VOEDZAAM-HEERLIJK-VOORDEELIG TMAM3 'IJ O CT. P. POND Binnenland. TEXEL, 18 September 1923. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 132r. PRIJSVERLAGING daaraan wel niet veel storen en de Kamer meerderheid zal zich wel aan zijn zijde schareD. Ten bewijze, dat het de regeering ernBt is met haar bezuinigingsplannen wordt gemeld, dat een voorstel wordt voorbereid om ook de salarissen der mi nisters met 20 pCt. te verlagen. En hoe staat het met de vijfduizend pop der Kamerleden o—o—o Ook in de buitenlandsche politiek schij nen belangrijke gebeurtenissen op til te z(jn. Met name geldt dat de kwestie van de bezetting van het Roergebied. Er zLjn voorteekenen, die onbedriegelijk er op wijzen, dat Duitschland aan het einde van zijn krachten gekomen is. De mark is thans zoo goed als waardeloos geworden een millioen voor een halve atuivor! en wel denkt de regeeripg nog steèds aan een gouden standaard, maar de invoering er van schijnt niet zoo gemakkelijk te gaan. Het lijdelijk velzet in het Roerge bied moge Frankrijk en België geen voor deel heDben gebracht, het heeft tevens als een tweesnijdend scherp zwaard ge werkt en Duitschland aan den rand van deD afgrond gebracht. Men heeft in de laatste dagen dan ook kunnen lezen van pogingen door de Duitscbe regeering ondernomen, om met Frankrijk tot directe onderhandelingen te geraken. Het betreft hier enkel geruchten, die nog geen bevestiging gevonden hebben, maar heelemaal onwaarschijnlijk lijken ze vol strekt niet. Ook dat ze van Dnitsche zijde niet tegengesproken zijn, zegt veel. In elk geval staat het wel vast, dat de beeren te Berlijn de noodzakelijkheid in zien van een andere politiek dan die van het lijdelijk verzet. Daarvan getuigde ook al heel duideltik de redevoering, die de Rijkskanselier, Stresemann, cWoeDSdag ge houden heeft, waarin men tusschen de regels door heeft kunnen lezen, dat bet lijdelijk verzet niet in staat is gebleken, om de Franschen en Belgen uit het Roer gebied te verdrijven. Ronduit heeft Strese mann verder erkend, dat van een herstel van den flaancieelen en economise,hen toe stand in Duitschland geen sprake kan zijn, als er niet allereerst aan het conflict in het Roergebied een einde komt. Dat heeft de regeeriDg zich dan ook, naar Stresemann verklaarde, van bet eerste oogenblik van haar optreden af, ten doel gesteld. De ontruiming van het Roergebied is echter niet slechts door de voortzetting van den paBsieven tegenstand te bereiken en even min zal dat het geval kunnen zijn van een machtspolitiek, zooals die door de rechter zijde wordt voorgesteld. En na dit nader toegelicht te hebben, ontwikkelde Stresemann een nieuw plan. De bevrijding van het Roergebied is wat Duitschland noodig heeft en daarvoor wil het alle mogelijke offers brengen en rtëele waarborgen geven. Volgens het verdrag van Versailles is het geheele vermogen van het Rijk en de Staten bore voor Duitsch- lands verplichtingen. Stresemann wil ech ter verder gaan en ook het particuliere bezit aansprakelijk maken. De bezitters vau „Sachwerte" zuhen een deel van hun bezit aan de Staat geven bij wijze van hypotheek. De opbrengst er van zou aan een commissie komen, waarin ook gealli eerden zitting hebben en onder den waar borg dezer hypotheek zouden dan leeningen kunnen worden gesloten, waarmede men de geallieerden zou kunnen betalen. Maar om dat alles mogelijk te makeü is het noo dig, dat Duitschland de beschikking over het Roergebied terugkrijgt. Stresemann deefde oog mede, dat de steun van invloed rijke personen uit handel en industrie het mogelijk maakten, thans dit aanbod te doen. De rede van Stresemann heeft in Frank rijk een goeden indruk gemaakt. Of Poin- caré echter tot eenige concessie bereid zal z(jo, nu de macht van Duitschland haast gebroken is, moet nog blijken. We hebben er nog niet heel veel vertrouwen in 41 willen we niet onvermeld laten, dat de geruchten over bespiekiDgen tusschen Berlijn en Parijs over de Roeikwestie voortduren. Volgens deze geruchten zou Poincaré zich bereid hebben verklaard tot ontruiming van een gedeelte van het Roer gebied, terugkeer van het uitgewezen spoorwegpersoneel en vrijlating van de gevangenen. Niet onmogelijk, dat er belangrijke ge beurtenissen vuor de deur staan. o o—o— Belangrijke gebeurtenissen speelden zich in de laatste dagen in Spa' je af. De re geering is er het slachtoffer geworden van een militaire staatsgreep. Een al te groote verrassing was deze staatsgreep niet, want er beerschte al sedert maanden een zekere crisisstemming. De gebeurtenissen in Marokko hadden daartoe aanleiog gegeven. Men weet, dat in Augustus d6 Spaansche troepen