r N°. 3744, Woensdag 19 September 1923.' 37"'Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Tijd Voor Een Praatje. Van week tof week. Uit blad verschijnt Woensdag- eiEaterdsirmorgen Advertenttëa daags voor de uitgave vóór 4 aar nam. ABONNEMENTEN o» A8VIRTENTIEN wordea aangenomen bij de üitg. Fimua LANGIEVILI ME R O O IJ, Parkstraat, Burns or T 11 Licht op Dienstplicht. De Failllssementswet. 8- 15 Sept. TEXELSCHE COURANT. Abenntmenttprió* per 3 waanden» oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. ITELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. Prigi der Advertentiént Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 September. voor rijwielen 8,10 uur, voor rijtuigen 8,40 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 20 Sept. v.m. 5,31 Vrijdag 21 6,52 Zaterdag 22 7,56 Zondag 23 8,44 Maandag 24 9,21 Dinsdag 25 9,55 Woensdag 26 10,25 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 71/. uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923. Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,—8,30 vm. 2.30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen: van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 m (Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9.04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54** 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schager. een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 757§ 9.37 9M ".21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11.05 11,21 "f" 12.57 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester van Texel brengt ter alge- meene kennis, dat Gedeputeerde .Staten dezer Provincie bij hun besluit van 12 September 1923 No. 63 op de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdie'nst betreffende de hieronder genoemde ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1924 uit deze gemeente, de volgende uitspraken hebben gedaan W. de Jong en J. Witte, voor goed van den dienst vrijgesteld wegens broederdienst. Tegen elke uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting Ingeschreven persoon of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek- SCVoor zooveel betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Texel, 14 September 1923. De Burgemeester van Texel, D. P> Bakker Lo. Burgemeester. Ten aanzien van de Faillissementswet wor den meermalen grieven geuit, waartoe de be handeling van faillissementen in de practijk aanleiding geeft. Deze grieven betreffen voor namelijk de macht van den curator, onoordeel kundige liquidatie van den boedel en onvol doenden invloed van de crediteuren op het faillissement. Deze bezwaren hebben aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te'sGravenhage aan leiding gegeven om in overleg te treden met professor Molengraaff, den ontwerper der faillissementswet, aangaande de wijze waarop hieraan tegemoet zou kunnen worden gekomen. Als resultaat van dit overleg besloot de Kamer zoo algemeen mogelijk de aandacht te vestigen op hetgeen men reeds met de bestaande faillissementswet bereiken kan, omdat gebleken is, dat juist crediteuren met de wijze van han- teeren der verschillende bevoegdheden welke de tegenwoordige faillissementswet hun toekent, dikwijls onvoldoende bekend zijn, waardoor verschillende grieven en verschillende mis toestanden voortbestaan. Zoo spruit één der voornanmste grieven van den handel hoofdzakelijk voort uit de meening, dat crediteuren in een faillissement eerst ter verificatie-vergadering verzoeken kunnen, eene commissie uit de crediteuren te benoemen. Meestal verzuimen de crediteuren terstond een voorloopige commissie aan te vragen en de practijk in deze ware stellig veel te verbeteren, indien de crediteur, die het faillissement aan vraagt, tevens in het request het verzoek zou doen, natuurlijk in de gevallen, dat de aard en het belang van het faillissement daartoe aan leiding geven, om een dergelijke co'mmissie uit de crediteuren te benoemen en daarvoor dan eventueel tegelijkertijd één (immers een zoodanige commissie kan volgens de wet uit één persoon bestaan) of meer bepaalde per sonen aan te bevelen. Immers indien de recht bank hieromtrent geen verzoek ontvangt, dan kan zij niet beoordeelen, of in het faillissement een zoodanige commissie wenschelijk is en welke personen daarvoor in aanmerking komen. De curator is aanstonds gehouden het advies dezer commissie in te winnen in alle belang rijke aangelegenheden het faillissement be treffende. Zoo adviseert de commissie den curator ten aanzien van het voortzetten van het bedrijf de opzegging van huurovereenkomst de opzegging van dienstbetrekking de toekenning van levensonderhoud aan den gefailleerde het instellen of voortzetten van een rechts vordering, of het zich verdedigen tegen een ingestelde rechtsvordering de lossing van verpande voorwerpen den verkoop van goederen tot den boedel behoorende het tijdstip en het bedrag van de te houden uitdeelingen en in het algemeen omtrent alles wat betreft de wijze van vereffening en het te gelde maken van den boedel. Verder kan er op gewezen worden, dat, hoe wel de curator niet gebonden is aan het advies der commissie, de commissie als' de curator zich met haar advies niet vereenigt, onmiddel lijk een beslissing van den rechter-commissaris kan inroepen, terwijl de curator verplicht is, zoo die beslissing wordt ingeroepen, de uit voering der handeling waartegen de commissie bezwaar heeft, gedurende drie dagen op te schorten. Zoowel de commissie