.J. Moeien de 3e prijs door de heer en mevrouw Siegen- thaler. Texel 111—Rood Wit. 0—9. Met 9—0 moest Texel III het onderspit del ven tegen Rood Wit uit Helder. De nederlaag was verdiend, R.W. was geheel in de meerder heid. Het groot aantal invallers is voor zoo'n nederlaag geen verschooning, dan moeten jelui maar volledig uitkomen, jongelui Texel II—Zeemacht I. 4—3. Texel II is er in geslaagd in een goed ge speelden wedstrijd de overwinning op de Jantjes te behalen. Het zag er anders niet naar uit, volgens onze zegsman, dat Texel II met de overwinning zou gaan strijken. 7 minuten voor het einde was de stand nog 3—1 voor Zeemacht. Toen kwam Texel overdonderend opzetten en wist zoowaar nog driemaal te doelpunten en alzoo met 4—3 te winnen. Goed zoo jongens, in de competitie dezen vorm vasthouden I De Texelsche Vereenigingen zijn als volgt in de Competitie 1923—1924 van de N.H.V.B. ingedeeld 2e klasse D. Helder 3 H.R.C. 3 Texel I H.R.C. 4 Zeemacht I S.V.S. I Geel Wit 2 Batavier I J.V.C. I. 3e klasse D. Zeemacht 2 Helder 4 H.R.C. 5 Schagen 2 S.V.S. 2 Geel Wit 3 O.V.V. I Texel 2. Texel 1 promoveerde van de 3e naar de 2e klasse, O.V.V. I en Texel II van de 5e. naar de 3e klasse. Tex. Alg. Wijkverpleging. Giften ODtvaogen over de maand Augustus: D. K. Burg f 20.-; D. B. don Hoorn f 5.-. Op verzoek verwijzen wij onze lezers naar een in dit nummer voor komende advertentie betreffende een te vormen wielrijdersclub. Jubileumfeesten te Oosterend. 't Was een drukke, doch keurige week, die achter ons ligt. In de eerste dagen was bijna de gansche bevolking in de weer om alles voor de optochten en versiering voor elkander te krijgen. Overal, waar men binnenkwam, was men bezig tot het ver vaardigen van pakjes voor Edelen en Watergeuzen of bereidde men de keurige kleedjes voor de tientallen dames, die in de optochten zouden deelnemen, terwijl buiten door nijvere handen de eerepoorten en verdere versieringen als paddestoelen verrezen. Eiken avond was het reeds feest doordat de oefeningen met paarden voor de ruiterwachten plaats hadden of man schappen in den pas leerden loopen, terwijl muziek en zang gedurig over ons dorp klonken. Allen werkten eendrachtig mede volgens de aanwijzingen van de Commissie, die het druk had met vergaderingen en met het in oogenschouw nemen van wat reeds in orde gebracht werd. De generale repetitie deed reeds zien, dat wat goeds verwacht kon worden Eindelijk brak de Donderdagmoigen aan en toen deed de tooi van Oosterend eer aan een sprookje, dan aan de werkelijkheid denken, want overal maakten de vlaggen tusschen het frissche groen een keurig effect. Ook aan verschillende woningen waren versieringen aangebracht, het mooist aan enkele winkels. Te acht uur klonken de tonen uit kope ren instrumenten van den toren en ze brachten reeds dadelijk de feeststemming er in, wat te zien was aan de velen, die zich reeds door de straten bewogen. Te 9 uur werd de stoet voor den tocht naar Den Burg opgesteld. Te 10 uur zette de stoet zich in bewe ging. nadat door den voorzitter een woord ter opening was gesproken. Dit luidde on geveer als volgt: „Waarde feestgenooten Wanneer ik zoo rondzie, dan denk ik: 'Als onze Koningin op dezen, haar jubileumdag. eens hier kon zijn. dan zou H. M. zeker zeggen, dat te Oosterend de harten nog steeds waim voor Haar en Haar Huis kloppen. Ons dorp is neg nimmer achtergebleven, liever wil ik zeggen stond steeds aan de spits, wanneer er oranjefeesten gevierd werden, voor zooverre het onze Gemeente betreft en ik twijfel er niet aan, of dit zal ook heden het geval zijn. De hooge beteekenis van dezen Oranje dag. het 25-jarig jubileum van Koningin Wilhelmina vertolkt zich hier in al de pracht, die ODzetoptocht ten toon zal sprei den en in het schitterend feestkleed, waarin ons dorp zich door eendracht en samen werking mag verheugen. Met deze onze feestviering, die zich mag uiten in vroolijk- heid, niet in losbandigheid, willen wij onze Koningin eeren en Haar onzen dank bren gen. Laat ons inzonderheid even denken aan wat H M. heeft gepresteerd bij de over stroomingen van enkele jaren geleden. Door het beleid van onze Regeering is ons land gebleven buiten den bloedigen oorlog, die zooveel vorsten van hun tronen heeft gestooten, zooveel bloed en tranen heeft doen vloeien, zooveel ellende in de wereld heeft gebracht. Vooral daarvoor brengen vye heden dank en hulde aan de Koningin, daaraan is onze leestyiering gewijd. Laat ons ook daarvan getuigeD op andere plaatsen in onze