ernstige nederlageu leden en dat de rifkabylen steeds dreigetder begonnen op te treden. Inp aats dat de Spaansche regeering het geld besteedde aaD de ver betering van den binnenlandscben toestand, wieip ze het in het Marokkaa- sche moeras. De expeditie naar Marokko kostte reeds schatten gelds en vroeg tal van menscben- leveua, zonder resultaat Inplaats van het Spaansche gezag er te bevestigen werd dit steeds meer wankel. De regeering zond nieuwe troepenafdeelingen uit en vroeg niet wat het kostte. Evenals de militaire partij achtte zij dat noodig om de eer van SpanjS te handhaven. Maar onder de be volking ontwaakte verzet en dit groeide voortdurend aan. SoldateD, die naar het slachtveld zouden worden gezonden, sloe gen aan het muiten en werden ter dood veroordeeld. De Koning begenadigde hen echter, wat deze ineens we6r populair maakte in de oogen der bevolking. In de regeering kwam verschil van meening naar voren treden Sommige ministers wilden een einde maken aan het Marokko-avon- tuur, - de troepen binnen de kustzóne terugtrekken en onderbandelen met de rebellen. Maar daar kwamen weer andere ministers tegen in verzet en zoo beerschte er verwarring. Dit oogenblik is door den kapitein-gene raal van Barcelona aangegrepen om zjjo slag te slaan. Hij kondigde den staat van beleg in Catalonië af en verzocht andere militaire bevelhebbers zijn voorbeeld te vol gen. Verder zond b(j het verzoek tot dan Koning om de ministers naar huis te zen den en vaardigde hij een proclamatie uit, waarin gezegd werd, dat Spanje in de 6llende is geraakt, door gemis aan moreel bij de regeering, de rampzalige Marok- kaaDsche kwestie en bet in gebreke blijven van het openbaar gezag. Aan dea Koning zond hij inmiddels de verzekering, dat de opstand niet t6gen den Koning was gericht. Hij en het leger beloofde trouw aan den Koning. Koning Alfonso, die in het noorden ver toefde, is Donderdag te Madrid terugge keerd. Naar luid der berichten eisebte de regeering van hem, dat bij de opstandige gouverneurs zou terug roepen. Toen de Koning daartoe Diet genegen bleek te zijn, trad het Kabinet af. Men moet du afwachteD, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen en wat de militairen in Catalonië eigenlijk met hun staatsgreep bedoelen ten opzichte van de actie in Marokko. O—o—O Naar luid der berichten laat de ItaliaanFch- Grieksche kwestie zich thans guost:ger aanzien. Intusschen blijft de bezbtting van Korfoe een ernstige bedreiging van den vrede op den Balkan. De heer B. van Drie!, ontvanger van Re gistratie enz. alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Bolsward. Volksonderwijs. De cursus in de Engelsche taal schijnt een succes te zullen worden voor de afdeeling Texel van Volksonderwijs. Ongeveer 50 personen hebben zich Vrijdag avond in café den Burg voor deelneming aan gemeld. Opgrond hiervan is besloten de te geven cur sus te splitsen in een of twee voor eerstbegin- nenden en een voor meer gevorderden. Rijwielclub. Voor de vorming van een rijwielclub bestond weinig animo. Het aantal belangstellenden, Vrij dag in café Schoonoord aanwezig, was zoo-ge ring, dat zelfs de vraag niet werd gesteld of al dan niet tot oprichting zou| worden over gegaan. In de vroege morgenuren ontlastte zich Zaterdag boven ons eiland een hevig onweer, gepaard met geweldige slagregen. De regen zette in ons dorp zoo ongeveer alle straten blank, het onweer richtte in onze naaste omgeving geen schade aan. Nabij den Hoorn ging een schuur in vlammen op. De boerderij Oud-Pomona in Waalenburg bewoond door de heer R. Ver meulen werd eveneens door de bliksem getrof fen en brandde tot de grond toe af. Er werd zoo goed als niets gered. Den Hoorn, li September. Begunstigd door prachtig weder hebben we hier het jubileumfeest gevierd.' De eerste dagen der week brachten de feeststemming er al in, doordat de oefeningen met de paarden plaats -hadden en men druk bezig was met het versieren en opstellen der wagens. De commissie heeft voor dien tijd vele malen moeten vergaderen, om alles zoo keurig voor elkander te brengen. Woensdagmorgen om half acht werd de ruiterwacht met vlaggen en vaandels opge steld om met de versierde wagen voor de muzikanten bestemd, het fanfarecorps van den Burg te halen. Bij aankomst te den Hoorn wachtte daar een groote schare van feestelingen en stonden daar opgesteld de andere versierde wagens, de praalwagens van de optocht. Daar was de praalwagen met „de Hol- landsche Maagd', in passend costuum, en de „Elf Provinciën", voorgesteld door elf meisjes in het wit gekleed, een krans in het haar en ieder een wapenschild van een der provinciën in de hand. Dan