N°. 3743, Zaterdag 15 September 1923; 37,l# Jaargang. ISieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst B n n e li 1 a n d Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór A niir nam. ABONNEMENTEN an ABVERTENTIEN worden aangenomen b(j da Uiig. Fimms LANGSVILS ft BB ROOM, Parkstraat, Boaa o» T a a Dienstregeling 1 Juni 1923. Van Sommerfrische enz. TEXEL. 14 September <923 Uitslag loting voor de lichting 1924. Jubileumfeesten. Het weer, de groote factor voor het welslagen van feestelijkheden, laat nog steeds niets te wenschen over. Onnoodig daarom te melden, dat de feesten van den Hoorn bij uitstek zijn geslaagd. Van de feesten te den Hoorn hebben we te den Burg op beide ^dagen nog een slipje gehad. Woensdag, toen een een troep ruiterij, keurig uitgedoscht, met een feestelijk versierd rijtuig de muzikauten hier afhaalde. Donderdag, toen in keurige optocht op doorreis naar de Koog, na een rondgang door ons dorp, in slagorde op het marktplein opgesteld, een meisjeszangkoor, onder directie van den beer Nan Eelman en het fanfarecorps, achtereenvolgens eenige Vaderlandsche liederen ten beste gaven. Het geheel dwong ook hier bewonde ring af. Den Hoorn heeft getoond wat eensgezindheid vermag. De feestelijke stoet werd gevolgd, door 57 rijtnigen met belangstellenden, wel een bewijs dat de deelname algemeen was. Een ruiterwacht vormde de inzet, dan volgde de feestelijk versierde wagen met de muzikanten, daarna de meisjes van het zangkoor, allen keurig in het wit gekleed en het hoofd met bloemen ge tooid. Dan volgde een praalwagen, voor stellende 's lands elf provinciën. Keurig van uitbeelding en opzet vwas de vol gende praalwagen, die van nijverheid, handel en scheepvaart. De fraaie molen als zinnebeeld van nijverheid, prijkte voorop, aan weerszijden daarachter de goden „Mercurius" en „Neptunus", die handel en scheepvaart verpersoonlijkten. Voorts een fraaie wagen van de landbouw, waarop de producten van dat bedrijf een eereplaats vonden. De zuivelfabriek „de Onderneming" sloot de rij der praal wagens. Ook deze praalwagen was met zorg en smaak opgebouwd. Rijk ver sierd met groen en bloemen, troonden op de wagen niet alleen de producten van het bedrijf, maar ook de kaasmaker en de leden van het bestuur hadden daarop een plaats bekomen. Een eeresaluut aan de bevolking van den Hoorn. Wat zij in eendrachtige samenwerking had weten naar voren te breDgen, was niet gering. Dat was ook het oordeel van onze waarnemend burgemeester, de heer D. P. Bakker, die in goed gekozen be woordingen lof en hulde bracht. Spr. roemde de praalwagens, maar vooral de goede geest, die order de bewoners van den Hoorn beerscht en die bet mogelijk maakt feest te vieren, zooals zij doen. De vorige dag was spr. te den Hoorn geweest en gaf zijn respect te kennen voor de goede organisatie, die bij de feestelijkheden was op te merken, voor de opgewekte en ordelievende geest, die er heer3chte. Een driewerf hoera volgde op deze woorden. De commandant van do ruiterwacht de heer du Porto, bracht de waarnemei d burgemeester dank. Hierop zette de stoet zich weer in beweging, om de tocht naar de Koog voort te zetten. Einde van den Zomertijd. Bij K B is bepaalt dat de vervroe ging met één uur van dei welteiijken tijd, zal eindigen den zevenden Ucloüer. TEXELSCHE COURANT. Abennementtpryi per S maandeiti oor den Burg 50 Cts. Franco per post door gehee! Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. ITELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. Prigder Adeerlentitn j Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, POSTCHEQUE- en OIRODIENST No? 652. Licht op Van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 September. voor rijwielen 8,10 uur. voor rijtuigen 8,40 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 13 Sept. v.m. 11,10 Vrijdag 14 .11,53 Zaterdag 15 .12,38 Zondag 16 1,01 Maandag 17 1,51 Dinsdag 18 2.49 Woensdag 19 4,01 Des namiddags Is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,—8,30 vm. 2.30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f *9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54»» 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57 9,37 9,11 11.21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11,05 11,21*1* 12.57 Niet op Zon- en feestdagen f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De zomervacanties zijn weer om, begin Sep tember beginnen nagenoeg alle scholen hier, en de meeste mensehen zijn dus weer terug uit de Sommerfrische, die dit jaar niet zoo genoege- lijk was als anders. Sommerfrische. in de zomer naar buiten, dan denkt men aan melk, warm van de koe, eieren zooveel men maar wil en echte ham. (Dat hamideaal is wel speciaal Duitsch. Met vacantie q.aar buiten, wij, Hollanders denken dan in de eerste plaats aan dwalen door de velden, aan toeven in ruischende bosschen, aan zonsondergang boven de zee. Maar hier denkt men voornamelijk aan eten, en niet aan luxueus eten, nee aan degelijk voed zaam eten, aan voedsel, dat men in de stad ont beert, melk, eieren, vleesch. Van dat stadsontbeeren merken de buiten landers, die in een groot hotel in een groote stad vertoeven niet veel, daar heeft men nog wel van alles en als er geen versche melk te verkrijgen is, dan zorgt men wel voor geconden seerde. Want wat de vreemdeling ziet in Berlijn en wat hij niet ziet, dat is een groot verschil. En daarom geeft al een blad plaatjes met de titel „Wat een vreemdeling ziet en wat hij niet ziet." Wat men ziet, dat is de groote toerauto met de gids erop, waarmee de vreemdeling door de groote stad wordt gereden om de voornaam ste gebouwen te zien. Wat hij verder ziet, dat zijn de weelderige café's, die vooral beroemd zijn om hun dansen, dat zijn de cabarets. En onwillekeurig moet je dan denken aan ce tijd toen wij een gewone tango nog bijna immoreel vonden. Er wordt nu wel heel wat anders vertoond. Toch op dit oogenblik grijpt de politie weer eens in. Dansen, gewaagde cabaretvoorstellingen, veel champagne en weelderige diners, dat is het wat de vreemdeling ziet te Berlijn, wat hij niet ziet, dat zijn de menschvodden in kleerenvod- den, dat is heel het wegstervende gedegenereerd deel der bevolking, dat nooit genoeg te eten krijgt, dat met veel menschen in een kamer hokt, dat, och vult u maar aan, En onherroepe lijk komen er door de armoe hoe langer hoe meer aan en over de zelfkant van de samen leving heen. En dan, wat men nog zou kunnen noemen de gewone armoe, die zich nog verzet tegen het degenereeren, maar voor dat verzet al zijn krachten noodig heeft. En tusschen die armoe en de champagne- drinkers in een heele midden categorie, die misschien nog het grootste is, menschen die niet bepaald hongerlijden, maar toch hoogstens een kwart liter melk per dag krijgen voor hun gezin, menschen voor wie een ei een tractatie is en die alleen des Zondags vleesch eten, en misschien des Maandags nog een restje van de Zondagstractatie. Maar dan de Sommerfrische. Vader had een buitenkansje, of