Gemeente, inzonderheid te Den Burg. Daarvoor wordt Uw aller medewerking gevraagd. Toont dit feest genooten, door stipt de bevelen op te volgen van Uw Commandanten, die de Feest commissie over U gesteld heeft. Hiermede verklaar ik het feest voor ge opend en ik vraag daarop bevestiging door een driewerf hoera!" Het gejuich was overweldigend en kon naar men later meedeelde, zeis in Eierland gehoord worden. Toen zette de optocht zich in beweging en de indruk, die zij maakte langs den weg, is niet te beschrijven. Hoe keurig golfde die menigte in haar schitterende kleedijen laDgs den kronkelweg en wat hadden die wapperende vlaggen en vaan dels, die zoo voordeelig uitkwamen veel te zeggen. Op de grens van wijk O en wijk W, kwam ons een eerewacht van De Waal tegemoet, om ons te geleiden naar en door De Waal, waar men een drietal eerepoorten had geplaatst, hoofdzakelijk voor de eer van Oosterend, Op den terugtocht zou men hier halt houden, daar men gaarne op den gestelden tijd aan Den Burg wilde zijn. En dit gelukte naar wensch. (De ontvangst te Den Burg en de aan bieding van het adres van hulde werden reeds in ons vorig nummer weergegeven. Wij kunnen dus volstaan daarnaar te ver wijzen Red Hierna werden de af deelingen van den optocht opnieuw in opstelling gebracht en door den Burgemeester geïnspecteerd. Na een uurtje te den Burg gepauseerd te hebben, waarin de commissieleden door de heer'en Wethouders werden ontvangen en waarbij de voorzitter der feestcommissie dank uitsprak voor de goede ontvangst, kwam de optocht weer in den oorspron- kelijken vorm terug, om zich door de ver schillende straten van deD Burg te bewe gen en een serenade aan den heer Keesom te brengen en hem dank te brengen voor het gebruik van z(jD grooteD wagen. Daarna vertrok de optocht naar de Waal. Intusschen was de Oranjezon gaan schijnen en overgoot de kleurenpracht der edelen en volgelingen met haar gouden stralen, waardoor alles nog veel mooier uitkwam. Te Waal werd men zeer hartelijk ont vangen, na opnieuw door de eerewacht ingehaald te zijn. Op een groot stuk land van den heer Jb. Roeper werd men ojoge- 3teld als op het marktplein en hier sprak de heer Ds, v. 't Hooft,een hartelyk woord van hulde voor het feestvierend Oosterend, dat beantwoord werd door den voorz. der feestcommissie, die tevens zijn besten dank betuigde aan de bevolking van de Waal voor de innige ontvangst, haar een eere- saluut brengende voor wat men in twee dagen aan eerebogen had weten temaken en voor het formeeren der eerewacht. Eere en hulde voor de bewoners van de Waal. Toen het zangkoor evenals te den Burg eenige liederen had gezongen, nam men enkele minuten plaats in het zachte gras waar het goed rusten was. Met luide hoera's trok men af naar Oosterend, waar de stoet" ontbonden werd. De tocht was bijzonder goed geslaagd en allen waren meer dan voldaan. Dat bleek ook des avonds, toen men bij muziek en zang weder bij de feesttent samenkwam, waar de voorzitter dank bracht voor aller medewerking, inzonderheid aan den heer dè Groot, die zoo uitnemend als algemeen commandant heeft gefungeerd. Het weer bleef mooi en beloofde veel voor den tweeden dag. Hiervan wordt in het volgend nummer verslag gegeven. Gisteren speelde O V.V, hier een voet balmatch tegen Z.V.S van den Burg. Reeds spoedig bleek, dat OVV veel kans had deze te winnen, al speelde men voor den wind De pauze ging in met 8—0. Na de rust werd dit puntental verdubbeld, terwijl ZVS slechts een enkele maal de bal voor het doel wist te brengen, doch zonder succes. OVV heeft gewonnen met 6-0. Oudeschild, 7 September. In naam van Oranje Op de opgewekte tonen van bovenstaand lied, gespeeld door het muziekkorps van Oosterend, kwamen te ruim 1 uur te Oudeschild aange- marcheerd de „Watergeuzen", met een hoera begroet door de vele nieuwsgierigen, welkaantal niettegenstaande een flinke regenbui steeds grooter werd. Met de muziek voorop werd een rondgang gemaakt langs de haven. Bij de „Dageraad", die geheel was gepavoiseerd, werd gekeerd, waarna op de 12 gereedliggende motorbotters en schuiten werd scheepgegaan. Om twee uur werden de zeilen geheschen en vertrok de vloot, uitgeleide gedaan door vele belangstellenden uit de haven. De schuiten, allen met de vlag in top en bemand met „Wa tergeuzen", boden een interessante aanblik. Hedenmiddag was er voor den Helder veel hout in drift, doch van heel kleine afme tingen. Waal 6 September. Doortastendheid, vlugheid en doorzicht heb ben in enkele uren kunnen