volgde de wagen van Landbouw en Veeteelt, smaakvol met producten van de landbouw getooid en te midden daarvan de godin Ceres, als zinnebeeld van de landbouw de veeteelt door een keurig gekleed herder innetje vertegenwoordigd. Op de wagen van Nijverheid, Handel en Scheepvaart prijkte een, van vakkennis ge tuigend, op ons dorp vervaardigde molen, als zinnebeeld van de nijverheid, aan weers zijden stonden opgesteld de goden Neptunus (Scheepvaart) en Mercurius (Handel). De volgende en laatste wagen was die der Zuivelfabriek „de Onderneming', keurig met groen en bloemen versierd, de pro ducten van het bedrijf er met smaak op gerangschikt. Het bestuur met de kaas maker in hun midden hadden er mede op plaats genomen.l De heer W. Zegel sprak een openings woord, waarbij hij de bewoners van den Hoorn en allen die hier tegenwoordig waren hartelijk welkom heette. Het doel der fees telijkheden behoefde spreker niet nader uiteen te zetten. Al groeien ons Hollanders niet altijd rozen voor de voet, we zijn tot nog toe voor de jammerlijke oorlogstoe standen en verschrikkelijke rampen door natuurelementen gespaard gebleven. We dienen daarvoor dankbaar te zijn. Een woord van dank bracht spr. aan de feest commissie, die de taak op zich heeft ge nomen om alles voor elkaar te brengen en waarin ze naar spr. meening zoo uit stekend is geslaagd. Met de wensch dat alles naar wensch moge gaan, verklaarde spr. de feestelijkheden geopend. Een driewerf hoera voor Koningin en Oranjehuis volgde. Daarna gaf het fanfarecorps eenige num mers ten beste, waarna door een meisjes koor, op fijn versierde wagens gezeten, eenige liederen op verdienstelijke wijze ge zongen werden. Vervolgens ging het in optocht door het dorp, dat een echt feestelijk aanzien had. Wapperde van bijna alle gebouwen de driekleur, van het vliegkamp had men de seinvlaggen beschikbaar gesteld, voor de straatversiering, terwijl de meeste bewoners de gevels van hunne huizen eenigszins hadden versierd. De feestcommissie had voor illuminatie lampions boven de straat doen aanbrengen, wat door de bewoners langs de huizen werd aangevuld en met de eerepoorten een schoon geheel vormde. Er was één roep„keurig mooi*. Na de ommegang door bet dorp volgde verschillende wedstrijden. Wij laten daar van hier de uitslag volgen. Hardrijden met hindernissen te paard. Ie prijs de heer M. J. Kikkert, 2e prijs de hr. N. Kikkert, 3e prijs de hr. S. de Jager. Fietsrijden met hindernissen. Ie prijs G. Gielis, 2e prijs S. Lap Bz., 3e prijs P. Roeper Wz4e prijs D. Beumkes. Ringrijden met paard en tweewielig rijtuig. Ie prijs de heer D. Witte en mej. Catr. Witte, 2e prijs de heer D. Drijver en mej. Martha Bremer, 3e prijs de heer H. Ran en mej. Annie Hin. Sprietloopen. Ie prijs de heer A.Smit, 2e prijs de heer N. Eelman, 3e prijs de heer D. Drijver. Vaatjeskruien. Ie prijs mej. C. Jonker, 2e prijs mej. V. Boon Jacd., 3e prijs mej. Joh. Gielis. Stoelendans. Ie prijs mej. Tr. Eelman, 2e prijs mej. G. Eelman, 3e prijs mej. E. Gielis, troost prijs mej. T. Beumkes-Bonne. Donderdagmorgen 8 uur klonken de tonen van Texelsch fanfarecorps vroolijk en op gewekt van den toren, hetwelk de feest stemming er direct weder inbracht. Om half tien werd de stoet weder opge steld, voor de voorgenomen rijtoer naar den Burg en Koog, nu gevolgd door ruim 50 rijtuigen en de vele fietsen niet te ver geten. Heerlijk zomerweder was het ook toen weer, zoodat alles meewerkte het feest naar wensch te doen slagen. Bij aankomst te den Burg getuigden 3e vele vlaggen, die waren uitgestoken, dat men ons verwacht had en onze komst de bewoners aangenaam was, wat door ons ten zeerste werd gewaardeerd. (Van het bezoek te den Burg en de ont vangst aldaar werd door ons in het vorig nummer reeds melding gemaakt. Red) Na de rondgang door den Burg werd de tocht naar de Koog aanvaard. Op de grens van Burg en Koog werd men een ruiterwacht van de Koog gewaar, die bleek bestemd te zijn de bewoners van den Hoorn de eer aan te doen, hun in te halen naar de Koog, waar ook een eere poort ons ter eere, was opgericht. Toen allen onder duin vereenigd waren, sprak de heer Staring een woord van wel kom, Spr. prees de eensgezindheid van het dorp den Hoorn. Zoo moest het wezen van dorp tot dorp, van stad tot stad en van land tot land, wilde men vrede op aarde krijgen. Verder hoopte spr. dat dit tot vet- broedering tusschen de dorpen onderling mocht mede werken. Die woorden werden met een driewerf hoera voor onze Koningin en Haar Huis, bezegeld. De heer K. Lap Sz. sprak een woord van dank tot den heer Staring, tot de bewoners

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2