uit de credit teuren als de schuldeischers zelve kunnen de rechtbank verzoeken den curator te ontslaan, hem door een andèr te vervangen of een mede curator naast hem te benoemen, zoodat bij plichtsverzuim van den curator, onkunde enz. terstond een voorziening mogelijk is. Van veel gewicht is ook art. 67 der Faillissements wet, waarbij bevoegdheid wordt gegeven aan ieder schuldeischer en aan de commissie uit de crediteuren, om tegen iedere handeling van den curator bij den rechter-commisseris op te komen en het bevel uit te lokken, dat de curator een bepaalde handeling verrichte of een voorgenomen handeling oalate. Van die be slissing van den rechter-commissaris is boven dien een beroep mogelijk bij de Rechtbank. De gefailleerde moet krachtens art. 105 voor de commissie uit de schuldeischers verschijnen zoo dikwijls hij daartoe wordt opgeroepen. De Commissie uit de crediteuren heeft recht te allen tijde inzage van boeken en bescheiden op het faillissement bet-ekking hebbende te nemen, hieronder te verstaan zoowel de boeken van den failliet als de bceken van den curator, voor zoover deze op het faillissement betrek king hebben. De curator is verplicht aan de commissie alle verlangde inlichtingen te verstrekken. De Commissie uit de schuldeischers kan bovendien vergaderen, wanneer zij zulks noodig acht, zij kan voorts verzoeken een vergadering van crediteuren bijeen te roepen (art. 84 Faillisse mentswet). Ten slotte moge nog e-ns worden gewezen op de artikelen van de Fai lissementswet, waar- In een gezin, waar RINS O gebruikt wordt, blijft altyd tijd genoeg over. Al het lastige, urenlange wrijven en stampen van het goed is overbodig geworden. Alles wat men te doen heeft is 's avonds vijf minuten te besteden om het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. R1NSO doet 's nachts het werk dat U vroeger op waschdag deedt. Des morgens behoeft het goed alleen maar uitgespoeld te worden. OpIo'.Mn in kokend water volgen» gcbrijikuanwpzing. Overgieten in de kuip. DE LEVER'S ZEEP MAATSCI IAPFIJ, VLAARDINQEN. uit blijkt, dat de curator volstrekt niet behoeft te zijn een rechtsgeleerde, doch dat deze ook kan zijn een schuldejscher, dat er ook zoo noodig twee curatoren kunnen worden benoemd, waarvan b. v. de één rechtsgeleerde is en de ander accountant en dat ook-een curator met een bepaald omschreven taak kan worden be last, b. v. in het bijzonder met de realisatie van de baten van den inboedel. Aangezien van de bovengenoemde mogelijk heden tot nu toe geen of althans zeer weinig gebruik is gemaakt, kan men niet anders ver wachten. dan dat de Minister, bij een even tueel verzoek tot wetswijziging, eerst dan daarop zal kunnen ingaan, als aangetoond kan worden, dat de Rechtbanken niet plegen gevolg te geven aan de verzoeken tot instelling eene r voorloopige commissie uit de crediteuren of leden van zulk een Commissie klachten nebben, dat de aan die commissie verleende rechten in de praktijk blijken niet ver genoeg te gaan. Crediteuren zullen dus goed doen met steeds, zoo dikwijls de belangrijkheid van een faillis sement daartoe aanleiding geeft, reeds bij de aanvrage tot faillissement of terstond na de uitspraak, de benoeming eener voorloopige commissie te verzoeken, terwijl zulk een com missie uit den aard der zaak steeds van de haar verleende rechten wanneer dit noodig is, behoort gebruik te maken. De Kamer zal gaarne de opmerkingen in ont vangst nemen waartoe het bovenstaande aan leiding geeft. Mr. J. E. Claringbould. De Jubileumfeesten hier te lande en Die; minder ook, de dikwijls zeer spanneudi gebeurtenissen, hebben in den laatsien tijd «el eenigermate de aandacht afgeleid van de hinnenlandsohe politieke aange legenbeden Dat zal nu spoedig wel anders worden, waar de parlemeDtaire vacantia ten einde spoed t en de derde Dinsdag van September voor de deur staat, met zijn Kameropening on Troonrede. De inzet van de nieuwe parlementaire periode toch be looft nogal beiangr.ük te worden. Het aftreden van den h eer de Geer en het optreden van den h eer Colijn, waarover onlangs in de pers nogal beel wat stof opgejaagd is, zal weldr. opnieuw aan de orde worden gesteld, dnar kan men wei zeker van zijn. En verdt'f bestaat er zeer veel belangstelling naar do planoen van den nieuwen minister van .financiën en die allicht uit de millioeneDnots nader zulleD blijken. Wel zal, naar luid der berichten, deze nota worden ingedieud zooals die destijds werd opgemaakt door im.0i8'0r de Geer. doch de beer Coljjn zal z0 laten vergezeld gaan van een nota van wijzi gingen. Men zal dan meteen ku nnen zien waar en boe door hem hot sn. lelmeét is gehanteerd. Want dat de heer C'oHjn op veel heeft besnoeid, mag els vast staande worden aangenomen. H(j wil i. mmere streven naar ^eu sluitenoe begro oting, ondanks de Vlootwet, waartoe de he. de Geer geen kans zag, zelfs zonder de V toot- wet. Het parool zal bezuiniging zijn en d 020 zal niet alleen worden gezocht in besnoi d* ing op allerlei regeeriDgssubsidies, bet o, heffen van den Vr(Jwilligen landstorm en' personeelvermindering, maar ook in het verlagon van de salarissen der ambtenaren. Er gaan, begrijpelijkerwijze, tegen deze verlagiDgsplannen in de kringen derambte- DareD van alle kanten protesten op, voor namelijk ook tegen opheffing van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en men is zelfs bezig een landelijke agitatie voor te beu-ideu maar de heer Colijn zal zich

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1