hij was misschien ambtenaar en had duurtetoeslag gekregen, er was iets geld en dus, naar buiten. Want men moest er eens uit komen, vader had vacantie en moest eens weg uit de stad en moeder moest noo<P zakelijk eens weg uit de beslommeringen van het huishouden, want die beslommeringen zijn hier in het land van de immer stijgende prijzen verschrikkelijk. En men dacht al van te voren aan de melk en de eieren en de ham. Als men wat flink ver van de groote steden is, dan is er inderdaad nog wel kans, dat men ze krijgt, de melk en de eieren en ook nog wel de ham. Maar als je je Sommerfrische wat dicht bij de groote stad zoekt, och dan valt dat niet mee. En dus kregen de meesien koffie zonder melk en van ham was geen sprake, en omdat men nu toch eenmaal dat ei-ideaal had, trok men om de twee of drie dagen naar Berlijn en kocht in een van de dure winkels een paar dure eieren en was daar bijfia een dag mee bezig omdat men soms wel een twintig winkels af moest loopen voor men een paar eieren had. Wie heel goed bij kas was, nam dan nog een blikje gecondenseerde melk mee, en zooals iemand schreef: „Het is heerlijk om in de Som merfrische te zijn en Sommerfrische koffie te drinken met gecondenseerde melk er in, die je uit Berlijn gehaald hebt. En als je dan dicht bij je de koeien hoort loeien, dan is de illusie volkomen." Er was dit jaar nog een bezwaar aan de Som merfrische verbonden. De prijzen ziin hier altijd „vrijblijvend". En de prijzen deden groote spron gen. Ze sprong in verschillende pensions in de tijd van een maand van dertig duizend mark op drie millioen mark, dat is een multiplicator van honderd en daar rekent men zelfs hier niet op. Men gaat in de Sommerfrische om te rusten men neemt dus zijn geld, wat men besteden wil, mee en is niet van plan om in die rusttijd te handelen of te speculeeren, en handelen en, speculeeren is de eenige manier om te maken, dat je bezitting waarde houdt. Je gaat dus met je geld naar buiten in de Sommerfrische en je denkt, dat je nu gelukkig eens een paar weken alleen zult denken aan bergen en bosschen en meren en je zult zwerven en dwalen en misschien roeien en zwemmen en eens in de week zal je je pension betalen en behalve die eene keer niet aan geld denken, behalve dan als je eens een kopje koffie buiten je pension drinkt. Je zult loskomen van al dat denken aan geld en marken en dollars. Je rekent vast wat ruim, dan kan het wat tegenvallen och pension is is dertig duizend, het wordt misschien verdub beld en dus reken je zestig duizend, maar dan ben je toch ook zeker da; je uitkomt. En zoo trokken velen naar buiten. Ik kende hier een schri ver van wetenschap pelijk werk, die voor d: vacantie plotseling verblijd werd met de her druk van een populair geschreven werk honorarium 8 millioen voor dat buitenkansje zou hij met vrouw en kind een maand naar buiten gaan, pension was dertig duizend, het kind twintigduizend. En aangezien 80 op 8 mi lioen honderd maal begrepen is en een maand toch maar dertig dagen heeft (of eenendertig zal't kind misschien opgemerkt hebben) was hij voldoende gedekt voor vrijblijvend. Na een week lag er op hun ontbijttafel een Zettelchen, dat de prijs wegens het enorm stijgen der levensmiddelen, verhoogd was tot 45 duizend, dat was al evn groote opslag. En toen gebeurde, wat een nieuw evenement was van dezen zomer, de prijs werd ook midden in de week verhoogd tot 60 duizend. En toen kwamen de Zettelchen geregeld om de twee of drie dagen. De prijs was