daarstellen wat alle bewoners van de Waal kon bevredigen. Finan- cieele steun van meer bedeelden, onvermoeide werkzaamheid van enkele personen en mede werking van de vaklui van het dorp, zijn in staat gebleken in korte tijd een tweetal eere poorten daar te stellen en ons dorp in feesttooi te steken. De aanblik, die ons dorp bood, toen des avonds bij schitterend weer, alle lampions langs de geheele dorpstraat waren ontstoken, was schoon, om nimmer te vergeten. Onder leiding van de heer Jacob Roeper werd een ruiterstoet gevormd, die 's morgens de optocht van Oosterend, op weg naar Den Burg, feestelijk inhaalde en uitgeleide deed. Des namiddags werd de stoet weer feestelijk ingehaald en op het land van de heer Roeper ontvangen. In kernachtige bewoordingen sprak Ds. v. 't Hooft de feestvierenden toe. De heer Daalder, als voorzitter van de feestcommissie van Oosterend, bracht een warm woord van dank voor de hartelijke ontvangst te de Waal bereid, terwijl het zangkoor daarna eenige nummers ten beste gaf. Feestelijk werd de stoet uitgeleide gedaan. De bewoners van de Waal hebben getoond, dat met goede wil en samenwerking ook op een klein dorp wel iets kan worden gedaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Texel, 7 September 1928. Mijnheer cle Redacteur. Ongetwijfeld zullen vele uwer lezers, als ze hunne boekenvoorraad eens nazien, daaronder boeken vinden, die ze reeds her haalde malen hebben gelezen, en zoodoende geen andere waarde voor hen meer hebben, als dat ze ieder jaar bij de schoonmaak, weer eens worden gelucht en opnieuw op; geborgen. Dat er op deze manier eene schat van kennis en levenswijsheid renteloos ligt, is wellicht nog nimmer tot de bezitters dier boeken doorgedrongen. Het bestuur van de Nutsbiliotheek meent er daarom een goed werk mede te doen, den weg aan te wijzen, die schat rente te doen dragen, Ja honderdvoudige rente. Tot dat doel beveelt ze dringend aan, deze boeken ten geschenke te geven aan de Nutsbibliotheek, waardoor alle inwoners van Texel, in de gelegenheid gesteld wor den, bovenbedoelde boeken te lezen. Hierdoor steunt men niet alleen een goede instelling die niet financieel krachtig genoeg is, om steeds voor nieuwe boeken te zorgen, doch ze maakt van een voor u waardeloos boek, eene waardevolle schat voor anderen. Moge het zijn dat de bibliotheek op deze wijze, vele goede boeken rgker zal worden, waartoe een beroep wordt gedaan op de medewerking van alle Texelaars. Met dank voor de plaatsing, teekent Hoogachtend, Het bestuur voornoemd. Zie verder advertentie in dit blad. Texel, 7 Sept. 1923. Mijnheer de Redacteur. Van enkele zijden werd ons te kennen gegeven dat men het op hoogen prijs zou stellen, als hier te Texel eene gelegenheid was, waar men sehen, die daartoe vroeger niet in de gelegenheid waren, de Engelsche taal zouden kunnen leeren en werd ons gevraagd of onze afdeeling van „Volksonderwijs" zich met deze zaak zou willen bemoeien. Met genoegen voldoen we aan dat verzoek, doch het spreekt vanzelf, dat we eerst moeten weten, hoe groot de belangstelling voor eene eventueele cursus zou zijn, en we verwijzen daarom naar eene in dit blad voorkomende advertentie, waarin verzocht wordt, dat zij die zich voor deze zaak interesseeren, de te beleggen vergadering zullen bezoeken, waar de verdere gegeven dan verstrekt kunnen worden aan gaande kosten, aantal lesuren, boeken enz. Het behoeft wel geen betoog, dat wij eene cursus in Engelsch voor een ieder kunnen aan bevelen, ja we zijn er van overtuigd dat deze in eene behoefte zou voorzien, en we spreken hierbij dan ook de hoop uit, dat de belangstelling voor deze zaak voldoende mogen blijken, waar uit ons bestuur vrijmoedigheid zal moeten put ten om tot oprichting over te gaan. Wij hopen, dat het nu ditmaal eens niet weer aan anderen overgelaten zal worden, om belang stelling te toonen voor eene zaak die men een goed hart toedraagt doch, dat elk voor zichzelf, daarvan zal komen getuigen. Met dank voor de plaatsing, teekent Hoogachtend het bestuur voornmd W. H. Lap voorz. D. C. Dros secretaris. Diasdag is te Ochtend bij Tiel de 25 jarige slager F. Jausen, gehuwd en vader van drie kinderen door den kogel uit e9n schietmasker in den buik ge troffen en gedood. Alkmaar, 7 September. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 4795 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Iarwe 11— a 13,— Rogge 9- a 9,50 Gerst cbevalier io— a 12 gerst oa

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2