in eenige weken geworden tot 2 millioen. Wat is 8 millioen honorarium, als je pension 2 millioen is geworden. De man is een paar maal naar de stad ge gaan, om iets te verkoopen, want ze wilden het een maand uithouden buiten. Ze waren op van het nerveuse vermoeiende leven in de stad en wilden weg uit de geldzorgen. Maar de geldzorgen verlieten hen buiten niet. En toen het pension over de twee millioen ging, zijn ze maar weggegaan en naar hun stad teruggekeerd, waar moeder de vrouw ook heel andere prijzen gevonden heeft, dan toen ze weg ging. NINE MINNEMA. Wegens broederdienst vrijgestelden, namen niettemin aan de loting deel. 1 Maarten Cornell's Boon (v.g.b.) 2 Lodev/ijk Franciscus Bremer 3 Corneüs Aris Eelman 4 Johannes Gerrit van der Kuijlen 5 Willem Cornelis de Graaf 6 Jacob Witte 7 Cornelis Dekker 8 Pieter Bakker (v.g.b.) 9 Pieter Drijver (v.g.b.) 10 Cornelis Willem Bakker 11 Jan Eelman (v.g.b.) 12 Abraham Geus 13 Andries de Visser 14 Teunis Pongers (t.o.) 15 Simon Zijm 16 Jacob Gomes 17 Cornelis Michiel Bakker 18 Johannes Anthonius Barhorst (v.g.b.) 19 Jan de Waard (v.l.b.) 20 Johannes Hubertus Goossen 21 Corneiis Johannes Schoenmaker (v.g.b.) 22 Klaas Dogger 23 Leonard Witte (v.g.b.) 24 Kassen Zegel 25 Cornelis Pieter Moojen 26 Hendricus Kalis 27 Sijmon Johannes de Waal (v.g.b.) 28. Kleis Wetsteen 29 Cornelis Eelman 30 Johan Wilhelm Schmidt 31 Hendricus Johannes Zijm 32 Leendert Dijker (v.g.b.) 33 Poulus Kuiper (v.g.b.) 34 Cornelis Kuiter 35 Nan Eelman 36 Kors Breman 37 Jacob Mosk 38 Jan Koopman (v.l.b.) 39 Abraham Vos (v.g.b.) 40 Aris Jan Eelman 41 Corneüs Witte 42 Jacob Borgman 43 Jan Brouwer 44 Jacob Kikkert (v.l.b.) 45 Jan Willem Flens (v.g.b.) 46 Willem de Jong 47 Zeger Willem Stolk 48 Adriaan Leonard Bakker 49 Dirk Cornelis Drijver 50 Cornelis van der Werve (v.g.b.) 51 Gerbrand Brouwer (v.l.b.) 52 Lammert de Waard 53 Lambertus Theodoór Graaf 54 Jan van den Hoek 55 Pieter Bruijn 56 Hendrik Bruijn 57 Omer van Houte 58 Sijbrard Keijser (v.g.b.) V.g.b.voor goed vrijgesteld wegens broe derdienst V.l.b.voorloopig vrijgesteld we gens broederdienst; t.o.: tijdelijk ongeschikt. Ruim een jaar geleden werd door de heer S. S. Smeding, een nieuw hulpmiddel voorde zeevaartkundlg-astronomische plaatsbepaling ir de handel gebracht: de „Bestekschaal". De oudere methoden tot het construeeren der hoogtelijnen (kaartnet van Sachse, karton- nel je van Goedhart) werden door een gewij zigd en sterk vereenvoudigd beginsel ver vangen. De Bestekschaal is thans reeds op verskil lende Zeevaartscholen als verplicht leermiadel ingevoerd en voldoet uitstekend. Ook op de stuurliedenexamens wordt verwacht, dat de candidaten met dit moderne hulpmiddel bij do plaatsbepaling bekend zijn. Een groot bezwaar was tot dusverre dc prijs, die, (in verband met de hooge onkosten, aan de vervaardiging ten koste gelegd) tamelijk hoog was. Thans heeft de uitgeefster, de N.V A. Dorsman te Noordwijk, besloten door een groote prijsverlaging de Bestekschaal binnen ieders bereik te brengen. Een brochure over dit onderwerp is bij de boekhandel Langeveld en de Rooij ter inzage. Men zie verder de advertentiesin dit nummer. Aan H. M. Koningin Wilhclmina werden heden, 10 Sept. 1923, de eerste Oranje Droog- voederbakken voor Pluimvee aangeboden door de N. V. Bertels' Oliefabrieken te Amsterdam. Met de verzending der 100,000 gratis droogvoederbakken door het geheele Rijk wordt heden een aanvang gemaakt.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1